Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Aydınlık Grubu’nda YAŞ sevinci

Doğu Perinçek ve Aydınlık Grubu, çatlak seslere sert çıktı ve son Yüksek Askeri Şura kararlarına yönelik duydukları memnuniyeti ilan etti.

BOLD – Yüksek Askeri Şura’da yapılan terfiler ve bazı emekliye sevk kararlarına Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek tam destek verdi. Perinçek, Şura kararlarını eleştirenlere de sert çıktı.

Bugün Aydınlık gazetesinde yayınlanan yazısında Perinçek şöyle yazdı:

“HDP, Türk Ordusuna karşı açık tavır alıyor. Kimileri ise, her fırsatta Türk Ordusuna karşı psikolojik harekât görevi yapıyor. Son Yüksek Askerî Şura toplantısından sonra yine ortaya fırladılar. İçlerinde ne yazıktır ki, emekli subaylar bile var. Ordu, PKK’ya pençe vurdukça, bunlar hemen sahneye çıkıyorlar. Hakikat budur. Çünkü maddî gerçek ortada: Türk Silahlı Kuvvetleri, FETÖ’den temizlenmiştir ve Mustafa Kemal askerlerinin komutası altındadır. ”

AYDINLIK’TA HABER YAPILDI

Bazı emekli subayların YAŞ kararlarını eleştirerek, geçmişte Cemaatle mücadele edenlerin tasfiye edildiğini iddia etmeleriyle ilgili Perinçek’in yazısıyla eş zamanlı olarak Aydınlık gazetesinde bir haber yayınlandı. Haberde aksine, Ergenekon ve Balyoz davalarında yargılananların TSK’da en kritik pozisyonlara getirildiği belirtildi.

Aydınlık’ın haberinde şöyle dendi:

“Yüksek Askeri Şuradaki terfi kararlarının açıklanmasıyla birlikte sosyal medyada ‘FETÖ’yle mücadele eden komutanlar tasfiye edildi’ kampanyası başlatıldı. Mustafa Önsel ve Ali Türkşen gibi emekli subaylar YAŞ kararlarını hedef alırken, Saray Savaşçıları da kampanyaya destek verdi.  Fakat terfi eden isimler tek tek incelendiğinde, içinde FETÖ tarafından hedef alınmış, yıllarca kumpas davalarla hapis yatmış çok sayıda subayın olduğu ortaya çıktı.”

“ŞAŞKINLIKLA İZLİYORUM”

Haberin devamında ise isimler Aydınlık.com.tr’nin Yayın Yönetmeni Tevfik Kadan’ın tweetleriyle paylaşıldı:

“Yüksek Askeri Şura kararlarıyla ilgili yapılan olumsuz yorumları şaşkınlıkla izliyorum. Kara ve Hava Kuvvetlerini iyi tanımıyorum ama Deniz Kuvvetleri için yapabileceğim bazı yorumlar var…

Her şeyden önce, terfi eden amirallerimizin neredeyse tamamının FETÖ’nün hedefinde olduğunu ve şu an Deniz Kuvvetlerinde çok kritik görevler yürütmekte olduğunu bilmenizde fayda var. Bazı örnekler vereyim…

KRİTİK GÖREVLERE GELDİLER

1) Tüma. Yankı Bağcıoğlu – İstanbul Askeri Casusluk Davası’nda hedef alındı. 3 yıl hapis yattı. Kumpas çökünce Harekat Başkanı oldu. Mavi Vatan Tatbikatı’nı yöneten isimdi.

2) Tuğa. Emre Sezenler: Ben bir Harbiyeliyken Deniz Harp Okulunda tabur komutanıydı. Tüm Harbiyelilerin ileride olmak istediği gibi bir subaydı. Poyrazköy kumpasında ilk alınanlardandı. 3 yıl yattı. Daha albayken amiral rütbesi takarak Birleşik Görev Kuvvetini komuta etti.

3) Tuğa. Rafet Oktar – Balyoz kumpasıyla hedef alındı. 3.5 yıl hapis yattı. Astları tarafından daima örnek alınan bir subaydı. Komutanları da liyakat sırasının en başlarına yazdı.

4) Tuğa. Ramis Akın – Deniz Kuvvetlerimizin beyinlerinden ARMERKOM’un komutanı. GENESİS’in sayılı isimlerinden. Daha ne yazalım.

5) Tuğa. Refik Levent Tezcan: TCG Kalkan’ın komutanıydı. Balyoz kumpasıyla hedef alındı. Vardiya Bizde’yle birlikte arkadaşlarını, komutanlarını hiç yalnız bırakmadı.

6) Tuğa. Özcan Altunbulak: FETÖ’nün hedefindeydi. ‘TCG Salihreis Toplantı tutanağıyla en çirkin iftiralara uğradı. İzmir Askeri Casusluk Davası’ndan yargılandı.

7) Tuğa. İmran Demirbilek- Askeri Casusluk’tan yargılandı. Türkiye’nin ilk Çok Maksatlı Amfibi Çıkarma Gemisi TCG Anadolu projesinin başındaki isimlerden.

8) Tuğa. Fuat Gedik – Komutanımızı tanıma fırsatım olmadı ama çok değerli bir komutanımdan şunu duydum: “Kefilim.” Benim için yeterli.

9) Görev süresi uzatılanlara bakıyoruz. Aydın Eken, Yalçın Payal gibi amirallerimiz var. Biri Tersane Komutanı, Reis Sınıfı Denizaltıları yapıyor; diğeri Deniz Harp Okulu Komutanı, geleceğimizi inşa ediyor. Bunlardan daha stratejik bir görev var mı?

Sözün kısası şu: Deniz Kuvvetlerimiz bu terfilerle birlikte yeni döneme çok daha güçlenerek, çok daha dinamik girecektir. Yaygara koparmaya gerek yok.”

PERİNÇEK ODA TV’YE YÜKLENDİ

Şura’da Cemaatle mücadele edenlerin tasfiye edildiğine ilişkin ODA TV’de daha yoğun haberler çıkmıştı. Perinçek yazısında ODA TV’ye de yüklendi.  Perinçek, ODA TV’yi “Oda TV gibi organlar da Türk Ordusunu ve Vatan Partisini hedef alan her psikolojik harekâtta görev alarak bunların güdümüne dahil olmuştur.” sözleriyle, psikolojik harekatta görevli olmakla suçladı.

KHK ile ihraç edilen memurlardan ‘İşimizi Geri İstiyoruz’ imza kampanyası

Analiz

Dini tartışmalardan AKP istediğini alıyor mu?

Sokakta, TV’de, Meclis’te hemen her yerde, 2021’in son aylarında yaşanan kriz tartışmaları yerini dini tartışmalara bırakıyor. Oy oranını Kasım ayına göre yüzde 4 arttırarak yeni yıla toparlanarak giren AKP’nin dini tartışmalardan beklentisi büyük.

BOLD – Türkiye son 3 ayını yüksek enflasyon, kur ve faiz oranlarını tartışarak geçirdi. Yaşanan zam furyası iktidar partileri AKP ve MHP’yi derinden sarstı. İki partinin toplam oy oranı yüzde 30’un altını gördü.

Sokakta, TV’de, Meclis’te, meydanlarda, marketlerde herkesin tek gündemi ekonomi oldu. Uzun ekmek kuyruklarında gözyaşı döken emekliler AKP’nin korkulu rüyası haline geldi.

Dolar 18 TL’yi görmüş, akşam zamla yatan vatandaş sabaha zamla uyanıyordu. Geçen birkaç haftalık sürede ekonomide pek de bir şey değişmedi. Gıda, enerji ve akaryakıta gün aşırı zam geliyor.

ZAMLAR DURDURAK BİLMİYOR

Çarşamba günü motorine 40 kuruş zam gelmesi bekleniyor. Bu zamla birlikte motorinin litresi tüm zamanların rekorunu kırarak 14 TL 20 kuruşu aşacak.

Elektriğe geçen hafta yüzde 129 ile tarihin en büyük zam oranının uygulanacağı duyuruldu.

Ekonomide 1 ay öncesine göre pek bir şey değişmedi ama gündemdeki konularda farklılık var.

Türkiye’de birkaç gündür sanatçıların konser kıyafetleri ve şarkı sözleri üzerinden dini tartışmalar yaşanıyor.

ŞARKILAR ÜZERİNDEN DİNİ TARTIŞMALAR

Tartışmalara siyasileşmekle eleştirilen Diyanet’e bağlı kurumlar da katılıyor. Hatta cami minberlerinden sanatçılar direk gösteriliyor.

AKP’ye yakın dernekler ölüm tehditleri yağdırıyor.

Bu tartışmaların öncesinde muhalefet ve iktidar arasında faiz-nas ve sıbyan mektepleri tartışması vardı. AKP bu tartışmaların siyasi getirisi olacağını düşünüyor.

AKP UMUTLU

AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 4 yaşındaki çocuklar için açılacak Kuran kursları tartışmasına katılan muhalefetin halktan oy alamayacağını savunuyor.

Toplumsal Etki Araştırmaları Merkezi’nin (TEAM) dün açıklanan araştırmasına göre AKP’nin oylarının Kasım ayına göre 4.3 puan artırarak %32.1’e çıktığı görüldü.

Ekonomi tartışmalarından sonra yaşanan bu tür dini tartışmaların AKP’yi toparlama sürecine sokması bekleniyor.

A Haber’de Cemil Barlas faciası: Türkiye’deki enflasyonu bakın ne zannetti!

Okumaya devam et

Politika

Araştırmacı İbrahim Uslu: AKP 20 yıl sonra tamamen kaybediyor

Kamuoyu araştırmacısı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışmanı İbrahim Uslu, AKP’nin oylarının geçtiğimiz Ağustos’tan beri yükselmediğini belirterek, 20 yıl sonra seçimleri kaybedeceğini savundu. Uslu, “AKP’yi yönetenler de bunun farkında, gün geçtikçe dillerini sertleştiriyor” dedi.

BOLD –  Siyasal iletişimci ve kamuoyu araştırmacısı İbrahim Uslu, AKP’nin önümüzdeki seçimleri kaybedeceği tahmininde bulundu.

Cumhuriyet’e konuşan Uslu, AKP’nin seçime kadar vatandaşın memnun edecek şekilde ekonomiyi düzeltme şansının olmadığını, ulusal ve uluslararası ekonomik beklentilerin bu olanağı hemen hemen olanaksızlaştırdığını belirtti. İktidarın yaşadığı çaresizliğin farkın olduğunu ifade eden Uslu, AKP’nin muhalefeti şeytanlaştırarak oy tabanını korumaya çalıştığını anlattı.

Uslu’nun açıklamaları şöyle:

AKP’Yİ YÖNETENLER DE FARKINDA, DİLLERİNİ SERTLEŞTİRİYORLAR

– AKP iktidarının 20 yıldan sonra ilk kez tamamen kaybedeceğini mi öngörüyorsunuz?

Uslu: Evet, görünen o. Son 1 yıldır bu netleşti, son 6 aydır da yapısallaştı. AKP, ağustos ayından bu yana hiç yukarıya hareket edemiyor. Maaş zamlarının olumlu etki yapacağına dair bir atmosfer vardı. Fakat Erdoğan’ın daha şimdiden Temmuz ayındaki maaş vaadini dile getirmesi… Mesela asgari ücretle ilgili böyle bir şey demiyorlar çünkü asgari ücrette iyi bir şey yaptıklarını biliyorlar. Fakat memur ve emekli maaş zamlarına da o kadar kendileri de güvenmiyorlar. Seçmende kendilerine oy vermelerine ya da geri dönmelerine neden olacak bir memnuniyet yaratmadığının farkındalar. Ocak ayında daha o zamlı maaşı almamış insanlara “Biliyorum bu seni mutlu etmedi ama temmuzda ben seni mutlu etmeyi deneyeceğim” diyor. Tercümesi bu. Birikmiş çok büyük mutsuzluklar var, bir maaş zammıyla bunu da geri döndüremiyorsunuz. Gidişata bakarsanız daha uzun süreler Türkiye’nin bu enflasyonu tek rakamlı düzeye düşüremeyeceğimiz belli. ABD’de enflasyonun 1980’lerden bu tarafa rekor kırdı. ABD’nin faizi artırma olasılığı, yılsonunda beklenen şey. Bunlar bizim gibi ülkeleri etkiliyor. Çünkü döviz fiyatları artacak bizde fiyatlar artacak, enflasyonu düşürmek zorlaşacak. Yani iktidarın yönetemeyeceği uluslararası riskler de var. Dolayısıyla AKP’nin vatandaş memnuniyetini yükseltmesini mümkün görmüyorum. AKP’yi yönetenler de bunun farkında, gün geçtikçe dillerini sertleştiriyor, kutuplaşmayı tahrik ederek ve ötekini şeytanlaştırarak karşı tarafa oy hareketliliğniin önüne terörize, din düşmanlığı gibi psikolojik bariyerler kuruyor.

ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE GEREKSİZ GERİLİMLER YAŞANACAK

– Muhalefet ne yapıyor?

Uslu: Bir yandan iktidarın cilasını kaldırırken diğer yandan kendi vizyonunu, projelerini açıklıyorlar. İktidarın uyguladığı strateji, muhalefetin kullanması gereken strateji. O paradokstan kaynaklı bir mecburiyet bu ama sonuç alamıyor. Sadece geriye kalan yüzde 30-32’lik seçmek kitlesinin çözülmesini engellemeye çalışıyor. Ama herkes tencerenin götüremeyeceği iktidarın olmadığını biliyor. Önümüzdeki süreçte Türkiye’nin gereksiz gerilimler yaşayacak olmasının temel neden de yine Erdoğan’ın açmazı.”

Bahadır’ın babasının kelepçelerini çözseydiniz devlet yıkılır mıydı?

Okumaya devam et

Politika

Beni MHP’den atandan Allah razı olsun

MHP’den ihracı sonrası DP’de siyasi hayatına devam eden Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, hükumete yönelik eleştirileri sonrası Cumhur İttifakına zarar verdiği gerekçesiyle  MHP’den atıldığını belirterek, “Allah atandan razı olsun. İyi ki attılar” dedi.

BOLD – Demokrat Parti (DP) Eskişehir İl Kongresi Zübeyde Hanım Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Kongreye DP Genel Başkanı Gültekin Uysal ile MHP’den ihraç edildikten sonra DP’ye katılan Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt da katıldı.

Konuşmasında Cumhur İttifakı’nda geçen günlerini anlatan Enginyurt, “Allah afetsin de Recep Tayyip Erdoğan’a oy istedim. Seçilsin diye de çok uğraştık o dönem. Ama iki buçuk yıl boyunca gördük ki olmuyor. Sabredemiyoruz, susamıyoruz. Dilimizin döndüğünce tepki gösterdim” dedi.

İYİKİ ATTILAR

Gördüğü yanlışlıklara tepki gösterdiğini belirten Enginyurt, “Gün oldu toplum yararına projeden 1200 kişinin AKP binalarında işe alınmasına tepki gösterdim. Gün oldu berberin, esnafın, balıkçının derdi ile dertlenerek tepki gösterdim. Gün oldu Ayasofya’da Mustafa Kemal Atatürk’e beddua ettiklerinde ‘esas size lanet olsun’ dedim. Gün oldu fındık üreticisinin hakkını, hukukunu savumdum. Tarım Bakanına ‘Sen çiftçinin bakanı mısın, tekelci sermayenin bakanı mısın?’ diyerek tepki gösterdim. Nihayetinde de Cumhur İttifakına zarar veriyorum diye MHP’den atıldım. Allah atandan razı olsun. İyi ki attılar” dedi.

TEHDİTLER ALIYORUZ

Partisinin faaliyetlerinde tehditler de aldıklarını söyleyen Enginyurt, “Sayın Gültekin Uysal ile bir yıldır uyku uyumadan gece gündüz bazen sokaktayız, bazen miting alanındayız. Bazen salonlardayız, tehdit alıyoruz. Baskılara maruz kalıyoruz. Ülkenin en başındaki, en tepesindeki adam diyor ki ‘Sokaklara çıkmayın, çıkarsanız bedel ödetirim size’ diyor. Biz de Gültekin Uysal ile haykırıyoruz; sokaklardayız, yüreğiniz yetiyorsa gelin bedel ödetin bize. Sizden korkan sizin gibi olsun, sizden korkan namert olsun, namertoğlu namert olsun” diye konuştu

GİTTİĞİ HER YERDE İLLET ZİLLET…

Erdoğan’ın gittiği her yerde Millet İttifakı ve Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef aldığını belirten Enginyurt, “Sayın Cumhurbaşkanı hafız törenine gidiyor, Bay Kemal; illet, zillet…Sayın Cumhurbaşkanı sağlık temel atma törenine gidiyor, Bay Kemal illet, zillet… Dünyanın neresinde iktidarın muhalefeti eleştirdiği görülmüştür. Türkiye’de değil mi? 20 yıldır ülkeyi bunlar yönetiyor. 20 yıldır yönettikleri ülkede daha dün Eskişehir’de 28 yaşındaki bir genç delikanlı borçları nedeniyle intihar eti. Yönettikleri ülke bu. Daha 4 gün önce 20 yaşında Enes Kara, psikolojim bozuldu diye intihar etti. Yönettikleri ülke bu… Yönettikleri ülkede açlık, yokluk, sefalet almış başını gidiyor. Yönettikleri ülkede daha dün Eskişehir’de 17 bin vatandaşın doğalgazı kesildi. Ama ülkenin başındaki diyor ki; ‘memlekette aç yok. Aç varsa muhalefet doyursun’ diyor. Sayın Cumhurbaşkanı bu ülkede 84 milyonun en az 60 milyonu açlık sınırında. Muhalefet doyursun diyorsun ya biz doyururuz, doyuracağız da. Yeter ki sen git! Bu memleket senden kurtulsun, aç da doyacak, yoksul da doyacak” ifadelerini kullandı.

AKP’li Mahir Ünal’dan ‘Açım’ diyen çiftçiyi ‘izlemeye alın’ talimatı

Okumaya devam et

Popular

Shares