Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

HRW: Kaçırılan 4 kişi ile ilgili endişelerimiz artıyor, bazı bilgiler gizlenmeye çalışılıyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Ankara Emniyeti’nde tutulan kaçırılan dört kişiyle ilgili açıklama yaptı. Üzerlerindeki baskının devam ettiğini detaylarıyla açıkladı.

BOLD – İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL KHK’ları ile ihraç edildikten sonra Şubat 2019’da kaçırılan ve geçtiğimiz günlerde Ankara Emniyeti’inde bulundukları açıklanan Yasin Ugan, Özgür Kaya, Erkan Irmak, ve Salim Zeybek’in durumuna ilişkin bir açıklama yaptı.

GERÇEKLERİN ORTAYA ÇIKMAMASI İÇİN BASKI UYGULANDIĞI ENDİŞESİ OLUŞUYOR

İnsan Hakları İzleme Örgütü, 6 ay kaybolduktan sonra Ankara Emniyeti’nde ortaya çıkan dört kişinin avukatlarla görüşmelerine izin verilmemesine tepki gösterdi. HRW, 4 kişiye avukatlarla görüşme izni verilmemesinin, gerçeklerin baskı yoluyla örtbas edilmeye çalışıldığı şüphesini güçlendirdiğini belirtti.

HRW, avukatla görüşme izni verilmemesinin “gerçeklerin ortaya çıkmaması için söz konusu dört kişi üzerinde baskı uygulandığı endişesine yol açtığına” vurgu yaptı.

HRW Direktör Yardımcısı Tom Porteous, “Türk yasaları ihlal edilerek, avukatların bu kişilerle görüşmesi engellendi. Bu bizim yetkililerin, söz konusu dört kişinin beş buçuk ay boyunca gerçekte ne yaşadıklarını gizlemeye çalıştıkları yönündeki şüphemizi güçlendiriyor” diye konuştu.

HRW Direktör Yardımcısı Porteous, bu kişilerin Şubat ayında zor kullanılarak kaçırıldıkları iddiaları ile bu süre zarfında ne yaşadıklarının tüm yönleriyle aydınlatılması, olaya karışan herkesin de yargı önünde hesap vermesi gerektiğini kaydetti.

TÜRK MAKAMLARI, MUSTAFA YILMAZ VE GÖKHAN TÜRKMEN’İ BULMAK İÇİN ACİLEN ADIM ATMALI

Tom Porteous, Şubat ayından bu yana kayıp Mustafa Yılmaz ve Gökhan Türkmen’in nerede bulunduklarının ortaya çıkartılması için Türk makamlarına da bir çağrı yaparak, “Yılmaz ve Türkmen’in nerede olduklarını belirlemek için acilen gerekli adımları atılmalı” dedi.

YASALAR İHLAL EDİLİYOR: GÖZALTINDAKİ ŞAHISLAR AVUKATLARI İLE GÖRÜŞMELİ

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Türkiye’deki kanunlar uyarınca gözaltında tutulan şahısların avukatlarla görüşmelerine izin verilmesi gerektiğini ve bu görüşmelerin avukat-müvekkil gizliliği içinde gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı. Açıklamada, ayrıca bağımsız doktorlar tarafından kapsamlı bir sağlık muayenesine de izin verilmesi gerektiğine işaret edildi.

Ankara TEM’de avukatlarla görüşmelerine izin verilmeyen Zeybek, Ugan, Kaya ve Irmak’a aileleri ile iki kez polis eşliğinde görüşme izni verildi.

İNSAN HAKLARI İZLEME ÖRGÜTÜ, AİLELERDEN ALDIĞI BİLGİLERİ PAYLAŞTI

HRW, ailelerle yapılan görüşmelerde alınan bilgileri de paylaştı.

HRW, “Aileleri yakınlarının solgun olduklarını, kilo verdiklerini ve kayıp oldukları aylara ilişkin sorulara yanıt vermek istemediklerini söyledi. Eşler, polisin yanında konuştukları kocalarının avukatla görüşmek istemediklerini söylediğini aktardı. Eşler ayrıca kocalarının kendileri hakkındaki kampanyalara son verilmesini, uluslararası kurum ve kuruluşlara yapılan şikayetlerin de geri çekilmesini istediğini söyledi” dedi.

HRW, ailelerin görüşmede kaybolan kişilere yaklaşık 6 aydır nerede bulundukları sorularını sorduğu, kayıp kişilerin bu sorulara cevap vermekte isteksiz davrandıklarını ve daha fazla soru sorulmasına görüşmede hazır bulunan polislerin engel olduklarını kaydetti.

AİLELERİN ANLATIMI BASKI UYGULANDIĞI ENDİŞELERİNİ ARTTIRIYOR

HRW bu bilgiler ışığında, “Bu görüşmelerde polisin hazır bulunması, söz konusu dört kişinin içine kapanık konuşma tarzı, geçmiş aylar hakkında bilgi paylaşamamaları ya da paylaşmaktan korkmaları, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün bu kişiler üzerinde bilgi gizlemeleri ve gözaltıları ile ilgili uydurma bir anlatım sunulmasına iştirak etmeleri için baskı uygulandığı endişelerini artırıyor” değerlendirmesini yaptı.

HRW, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sonrası AKP hükumetinin Hizmet Hareketi ve mensuplarına karşı eşi görülmemiş bir baskı uyguladığını hatırlattı.

HRW’nin açıklamasının Türkçe linki

HRW’nin açıklamasının İngilizce linki

Kaçırılan 4 kişi ilk kez görüntülendi

Gündem

Organize işler: Polis saldırganın HDP binasına girişini kaydeden kamera kayıtlarını sildi

HDP’nin İzmir İl Binasında Deniz Poyraz’ın öldürüldüğü saldırıya ilişkin çevre binalardaki güvenlik kamera kayıtlarının polis tarafından silindiği belirtildi. Bölgedeki esnaflar, polisin kendilerine herhangi yasal bir gerekçe sunmadığını ve kayıt cihazına format attıklarını söyledi.

BOLD – HDP İzmir İl Binasına dün sabah saatlerinde silahlı saldırıda bulunarak, parti çalışanı Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in binaya girişini gören çevredeki tüm kamera kayıtlarına polis tarafından el konulduğu kaydedildi.

Polisin, bir haftalık kamera kayıtlarını aldıktan sonra kayıt cihazları formatladığı kaydedildi.

Çevredeki esnaf ve iş yeri çalışanları, polislerin sabah saatlerinde iş yerlerine gelerek, bir haftalık kamera kayıtlarını aldığını daha sonra da kamera kayıt cihazına format attıklarını belirtti.

Söz konusu esnaflar, polisin kendilerine herhangi yasal bir gerekçe sunmadığını ve kayıt cihazına format attıklarını ifade etti.

HDP’li Deniz Poyraz’a 6 kurşun: Resmen katliama gelmiş ama kimseyi bulamamış!

Okumaya devam et

Gündem

Tenkil Paneli: Hakan Fidan’ın MİT’i ve adam kaçırmalar

Tenkil Müzesi Derneği, Hakan Fidan’ın başında olduğu MİT eliyle dünyaya yayılan adam kaçırma vakalarını masaya yatırıyor. Birbirinden önemli isimler, Cumartesi günü MC TV ve TR724’ün Youtube kanallarında yaşadıklarını anlatacak.

BOLD – Tayyip Erdoğan iktidarının farklı ülkelerde MİT aracılığıyla hayata geçirdiği hukuksuz adam kaçırmalar gündemdeki sıcaklığını koruyor. Tenkil Müzesi Derneği de Kırgızistan’da Sapat Eğitim Kurumları eski Genel Müdürü Orhan İnandı’nın 31 Mayıs tarihinde kaçırılması ve Bişkek’teki Türk büyükelçiliğinde tutulmasıyla yeniden gündeme taşınan adam kaçırmaları özel bir panelde ele alacak.

19 Haziran Cumartesi günü (yarın) Türkiye saatiyle 21.00’de başlayacak panele eğitimci Orhan İnandı’nın eşi Reyhan İnandı ile Kenya’da kardeşi MİT tarafından kaçırılan gazeteci Kemal Gülen, yine Malezya’dan kaçırılan ve Türkiye’ye götürülerek tutuklanan, hastalığına rağmen cezaevinde kötü şartlarda tutulan İsmet Özçelik’in eşi Hatice Özçelik katılacak.

Gazeteci Fatih Akalan’ın moderatörlüğünü yapacağı, ihraç hakim Kemal Karanfil ve Tenkil Müzesi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Halit Soylu’nun da yer alacağı programda Orhan İnandı için yapılmış bir belgeselin ilk gösterimi yapılacak. Programda ayrıca gazeteci-yazar Herkül Millas’ın kaçırılmalarla ilgili özel açıklaması yayınlanacak.

Tenkil Süreci’nde Kaçırılmalar başlıklı panelde ayrıca derneğin hayata geçirdiği www.tenkilmemorial.org web adresinde yayınlanmaya başlanan Tenkil Hafıza Merkezi Projesi’nin de lansmanı yapılacak. Etkinlikle Türkiye’nin başta Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirdiği daha sonra Orta Asya ve Afrika ülkelerine hukuksuz bir şekilde taşıdığı kayıp ve kaçırılmaların dünya kamuoyuna duyurulması hedefleniyor.

MC TV VE TR724’TEN ORTAK YAYIN

MC TV ve TR724 Youtube kanallarından canlı yayınlanacak program 19 Haziran Cumartesi günü Türkiye saatiyle 21.00, Avrupa saatiyle 20.00, Kırgızistan saatiyle 00.00, Amerika ve Kanada saatiyle 14.00’te gerçekleştirilecek

Okumaya devam et

Gündem

Artan ölümlerden dolayı HSK’nın internet sitesi taziye sayfasına döndü

AKP Hükumeti koronavirüslye ilgili normalleşmeye devam ederken Kovid-19 ve onun yol açtığı hastalıklardan ölenler ise hızla artıyor. Artan ölümler nedeniyle kamu kurumlarının internet siteleri ise taziye sayfalarına döndü. Bu sitelerin başında ise HSK geliyor.

BOLD – Lebalep dolu salonlarda yaptığı kongrelerle hafızalara kazınan AKP Hükumeti, koronavirüsle ilgili normalleşme adımlarını hızlı bir şekilde sürdürüyor. Yakın bir zamanda sokağa çıkma yasakları tamamen kaldırılması beklenirken, yakın bir süreçte maskenin de çıkarılması hedefleniyor.

İNTERNET SİTELERİ ÖLÜM İLANLARI İLE DOLU

AKP Hükumeti her ne kadar salgınla ilgili normalleşme kararı alsa da kamu kurumlarının internet sitelerinde yer alan taziye ilanları koronanın etkisini halen sürdürdüğünü gösteriyor. Türkiye’nin önde gelen kurumlarından Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun internet sitesi başta koronavirüs olmak üzere, salgının yol açtığı hastalıklar sonrası yaşamını yitirenler için verilen ölüm ilanları nedeniyle taziye sayfasına döndü. Ölüm nedenlerinin yer almadığı ilanlar ve tarihleri ise şöyle:

3 Nisan – İzmir Hakimi Sayın Kemal Oruç’un vefat ettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

9 Nisan – Samsun Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı Sayın Ümit Demirci’nin vefat ettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

19 Nisan – Malatya Doğanşehir Cumhuriyet Savcısı Sayın Sultan Beyza Boyalı’nın vefat ettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhumeye Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

19 Nisan – Bakırköy Hâkimi Sayın Erol Ceylan’ın vefat ettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

27 Nisan – Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi İdari Dava Dairesi Üyesi Hâkim Sayın Gazi Sarı’nın vefat ettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

5 Mayıs – Bursa Hâkimi Sayın Ebru Us Aykas’ın vefat ettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhumeye Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

14 Haziran – Ankara Hâkimi Sayın Buket Demirel’in vefat ettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhumeye Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

16 Haziran – Danıştay Birinci Daire Üyesi Sayın İrfan Eroğlu’nun vefat ettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

SİLAHLA VURULAN SAVCIYA TAZİYE YOK

HSK’nın internet sitesinde doğum günü kutlaması sırasında başından vurulan ve sonrasında yaşamını yitiren savcıya taziye yayınlanmaması dikkat çekti. 24 Mart günü Yozgat’ın Sorgun ilçesinde doğum günü kutlaması sırasında silahla başından vurularak yaralanan 28 yaşındaki Cumhuriyet Savcısı Özlem Salkım, 29 Mart’ta hastanede yaşamını yitirdi. Savcı Özlem Salkım, tedavi gördüğü Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ndeki müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

AİHM 1.600 hakim ve savcının dosyasında daha Türkiye’den savunma istedi

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0