Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Üzüme indirim müjdesi Rusya’dan geldi

Rusya, Türkiye’den ithal edilen 41 ton sağlığa zararlı madde içeren üzümü gümrükten içeri sokmadı. Üzümlerin Türkiye’ye iadesi sonrası iç piyasada üzüm fiyatlarının düşmesi bekleniyor.

BOLD – Rusya, Türkiye’den getirilen 41 ton üzümü sağlığa zararlı madde içerdiği gerekçesiyle kabul etmedi. Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi yetkilileri Türkiye’den getirilen 41 ton üzümde batı çiçek tripsine rastladı. Üzümler iade edildi.

UCUZ BİR FİYATA İÇ PİYASAYA SÜRÜLÜYOR

Geçen ay Türk malı 21 ton şeftaliyi aynı gerekçeyle geri gönderen Rusya, daha önce de nektarin, kayısı, erik, domates gibi birçok ürünü Türkiye’ye iade etmiş, ürünler iç piyasada o ürünlerin fiyatlarının düşmesine neden olmuştu.

 

Ruslar domatesten sonra şimdi de kayısıyı geri yolladı

Ekonomi

Merkez’den faiz artırımı: Yüzde 8,25’ten 10,25’e

Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında değişikliğe giden Merkez Bankası, 200 baz puan yükselttiği politika faizini yüzde 8,25’ten 10,25’e çıkardı. Artırım gerekçesi fiyat istikrarının desteklenmesi diye sunuldu.

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, faiz oranını 200 baz puan  yükselterek yüzde 8,25’ten, 10,25’e çıkardığını ilan etti. Kurulun ilgili açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Dezenflasyon sürecinin yeniden tesisi ve fiyat istikrarının desteklenmesi için politika faizi 200 baz puan yükseltildi. Enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığı değerlendirilmektedir. Enflasyon üzerinde etkili salgına bağlı arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinde kademeli ortadan kalkacağı ve talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirginleşeceği öngörülmüştü. Ancak güçlü kredi ivmesiyle ekonomide sağlanan hızlı toparlanma ve finansal piyasalarda yaşanan gelişmelerle  enflasyon öngörülenden daha yüksek bir seyir izlemiştir.”

KARAR SONRASI DÖVİZDE DÜŞÜŞ GÖZLENDİ

Merkez’in faiz değişikliği döviz üzerinde baskıya yol açtı. Sabah 7,72 seviyesine kadar çıkan Amerikan doları TCMB’in kararı sonrası 7,60’a kadar düştü. 8,96’yı gören euro ise 8,86 seviyesine indi.

Ağaoğlu 15 milyon dolarlık adasını tanınmış bir iş adamına satıyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Faiz kararı saat 14’te açıklanacak, değişiklik beklenmiyor

Merkez Bankası faiz kararını bugün saat 14.00’te açıklayacak. Artan döviz kurlarını dizginlemek adına faiz artırımı konusunda hemfikir olan ekonomistler, Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu’ndan faiz artırımı beklemiyor. 

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararını bugün açıklayacak. Ekonomistlerin büyük bölümü faizlerde değişikliğe gidilmesini beklemiyor.

9 KEZ ART ARDA FAİZ İNDİRMİŞTİ

Reuters anketine katılan 17 ekonomistten 14’ü bankanın faizi sabit tutmasını beklerken, 3’ü faizlerde artışa gidileceğini öngörüyor. Merkez Bankası Haziran ayına kadar 9 kez art arda faiz indirmiş ve faizi yüzde 24’ten yüzde 8,25’e getirmişti. Geçtiğimiz üç ayki toplantısında ise değişiklik yapmamıştı. Karar saat 14’te açıklanacak. Merkez Bankası Haziran ayına kadar 9 kez art arda faiz indirmiş ve faizi yüzde 24’ten yüzde 8,25’e getirmişti. Geçtiğimiz üç ayki toplantısında ise değişiklik yapmamıştı. Karar saat 14.00’te açıklanacak.

“Kardeşim suçsuz! Türkiye’ye iade edilirse işkence görecek”

Okumaya devam et

Ekonomi

AKP’li belediyenin vekile kıyağına İyi Parti “dur” dedi

AKP’li Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş, belediyeye ait iş yerlerinin kiralarına zam yaparken AKP Milletvekili Hamdi Uçar’ın iş yerine indirim yaptı. İyi Parti’nin bu indirim yargıya taşıması sonrası ihale iptal edildi.

BOLD – Zonguldak’ın Kozlu ilçesinin AKP’li Belediye Başkanı Ali Bektaş, belediyeye ait iş yerlerinin kiralarına zam yaparken AKP Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar’ın iş yerine ise indirim yaptı. Bu durumun yargıya taşınması sonrası Başkan Bektaş, ihaleyi iptal etti.

2012’DEKİ KİRASININ BİLE GERİSİNE ÇEKİLDİ

AKP’li Kozlu Belediyesi, belediyeye ait işyerlerini geçtiğimiz Ağustos ayında 10 yıllığına ihaleye çıkardı. İhaleye çıkarılan dükkanların kirasına yüzde 10 zam yaparken, AKP’li Milletvekili Hamdi Uçar’ın iş yerine yaklaşık yüzde 65 indirim yaptı. Belediyenin dükkanında kafeterya işletmeciliği yapan vekilin 14.500 lira olan kirasının, 5 bin liraya düşürülmesine İyi Partililer tepki gösterdi. Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre, 1268 metre kare kapalı alanı, 480 metre kare açık alana sahip kafeterya Milletvekili Hamdi Uçar tarafından 2012 yılında 7 bin 560 liraya kiralanmıştı.

YARGIYA TAŞINAN İHALE İPTAL EDİLDİ

İyi Parti Kozlu İlçe Başkanı Ender Adıbaş, kafeteryanın bulunduğu yerin kira bedeli konusunda ihalede usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla suç duyurusunda bulununca Başkan Ali Bektaş ihaleyi iptal zorunda kaldı. İyi Parti olarak halkın yanında olduklarını ifade eden İlçe Başkanı Adıbaş, “Her türlü haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı olduğumuzu, Zonguldak için faydalı ve doğru işlerde kim yaparsa yapsın yanında olacağımızı her zaman ifade ettik. Yanlış kararlarda ise karşı çıkacağımızı herkesin bilmesini isteriz. Nitekim Kozlu Belediye Başkanlığının yaptığı ihalenin yanlış olduğunu, milletvekili de olsa asla ayrımcılık yapılmasına müsaade edilmemesi düşüncesiyle mücadelemizi gösteriyoruz ve göstermeye devam edeceğiz. Bu açıdan ihalenin iptal edilmesini olumlu buluyoruz” diye konuştu.

Panama’ya çağrı: Kardeşim Türkiye’ye iade edilirse işkence görecek

Okumaya devam et

Popular