Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Guardian: Güvenli Bölge, ABD ve Kürtler arasında gerginliğe neden olacak

İngiliz The Guardian gazetesi, ABD ve Türkiye’nin üzerinde görüşmeler yürüttüğü Suriye’de kurulması planlanan “güvenli bölgenin” bir hüsnükuruntudan öteye geçmeyebileceğini yazdı.

BOLD – Guardian’ın Orta Doğu Muhabiri Martin Chulov ve Dünya Haberleri Editörü Julian Borger tarafından kaleme alınan analizde, detayları çalışılmamış ve Kürtlerin sert muhalefet ettiği planın bölgenin problemlerine muhtemelen çözüm olmayacağı belirtildi.

PLAN DETAYLARDAN YOKSUN

Yazıda, ABD’nin bu hamlesiyle bölgedeki “Türk istilası” korkusunu azalttığı belirtildi ancak planın Washington ile IŞİD’i yenmesine yardımcı olan Suriyeli Kürt güçler arasında gerginliğe neden olacağı belirtildi.

The Guardian’a göre ABD hem Türkiye’yi hem de Suriyeli Kürtleri müttefik olarak görüyor. Ancak ABD, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeyine yönelik açıklamalarının ardından, bu iki müttefikinin çatışmasını engellemekte zorlanıyor.

ABD ve Türkiye’nin anlaşmaya vardığı planda koridorun ne kadar uzunlukta ve derinlikte olacağı gibi temel detaylar bulunmuyor. Ayrıca planda koridoru kimin kontrol edeceği de belirtilmemiş durumda.

DETAY İÇERMEMESİ ABD’NİN ZAMAN KAZANMAYA ÇALIŞTIĞINI GÖSTERİYOR

Gazeteye göre, bazı uzmanlar ABD ile Türkiye arasında varılan mutabakatın fazla detay içermemesini ABD’nin zaman kazanma çabası olarak görüyor ve Kürtlerle zaten ilişkileri yalpalayan ABD plana bağlı kalmayabilir.

Eski bir ABD’li yetkiliye göre plan “müzakerelere devam etmek için bir uzlaşı” niteliğinde ve ABD’nin Suriye’de güvenli bölgede görevlendireceği yeteri kadar askeri bulunmuyor. Gazeteye konuşan ABD’li yetkili, güvenli bölge planını “Sonuç olarak birçok hüsnükuruntu” şeklinde değerlendirdi.

TÜRKİYE’NİN SURİYELİLERİ BÖLGEYE YERLEŞTİRME DÜŞÜNCESİ TEPKİ ÇEKİYOR

The Guardian, Suriye’deki Kürtlerin Türkiye’nin Suriyeli sığınmacıları güvenli bölgeye yerleştirme planını çoğunlukla Kürtlerin bulunduğu bölgeyi Araplaştırma girişimi olarak gördüğünü belirtti.

Suriyeli bir yetkili, Türkiye’nin bu düşüncesini “Baas rejiminin 1960’larda yaptığı gibi bir Arap kemeri yaratarak bölgenin nüfus yapısını değiştirme planı” olarak gördüğünü kaydetti. Bunun Kürtlere karşı bir soykırım olacağını ifade etti.

“ABD ve Türkiye’nin Müşterek Harekat Merkezi kurması YPG’yi garanti altına almak demek”

Dünya

Almanya, tatil için memleketine giden sığınmacıları sınır dışı edecek

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, tatillerde memleketlerine gidenlerin ‘sığınmacı’ statüsünün elinden alınacağını belirtti.

BOLD – Almanya Dışişleri Bakanlığı, tatillerde memleketlerine giden Suriyelilerin ‘sığınmacı’ statüsünün elinden alınacağını açıkladı.

Bild am Sonntag gazetesine konuşan İçişleri Bakanı Horst Seehofer, “Suriyeli sığınmacı statüsünü taşırken düzenli olarak tatil için Suriye’ye gidenler orada zulüm gördüğünü söylemekte ciddi olamaz” dedi.

Bu sorunun öncelikle Suriyelileri ilgilendirdiğini dile getiren Bakan Seehofer, ama diğer yabancıların da memleketlerine gittiği öğrenilmesi durumunda sığınmacı statüsünün gözden geçirileceğini kaydetti.

Seehofer, “durumun müsait olduğunda” tüm Suriyeli sığınmacıları sınır dışı edeceklerini sözlerine ekledi.

Almanya’da iş gücü açığı artıyor: İki sektörde rekor ihtiyaç

Okumaya devam et

Dünya

Eriyip yok olan “buzul” için cenaze töreni düzenledi

İzlanda’da yıllar geçtikçe eriyen Okjokull buzulu 700 yaşındayken “ölü” ilan edilmişti.

BOLD – Küresel ısınma nedeniyle ülkenin ilk eriyip yok olan buzulu için düzenlenen cenaze törenine İzlanda Başbakanı Katrin Jakobsdottir, Çevre Bakanı Gudmundur Ingi Gudbrandsson ve eski İrlanda Başbakanı Mary Robinson katıldı.

Başbakan Jakobsdottir’in yapacağı konuşma sonrası kalabalık, başkent Reykjavik’in kuzeydoğusundaki volkana yürüdü ve bir zamanlar buzulun kapladığı bölgede “geleceğe bir mektup” bıraktı.

Bakır plakada “Ok İzlanda’nın buzul statüsünü kaybeden ilk buzuluydu. Gelecek 200 yılda tüm belli başlı buzullarımızın başına aynısının geleceğini tahmin ediyoruz. Bu anıt yaşananların farkında olduğumuzu ve neler yapılması gerektiğini bildiğimizi onaylamak için yerleştirilmiştir. Bunu başarıp başaramadığımızı ancak siz bilebileceksiniz” deniyor.

İzlanda Meteoroloji Kurumu’ndan buzulbilimci Oddur Sigurdsson 2014 yılında Okjokull’un öldüğünü ilan etmişti.

50 yıldır ülkedeki buzulları fotoğraflayan Sigurdsson, 2003 yılında artık Okjokull buzulunda karın birikmeden erimeye başladığını fark etmişti.

Sigurdsson 2000 yılında ülkedeki buzulların envanterini çıkarmış ve 300’den fazla buzul olduğunu ortaya koymuştu.

Yer çekirdeğine yakın noktada 4,5 milyar yıllık elmas rezervi keşfedildi

 

Okumaya devam et

Dünya

Yer çekirdeğine yakın noktada 4,5 milyar yıllık elmas rezervi keşfedildi

Şiddetli yanardağ patlaması sonrası yüzeye çıkan elmaslar dünyanın oluşumundan kısa süre sonra başlayan şiddetli patlamaların meydana geldiği dönem hakkında önemli bilgiler veriyor.

BOLD – Yeryüzünden 410 km’den daha fazla derinde ve dünya çekirdeğine yakın bir yerde Ay’dan daha yaşlı, büyük miktarda elmas rezervi keşfedildi. Brezilya’daki şiddetli yanardağ patlamasıyla yüzeye çıkan elmaslar, 4,5 milyar yıldır hareketsiz beklediği belirtildi.

Bilimsel Science adlı bilimsel yayında yer alan araştırmaya göre uluslararası bilim insanlarından oluşan grup çok eski kaynağın yerini tespit etmek için elmaslardaki helyum atomlarının izotoplarını (helyumun farklı atomik yapılarını) ölçtü.

MÜKEMMEL ZAMAN

Araştırmacılar elmasların “mükemmel zaman kapsülleri” görevi gördüğünü ve onlara gezegen oluştuktan kısa süre sonra başlayan kargaşa dolu dönemin iç yüzünü anlamak için önemli bilgiler verdiğini söyledi.

Türkiye internet hızında her yıl geriliyor

Okumaya devam et

Popular