Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Guardian: Güvenli Bölge, ABD ve Kürtler arasında gerginliğe neden olacak

İngiliz The Guardian gazetesi, ABD ve Türkiye’nin üzerinde görüşmeler yürüttüğü Suriye’de kurulması planlanan “güvenli bölgenin” bir hüsnükuruntudan öteye geçmeyebileceğini yazdı.

BOLD – Guardian’ın Orta Doğu Muhabiri Martin Chulov ve Dünya Haberleri Editörü Julian Borger tarafından kaleme alınan analizde, detayları çalışılmamış ve Kürtlerin sert muhalefet ettiği planın bölgenin problemlerine muhtemelen çözüm olmayacağı belirtildi.

PLAN DETAYLARDAN YOKSUN

Yazıda, ABD’nin bu hamlesiyle bölgedeki “Türk istilası” korkusunu azalttığı belirtildi ancak planın Washington ile IŞİD’i yenmesine yardımcı olan Suriyeli Kürt güçler arasında gerginliğe neden olacağı belirtildi.

The Guardian’a göre ABD hem Türkiye’yi hem de Suriyeli Kürtleri müttefik olarak görüyor. Ancak ABD, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeyine yönelik açıklamalarının ardından, bu iki müttefikinin çatışmasını engellemekte zorlanıyor.

ABD ve Türkiye’nin anlaşmaya vardığı planda koridorun ne kadar uzunlukta ve derinlikte olacağı gibi temel detaylar bulunmuyor. Ayrıca planda koridoru kimin kontrol edeceği de belirtilmemiş durumda.

DETAY İÇERMEMESİ ABD’NİN ZAMAN KAZANMAYA ÇALIŞTIĞINI GÖSTERİYOR

Gazeteye göre, bazı uzmanlar ABD ile Türkiye arasında varılan mutabakatın fazla detay içermemesini ABD’nin zaman kazanma çabası olarak görüyor ve Kürtlerle zaten ilişkileri yalpalayan ABD plana bağlı kalmayabilir.

Eski bir ABD’li yetkiliye göre plan “müzakerelere devam etmek için bir uzlaşı” niteliğinde ve ABD’nin Suriye’de güvenli bölgede görevlendireceği yeteri kadar askeri bulunmuyor. Gazeteye konuşan ABD’li yetkili, güvenli bölge planını “Sonuç olarak birçok hüsnükuruntu” şeklinde değerlendirdi.

TÜRKİYE’NİN SURİYELİLERİ BÖLGEYE YERLEŞTİRME DÜŞÜNCESİ TEPKİ ÇEKİYOR

The Guardian, Suriye’deki Kürtlerin Türkiye’nin Suriyeli sığınmacıları güvenli bölgeye yerleştirme planını çoğunlukla Kürtlerin bulunduğu bölgeyi Araplaştırma girişimi olarak gördüğünü belirtti.

Suriyeli bir yetkili, Türkiye’nin bu düşüncesini “Baas rejiminin 1960’larda yaptığı gibi bir Arap kemeri yaratarak bölgenin nüfus yapısını değiştirme planı” olarak gördüğünü kaydetti. Bunun Kürtlere karşı bir soykırım olacağını ifade etti.

“ABD ve Türkiye’nin Müşterek Harekat Merkezi kurması YPG’yi garanti altına almak demek”

Dünya

Nijerya’da süper tankerin 1’i Türk 19 mürettebatı kaçırıldı

Nijerya’da korsanların saldırısına uğrayan Hong Kong bandralı bir petrol tankerinde görevli mürettebattan 19’u kaçırıldı. Kaçırılanlardan birinin Türk olduğu bildirildi.

BOLD Kaçırılan mürettebattan 18’inin Hindistanlı birinin de Türk vatandaşı olduğu kaydedildi. Gemiyi işleten şirketin açıklamasında, saldırının 3 Aralık günü Bonny Adasına 77 deniz mili mesafede gerçekleşti. Şirket yetkilileri, ne geminin ne de yüklü olan kargonun zarar görmediği ve gemide 7 kişinin daha bulunduğunu kaydetti.

Yaklaşık 2 milyon varil petrol taşıma kapasitesine sahip süper tanker Nave Constellation’ın Yunan nakliye şirketi Navios Tanker Management tarafından işletildiği ifade edildi.

Saldırı sonrası konuşan şirket yetkilileri, mürettebatın ailelerinin bilgilendirildiğini belirterek, “19 kişinin güvenli şekilde geri dönmesini sağlamak için gereken her şeyi yapıyoruz” ifadesini kullandı.

Batı Afrika bölgesindeki denizlerdeki korsan saldırıları son aylarda artmış durumda.

Moritanya’da göçmen teknesi faciası: 60’a yakın ölü

Okumaya devam et

Dünya

ABD, İran’a ait olduğundan şüphelenilen bir gemideki silahlara el koydu

ABD donanmasına ait bir savaş gemisi, Umman Denizi’nde seyir halindeki bir yük gemisinde İran’a ait olduğu öne sürülen çok sayıda silah ve füze parçası ele geçirdi.

BOLD – ABD Savunma Bakanlığı, uluslararası sularda seyreden geminin birden fazla ülkenin bayrağını taşıyan gemiler için de kullanılan “vatansız gemi” statüsünde olduğunu açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada gemide ele geçirilen güdümlü füze parçalarına Yemen’deki iç savaşta kullanılması ihtimaline karşın el konulduğu bildirildi.

İran, Yemen’deki Şii Husi isyancıları destekliyor ve silah yardımı yapıyor.

Yemen’de 2015 yılında patlak veren iç savaşta Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon ile İran destekli Şii Husi isyancılar arasındaki çatışmalarda çoğu sivil on binlerce insan hayatını kaybetti.

Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti, Rusya’yı ülkeye paralı savaşçı göndermekle suçladı

Okumaya devam et

Dünya

Rusya’dan Bulgar Büyükelçiye sınır dışı kararı

Rusya Bulgaristan Büyükelçisini sınır dışı etme kararı aldı. Karar Bulgaristan yönetiminin Moskova’dan, bir diplomatını ajanlık faaliyetinde bulunduğu gerekçesiyle geri çekmesini istemesinin ardından geldi.

BOLD – Rusya da Bulgaristan’ın bu talebine karşılık Bulgar Büyükelçi’nin Rusya’yı terk etmesini istedi.

Bulgaristan’ın Moskova Büyükelçisi Atanas Krastin’e önümüzdeki 24 saat içerisinde Rusya’yı terk etmesi gerektiği diplomatik kanallardan bildirildi.

Rus Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada söz konusu kararın mütekabiliyet çerçevesinde alındığı belirtildi.

Bulgaristan, Ekim ayında Rusya’dan ülkede görevli bir diplomatı ajanlık yaptığı gerekçesiyle geri çekmesini istemiş, yeni askeri ataşeye de vize vermemişti.

Rusya-Batı arasında yeni Skipral krizi: Almanya’da bir cinayette Rus istihbaratı şüphesi

Okumaya devam et

Popular