Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Venezuela yaptırımlarına tepki gösterdi

Dışişleri Bakanlığı, ABD hükümetinin Venezuela’ya yönelik yeni yaptırım kararlarına tepki gösterdi. Açıklamada, yeni yaptırımların ekonomik zorluklarla boğuşan Venezuela halkına zarar verebileceği ve Venezuela’da siyasi bir çözüm bulunması yönündeki girişimleri olumsuz etkileyebileceği belirtildi.

BOLD – Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Washington’un Venezuela hükümetine yönelik yeni yaptırımlarını içeren ABD Başkanlık Emrine tepki gösterdi.

DIŞİŞLERİ: YAPTIRIMLARI DOĞRU BULMUYORUZ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Venezuela iktidar ve muhalefet temsilcileri arasında, Norveç Hükümetinin kolaylaştırıcılığında Barbados’ta sürdürülen, Türkiye’nin de desteklediği görüşmelerin devam ettiği bir dönemde ABD tarafından Venezuela’ya yönelik kapsamlı yaptırım içeren “Başkanlık Emrinin” çıktığı hatırlatıldı.

Hami Aksoy, bu dönemde başkanlık emrinin çıkmış olmasını “doğru bulmuyoruz” dedi.

Aksoy, “Söz konusu kararın halihazırda ekonomik zorluklarla boğuşan Venezuela halkına zarar vermesinden ve Venezuela’da siyasi bir çözüm bulunması yönündeki girişimleri olumsuz etkilemesinden endişe duyuyoruz” dedi.

Sözcü Aksoy, Venezuela’daki sorunlara kalıcı çözüm bulunmasını teminen tüm tarafların siyasi diyalog sürecine destek sağlamaya devam etmelerinin gerektiğini belirtti.

ABD, HAFTA BAŞINDA VENEZUELA’YA YÖNELİK YENİ YAPTIRIMLARI DEVREYE SOKTU

ABD Başkanı Donald Trump, hafta başında imzaladığı başkanlık emri ile Venezuela devletinin ABD’deki bütün varlıklarını dondurdu ve Caracas yönetimi ile iş yapılmasını yasakladı.

Peru’nun başkenti Lima’da ABD’nin öncülüğünde düzenlenen Venezuela konulu toplantıda konuşan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, yaptırımları delen ve Nicolas Maduro hükümetine destek veren Rusya, Çin veya “her kim olursa olsun” cezalandırılacağını belirtti.

TÜRKİYE, YENİ BİR ZARRAB MESELESİ İLE KARŞILAŞABİLİR

Venezuela’daki iktidar finansal problemleri aşmak için ülkenin altın rezervlerinin büyük bölümünü sattı. Venezuela’nın sattığı altının büyük kısmını Türkiye aldı.

Washington’un yeni yaptırımları Venezuela’yı ABD’nin düşman kabul ettiği Küba, İran, Kuzey Kore ve Suriye ile aynı kategoride buluşturdu.

Yaptırımlardan Venezuela ile ciddi altın ticareti bulunan Türkiye’nin nasıl etkileneceği önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak. Ancak yeni bir Zarrab ve İran yaptırımları benzeri bir dava ile karşılaşması muhtemel görünüyor.

Özellikle batı basınında son aylarda Türkiye’nin Venezuela ile altın ticareti ve Maduro hükumetinin gıda programını yürüten bir şirketin Türkiye bağlantılarına ilişkin çok sayıda haber çıktı.

Türkiye ayrıca Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu hala ülkenin meşru lideri olarak görüyor.

Erdoğan ve Maduro arasında oldukça yakın bir ikili ilişki var. Erdoğan, Maduro’ya desteğini her platformda dile getiriyor.

ABD, bazı Latin Amerika ve Avrupa ülkeleri, Venezuela muhalefet lideri Juan Guaido’yu ülkenin meşru lideri olarak tanıyor ve seçimlerin bir an önce yenilenmesini istiyor.

Venezuela’ya destek veren ülkelere ABD’den tehdit

Dünya

Bosna’da öğretmen Fatih Keskin için yürütmeyi durdurma kararı

Direktor Fatih Keskin Bosnien

Bosna Hersek’teki Richmond Park Bihaç Koleji’nin Müdürü Fatih Keskin’in Türkiye’ye iade edilmesine  yargı ‘dur’ dedi. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararıyla hukuksuzluğun önüne geçti.

BOLD – Türk vatandaşı Fatih Keskin, 4 Aralık’ta Bihaç şehrinde çağrıldığı polis merkezinde gözaltına alındı. Keskin, sürekli oturumunun iptal edildiğinin kendisine söylenmesinden sonra Saraybosna’da bir göçmen merkezine götürüldü.

20 yıla yakın bir süredir Bosna Hersek’te yaşayan ve sürekli oturumu olan eğitimci Fatih Keskin, kararı yargıya taşıdı. Mahkeme, yürütmenin durdurulmasına hükmetti.

Keskin’e yönelik yapılanlar Bosnalıların büyük tepkisini çekmişti. Ana muhalefet partisi, gelişmeyi ‘Bosna halkının tamamına yönelik bir korkutma hareketi’ olarak yorumlarken, öğrenciler ve mezunlar sosyal mecralardaki kampanyalarla Fatih öğretmene sahip çıktı.

Muhalefet, Türk öğretmenin yaşadıklarının AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın özel siparişi üzerine, politik sebeplerle gerçekleştiği görüşünü dile getirdi.

JİTEM de aklandı: Tüm sanıklara beraat

Okumaya devam et

Dünya

Hindistan’da Müslümanları hedef alan ayrımcı yasa kanunlaştı

Hindistan’da komşu ülkelerden gelen 6 dini gruba vatandaşlık yolunu açan ve aynı konumdaki Müslüman göçmenleri dışarıda bırakan “vatandaşlık yasasında değişiklik öngören tasarı” kanunlaştı.

BOLD – Yürürlüğe giren kanun kapsamında ülkeye yasa dışı yollardan giren göçmenlerin vatandaş olmasını engelleyen 64 yıllık Vatandaşlık Yasası değişmiş oldu.

Değişikliğe göre, özellikle Pakistan, Bangladeş ve Afganistan’da dini baskıdan kaçan Budist, Sih, Jain, Parsi, Hindu ve Hristiyanlar, kimliklerini ve Hindistan’da 6 yıldan uzun süredir yaşadıklarını kanıtlamaları halinde vatandaşlık elde edebilecek. Aynı pozisyondaki Müslümanlar ise yasanın dışında tutuldu.

Dünyada en çok Müslüman nüfusa sahip ikinci ülke Hindistan’ın, 200 milyon Müslüman’ı ikinci sınıf vatandaş haline getirmek ve birçoğunu vatansız bırakmak için attığı bir adım olarak görülen kanun, Müslümanların sınır dışı edileceği veya hapse atılacağı gerekçesiyle çokça eleştirilmişti.

YASAYA TEPKİLER

Hindistan Ulusal Kongresinin (INC) eski lideri Rahul Gandi, Twitter’dan yaptığı açıklamada, tasarının, Başbakan Narendra Modi ve İçişleri Bakanı Amit Şah yönetiminin kuzeydoğu eyaletlerini etnik olarak temizlemeye yönelik bir girişimi olduğunu kaydetmişti.

Gandi, hükümetin adımını, kuzeydoğuya, oradaki halkların yaşam tarzlarına ve Hindistan fikrine saldırı olduğunu belirtmişti.

Tüm Hindistan Müslüman Meclisi Birliği (AIMIM) Başkanı ve Haydarabad Milletvekili Asaduddin Uveysi, tasarının, Hindistan anayasasının temel yapısını ihlal ettiği değerlendirmesinde bulunmuştu.

Tasarı aleyhinde kuzeydoğu eyaletlerinde çok sayıda protesto gösterisi düzenlenmişti.

Assam eyaleti genelinde on binlerce kişi tasarıyı protesto etmek için yolları kapatmış, yer yer göstericiler ve güvenlik güçleri arasında çatışmalar çıkmıştı. Eyaletin başkenti Guvahati’de düzenlenen gösteriler sırasında polisin ateş açması sonucu 2 sivil yaşamını yitirmişti.

Manipur, Tripura, Meghalaya ve Mizoram gibi kuzeydoğu eyaletlerinde de protestolar yaşanmıştı.

Yunanistan’ın Meriç’ten geçen göçmenleri Türkiye tarafına ittiği görüntüler ortaya çıktı

Okumaya devam et

Dünya

Trump ile Times’ın yılın kişisi seçtiği Greta Thunberg arasında Twitter atışması

ABD Başkanı Donald Trump, Time dergisinin çevre eylemcisi Greta Thunberg’i yılın insanı seçmesini eleştirdi ve İsveçli genç kızın “rahatlayıp”, sinemada bir film görmesi gerektiğini söyledi.

BOLD –  Trump, Twitter hesabında “Çok gülünç. Greta Öfke Kontrolü sorunu üzerinde çalışmalı, daha sonra bir arkadaşıyla eski moda güzel bi filme gitmeli! Rahatla Greta, Rahatla!!” dedi.

Thunberg ise yanıtını dakikalar sonra verdi ve Twitter’daki biyografisini “Öfke kontrolü sorunu üzerinde çalışan bir genç. Şu anda bir arkadaşıyla eski moda güzel bir film izliyor” yazdı.

Sosyal medyada verilen yanıtlarda Trump’a tepki gösterildi ve ABD Başkanı’nın yaptığının “zorbalık” olduğunu söyledi, ancak bazı ünlü Twitter kullanıcıları da Trump’a destek verdi.

TRUMP: ÇOK NEŞELİ BİR GENÇ KIZ

ABD Başkanı Donald Trump, New York’ta Eylül ayında düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesinde oldukça öfkeli ve duygusal bir konuşma yapan 16 yaşındaki İsveçli Greta Thunberg için ‘çok neşeli genç bir kıza benziyor’ ifadelerini kullanmıştı.

Thunberg’in New York’ta ABD Başkanı Donald Trump’ın zirveye gelişini izlerken yüzünün aldığı şekil o dönemde çok konuşulmuştu.

TIME, 2019 yılının en etkili kişisi olarak Greta Thunberg’i seçti

Okumaya devam et

Popular