Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

MEB’in bütçesi yurt dışındaki okullara gitti

Milli Eğitim Bakanlığının yurt dışındaki eğitim kurumlarına geçen yılın 4 katı bütçe gönderdiği belirtildi. Özel okulların da bütçeden aldığı pay katlandı.

BOLD Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) 2019’un ilk 6 ayına ilişkin faaliyet raporuna göre ciddi tasarrufa gidilen bakanlığın bütçesi yine yurt dışındaki okullar ve özel okullara aktı. Bakanlık yurt dışına geçen yılın 4 katı bütçe gönderdi. MEB bünyesinde dönüşüme hız verilirken, yeni müfredat hazırlığı ile yasal çalışmalar da raporda yer aldı.

MEB, yılın ilk yarısına ilişkin 2019 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nu açıkladı. Raporda dikkat çeken ayrıntılar şöyle:

YURT DIŞINA 4 KATI BÜTÇE GİTTİ

2019 yılı için tahsis edilen ödenekten ilk altı ayda personel giderleri, sosyal güvenlik harcamaları ve hizmet alımları başlığında sadece bütçenin yarısını harcama başarısı gösteren MEB, parayı yurt dışına gönderdi. 2018’de yurt dışına 126 milyon 746 bin lira transfer eden MEB için 2019’da 153 milyon lira başlangıç ödeneği belirlendi. Yılın ilk altı ayında bu ödeneğin iki katı harcama yapıldı. 2018’in ilk altı ayında yurt dışına yapılan transfer giderlerine göre yüzde 375.25’lik bir artış gözlendi.

ÖZEL OKULLARA DESTEK SÜRDÜ

Özel okullara destekten kademeli olarak vazgeçileceğinin açıklanmasına karşın MEB bütçesinden bu yıl da yüzlerce milyon lira yine özele aktarıldı. Organize sanayi bölgelerinde veya organize sanayi bölgeleri dışında açılan meslekî ve teknik eğitim okullarında öğrenim gören öğrenciler için eğitim ve öğretim desteği ödemeleri kapsamında ilk 6 aylık dönem için toplam 187 milyon 146 lira ödenek gönderildi. Özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okul türlerinde öğrenim gören ve eğitim ve öğretim desteğine hak kazanan öğrencilere ilk altı aylık dönem içerisinde 682 milyon 835 bin 712 lira bütçe aktarıldı. Destek eğitim kapsamında 2019 yılı ilk altı ayında toplam 1 milyar 552 milyon 142 bin lira ödeme yapıldı.

MESLEKTE AÇ KAPA DÖNEMİ

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından 19 yeni okul açılırken, 7 okul birleştirilerek dönüştürüldü. 38 okul kapatıldı. 132 alan 144 dal açılırken, 31 alan 37 dal kapatıldı. 22 pansiyon bu dönemde açılırken, 31 pansiyon ise kapatıldı. Atölyelerin kurulum aşamasında faydalanılması için standart ve teknik şartname örnekleri ve okul başına 100 bin TL ödenek gönderildi.

İMAM HATİPTE VERİ YOK

İmam hatiplere ilişkin okul açma kapama türünde ayrıntılı bilgiler raporda yer almadı. Raporda, imam hatip ortaokulu, ortaokul ve liselerde okutulan din, ahlak ve değerler alanı seçmeli derslerinin analizi yapıldığı belirtildi.

Doğum gününde AKP’nin karnesi: 2002’de yönetimi aldı 17 yılda Türkiye’yi 2001’e götürdü

Gündem

Türk yargısının fotoğrafını çeken rapor: Yargı bağımsızlığının yok edilişi

İnsan hakları örgütü Human Rights Defenders, somut olaylar üzerinden son yıllarda yargı bağımsızlığı ve yok edilişi üzerine kapsamlı bir rapor yayınladı.

BOLD – Human Rights Defenders (HRD), Türkiye’de hakim olan Erdoğan Rejiminde ceza yargılamalarında görev yapan birinci, ikinci ve üçüncü derece mahkemelerin ‘kanunla önceden kurulmuş, bağımsız ve tarafsız olma’ niteliklerinden yoksun oluşuna dair, somut olay ve olgulara dayalı rapor hazırladı.

Raporda ilk derece mahkemeleri olan asliye ve ağır ceza mahkemeleri ile bölge adliye mahkemeleri ceza daireleri ve Yargıtayın, tek bir merkezden kontrol edildiği, somut olay ve olgulara dayalı olarak detaylı şekilde anlatıyor.

Raporda, Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarının dışında kararlar verdikleri için görev yeri değiştirilen, görev süreleri dolmadan yerleri değiştirilen hakimlere detaylı şekilde yer veriliyor.

Ayrıca, ‘Yargının Yürütmeden Bağımsız Olmadığına İlişkin olaylar ve olgular’ tek tek sıralanıyor.

TEK TEK OLAYLAR

Yargı bağımsızlığının yok edilişinin kronolojik olarak ve adım adım nasıl yok edildiği yasal düzenlemeler ve fiili uygulamalar üzerinden raporda anlatılırken, çok sayıda somut örneğe yer veriliyor.

Aldıkları kararlar nedeniyle, görev yeri değiştirilenler, baktıkları davalar elinden alınan hakim ve savcılar olay ve dava ve açık isimlerle tek tek sıralanıyor.

YARGI SKANDALLARI

Raporun önemli başlıklarından biri de ‘15 Temmuz 2016 tarihli Darbe Girişimi Sonrası Yaşanan Yargı Skandallarına dair Somut Olaylar’

Son bölümde ise ‘Yargının Bağımsızlık Ve Tarafsızlığını Kaybettiğini Gösteren Diğer Somut Bulgular’ sıralanıyor.

Raporun sonuç paragrafında da şu görüş dile getiriliyor:

“Sıralanan tüm olaylar ve olgulardan anlaşılacağı üzere, ceza davalarında HSYK/HSK otoritesi altında işlev yapan ilk ve ikinci derece yargı organları ile Yargıtay, AİHS’nin 6. maddesinin gerektirdiği asgari ‘kanunla önceden kurulmuş, bağımsız ve tarafsızlık’ güvencelerinden yoksundur. Bu durum, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri, Venedik Komisyonu ve AB Komisyonu gibi kuruluşlar dahil, 2014 yılı başından bu yana yayınlanmış onlarca uluslararası kuruluş raporuna da yansımıştır. 20 Haziran 2015 tarihli Venedik Komisyonu Bildirgesi’nde -Türkiye’de yargının bağımsızlığı açısından artık yeterli güvencelerin bulunmadığı- şeklinde başlayan açıklamalar daha sonraki raporlarda -yargının bağımsız olmadığı- şekline dönüşmüştür.”

Raporu indirmek için linki tıklayabilirsiniz.

1990’dan bugüne Kürt siyasi hareketine 4. sivil darbe

Okumaya devam et

Gündem

“Ben annemsiz uyuyamam ki!”

Türkiye Kırıkkale’deki Emine Bulut cinayetinin şokunu yaşarken bir acı haber de Konya’dan geldi. Bekir Erkol isimli cani, 3 çocuğunun annesini defalarca bıçaklayarak öldürdü. Annesinin öldüğünden habersiz 9 yaşındaki kızının söyledikleri ise yürek parçaladı.

BOLD – Olay, dün saat 08.30 sıralarında Karatay Fevzi Çakmak Mahallesi Başak Caddesi’ndeki sitede yaşandı. Belediyenin çöp toplama araçlarında şoförlük yapan Bekir Erkol (40) ile eşi Tuba Erkol (37) arasında bir süre önce şiddetli geçimsizlik başladı. Tuba Erkol, kendisine şiddet uygulayan eşi hakkında şikayetçi oldu. 4 gün önce Bekir Erkol hakkında 2 ay uzaklaştırma kararı verildi.

PEŞİNDEN GİDİP DEFALARCA BIÇAKLADI

Erkol, karara rağmen işten çıktıktan sonra eşinin çocuklarıyla kaldığı eve gitti. İkili arasında çıkan tartışma sırasında Bekir Erkol, yanında getirdiği bıçağı eşine sapladı. Yaralanan Tuba Erkol, kapıyı açıp kaçmak istedi. Bu sırada çiftin 3 çocuğu babalarını engellemeye çalıştı. Erkol, yine de eşinin peşinden gitti ve Tuba Erkol’u apartmanda defalarca bıçakladı. Daha sonra Bekir Erkol, 2 erkek çocuğunu yanına alıp kaçtı. Cani adam, olay yerinde bıraktığı 9 yaşındaki kızına ise “Yardım istemene gerek yok. Annen öldü” dedi. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Sağlık ekipleri, vücuduna 20 bıçak darbesi alan Tuba Erkol’un hayatını kaybettiğini belirledi.

KENDİSİNİ KAYBETMİŞ!

Cinayetten sonra 2 oğlunu annesine bırakan Bekir Erkol, polisi arayarak suç aleti bıçakla teslim oldu. Erkol, Emniyete götürülürken gazetecilerin “Neden öldürdün? Pişman mısın” sorusuna “Namus için pişman mı olunur” cevabını verdi. Emniyette sorgulanan katil Erkol, verdiği ifadede şunları söyledi: “Biz eşimle birbirimizi sevdik. Severek evlendik. En büyük oğlumu anneme götürecektim. Sabah mesai çıkışı eve gittim. Çocuklar yatıyordu. Eve girip bir süre oturdum sonra tartışmaya başladık. Tartışma sırasında Tuba bana bağırıp hakaret etmeye başladı. Tartışmamız üzerine çocuklarda uyandı. O bana bağırmaya devam edince bir süre sonra kendimi kaybetmişim. Yanımda bulunan bıçakla Tuba’ya saldırmaya başladım. Tuba dışarı kaçınca ben de peşinden gittim. Tuba yerde kanlar içinde yatıyordu. Ben çocuklarımı alıp olay yerinden uzaklaştım.”

BEN ONSUZ NASIL YATARIM?

Annesinin öldüğünden habersiz olan 9 yaşındaki kız ise, olay sırasında karşı komşuları tarafından kurtarılıp eve alındı. Küçük kızın çevresindekilere, “Ben annemsiz uyuyamam ki. Ben onsuz nasıl yatarım? Ne olur doktorlara biraz daha para verin de annemi yaşatsınlar” dediği öğrenildi. Babalarının annelerini öldürmesine şahit olan 3 kardeşin, daha sonra annelerinin akrabalarına teslim edildiği belirtildi.

Eşi tarafından katledilen Emine Bulut’un son görüntüleri

Okumaya devam et

Gündem

Eşi tarafından katledilen Emine Bulut’un son görüntüleri

Eski eşi tarafından kızı önünde boğazından bıçaklanan Emine Bulut’un son görüntüsü ortaya çıktı. “Ölmek istemiyorum” diye feryat ederken kızı “Anne lütfen ölme” diyerek ağlıyor. Çevredekiler ise yardım etmiyor.

BOLD – Kırıkkale’de eski eşi Fedai Baran (43) tarafından boynu kesilen Emine Bulut’un (38), ölmeden hemen önce çekilen son görüntüleri Türkiye gündemine oturdu. Bıçakladıktan saniyeler sonra çekilen görüntüde kanlar içinde olan ve ayakta durmakta zorlanan Bulut, “Ben ölmek istemiyorum” diyerek feryat ediyor. Kızı ise gözyaşları içinde “Anne lütfen ölme” diyerek annesinin başını tutuyor.

4 YIL ÖNCE BOŞANDILAR

Sosyal medyada insanların tepkisine neden olan olay, 18 Ağustos’ta Menderes Caddesi’ndeki bir kafede meydana geldi. Fedai Baran, 4 yıl önce boşandığı eski eşi Emine Bulut ve kızı ile kafede buluştu. İkili arasında tartışma çıktı. Fedai Baran, yanındaki bıçağı eski eşini, boynuna sapladı ve onu vücudunun çeşitli yerlerinden bıçakladı.

Emine Bulut kanlar içinde kalırken, Fedai Baran taksiyle kaçtı. Sağlık ekipleri, yaralanan Emine Bulut ile gördükleri karşısında şoka giren kızını ambulansla Yüksek İhtisas Hastanesine götürdü. Tedaviye alınan Bulut kurtarılamadı.

YANINDA BIÇAK GEZDİRİYOR

Fedai Baran, olayın ardından Bahşılı ilçesinde gözaltına alındı. Baran, mahkemedeki ifadesinde “Çocuğumun velayeti konusunda konuşurken bana hakaret edince sinirlenip yanımda gezdirdiğim bıçakla vurdum” dedi. Cani adam, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yeni teamül: CHP’ye dokunan komutan yanar

Okumaya devam et

Popular