Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Türk-İş Başkanı’na istifa çağrısı: “İşçinin alın terini Saray’a sattı”

Hükumetle yürüttüğü gizli pazarlıkla işçinin, alın terini, çocuklarının geleceğini Saray’a peşkeş çekmekle suçlanan Türk-İş Başkanı Atalay’a toplumun her kesiminden istifa çağrısı geldi.

BOLD – Bakanla konuşması sırasında açık kalan mikrofonlara hükumetle yaptığı gizli pazarlığın itirafı yansıyan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’a siyasetçi ve gazeteciler başta olmak üzere toplumun her kesiminden tepki yağdı.

İŞÇİ ÇOCUKLARININ GELECEĞİNİ SATTI

CHP’li eski Milletvekili Muharrem İnce, Atalay’ı emekçinin alın terini Saray’a satmakla suçladı. İnce, skandalla ilgili paylaşımında, ”Açık kalan mikrofonda ‘Uzasa işi karıştıracaktık, böyle kapattık iyi oldu’ itirafında bulunan, işçinin alın terini, emeğini, çocuklarının geleceğini Saray’a satan Türk-İş Başkanı koltukta bir gün dahi oturmamalı ve gitmeden işçiyi enflasyona ezdiren o sözleşmeyi yırtıp atmalıdır” ifadelerini kullandı.

VAHİM OLAN DEVAM EDECEK OLMASIDIR

Sözcü gazetesinde ekonomi yazarlığı yapan Murat Muratoğlu Atalay’ı şu ifadelerle istifaya davet etti: ”Burada vahim olan; Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın bakana söylediği ve mikrofonunun açık kalması ile duyulan cümle ve yaptığı satış değildir. Vahim olan yarın görevine devam edecek olmasıdır.”

BAŞKANIN UZATMAK İSTEMEDİĞİ ŞEY ‘EMEĞİN KARŞILIĞI’

CHP’li Özgür Gürel de Türk-İş Başkanı Atalay’a sosyal medyadan tepkisini dile getirdi. Türk-İş’in beklentilerin çok altında zam oranlarında anlaştığını belirten Gürel, ”Türk-İş Başkanı yüzde 15 zam talebiyle oturduğu masada yüzde 8’e imza atmayı “Uzasa işi karıştıracağız” sözleriyle açıklıyor. Uzatmadığınız şey; kamu işçisinin alın terinin, emeğinin karşılığına erişme hakkı, daha insani koşullarda çalışma ve yaşama ihtimali!” diye konuştu.

İŞÇİYİ KÖLE GİBİ PAZARDA SATTI

Türk-İş başkanı Atalay’ın skandal sözlerine en sert tepki İyi Partili Lütfi Türkkan’dan geldi. Türkkan başkanın işçiyi köle gibi pazarda satmakla suçladı. Atalay’ı istifaya çağıran Türkkan, ”Türk-İş Başkanı Ergün Atalay bu saatten sonra bir dakika o koltukta oturmamalı. İşçiyi pazara çıkarılmış köle gibi satan Atalay’ın o koltukta oturduğu her saniye işçi için zûldür, kendisinin de ayıbıdır” dedi.

KENDİNİ SAVUNDU

Türk-İş Başkanı Atalay katıldığı bir televizyon programında skandal sözleriyle ilgili “İşçiyi utandıracak bir şey yapmadım” diyerek kendini savundu.

Hükumetle gizli pazarlığı deşifre olan Türk-İş Başkanı: ‘İşçileri utandıracak bir şey yapmadım’

Okumaya devam et
Reklamlar

Gündem

3 bin mahkûm için yerli elektronik kelepçe ihalesi yapıldı

AKP yargı paketiyle infaz yasasında değişiklik planlarken, elektronik kelepçe sisteminin 81 ilde yayılması için bakanlığın çalışmalarına hız verildi. 3 bin mahkum için yerli üretim elektronik kelepçe ihalesi yapıldı.

BOLD – Yeni İnfaz Yasası ile ilgili hazırlıklar sürerken, Ankara’da dikkat çeken bir ihale gerçekleştirildi. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, 3 bin mahkum için Elektronik İzleme Sistemi hizmet alımı ihalesine çıktı. 5 firma teklif verirken, “yerli üretim şartı” dikkat çekti.

Sözcü’nün haberine göre 15 ilde hali hazırda uygulanan elektronik kelepçe sisteminin 81 ile yayılması için Adalet, İçişleri ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çalışmalarını sürdürüyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının da destek verdiği proje kapsamında 25 Eylül 2019 günü gerçekleştirilen “açık ihale” ise henüz sonuçlanmadı.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, tarafından düzenlenen ve, denetimli serbestlik altında bulunan 3 bin yükümlünün Ev Hapsi Ünitesi (2 bin 610 adet), Anlık Takip Ünitesi (310 adet), Mağdur İzleme Ünitesi (60 adet) ve Alkol İzleme Ünitesi (20 adet) ile izlenmesini kapsayan “Elektronik İzleme Sistemi Hizmet Alımı İhalesi” ile ilgili teklifler 8 Kasım 2019 günü alındı.

YERLİ KELEPÇELER 2021’DEN İTİBAREN KULLANILACAK

Edinilen bilgiye göre 5 isteklinin teklif sunduğu ihale ile ilgili Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü son kararını vermedi. Hazır alım ve yerel üretim aşamalarından oluşan projenin yerel üretim aşamasında, ihale dokümanında belirtilen ürünler ve yazılımlar, yurt içinde tasarlanacak, geliştirilecek ve üretilecek şekilde yurt içinden tedarik edilecek.

Şu anda kullanlan ve ithal olan hazır alım ürünler 1 Nisan 2020 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında kullanılacak. Yerli üretim ürünlerin kullanımına ise 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren başlayacak. Yeni infaz yasası düzenlemesinin hayata geçmeden önce elektronik takip sistemi hizmet alımı ihalesinin sonuçlanması bekleniyor.

KONUTTA İNFAZ KAPSAMI GENİŞLETİLİYOR

İnfaz değişikliğini de içeren yargı paketinin Şubat ayı başında Meclis’e sunulması bekleniyor. Düzenleme ile ilk etapta 40 bine yakın mahkumun tahliye olması bekleniyor. Yüzenleme, denetimli serbestlik sistemini değiştirirken, konutta infazın kapsamını da genişletiyor.

Adalet Bakanlığının yürüttüğü çalışmaya göre kadınların 1 yılın altında kalan cezalarının elektronik takip sistemi ile evde infazına imkan tanıyor. 70 yaş üzerindekiler ise 2 yıla, 75 yaş ve üzerindekiler için ise 4 yıla kadar olan cezalarını evde çekebilecek. Ayrıca, cezaevinde hayatını yalnız idame ettiremeyeceğine dair Adli Tıp Kurumu tarafından rapor verilen kişiler 3 yıla kadar olan cezalarını konutta infaz edebilecek.

Ne olur beni yavrumdan ayırmayın

Okumaya devam et

Gündem

Toprak Dede Hayrettin Karaca hayatını kaybetti

Çevre vakfı TEMA’nın kurucusu Hayrettin Karaca vefat etti. Ömrünü toprağa adayan Karaca’nın cenazesi çarşamba günü Fatih Camiinden kaldırılacak.

BOLD- TEMA Vakfı Kurucusu ve Onursal Başkanı Hayrettin Karaca hayatını kaybetti. Toprak Dede olarak tanınan ve sevilen Karaca’nın vefatını TEMA Vakfı resmi sosyal medya hesaplarından duyurdu. 97 yaşında hayata gözlerini yuman Hayrettin Karaca’nın cenazesi 22 Ocak Çarşamba günü  İstanbul’da Fatih Camii’nden öğle vaktinde kılınacak namazdan sonra defnedilecek.

ÖMRÜNÜ TOPRAĞA VE ÇEVREYE ADADI

Toprak Dede Nihat Karaca, 1980’de kurduğu Yalova’daki Karaca Arboretumunda yaşıyordu. Ömrünü buraya adamıştı. Ellili yaşlarda, Türkiye’nin ilk özel arboretumunu kurmuştu. Burası aslında ailesinin elma bahçesiydi. Dünyanın her yerinden ve Anadolu’nun dört bir yanından yüzlerce bitki getirmiş ve burada yetiştirmişti. 135 bin metrekarelik alanda 14 bin çeşit bitki bulunduğu biliniyor. Hayrettin Karaca, bu bitkileri toplamak için Türkiye’de 450 bin kilometre yol kat etti. Bazı yerlere farklı mevsimlerde defalarca gitti. Erozyon tehlikesini o günlerden fark etti. Vehbi Koç’un teklifiyle Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı’nı 1992’de kurdular. TEMA’yı kurduklarında artık 70 yaşındaydı. Ama mücadele daha yeni başlıyordu.

YAŞAM FELSEFESİ: BİLGİ, İLGİ VE TEPKİ

Hayrettin Karaca’nın bir yaşam felsefesi vardı. Bunu da üç kelimeyle tarif ediyordu: Bilgi, ilgi ve tepki. “Bilgili olacaksın. Çok oku, çok yaz ama bildiklerini insan ayrımı yapmaksızın paylaş. Elbette bilgili olduğumuz kadar ilgili de olmamız gerekli. En önemlisi tepki. Üzerinize vazife olmayan işlere karışın” diyordu.

Tehlikedeki türler için bir gen koruma merkezi görevi üstlenen Karaca Arboretumu’nu dünyanın her yerindeki botanikçiler tarafından da biliniyor. Yılda iki kez yayınlanan Arboretum Magazin’i bilim adamlarının araştırma ve görüşlerinin yayınlandığı bir forum.

SAYISIZ ÖDÜLÜN DE SAHİBİ

Hayrettin Karaca 97 yıllık ömrüne birçok ödül de sığdırdı. Onlardan bazıları şöyle:

Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi tarafından Fahri Doktora 1990
Birleşmiş Milletler Çevre Programının ‘Global 500 Roll of Honour’ Ödülü 1992
Çevre Bakanlığı tarafından “Çevre Beratı” 1992
Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından verilen ‘Çevre Ödülü’ 1993
Uluslararası Lions Club tarafından ‘Melvin Jones Fellow Ödülü 1994
Çevre Bakanlığı tarafından “Üstün Hizmet Ödülü” 1994
ODTÜ tarafından ‘Felsefe Onur Doktorası’ 1995
Ege Üniversitesi “Fahri Doktora”sı 1995
Milli Olimpiyat Komitesi “Fair Play” Ödülü 1996
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı “Hoşgörü Ödülü” 1996
Atatürk Kültür Merkezi tarafından “Şeref Üyeliği Beratı” 1997
Kırıkkale Üniversitesi ilk Fahri Doktora unvanı 1997
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü 1997
ÇEVRETED tarafından “Çevreted 97 Onur Ödülü” 1997
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi “2000 Yılının Öncüleri” Ödülü 1998
Genç Hukukçular Derneği tarafından “Yılın Yurttaşı” Ödülü 1998
Türkiye Çocuk Dergisi tarafından Babalar Günü nedeniyle “Toprak Baba” unvanı 1998
Anadolu Üniversitesi Fahri Doktora Ödülü 1998
BİLSES Vakfı “Çevre Ödülü” 1998
Ankara Çankaya İzci Grubu tarafından “Yılın Doğa Dostu” Ödülü 1998
Ankara Gazeteciler Cemiyeti tarafından “Yılın Adamı” Ödülü 1999
Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı tarafından “1998 Türk Dünyasına Hizmet Ödülü” 1999
TBMM Onur Ödülü 2005
Right Livelihood Award 2012(Alternatif Nobel Ödülü)
Birleşmiş Milletler “Orman Kahramanı Ödülü” 2013

 

 

Okumaya devam et

Gündem

‘Çırılçıplak soyunurum görürsünüz akıl sağlığımı’

CHP’li Gamze Pamuk Ateşli, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan, balerin Ceren Özdemir’in katil zanlısı, Özgür Arduç’un duruşmasında yaşanların detaylarını paylaştı.

BOLD- Ordu’da üniversite öğrencisi, balerin Ceren Özdemir’i (20) evinin önünde kalbinden bıçaklayarak öldüren katil zanlısı Özgür Arduç, dün ikinci kez hakim karşısına çıktı. Van Yüksek Güvenlikli Cezaevinde bulunan Arduç, duruşmaya SEBGİS ile bağlandı

AKIL SAĞLIĞI YERİNDE

İlk duruşma sırasında Arduç, akıl sağlığının yerinde olmadığını iddia ederek, ‘Beni salarsanız yine öldürürüm. Beni tedavi edin’ demişti. Duruşma, Mahkeme Heyetinin, sanığın akıl sağlığı tespitinin istenmesinin ardından ertelenmişti. Mahkemeye ulaşan rapora göre, Arduç’un akıl sağlığı yerinde. Duruşma dün, kaldığı yerden devam etti.

Bir çok hukukçu siyasi de davayı yakından takip etti. CHP Parti Meclisi Üyesi avukat Gamze Pamuk Ateşli de davayı yerinde izledi. Ateşli, izlenimlerini sosyal medyadan takipçileriyle paylaştı.

RAPOR SANIĞI SİNİRLENDİRDİ

Ateşli, katil zanlısı Özgür Arduç’un gelen akıl sağlığı raporuna sinirlendiğini belirterek, ”Mahkeme heyeti sanığa akıl sağlığı yerinde raporu geldiğini söyledi. Sanık ise ‘Şu an yanımda memurlar olmasa ben burada çırılçıplak soyunurum, o zaman akıl sağlığımı görürsünüz.’ dedi” ifadelerini kullandı.

YENİ RAPOR TALEBİ REDDEDİLDİ

Sanık Arduç “deli olduğumu kanıtlamam için daha ne yapmam gerekiyor , yeniden rapor alınsın” talebi, Mahkeme Heyeti tarafından oy birliğiyle reddedildi.

‘AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İLE CEZALANDIRILDI’

Savcı mütalaasında sanığın canavarca hisle adam öldürmesi sebebiyle cezalandırılmasını ve tutukluluk halinin devam etmesini talep etti. Sanık son savunmasında söyleyecek bir şey olmadığını beyan edince, karar için ara verildi. Aranın ardından kararını açıklayan Mahkeme Heyeti, sanık Arduç’a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Katil Arduç’a iyi hal indirimi de uygulanmadı.

Berat Albayrak ve babası Kanal İstanbul’da arazi kapatmış

Okumaya devam et

Popular