Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Erdoğan’a ‘Atatürk’ten büyüksün’ diyen iş adamının madeninde isyan çıktı

Bir işçinin güvenlik tarafından vurularak öldürülmesi yüzünden Afrikalı işçiler ve köylüler Mehmet Nazif Günal’a ait Burkina Faso’daki şirketin ofis ve araçlarını ateşe verdi.

BOLD- Erdoğan’a Atatürk’ten daha büyüksün diyen iş adamının Afrika ülkesi Burkina Faso’daki altın madeninde isyan çıktı. Maden çalışanları ve köylüler işten çıkarılan bir işçinin güvenlik görevlisi tarafından öldürülmesini gerekçe göstererek şirkete ait ofis ve araçları ateşe verdi.

BİR İŞÇİ VURULDU

Burkina Faso’nun Gana sınırı yakınında bulunan Youga bölgesindeki altın madenindeki olaylar 7 Ağustosta işten çıkarılan Afrikalı bir işçinin gece şantiyeye girmeye çalışırken vurulmasıyla başladı. Ölen işçini cenaze töreninin ardından maden çalışanları ve köylüler maden şirketini bastı.

CENAZE TÖRENİNDEN SONRA OLAYLAR ÇIKTI

France 24’ün haberine göre Mehmet Nazif Günal’a ait Kanada merkezli şirket Avesoro Resources INC ve madeni işleten taşeron Orkun Group Sarl ile yakın köylerde yaşayan işçiler arasında, işten çıkartmalar ve kötü çalışma koşullarının dayatılmasına bağlı olarak aylardır sorun yaşanıyordu.
Görgü tanıklarının ifadelerine göre cenaze töreninden sonra bir grup ellerinde kürek ve kazmalarla madeni bastı. Şirketin ofisine giren öfkeli kalabalık, Türk işçilerinin çalıştıkları madene yöneldi. Kalabalıktan korkan işçiler civardaki ormana kaçarak güvenlik güçlerinin gelmesini bekledi. Madeni basan Burkinalı işçi ve köylüler ise birçok araç ve kamyonu da ateşe verdi.

FAALİYET DURDU

9 Ağustos’ta bir basın açıklaması yapan Avesoro Resources Inc. şirketi, Youga madeninde bir güvenlik sorunun çıktığını ve tüm personelin başkente transfer edildiğini ve sorunun çözümüne kadar maden faaliyetlerinin dondurulduğunu belirtti.
Şirketin Genel Müdürü Serhan Umurhan da kalabalığı sakinleştirmek için bölgeye gittiği öğrenildi. Yerel bir kanalın haberine göre çabalara rağmen olaylar yatışmış değil. Burkina Faso Güvenlik Bakanlığının yaptığı açıklamada ise bir yaralının bulunduğu ve büyük tahribatın yaşandığı öğrenildi. İşçiyi öldüren güvenlik görevlisinin de gözaltına alındığını belirtti.

MADEN MNG HOLDİNGİN SAHİBİ GÜRAL’A AİT

Youga altın madenini işleten Mehmet Nazif Günal’a ait Avesoro Resources şirketi, madeni Şubat 2016’da 27 milyon avroya Kanadalı şirket Endeavour’dan satın aldı. Forbes dergisine göre Türkiye’nin en zengin patronlarından olan, MNG Holding’in de patronu Mehmet Nazif Günal’ın sahip olduğu Avesoro Resources şirketinin, Kanada’da kayıtlı ve Burkina Faso’nun yanı sıra Liberya ve Kamerun’da da madenleri var. İstanbul Havaalanı’nın işletmesini üstlenen şirketlerden biri olan Mapa İnşaat da Günal’a ait. Günal, yıllar önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ithafen sarfettiği “Başbakanım, siz ikinci Atatürk’sünüz, hatta ondan daha büyüksünüz” sözleriyle gündeme gelmişti.

TÜRKLER VE AFRİKALI İŞÇİLER ARASINDA SÜRTÜŞME VARDI

Madende çalışan bir kısım Afrikalı işçiler zor çalışma koşulları ve düşük ücret yüzünden 7 Ağustosta iş bırakmıştı. Şirket üretimin devam etmesi Türkiye’den 100 kadar maden işçisini Burkina Faso’daki madene işçi olarak götürmüştü. Türk ve Afrikalı işçiler arasında zaman zaman gerginlikler yaşandığı öğrenildi.

Rusya’da mucize iniş: Kuş sürüsüne çarpan uçak mısır tarlasına iniş yaptı

Okumaya devam et
Reklamlar

Dünya

ABD’den Alman Deutsche Bank’a 150 milyon dolarlık ‘Epstein’ cezası

Cezaevinde ölü bulunan pedofili ve fuhuş ağı suçlusu ABD’li milyarder Jeffrey Epstein’in şüpheli para transferlerini tespit edemediği gerekçesiyle Alman Deutsche Bank’a 150 milyon dolar ceza kesildi.

BOLD – New York Finansal Hizmetler Departmanından yapılan açıklamada, Deutsche Bank’ın mevzuatları yerine getirmemesinin Epstein’e milyonlarca dolarlık yüzlerce işlem yapmasına olanak sağladığı belirtildi. Bankanın 150 milyon dolar cezaya çarptırıldığı duyuruldu.

Bankanın, Epstein tarafından yapılan birçok şüpheli işlemi daha önceki cinsel taciz suç kayıtlarına rağmen tespit edemediği vurgulandı. Açıklamada, Epstein’in para transferleriyle fuhuş ağındaki suç ortaklarına ve Rus modellere para ödediği ve Doğu Avrupa’dan birçok kadının otel masraflarını karşıladığı vurgulandı.

Öte yandan, Jeffrey Epstein’ın suç ortağı olmakla suçlanan kız arkadaşı Ghislaine Maxwell geçen hafta New Hampshire’de gözaltına alındıktan sonra pazartesi günü New York’ta bir hapishaneye transfer edilmişti. Maxwell, hakkındaki suçlamaları reddetmişti.

ABD’de kız çocuklarına yönelik cinsel istismar ve fuhuş ağı oluşturmakla suçlanan milyarder Epstein, tutuklu olduğu New York Manhattan Metropolitan Merkez Hapishanesindeki hücresinde 10 Ağustos 2019’da ölü bulunmuştu. Yetkililer, Epstein’ın ölüm sebebi olarak intihar ettiği bilgisini paylaşmıştı. Ölümünden birkaç hafta önce de Epstein, hücresinde gardiyanlar tarafından baygın halde bulunmuş, boynunda görülen çürük izleri intihar teşebbüsü veya diğer mahkumların saldırısına uğradığı şüphelerini gündeme getirmişti.

66 yaşındaki Jeffrey Epstein, en küçüğü 14 olmak üzere 18 yaş altındaki onlarca kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmak ve fuhuş ağı oluşturmak suçlamalarıyla yargılanıyordu.

Epstein’in kardeşi tarafından ölümünü araştırmak üzere özel görevlendirilen New York Adli Tıp Kurumu eski otopsi uzmanı Dr. Michael Baden ise Epstein’ın vücudunda intihar ile çelişen ve cinayete dair işaretler olduğunu söylemişti. Michael Baden, o gece intihar riskine karşı Epstein’ı her yarım saatte kontrol etmesi gereken iki gardiyanın uyuyakalması ve güvenlik kameralarının da arızalanmasının cinayet şüphesini güçlendirdiğini belirtmişti.

Okumaya devam et

Dünya

DSÖ uyardı: Salgın hızlanıyor ve zirve noktasına ulaşmadık!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, hafta sonu dünya genelinde 400 binden fazla koronavirüs vakası rapor edildiğini açıkladı. “Kovid-19 salgını hızlanıyor ve zirve noktasına ulaşmadık” dedi.

BOLD – DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, salgının hızla yayıldığını ve ölümcül olduğunu vurguladı. Salgının patlak vermesinden 3 ay sonra tüm dünyada vaka sayının 400 bine ulaştığını anımsatan Ghebreyesus, “Sadece hafta sonu ise dünya genelinde 400 binden fazla vaka vardı. Şu anda 11,4 milyon Kovid-19 vaka sayımız var ve 535 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Kovid-19 salgını hızlanıyor ve açık şekilde pandeminin zirve noktasına ulaşmadık. Ölü sayısı küresel olarak dengelenmiş gibi görünse de gerçekte bazı ülkeler ölüm sayısını azaltmada önemli ilerleme kaydetmişken, diğer ülkelerde ölümler hala artıyor” diye konuştu.

Ghebreyesus, virüsün hafife alınamayacağı, çok ciddi olduğu ve hiçbir ülkenin güvende olmadığı uyarısını yaptı. Son birkaç aydır Kovid-19’un kaynağının tartışıldığını belirten Ghebreyesus, DSÖ ekibinin virüsün kaynağını Çinli meslektaşlarıyla birlikte “tanımlamak” üzere hafta sonu Çin’e gideceğini söyledi. Ghebreyesus, DSÖ liderliğindeki misyonun, virüsün hayvandan insana nasıl geçtiğini de araştıracağını kaydetti.

Okumaya devam et

Dünya

Trump ABD’nin Dünya Sağlık Örgütünden çekildiğini bildirdi

ABD’de Başkan Donald Trump, ABD’nin Dünya Sağlık Örgütünden (DSÖ) resmi olarak çekildiğine dair Kongre’ye bildirim yolladı. Resmi çekilmenin pazartesiden itibaren yürürlüğe gireceği bildirildi.

BOLD – New Jersey Senatörü ve Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez, Twitter’dan yaptığı açıklamada yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının hala devam ettiğini hatırlattı. Başkan Donald Trump’ın Kongre’ye, ABD’nin DSÖ’den resmi olarak çekilmesine ilişkin bildirim gönderdiğini duyurdu. Menendez, Trump yönetiminin pandemi devam ederken attığı bu adımının, Amerikan yönetimini “hasta ve yalnız” bırakacağını kaydetti.

İsmi gizli tutulan bir Beyaz Saray yetkilisi de resmi çekilmenin pazartesi gününden itibaren yürürlükte olacağını ve resmi bildirimin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’e iletildiğini aktardı.

Trump, 14 Nisan’da DSÖ’yü Kovid-19 salgınıyla mücadelede başarısızlıkla ve Çin’e yakın durmakla suçlamış, örgüte sağlanan finansal desteği askıya aldıklarını açıklamıştı. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’a 18 Mayıs’ta bir mektup gönderen Trump, esaslı reformlar yapmaması halinde ABD’nin bu kuruluşa sağladığı fonları 30 gün sonra “kalıcı olarak” donduracağını belirtmişti. Ancak Trump daha bu süre dolmadan 29 Mayıs’ta, “Bugün Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkimizi sonlandırıyoruz” açıklamasını yapmıştı.

Okumaya devam et

Popular