Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Alman mahkemesi, Suriyelilerin “Türkiye güvenli değil” itirazını kabul etti

Alman mahkemesi Yunanistan’a ve ardından Türkiye-AB mülteci mutabakatına göre Türkiye’ye geri gönderilmek istemeyen Suriyeli sığınmacının itirazını kabul etti. Karar mülteci mutabakatı hakkında soru işaretleri yarattı.

BOLD – Bavyera Eyaleti İdare Mahkemesi’nin, kaçak yollardan Almanya’da gelen Suriyeli bir sığınmacının sınır dışı edilmeye karşı yaptığı itirazı kabul etmesi, AB-Türkiye mülteci mutabakatının işleyişi hakkında yeni soru işaretlerine yol açtı.

13 Haziran’da Avusturya’dan gelen bir otobüste, Alman polisleri tarafından yapılan sınır kontrolü sırasında, kendine ait olmayan bir Bulgar kimliği ile yakalanan, daha sonra Suriyeli olduğunu itiraf eden sığınmacı, kendisini Yunanistan’a sınır dışı etmek isteyen Alman makamlarına karşı itiraz etti. Bavyera İdare Mahkemesi, “Yunanistan’ın ilgili kişiyi Türkiye’ye iade edeceği konusunda çok güçlü dayanak oluşturacak emareler var” gerekçesiyle itirazı kabul etti.

Hakim ayrıca Türkiye’nin Avrupalı sığınmacılar dışındaki sığınmacılara, Cenevre Sözleşmesi hükümlerinin öngördüğü kapsamda, gerçek anlamda, koruma sağlamadığı görüşüne de yer verdi.

TÜRKİYE ULUSLAR ARASI YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ İHLAL EDİYOR

İnsan hakları örgütleri son aylarda Türkiye’yi uluslararası yükümlülüklerini ihlal etmek, Türk Hükümeti’ni Suriyeli sığınmacıları savaşın sürdüğü ülkelerine sınır dışı etmekle suçluyor. Türk makamlarının zorla sığınmacılara “gönüllü olarak geri dönüyorum” şeklinde belge imzalattığı öne çıkan iddialar arasında yer alıyor.

 

Ekrem İmamoğlu parayı kesti Ethem Sancak Medyası battı

Okumaya devam et
Reklamlar

Dünya

ABD, tecrit cezası alan kedi Quilty’yi konuşuyor

ABD Teksas’ta kaldığı barınakta sürekli diğer kedilerin kafesini açarak barınak çalışanlarına zorluk çıkaran Quilty adlı kedi tecrite alındı. Sosyal medyada Quilty için kampanya başlatıldı.

BOLD – ABD’de Teksas eyaletinin Houston kentindeki bir barınakta yaşayan 7 yaşındaki kedi Quilty’nin başı, sürekli diğer kedilerin kafeslerini açtığı için derde girdi. Friends For Life Animal Rescue and Adoption Organization (Ömür Boyu Arkadaş Hayvan Kurtarma ve Sahiplendirme Organizasyonu) adlı barınak çalışanları, kedi Quilty’nin bazen günde birkaç kez kafesleri açtığını, serbest kalan kedileri koridorlardan topladıklarını anlattı.

UTANMASI DA YOK

Bunun üzerine çalışanlar çareyi Quilty’yi tecrite almakta buldu. Ancak Quilty’nin durumunun sosyal medyada duyulması üzerine serbest bırakılması için #FreeQuilty etiketiyle bir kampanya başlatıldı. Sosyal medya kullanıcılarının tepkisini çeken organizasyon merkezi açıklama yapmak zorunda kaldı. Yapılan açıklamada, “Quilty kendine hâkim olamıyor, utanması da yok. Kedileri odaya salmayı seviyor. Tekrar tekrar. Günde pek çok kez. O lobide kısa bir mola alırken, Quilty-geçirmez kedi odamız oluyor. Oda arkadaşları, lobideki sürgünü sırasında onu özlüyor. Gece vakti yaptıkları kaçamaklardan hoşlanıyorlardı. Öte yandan ekip sabahki kedi kavgalarını özlemiyor. Yani anlaşamadığımız konusunda anlaşalım” denildi.

LÜTFEN ONUNLA TANIŞIN

Kaldığı eski evde de sürekli olarak köpeği serbest bıraktıklarını açıklayan yetkililer, Quilty’nin tecritten de defalarca kaçmaya çalıştığını aktardı. Quilty’nin köpeklerle de anlaştığını söyleyen barınak çalışanları böyle bir özellikte kedi arayanlara şu çağrıda bulundu: “Lütfen, gelin ve onunla tanışın. Ve lütfen onu evinize götürün. Lütfen.”

Barınağın çağrısına olumlu cevap yağdı. Birçok kişinin kediyi sahiplenmek için başvuruda bulunduğu öğrenildi.

Dünya gündemine oturan Quilty için Türk sosyal medya kullanıcıları da #FreeQuilty etiketine paylaşımlarda bulunarak tecritteki kedi için özgürlük istedi.

“Büyüksün Reisim” diyen eski CHP’liye piyango vurdu!

Okumaya devam et

Dünya

Erdoğan ABD yolunda: “Sisli ve sancılı bir dönem”

Tayyip Erdoğan, “ABD ile ilişkilerimizdeki sisli havaya rağmen yeni bir dönemi başlatmak istiyoruz” dedi. Siyasi sabotaj girişimlerine rağmen pek çok konuda mesafe alındığını açıkladı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Washington ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında ABD Başkanı Donald Trump ile yarın yapacağı görüşmeyle ilgili bilgi verdi. Erdoğan, Türk – Amerikan ilişkilerinde son tabloyu “sisli ve sancılı” olarak değerlendirdi.

YENİ BİR DÖNEMİ BAŞLATMAK İSTİYORUZ

“Ziyareti ilişkilerin sancılı bir döneminde yapıyoruz” ifadelerini kullanan Erdoğan, Trump’la yapacağı görüşmeyle ilgili oldukça olumlu olduğu gözlemlendi. Erdoğan, ABD’ye gerçekleştireceği ziyarete ilişkin “İlişkilerimizdeki sisli havaya rağmen Trump’la sorunların çözüme kavuşturulması ve ilişkilerimizin geliştirilmesi noktasında hemfikiriz… Siyasi sabotaj girişimlerine rağmen pek çok konuda mesafe alındı…. Her iki ülkenin güvenliğini ilgilendiren konularda yeni bir dönemi başlatmak istiyoruz” mesajını verdi.

MAZLUM KOBANİ’NİN İADESİ

Erdoğan, ABD Kongresinde ağırlanması için girişimler yürütülen ve Trump’ın telefonda görüştüğü Suriye Demokratik Güçleri’nin komutanı Mazlum Kobani konusunu da görüşmede gündeme getireceğini ifade etti. Erdoğan, Ferhat Abdi Şahin kod adlı Kobani’nin yakalanarak Türkiye’ye iade edilmesi talebini de içeren dosyayı Trump’a sunacağının işaretini verdi. “Nasıl bir katil olduğunu nasıl bir terörist olduğunu ve bunlarla görüşmelerinin nasıl yanlış olduğunu belgeleriyle ifade edeceğiz… Bütün terör eylemlerini resimleriyle göstereceğiz” dedi.

NE ABD NE RUSYA TERÖRÜ TEMİZLEYEMEDİ

Erdoğan, Türkiye’nin ABD’yle 17 Ekim’de ve ardından Rusya’yla 22 Ekim’de sağladığı mutabakatlarla Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulması için beklentisini de gündeme taşıdı.

ABD ve Rusya’yla mutabakatlara rağmen bölgede gerekli koşulların sağlanmadığını işaret eden Erdoğan, “Şu an itibariyle terör örgütlerinin bölgeden çekildiğini söylemek mümkün değil. Hala terör örgütleri burada. En son Kamışlı’da sivillere yönelik terör eylemleri ortada. Münbiç’ten çekildiğini söylememiz mümkün değil. Kısmen Tel Abyad’da da rastlıyoruz. Aynı şekilde Tel Rıfat’ta da var. Buradan ne Rusya ne Amerika, verdikleri sürede terör örgütlerini temizleyebilmiş değil. Bunları Sayın Trump’la konuşacağız. Döndükten sonra da Putin’le konuşacağız. İdlib’de de benzer sıkıntılar devam ediyor” dedi.

Türkiye’nin terörle mücadelesi kapsamında PKK söz konusu olduğunda bu örgüte ABD’nin destek verdiğini belirten Erdoğan, “Kimlerle Türkiye mücadele veriyor. ABD’nin 32-33 bin TIR silah mühimmat gönderdiği bir ülke. Kime gönderiyor, terör örgütlerine. Neden? Terör örgütleri burada ciddi bir yapılanmaya girerek kime karşı mücadele verecekler. Türkiye’den başkası değil.” dedi.

ERDOĞAN: “KAPILAR AÇILIR…”

Erdoğan Avrupa Birliği’nin, Doğu Akdeniz dolayısıyla Türkiye aleyhine aldığı kararlara da tepki göstererek, “Bunlara karşı köşeli ifade kullandığınızda kötü oluyorsunuz. Müzakere masasında olmak bizi bağlamaz. Müzakereler bir anda bitebilir. 4 milyon mülteciyi barındıran Türkiye’ye karşı takındığınız tavrı iyi bilin. Daha önce söyledim, hafife alıyor olabilirsiniz. Kapılar açılır, DEAŞ’lılar gönderilir sonra siz başınızın çaresine bakın… “Bu sıralar DEAŞ’lıları ülkelerine iadeye başladık. Buralarda da ciddi bir telaş süreci de başlamış bulunuyor. Bugüne kadar biz düşündük bundan sonra da onlar düşünsün… Kıbrıs’taki gelişmelerle ilgili gözdağı vermeye kalkmayın” dedi.

Trump’tan ikinci mektup: S-400’ler için yaptırım tehdidinde bulundu

Okumaya devam et

Dünya

Rusya, Ermenistan ile askeri ilişkilerini geliştiriyor

Ermenistan ile Rusya arasında ekonomik ve askeri alanlarda yakın iş birliği bulunuyor. İşbirliği son yıllarda artarak gelişiyor.

BOLD – Rusya öncülüğünde hayata geçirilen Avrasya Ekonomi Birliği’nin üyeleri arasında yer alan Ermenistan, Rus 102’nci askeri birliğine ev sahipliği yapıyor. Üste yaklaşık 4 bin Rus askeri ve hava savunma sistemleri konuşlu durumda.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu Ekim ayı sonunda Ermenistan’a yaptığı ziyarette Erivan yönetimini “kilit önemde partner” olarak nitelendirmiş, Ermenistan’daki Rus askeri üssünün “Kafkasya bölgesinde istikrarın garantisi” olduğunu savunmuştu.

Üssün kapasitesi son yıllarda modern silah sistemleriyle artırılmış, Ermenistan bu yıl Su-30 tipi dört savaş uçağı satın almak üzere Rusya ile anlaşmaya varıldığını açıklamıştı.

Rus askerlerinin öncelikli görevlerinden birisinin Erivan yönetimine Türkiye’ye karşı koruma sağlamak olduğu belirtiliyor.

RUSYA’DAN ARABULUCULUK TEKLİFİ

Bu arada Erivan’da temaslarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleşmesi için yardımcı olmak istediklerini söyledi.

Kobani’de Türk-Rus ortak devriyesi siviller tarafından protesto edildi

Okumaya devam et

Popular