Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Belçika vatandaşı Gülsüm Çetinkaya’ya Facebook gözaltısı

Belçika doğumlu üniversite öğrencisi Gülsüm Çetinkaya tatil için gittiği Türkiye’de pasaport kontrolü sırasında gözaltına alındı. Facebook paylaşımları nedeniyle suçlanan Çetinkaya için Belçika hükumeti devreye girdi.

BOLD – Belçika’nın Anvers kentinde yaşayan 27 yaşındaki hukuk fakültesi öğrencisi Gülsüm Çetinkaya, ailesiyle birlikte tatil için Türkiye’ye gitti. Edirne sınır kapısında pasaport kontrolü sırasında gözaltına alındı. Toplam 44 gün cezaevinde kalan Çetinkaya’nın doğduğu ülke Belçika’ya dönmesine izin verilmiyor.

Euronews’in haberine göre, geçtiğimiz günlerde tahliye edilen Gülsüm Çetinkaya’nın yurt dışı yasağı devam ediyor. Çetinkaya’nın 2014-2015 yıllarında Facebook üzerinden yaptığı paylaşımlarının suç teşkil ettiği öne sürülüyor.

SINAVLARIM VAR EĞİTİM HAKKIM GASP EDİLİYOR

Belçika’da ikamet eden Gülsüm Çetinkaya’nın dayısı Bülent Öztürk endişeli olduğunu dile getirdi. Ortada büyük haksızlık olduğunu öne süren Öztürk, “Gülsüm Çetinkaya eğitim hakkından mahrum ediliyor, haftaya sınavları var” dedi.

Film senaristi ve yönetmen Bülent Öztürk, sadece Gülsüm Çetinkaya’nın değil yanında kalan ailesinin de mağdur edildiği söylüyor: “Annesinin okuma yazması yok, engelli kardeşi var, kalabalık bir aile. Aile işlerini takip etmek için kızlarını Şanlıurfa’da bırakıp Belçika’ya dönemiyor. Belçika’daki sosyal haklarından da mahrum ediliyorlar.”

BELÇİKA: DOSYAYI YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Euronews’ün ulaştığı Belçika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nadia Benini Gülsüm Çetinkaya dosyasını yakından takip ettiklerini söyledi. Süreci olumsuz etkilememek için detayları paylaşmayan Benini, Belçika Dışişleri Bakanlığının resmi sitesinde çifte vatandaşlara yönelik Türkiye’ye seyahat konusunda uyarıların yer aldığını da belirtti. Yetkili ayrıca, Türkiye’nin Gülsüm Çetinkaya’yı Türk vatandaşı olarak kabul ettiği bu yüzden hareket alanlarının sınırlı kaldığını ifade ediyor.

“Türkiye’nin yaşadığı ekonomik kriz, bir hukuksuzluk krizi”

Dünya

Libya’da Türkiye’nin desteklediği güçler zorda: Hafter güçleri başkent Trablus kapılarında

Libya’nın doğusunu kontrol altında tutan ve Türkiye’yi “düşman” olarak gören General Hafter, Rusya’nın da askeri desteğiyle başkent Trablus’a yaklaştı. Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı kuvvetler ise başkent Trablus’a cuma günü başlayan saldırıları başarısızlığa uğrattıklarını savundu.

BOLD – Son beş yıldır siyasi ve askeri olarak ikiye bölünmüş olan Libya’nın doğusunu kontrol eden General Halife Hafter’e bağlı güçler Rusya’nın da desteği ile başkent Trablus’a Cuma gününden itibaren bir yeni bir saldırı başlattı.

RUSYA, LİBYA’DA DA TÜRKİYE’NİN KARŞISINDA

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Ghassan Salame, Hafter’e bağlı kuvvetlerin Rusya’nın askeri desteği ile başkenti ele geçirmek üzere olduğunu açıkladı.

Rusların Hafter’in birliklerine katılımından bu yana başkent Trablus’a saldırıların arttığını ve son 10 günde savaşın başkentin yerleşim alanlarına ilerlediğini ifade eden Salame, mevcut gidişatın daha fazla sivil ölümler ile birçok kişinin yerinden edilmesine neden olacağını kaydetti.

Rusya ve Türkiye, Suriye’de olduğu gibi karşıt grupları destekliyor. Türkiye ve Katar, Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek verirken; Rusya, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Ürdün doğudaki Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu’na destek veriyor.

General Hafter Haziran ayında sözcüsü aracılığıyla Türkiye’yi düşman ilan ettiklerini açıklamış ve birliklerinin kontrolündeki bölgelerin hava ve deniz sahalarını Türk uçak ve gemilerine kapadıklarını ilan etmişti.

RUS HAVA ARAÇLARI VE PARALI ASKERLERİ

Türkiye’nin destek verdiği ve BM tarafından ülkenin meşru temsilcisi olarak kabul edilen Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Dışişleri Bakanı Muhammed Syala, General Hafer’in başkenti ele geçirebileceği uyarısında bulundu.

Roma’daki temasları sırasında konuşan Syala, “Rusların insansız hava araçları ve paralı askerler aracılığıyla General’e destek vermesi neticesinde başkentin düşme riski bulunuyor” şeklinde konuştu.

TRABLUS: SALDIRIYI BAŞARISIZLIĞA UĞRATTIK

Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı birliklerin sözcüsü Muhammed Kanunu ise ‘çok uluslu kuvvetlerin başkent Trablus’a girme planını başarısızlığa uğrattıklarını’ savundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kanunu, Libya Ulusal Ordusu’na ait bir savaş uçağını da düşürdüklerini ve böylece Nisan’da Trablus’a saldırıların başlamasından beri düşürdükleri uçak sayısının 15’e çıktığını söyledi.

ABD, RUSYA’YI SUÇLAMIŞTI

ABD Dışişleri Bakanlığı iki hafta önce Rusya’yı General Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu’na destek vermekle suçlamıştı.

Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İşleri Genel Sekreter Yardımcısı David Schenker, Rus ordusuna bağlı düzenli birliklerin ve Moskova’nın güdümündeki milis kuvvetlerden oluşan Wagner Grubuna mensup askerlerin, Libya Ulusal Ordusu’nu desteklediğini söylemişti.

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise iddiaları “Amerikalı muhataplarımızın yaydığı söylentiler” diyerek yalanladı.

TÜRKİYE, TRABLUS’LA DENİZ ANLAŞMASI İMZALADI

Türkiye, 27 Kasım’da Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” imzalamıştı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez el Sarraj’la Dolmabahçe Ofisi’nde yaptığı görüşmede ayrıca güvenlik ve askeri işbirliğinin genişletilmesine yönelik bir anlaşmanın imzalandığı da duyurulmuştu.

TÜRKİYE İLE ANLAŞMA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Bu arada Ulusal Mutabakat Hükümeti, Türkiye ile imzalanan “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ve “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası”nın yürürlüğe girdiğini çıkladı.

Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti, Rusya’yı ülkeye paralı savaşçı göndermekle suçladı

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Tutukluyken gözaltına alındı!

Muş’ta Aziz Nesin hikayelerini aratmayan olay yaşandı. Yurt müdürü olduğu için tutuklanan Zuhal Dural’ı polisler koğuşunu basıp kelepçeleyerek gözaltına aldı.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL – Dört çocuk sahibi Zuhal-Nail Dural çifti, 15 Temmuz’dan sonra Cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanıp Muş E Tipi Kapalı Cezaevine gönderildiler. Sınıf öğretmeni Nail Dural hala aynı cezaevinde bulunuyor. Zuhal Dural ise 1,5 yıl önce, 6 yıl 3 ay hapis cezası verilerek adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Fakat Muş Emniyet Müdürlüğü Zuhal Dural’ı o süreçte Cemaat soruşturmaları kapsamında hakkında tekrar soruşturma başlatıldığı için cezaevindeyken ikinci kez gözaltına aldı.

Zuhal Dural

Zuhal Dural’ın kızı annesinin yaşadığı olayı şöyle anlattı:

“Annemi önce yurt müdürü olduğu için tutuklamışlardı. Annem çıktıktan sonra eve mahkeme kağıtları gelmişti. Neden bu kağıtlar geldi diye sormuştum. Annem de ‘Beni cezaevindeyken bir daha tutukladılar’ deyince şaşırmıştım. Nasıl tutukladılar dedim, hatta sizin gibi sordum; polisler cezaevine mi gelip aldılar diye. Evet, kelepçelediler ve o şekilde emniyete götürdüler diye anlatmıştı. Bu olayı biz de annem çıktıktan sonra öğrendik.”

İkinci tutuklama olayından sonra adli kontrol şartıyla bırakılan Zuhal Dural, Muş’taki evinde yaşıyor, devam eden mahkemelerini takip ediyordu. Fakat dün sabah yeniden gözaltına alındı.  Yine Cemaat soruşturmaları kapsamında, 5 ifadede adı geçtiği için hakkında üçüncü kez soruşturma başlatıldı. 45 yaşındaki Zuhal Dural hala Muş Emniyet Müdürlüğünde bekletiliyor.

3 ZIRHLI ARAÇ, 5 POLİS ARABASI

Yurt dışında okuyan Zuhal Dural’ın 19 yaşındaki kızı F.H. Dural, “Annem birinci davasından ceza almıştı, babamla dosyaları aynıydı. Babama da 9 yıl 8 ay verdiler. İkisinin de cezasını Yargıtay onaylanmıştı. Annemin ikinci davasının mahkemesi ise devam ediyordu. Dün sabah üçüncü kez aldılar. 3 zırhlı araç gelmiş, 5 polis arabası, galiba 35 polis varmış. Emniyet müdürleri de gelmiş, hepsi gelmişler. Beş buçuktan dokuz buçuğa kadar arama yapmışlar. Patates çuvallarını bile dökmüşler.” ifadelerini kullandı.

ÇÖLYAK HASTASI NİHAT SAİM ANNESİZ KALDI

Gözaltı sırasında kardeşinin annesinden ayrılamadığını ifade eden F.H. Dural, “Sonra götürmüşler annemi. Polisler sosyal hizmetleri aramışlar Nihat Saim’i almaları için. Komşularımızın ısrarı üzerine evde bırakmışlar. Anneannem 1 hafta sonra gidebilecek yanına. Abim, ben ve kardeşim yurt dışında okuyoruz. Nihat Saim daha 10 yaşında. Çölyak hastası. Özel beslenmeye ihtiyaç duyan bir çocuk. Annem serbest bırakılmalı. Onun bir suçu yok” diye konuştu.

Zuhal-Nail Dural çifti ve oğulları Nihat Saim.

Okumaya devam et

Dünya

Fransız vatandaşı 11 “yabancı terörist savaşçı” Fransa’ya iade edildi

İçişleri Bakanlığı’nca “yabancı terörist savaşçıların” ülkelerine iadeleri kapsamında, 11 Fransa uyruklunun sınır dışı edildiği açıklandı.

BOLD – İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Yabancı Terörist Savaşçıların ülkelerine iadelerine devam edilmektedir. Bu kapsamda 11 Fransa vatandaşı ülkesine sınır dışı edilmiştir” denildi.

Şüphelilerin kimliklerine ilişkin bilgi verilmedi.

Türkiye’de yakalanan IŞİD üyelerinin vatandaşı oldukları ülkelere iadesine 11 Kasım’da başladı.

Daha önceki açıklamalarda örgüte üye olanların ülkeye girişine izin verilmeyeceğini duyuran Fransa, söz konusu 11 şüpheliyi kabul edeceğini açıklamıştı.

BM’den Til Rifat açıklaması: “Türkiye’ye bağlı grupların bu yaptığı savaş suçu”

Okumaya devam et

Popular