Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Belçika vatandaşı Gülsüm Çetinkaya’ya Facebook gözaltısı

Belçika doğumlu üniversite öğrencisi Gülsüm Çetinkaya tatil için gittiği Türkiye’de pasaport kontrolü sırasında gözaltına alındı. Facebook paylaşımları nedeniyle suçlanan Çetinkaya için Belçika hükumeti devreye girdi.

BOLD – Belçika’nın Anvers kentinde yaşayan 27 yaşındaki hukuk fakültesi öğrencisi Gülsüm Çetinkaya, ailesiyle birlikte tatil için Türkiye’ye gitti. Edirne sınır kapısında pasaport kontrolü sırasında gözaltına alındı. Toplam 44 gün cezaevinde kalan Çetinkaya’nın doğduğu ülke Belçika’ya dönmesine izin verilmiyor.

Euronews’in haberine göre, geçtiğimiz günlerde tahliye edilen Gülsüm Çetinkaya’nın yurt dışı yasağı devam ediyor. Çetinkaya’nın 2014-2015 yıllarında Facebook üzerinden yaptığı paylaşımlarının suç teşkil ettiği öne sürülüyor.

SINAVLARIM VAR EĞİTİM HAKKIM GASP EDİLİYOR

Belçika’da ikamet eden Gülsüm Çetinkaya’nın dayısı Bülent Öztürk endişeli olduğunu dile getirdi. Ortada büyük haksızlık olduğunu öne süren Öztürk, “Gülsüm Çetinkaya eğitim hakkından mahrum ediliyor, haftaya sınavları var” dedi.

Film senaristi ve yönetmen Bülent Öztürk, sadece Gülsüm Çetinkaya’nın değil yanında kalan ailesinin de mağdur edildiği söylüyor: “Annesinin okuma yazması yok, engelli kardeşi var, kalabalık bir aile. Aile işlerini takip etmek için kızlarını Şanlıurfa’da bırakıp Belçika’ya dönemiyor. Belçika’daki sosyal haklarından da mahrum ediliyorlar.”

BELÇİKA: DOSYAYI YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Euronews’ün ulaştığı Belçika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nadia Benini Gülsüm Çetinkaya dosyasını yakından takip ettiklerini söyledi. Süreci olumsuz etkilememek için detayları paylaşmayan Benini, Belçika Dışişleri Bakanlığının resmi sitesinde çifte vatandaşlara yönelik Türkiye’ye seyahat konusunda uyarıların yer aldığını da belirtti. Yetkili ayrıca, Türkiye’nin Gülsüm Çetinkaya’yı Türk vatandaşı olarak kabul ettiği bu yüzden hareket alanlarının sınırlı kaldığını ifade ediyor.

“Türkiye’nin yaşadığı ekonomik kriz, bir hukuksuzluk krizi”

Gündem

Diyarbakır Valiliğinin patates izdihamı paniği: Göründüğü gibi değil

Patates dağıtımı sırasında oluşan izdiham görüntülerdeki gibi bir dağıtım şeklinin olmadığını açıklayan Valilik, çuvallardan almak için yarışan ihtiyaç sahiplerini provokatörlükle suçladı.

BOLD – Şanlıurfa’daki izdiham görüntülerinin ardından, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesine bağlı Muradiye Mahallesi’nde de dağıtılan ücretsiz patatesin neden olduğu izdiham, dün basına yansıdı.

Görüntülerde, vatandaşlar patates çuvallarını almak için birbirleriyle yarışıyor.

Görüntüler Diyarbakır Valiliğini rahatsız etti. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerdeki gibi bir dağıtım yönteminin olmadığını belirten Valilik ihtiyaç sahibi vatandaşları suçladı.

Valilik açıklamasına şu ifadeleri kullandı: “Bağlar ilçemizde 369 ton yemeklik patates dağıtımına başlanmıştır. 17 Nisan’da dağıtımına başlanan yemeklik patates aynı gün bin 355 aileye dağıtılmıştır. Görüntülere yansıdığı gibi bir dağıtım yöntemimiz kesinlikle yoktur.”

ÇUVALLARI AŞAĞI ATTILAR

İzdihama provokasyonun neden olduğunun belirtildiği açıklamanın devamı şöyle: “Bu hassasiyetimize rağmen, Bağlar ilçemiz Muradiye Mahallesi’nde dağıtım yapılırken, provokasyon yapmak isteyen 4-5 kişi, dağıtım aracını ısrarla takip etmiş ve eve dağıtım esnasında kamyonun üzerine çıkarak kalan on beş çuvalı aşağıya atmışlardır. Dağıtım yapan personel, vatandaşlarla arasında herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan olay yerinden ayrılmıştır. Konu ile ilgili tahkikat yapılmaktadır.”

Okumaya devam et

Gündem

O bizim çobanımız açlıktan ölsek yine Erdoğan yine AKP

Ekonomik krizin etkilerinden bunalan vatandaşların tepkisi anketlere de yansırken, AKP bir grubun sokak röportajında kendilerine uzatılan mikrofona söyledikleri pes dedirtti.

BOLD – İktidar partisi AKP ve Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’a ekonomideki kötü gidişattan dolayı tepkiler artıyor. Derinleşen ekonomik krizin altında ezilen vatandaşın tepkisi yapılan anket çalışmalarına da yansıyor.

Öte yandan, Youtube kanalı Tüylü Mikrofon’un Şanlıurfa’da gerçekleştirdiği bir sokak röportajında mikrofon uzatılan AKP’li seçmenleri söyledikleri izleyenleri şaşkına çevirdi.

Konuşanlardan biri, “Açlıktan ölsek, ekmek bulamasak yine Tayyip Erdoğan yine AKP. Öyle batıdakiler gibi sonradan görme değiliz” derken, bir başkası da, Erdoğan için, “O bizim çobanımız çobanımız” ifadelerini kullandı.

Damadın 17/25 Aralık sanığıyla yolu nerde kesişti

 

Okumaya devam et

Gündem

Yargıtay’dan 37 askeri öğrenciyle ilgili bozma kararı

TRT’nin İstanbul Ulus’taki yerleşkesi ve Digiturk binasının işgali davasında yargılanan 37 askeri öğrenciye verilen müebbet hapis cezası kararı bozuldu.

BOLD – Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 15 Temmuz’da Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs ettikleri iddiasıyla müebbet hapis cezasına çarptırılan 37 Hava Harp Okulu öğrencisiyle ilgili kararı bozdu. İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesinin, 19 Ocak 2018’de askeri öğrencilerle ilgili verdiği kararı, istinaf mahkemesi hukuka uygun buldu. Temyiz üzerine Yargıtay 16. Ceza Dairesine gelen karar bugün bozuldu. Yargıtay askeri öğrencilerinin eylemlerinin, Anayasa’yı ihlal suçuna yardım oluşturacağına hükmetti.

ÇOK BÜYÜK DALAVERE DÖNÜYOR

Daire, müebbet hapis cezası alan eski astsubay Mehmet Rauf Çağmar’a verilen cezayı da bozdu. Çağmar’ın erlere yönelik, “Sakın kimseye ateş etmeyin, çok büyük dalavere dönüyor, haberimiz yok. Bir oyun içerisindeyiz. Kimseye bir şey yapmayın, vatandaşa ateş etmeyin.” şeklinde beyanlarda bulunduğu ifade edilen bozma gerekçesinde, darbeye teşebbüs fillinin icrai hareketleri devam ederken emrindeki askerlere verdiği talimatlar da dikkate alınarak, Çağmar hakkında, Türk Ceza Kanunu’nun 36 ve 41’inci maddesindeki “gönüllü vazgeçme” hükümlerinin uygulanıp uygulanmayacağının tartışılmaması gerektiği kaydedildi.

20 ASKERİN CEZASI ONAYLANDI

Yargıtay, aynı davada yargılanan aralarında eski albay Hamdi Acar, eski binbaşı Ali Akkaş ve eski yüzbaşı Fatih Aksoy’un da aralarında bulunduğu 20 kişiye “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet cezasını ise onayladı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0