Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’nin peşinde olduğu İran petrol tankeri rotasını İskenderun’a çevirdi

Cebelitarık’ta bir süre alıkonulan ve ardından salınan İran petrol tankeri rotasını İskenderun olarak yeniden belirledi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Norveç’te yaptığı açıklamada geminin Lübnan’a gittiğini söyledi.

BOLD – “Marine Traffic” adlı gemi trafiğini takip eden site, adını değiştirerek “Adrian Darya” adını alan “Grace 1” adlı İran petrol tankerinin rotasını İskenderun Limanı olarak belirlediğini duyurdu.

Uzmanlar, ilk yola çıktığında rotasını Suriye’nin Baniyas Rafinerisi olarak belirleyen geminin yeni rotası İskenderun Limanı’nın orjinal rotasından sadece 200 kilometre kuzeyde olduğuna dikkati çekti.

10 GÜNDE 3 KEZ ROTA DEĞİŞTİRDİ

Yaklaşık 2.1 milyon varil petrol taşıyan “Adrian Darya” adlı süper tanker, İngiltere’ye bağlı Cebelitarık Özerk Yönetimi tarafından salındıktan sonra son 10 gün içerisinde rotasını 3 kez değiştirdi.

Gemi ilk yola çıktığında rotasını Suriye’nin Baniyas Rafinerisi olarak belirlemişti. Avrupa Birliği’nin Suriye’ye yönelik ambargosunu gerekçe gösteren Cebelitarık Özerk Yönetimi 4 Temmuz’da gemiye el koydu.

Cebelitarık Özerk Yönetimi, petrolün Suriye’ye gitmeyeceği konusunda garantiler alındığını belirterek gemiyi 15 Ağustos’ta serbest bıraktı. İran daha sonra bu konuda garanti verilmediğini iddia etti.

EL KOYMA KARARI

ABD, 130 milyon dolar değerinde petrol taşıyan geminin terör örgütü olarak kabul ettiği İran Devrim Muhafızlarına ait olduğunu belirtiyor. ABD’de federal bir mahkeme gemiye el konulması yönünde bir karar dahi aldı. ABD, salındıktan sonra rotasını Yunanistan’ın Kalamata ve Mersin Limanı olarak açıklayan gemiye yardım edilmemesi konusunda Türk ve Yunan makamlarını uyarmıştı.

İran Hükumet Sözcüsü Ali Rabiei, Pazartesi günü yaptığı açıklamada gemideki petrolün satıldığını duyurmuş ancak petrolü alan şirket ve ülkeyi açıklamamıştı. Rabiei, tankerin sahibinin geminin rotasını belirleyeceğini ifade etmişti.

“Adrian Darya” adlı süper tanker, Türkiye’ye doğru yaklaşırken Perşembe günü Akdeniz’de rotasını bir anda değiştirmiş ve Türkiye kıyısından uzaklaşmaya başlamıştı. Cuma günü ise gemi yeniden rotasını Türkiye’ye doğru çevirdi.

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: GEMİ LÜBNAN’A GİDİYOR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Norveç’te gazetecilere yaptığı açıklamada, şu an Türkiye’nin güneyindeki sularda bulunan geminin Lübnan’a gittiğini söyledi.

Çavuşoğlu, İran’a yönelik yaptırımlardan Türkiye’nin muafiyetinin bitmesinden sonra Türkiye’nin İran’dan petrol almadığını belirterek, “Bu tanker, Türkiye’ye doğru ilerlemiyor. Bu tanker, Lübnan’a doğru gidiyor. Tankeri yakından takip ediyoruz” dedi.

LÜBNAN’DAN ÇAVUŞOĞLU’NA YALANLAMA

Lübnan ise Bakan Çavuşoğlu’nun sözlerini yalanladı.

Lübnan Maliye Bakanı Ali Hassan Halil, İran petrol tankerinin ülkesine geldiği hakkında bilgi sahibi olmadığını söyledi.

Lübnan Enerji ve Su Bakanı Nada Boustani de Twitter adresinden yaptığı açıklamada geminin Lübnan’a gittiği haberini yalanladı.

Boustani, geminin Lübnan karasularına girmek için bir talebi olmadığını belirtti. Lübnan’ın tankerdeki ham petrolü işleyecek bir rafinerisi olmadığını ve bu yüzden ham petrol satın almadığını vurguladı.

 

Yaptığı bakan haberi başına dert oldu: Dışişleri Bakanıyla gittiği İsveç’te iltica etti

Dünya

Almanya’da maske skandalına karışan milletvekili siyaseti bırakıyor

Hristiyan Birlik Partileri’ne mensup iki milletvekilinin koruyucu maske ticaretine arabuluculuk ederek yüzbinlerce euro komisyon aldıklarının ortaya çıkması siyasette büyük tartışma yarattı.

BOLD – Almanya’da koronavirüs salgınına karşı koruyucu maske tedariği konusunda nüfuzunu kullanarak çıkar sağladığı ifade edilen, iktidarın büyük ortağı CDU’ya (Hristiyan Demokrat Birlik) mensup milletvekili Nikolas Löbel’in siyasetten çekileceği bildirildi.

Alman medyası, Milletvekili Löbel’in 31 Ağustos tarihinde bu görevinden ayrılacağını ve bir daha milletvekilliğine aday olmayacağını bildirdi.

Löbel’in kendi partisine daha fazla zarar vermemek için, parlamentoda üyesi olduğu Birlik Partileri Grubu’ndan da derhal ayrılacağı bildirildi.

CDU’nun Mannheim bölgesi milletvekili Löbel, koruyucu maske tedariği konusunda özel bir firma adına girişimleri karşılığında 250 bin euro almakla itham ediliyor. Açıklamasında, tavrından dolayı özür dileyen 34 yaşındaki milletvekili daha önce Federal Parlamento Dış İlişkiler Komisyonu’ndan da ayrılmıştı.

CDU milletvekili Löbel’den önce CSU (Hristiyan Sosyal Birlik) milletvekili Georg Nüsslein da, yine bir maske ticaretine aracılık ederek yüzbinlerce euro komisyon almakla suçlanmış ve Nüslein bir sonraki seçimlerde tekrar milletvekilliği için aday olmayacağını duyurmuştu.

ABD’li üst düzey diplomat: Erdoğan ikili oynuyor

Okumaya devam et

Dünya

İsviçre’deki burka ve peçe referandumundan yasağa ‘Evet’ çıktı

İsviçre’de Müslüman kadınların vücudu tamamen kapatan burka ve yüzü, gözler hariç örten peçe kullanmasının yasaklanmasını öngören referandumda, ilk tahminlere göre yüzde 51 oranında evet oyu verildi.

BOLD – İsviçre’de ülke genelinde burka ve peçe yasağı uygulanmasına ilişkin referandum bugün  yapıldı. İlk tahminlere göre, sandıktan yüzde 51 oranında evet oyu çıktı. Bu sonuç tescillenirse, sağlık sorunu gibi istisnalar dışında Müslüman kadınlar, ibadethaneler dışında ülke genelinde vücudu tamamen örten burka giyemeyecek ve gözler dışında yüzü kapatan peçe takamayacak.

Ülkede olduğu kadar Avrupa’da ve Müslüman ülkeler başta olmak üzere, dünya çapında tartışma yaratan referanduma karşı çıkanlar, söz konusu halk oylamasının İslam karşıtı ırkçılığı teşvik ettiğini öne sürüyor.

İsviçre’de bu referandumun yapılmasını sağlayan girişim, 2009 yılında da önayak olduğu bir başka referandumla, ülkede yeni minareler inşa edilmesinin yasaklanmasını sağlamıştı.

2018 yılında yapılan son sayımlara göre Müslümanlar İsviçre’de halkın yüzde 5,3’ünü oluşturuyor.

Papa’dan Irak ziyaretinde ‘ortak ata İbrahim’ vurgusu

Okumaya devam et

Dünya

Esad ve Rus güçlerinin Suriye’nin kuzeyine saldırıları arttı

Beşar Esad rejimi güçleri ve Rusya’nın, Suriye’nin kuzeyinde muhaliflerin kontrolünde bulunan bölgelere saldırıları arttı. Rusya, Suriye’nin kuzeyindeki Cerablus ve Bab’ı balistik füzelerle vururken, Suriye Ordusu  da İdlib’i hedef aldı.

BOLD – Rus Ordusu, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’ye yakın muhaliflerin kontrolündeki Cerablus ve Bab ilçelerinde iki ayrı noktaya balistik füze saldırısı düzenledi. Saldırıda 4 sivil öldü, yaklaşık 30 sivil yaralandı.

Türkiye sınırındaki Cerablus ilçesinin Hamran bölgesi ile Bab ilçesinin kuzeydoğusundaki Terhin bölgesi, Cuma akşam saatlerinde balistik füzelerle hedef alındı.

PETROL TESİSLERİ HEDEF ALINDI

Hedef alınan noktalarda, ilkel yöntemlerle işletilen petrol rafine tesisleri yer alırken, çok sayıda tankerin yanması sonucu şiddetli patlamalar meydana gelmişti.

Saldırılarda 4 sivil hayatını kaybetti, 27 sivil yaralandı.

Balistik füzelerin Rusya’nın Akdeniz’de konuşlu bulunan savaş gemilerinden fırlatıldığı iddia edildi. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) da saldırıdan Rusya’yı sorumlu tuttuklarını açıkladı.

Muhaliflerin çatı kuruluşu SMDK’den saldırıya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Rusya, Halep kırsalını yeni bir saldırıyla hedef alarak, devlet terörü uyguluyor. Hamran ve Terhin’deki saldırılar, tehlikeli bir tırmanışı ve işgalci Rusya’nın uyguladığı devlet terörünü temsil ediyor. Saldırıyı Rusya 3 füzeyle gerçekleştirdi.” ifadesi kullanıldı.

Terhin bölgesi, 9 Şubat’ta da balistik füze saldırısına maruz kalmış, saldırıda 2 sivil ölmüş, 6 sivil de yaralanmıştı.

Ülkenin kuzeyindeki Bab ve Cerablus ilçeleri, Türkiye’nin 2016-2017 yılları arasında düzenlediği Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde yer alıyor.

ESAD REJİMİ İDLİB’İ HEDEF ALDI

Suriye’de Esad rejimi ve destekçisi İran’ın kontrolündeki grupların, İdlib bölgesindeki sivil yerleşimlere cumartesi günü düzenlediği saldırılarda 6 sivil yaralandı.

İdlib’in güneybatısındaki Maarratünnuman ilçesinde konuşlu Esed rejimi ordusuyla İran destekli gruplar,İdlib’in güneyinde M4 kara yolundaki Eriha ilçesine karadan karaya atış yapılan silahlarla saldırı düzenledi.

Saldırıda ikisi ağır toplam 6 sivil yaralandı. Yaralılar çevredeki hastanelere kaldırıldı.

TÜRKİYE’DEN BÖLGEYE SEVKİYAT

Hafta sonun yaşanan saldırıların ardından Türkiye’nin bölgedeki gözlem noktalarına askeri sevkiyat yapıldığı bildirildi.

Bölgedeki kaynaklar, aralarında çok sayıda zırhlı aracın da bulunduğu askeri araçların İdlib’e geçiş yaptığını bildirdi.

Türkiye ve Rusya arasında geçen yıl 5 Mart’ta Moskova’da sağlanan mutabakat çerçevesinde bölgede ateşkes ilan edilmişti.

Ateşkes bugüne kadar büyük ölçüde korundu.

Papa’dan Irak ziyaretinde ‘ortak ata İbrahim’ vurgusu

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0