Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Merkez Bankası Başkanı başka, ekonomik gerçekler başka söylüyor

Erdoğan tarafından Merkez Bankası Başkanlığına getirilen Murat Uysal’ın enflasyon ve ekonomiye ilişkin açıklamaları kafalarda soru işaretlerine neden oldu. Vatandaş ise, Uysal’ın görmediği zamlardan yakınıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iki ay önce Merkez Bankasının başına koyduğu Murat Uysal, enflasyon görünümünde iyileşmenin sürdüğünü açıkladı. İç talep gelişmeleri ile parasal sıkılaştırmanın etkilerinin enflasyondaki düşüşü desteklediğini ve ekonomideki toparlanmanın üçüncü çeyrekte sürdüğünü belirtti.

23 Haziran’dan sonra başta birçok temel tüketim ürünlerine olmak üzere alkole, sigaraya, ulaşıma, kırtasiye ürünlerine, giyim eşyasına zam gelirken Merkez Bankası başkanının böyle bir açıklama yapması, kurumun gerçeklerden ne denli uzaklaştığı hakkında önemli fikirler verdi.

DURMAK YOK ZAMLARA DEVAM

TÜİK rakamlarına yansımasa da günlük kullanımda önemli bir yere sahip olan çay ve şeker gibi ürünlere zam gelmeye devam ediyor. Öte yandan “iç talep gelişmeleri” ifadesi Türkiye gerçekleriyle hiçbir şekilde bağdaşmıyor.

Türkiye’de başta ekonomiyi ayakta tutan inşaat ve otomotiv sektörleri olmak üzere birçok sektörde daralma yaşandı. Beyaz eşya, dayanıklı tüketim ürünleri ve mobilya gibi alanlarda önemli talep düşüklüğü olması nedeniyle birçok firma ya kapandı ya da işçi çıkararak küçülmeyi tercih etti.

SİGARAYA PEŞ PEŞE ZAM

Bununla birlikte enflasyon sepetinde ciddi paya sahip sigaraya peş peşe gelen zamlara ilişkin yine aynı Merkez Bankası tarafından uyarı yapılmış ve söz konusu zammın enflasyonda büyük artışa neden olacağı vurgulanmıştı.

Ancak bu zamdan ve Merkez’in uyarısından sonra bu kez de cumhurbaşkanı kararı ile sigaradan alınan vergi artırılmış ve bunun sigara fiyatlarına 5 liralık zam olarak yansıyacağı belirtilmişti.

Bu vergi artışından sonra henüz sigara fiyatlarına zam yapılmadı ancak hafta başında özellikle sosyal medyada gündeme gelen sigaraya 5 lira zam haberlerinin ardından British American Tobacco firmasının Türkiye şubesi bu haberleri yalanlamıştı.

BEYİN TAKIMI GÖNDERİLDİ

Öte yandan Merkez Bankası Eski Başkanı Murat Çetinkaya’nın talimatlara uymadığı gerekçesi ile Erdoğan tarafından görevden alınmasının ardından para politikalarına yön veren ve beyin takımı olarak görev yapan genel müdürlerin tamamı gitmiş, müdür yardımcıları da uzman statüsüne düşürülmüştü. Bu gelişme, “Merkez Bankası’nın beyni yok edildi” şeklinde yorumlanmıştı.

AĞIR BEDELLER ÖDETTİ

Erdoğan, Murat Çetinkaya’yı “Kararları ağır bedeller ödetti, çekilmez oldu” diyerek görevden almış ve yerine Murat Uysal’ı atamıştı. Uysal, başkan olarak katıldığı ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında Erdoğan’ın “faizlerin düşürülmesi” arzusunu yerine getirmiş ve faizlerde 425 baz puanlık indirime gidilmişti. Aynı başkan, daha sonra da enflasyon tahminini düşürmüş ve yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 13.9’a çekmişti.

Demirören kumarı sevdi: İddaa’dan sonra Milli Piyango’yu da aldı

Ekonomi

Kimse bunu düşünemedi: Krizde tatil kredisi! Turhan Bozkurt yorumladı

Korona salgınıyla birlikte derinleşen ekonomik krizden çıkış yolu arayan AKP iktidarının; tatil, ev, araba gibi lüks ihtiyaçlar için kredi desteği açıklaması eleştiri konusu oldu.  

BOLD – Hazine ve Maliye Bakanı Beraat Albayrak’ın açıkladığı destek paketini değerlendiren ekonomi yazarı Turhan Bozkurt, Merkez Bankası’nın karşılıksız para bastığı bir dönemde bankalardan kredi desteği vermesinin istenmesinin komik olduğunu ifade etti.  

Fatih Akalan’ın sunumuyla BOLD Medya YouTube Kanalında soruları cevaplayan Turhan Bozkurt, Türkiye ve dünya ekonomisinde son dönemde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.  

Mayısta enflasyon yüzde 1.36 arttı

Okumaya devam et

Ekonomi

Mayısta enflasyon yüzde 1.36 arttı

Mayıs ayında enflasyon beklentinin üzerinde çıktı. Mayısta yüzde 0.7; yıllık yüzde 10.66 olması beklenen enflasyon koronavirüsün etkisiyle birçok ürüne zam gelmesi sonucu aylık yüzde 1.36, yıllık yüzde 11.39 olarak gerçekleşti.

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mayıs ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre enflasyon mayısta aylık yüzde 1.36 olurken yıllık yüzde 11.39’a yükseldi. TÜFE’de Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,36, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 4,57, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,39 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12,10 artış gerçekleşti.

SEPETTEKİ 282 MADDENİN FİYATI ARTIT

Mayısta enflasyonun yüzde 0.7; yıllık yüzde 10.66’ya gerilemesi bekleniyordu. Gıda fiyatları aylık yüzde 0.24 arttı, önceki artış yüzde 2.53’tü. Mayıs 2020’de, endekste kapsanan 418 maddeden, 66 maddenin ortalama fiyatında düşüş gerçekleşirken, 70 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı. 282 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşti.

TÜTÜN ÜRÜNLERİNDEKİ ARTIŞ YÜZDE 21.41

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu ana gruplar sırasıyla, yüzde 3,74 ile eğlence ve kültür, yüzde 6,69 ile ulaştırma ve yüzde 7,68 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 21,41 ile alkollü içecekler ve tütün, yüzde 20,86 ile çeşitli mal ve hizmetler ve yüzde 14,45 ile konut oldu.

GİYİM VE ULAŞTIRMAYA BÜYÜK ZAM

Ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Mayıs ayında azalış gösteren ana grup olmadı. En az artış gösteren gruplar ise yüzde 0,16 ile lokanta ve oteller, yüzde 0,22 ile sağlık ve yüzde 0,24 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu. Buna karşılık, ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Mayıs ayında artışın yüksek olduğu gruplar ise sırasıyla, yüzde 6,85 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 3,30 ile ulaştırma ve yüzde 1,92 ile çeşitli mal ve hizmetler oldu.

 

AYM’den gazeteci Acar’a 30 bin lira manevi tazminat!

Okumaya devam et

Ekonomi

Karadeniz’de 20 TL’ye ‘milli ruh’ gezisi: Yakından hissedin!

Türkiye’nin Karadeniz’de doğal gaz ve petrol araması için gönderdiği Fatih sondaj gemisinin gelişini fırsat bilen tur şirketleri, ‘milli ruh’u görmek isteyen vatandaşlar için 20 TL karşılığı tur düzenlemeye başladı.

BOLD – Türkiye’nin Karadeniz’de doğal gaz ve petrol araması için gönderdiği Fatih sondaj gemisinin gelişini fırsat bilen bir şirket tur düzenlemeye başladı. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’un fethinin yıl dönümü gününde uğurladığı gemi için tur düzenleyen şirket, bu organizasyon için de sosyal medyadan tanıtım yaptı. Tur tanıtımında, “Bu milli ruhu yakından hissetmeniz için Fatih Sondaj Gemisine yaklaşıyoruz. Muhteşem fotoğraf kareleri yakalayacağınız bu eşsiz turumuz her saat başı ganita sahilden kalkacaktır. Deniz rüzgarının serinliğinde çayınızı yudumlarken günün yorgunluğunu atmaya herkesi Mavitur’a bekliyoruz. ‘Demir almadan yerinizi alın’” yazan ifadeleri kullanıldı. Tur için kişi başı 20 TL talep ediliyor.

AYM’den gazeteci Acar’a 30 bin lira manevi tazminat!

Okumaya devam et

Popular