Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Borsa İstanbul 100 bin puanın üzerine çıktı

BIST 100 endeksinde dünkü pozitif seyir bugün de devam etti. Endeks, analistlerin direnç olarak nitelendirdiği 100 bin puan sınırını aştı.

BOLD – Pozitif başladığı günün ilk yarısını yüzde 0.67 artışla 99.491,64 puandan tamamlayan BIST 100 endeksi, günün ikinci yarısında 100.000 direncinin üzerine çıktı.

100.240 puana kadar yükselen endeks, saat 16:00 itibarıyla yaklaşık yüzde 1.30 artışla 100.150’li seviyelerde yer aldı. Borsa bu seviyeyi en son 7 Ağustos tarihinde görmüştü. Yılın en yüksek seviyesi ise 31 Ocak’ta 105.930 ile görüldü.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 96.500 puanın destek, 100.000 seviyesinin direnç konumunda olduğunu aktarmıştı.

Dolar/TL 5.70’in altına düştü

Ekonomi

Çiftçinin elektrik faturası 2 yılda 2’ye katlandı

Üreticilerin tarımsal sulamada kullandığı elektriğin fiyatı son iki yılda yüzde 108 oranında arttı. Birçok çiftçi faturalarını ödeyemediği için icralık duruma düşerken, ürünlerini sulayamadıkları için de verim alamıyorlar.

BOLD – CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçilerin elektrik fiyatlarındaki artış nedeniyle mağdur olduklarının altını çizdi. Gürer, Ocak 2018-Ocak 2020 döneminde elektrikte fiyat artışının yüzde 108’e ulaştığını ve çiftçilerin sulama suyunda kullandıkları enerjinin en önemli girdilerinden biri olduğunu söyledi.

FİYAT AVANTAJI ORTADAN KALKTI

CHP Niğde Milletvekili Gürer, tarımsal üretimde başta sulama olmak üzere, seralarda, hayvansal üretimde elektrik enerjisinin önemli bir tarım girdisi olduğunu belirterek, “Tarımsal sulamada üreticilerimizin en önemli sorunlarının başında elektrik fiyatları gelmektedir. Tarımsal sulamada elektrik, Ocak 2018-2020 döneminde fiyat artışları yüzde 108’e ulaşmıştır. Sürekli zamlarla tarımsal sulamada sağlanan fiyat avantajı ortadan kalkmıştır” dedi.

ENERJİ FONU VE TRT KATKI PAYI KALDIRILMALI

Elektrik faturalarından alınan enerji fonu, TRT katkı payı ve KDV kaldırılmasını isteyen Gürer,“Elektrikte faturalara yansıyan yüzde 1 enerji fonu, yüzde 2 TRT payı, yüzde 18 KDV kaldırılmalıdır. Elektrikte çiftçi için destek sağlanmalı ve indirimli tarife uygulanmalıdır. Pahalı olmasının yanında bir de zamlanan ilaç, tohum, gübre, mazot ve elektrik çiftçinin sorunlarını katlamıştır” diye konuştu.

ÜRETİM YAPILAMAZ HALE GELECEK

Mesken abone grubuna fon, pay ve vergi dahil 69.5 kuruşa elektrik alırken tarımda sulama suyunda üreticinin kullandığı suyun 80.8 kuruş olarak uygulandığına dikkat çeken Gürer, tarımın devamı için elektrik fiyatları ile oluşan yükün düşürülmesi gerektiğini söyledi. Üreticilerin hak ettiği desteklerden borçlarına mahsuben kesinti yapılmasının da durdurulmasını isteyen Gürer, aksi halde girdiler nedeniyle üretim yapılamaz hâle geleceğinin altını çizdi.

Görev süresi dolan YSK Başkanı Sadi Güven: “Türkiye’nin yarısını bana düşman ettiler”

Okumaya devam et

Ekonomi

İGDAŞ alacaklarını toplayabilmek için fatura taksitlendirme kapısını tekrar açtı

İBB iştiraki İGDAŞ, ekonomik sıkıntı sebebiyle borcunu ödemekte zorlanan vatandaşlar için kredi kartı ile vade farksız taksit uygulamasını yeniden başlattı. 13 banka ile anlaşıldı.

BOLD – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki İGDAŞ, her kış düzenlediği doğal gaz fatura ödemelerinde, kredi kartı ile vade farksız taksit uygulamasını tekrar başlattı. İGDAŞ, bu yıl için 13 banka ile anlaştı.

MAYIS AYI SONUNA KADAR DEVAM EDECEK

31 Mayıs 2020’ye kadar devam edecek uygulamada bankaların taksitlendirmeleri şu şekilde;

Akbank, İş Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası ve Yapı Kredi Bankası 100 lira üzeri faturalara vade farksız kredi kartına 3 taksit uyguluyor.

Kuveyt Türk Katılım Bankası 100 ila 2 bin lira arası, Vakıfbank 100 ila 20 bin lira arası faturaları 3 taksite bölüyor.

HALKBANK SADECE VEZNE ÖDEMESİNE İMKAN VERİYOR

Alternatif Bank, Denizbank, Garanti Bankası, Şekerbank, TEB bir alt sınır olmaksızın tüm faturalara, QNB Finansbank ise 3 bin liraya kadar faturalara vade farksız kredi kartına 2 taksit uyguluyor.

Halkbank 100 ila 50 bin lira arası faturalara 4 taksit uyguluyor. Halkbank kredi kartıyla sadece İGDAŞ veznelerinden yapılan ödemeler kampanya dahilinde taksitlendirilirken, diğer banka kredi kartlarıyla hem İGDAŞ vezneleri, hem de internetsubesi.igdas.com.tr adresi üzerinden online yapılan ödemeler taksitlendirilebiliyor.

AYRINTILAR İGDAŞ’IN İNTERNET SİTESİNDE

Katılım şartları ve üst limitleri bankadan bankaya farklılık gösteren kampanya hakkında daha detaylı bilgiye www.igdas.istanbul adresinden ve bankaların şubelerinden ulaşılabilir.

Bianet’te yer alan habere göre, İGDAŞ Genel Müdürü Dr. Mithat Bülent Özmen, kampanyayla ilgili, “Abonelerimizin artan ısınma giderlerini kolayca ödemelerini sağlamak amacıyla taksit kampanyası başlattık” dedi.

3 bin mahkûm için yerli elektronik kelepçe ihalesi yapıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

OYAK, Demirören’in Total ve M Oil’ini 450 milyon dolara satın aldı

Demirören Holding, Total ve M Oil markalarını yaklaşık 450 milyon dolara (2.65 milyar TL) OYAK’a sattı. Demirören, Fransız Total’in Türkiye operasyonlarını 2015’te 325 milyon euroya devralmıştı.

BOLD – Bir süredir pazarlık masasında olan Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) ve Demirören Holding anlaşmaya vardı. OYAK, 2015 yılından bu yana Demirören Holding bünyesindeki Total ve M Oil’i yaklaşık 450 milyon dolara satın aldı.

OYAK, Total için yaklaşık 360 milyon dolar, M Oil için ise yaklaşık 90 milyon dolarlık bir rakamı ödemeyi kabul etti. Hisse devrinin, yasal işlemlerin tamamlanmasından sonra gerçekleşeceği kaydedildi.

BİRKAÇ AYDIR GÖRÜŞÜYORLARDI

Türkiye’nin en büyük mesleki emeklilik fonlarından OYAK, akaryakıt ve otogaz dağıtım şirketleri ile operasyonlarını satın almak için Demirören Holding ile birkaç aydır görüşme halindeydi.

Total Oil Türkiye ve M Oil şirketlerinde yaklaşık 900 istasyon ile faaliyette. Demirören, Fransız Total’in Türkiye operasyonlarını 2015 yılında 325 milyon euroya satın almıştı.

Ekonomik kriz rakamlara yansıdı; 2019’da 899 şirket konkordato ilan etti

Okumaya devam et

Popular