Bizimle iletişime geçiniz

Politika

“Ali Fuat Yılmazer konuşmasın diye kızını tutukladılar”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Hrant Dink davasında kamu görevlilerine konuşmamaları yönünde baskı yapıldığını belirtti. Emniyet Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in konuşmaması için kızının tutuklandığını söyledi.

BOLD – Ülkedeki siyasi iklimin Dink davasını etkilediğini ifade eden Paylan, “İlk başta Ergenekoncu diye ortaya konan sanıklar silsilesi oldu. Son dönemde de Fetullahçılar diye ortaya konan sanıklara doğru yönlendirilen ve Dink cinayeti üzerinden o operasyonların meşrulaştırılma çabalarını görüyoruz” dedi.

ÖLDÜR DİYENLER VE YOL VERENLER YARGILANMIYOR

Paylan Dink cinayetinden, kayyum atamalarına, erken seçim tartışmalarından HDP’ye yönelik yürütülen MİT operasyonlarına kadar pek çok konuda Kronos’a konuştu. Paylan, Dink davasındaki sanıklarda mevcut hukuksuzluklara, cinayetlere yol veren anlayışın tezahürünü, öldür diyenlerin yargılanmadığı, hesap vermediği bir süreci maalesef görüyoruz” ifadelerini kullandı.

SUÇ İTTİFAKI DEVAM EDİYOR

Paylan şuları söyledi: “Ali Fuat Yılmazer, Dink davasında konuşacağını söylemişti hemen ardından kızını gözaltına alıp, tutukladılar. Ondan sonra Yılmazer sessizliğe büründü. Eğer ki tek bir kamu görevlisi konuşursa bu dava çorap söküğü gibi gidecek. Suç ittifakı devam ediyor.”

HDP ÖNÜNDEKİ EYLEMLER MİT OPERASYONU

Paylan’a göre, çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığını söyleyen ailelerin HDP önünde oturma eylemi yapması MİT operasyonu. Paylan, “Aileler HDP’nin önüne yönlendiriliyorlar. Orada hemen kameraları hazır, ajanslara servis ediliyor ve gece gündüz gösteriliyor. Mesele şu, herkesin şunu sorgulaması lazım; bu gençler dağa da çıkmış olabilirler ama HDP’nin burada nasıl bir rolü olabilir ki?” dedi.

HDP’NİN KAPATILACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM

Paylan şunları dile getirdi: “Kapatacaklarını düşünmüyorum. HDP’lileri hapsetmeye, kriminalize etmeye çalışıyorlar. Aslında her gün belli bir oranda HDP’ye bir darbe indirmeye çalışıyorlar. Her gün il, ilçe yöneticilerimiz, MYK üyelerimiz tutuklanıyor. Örneğin Diyarbakır’da, daha altı ay önce kongre yaptığımız ilçede bir yöneticimiz kalmadı. Hepsini tutukladılar.”

İMAMOĞLU’NUN ZİYARETİ ÖNEMLİYDİ

Ekrem İmamoğlu’nun Diyarbakır ziyaretini de değerlendiren Paylan, “Siyaset cesaret meselesidir. İstanbul seçimlerinde korku siyaseti yapılmasına rağmen biz cesaretle bir arada durduk ve kazandık. Bence Ekrem İmamoğlu bunu görmüş. İmamoğlu’nun oraya gelmesi, halkla buluşması, sokaklarda yürümesi, halkla kucaklaşması ve halkın sevgisi çok önemliydi. Çünkü Diyarbakır halkı ona bir adım atana yüz adım atar.

ÜLKEYİ 4 YIL DAHA YÖNETEBİLECEKLERİNİ SANMIYORUM

Paylan erken seçim tartışmalarına da değinerek, “Sadece CHP-HDP değil. Burada Saadet Partisi de var, yeni alternatifler siyaset sahnesine çıkmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki aylar çok şeye gebe. Çünkü siyaset tıkandı. Çok yakın bir gelecekte yeni alternatifler çıkacak ve iktidar ülkeyi yönetemeyecek. Bunu görüyoruz. Bu şartlarda dört yıl daha ülkeyi yönetebileceklerini zannetmiyorum. Biz demokrasi ittifaklarına hazırız” dedi.

AKP’DEN 100 CİVARINDA MİLLETVEKİLİ KOPABİLİR

Paylan AKP içerisinde yaşanan çalkantılar hakkında da konuştu. Paylan, “Şu anda AKP içinde rahatsız birçok milletvekili var. Meclis kulislerinde AKP’de artık durmak istemediğini söyleyen pek çok milletvekili var. MHP’lileşen AKP’den rahatsızlık duyan en az 100 AKP milletvekili sayabilirim. Bunlar yeni bir partiye geçecektir. Ben Meclis kulislerinde bu insanlarla temas ediyorum ve bunu görüyorum. Yeni bir alternatif ortaya çıktığında AKP içinden mutlaka gerek örgütlerinden gerekse milletvekillerinden geçiş olacaktır” ifadelerini kullandı.

“İktidar ve Emniyet, aileleri kışkırtarak meşru mücadelemize gölge düşürme peşinde”

Politika

Erdoğan bu sefer de böyle ‘helallik’ istedi

Uluslararası kuruluşlara göre, pandemide en etkin desteği veren hükumet olduklarını ileri süren Erdoğan, esnaftan inancı ve kültürü gereği ‘helallik’ istediğinin altını çizdi.

BOLD – Kabine Toplantısı sonrası kameraların karşısına geçen AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni alınan önlemleri anlattı. Erdoğan, konuşmasında pandemi sürecinde yapılan ve yeni yapılacak ekonomik yardımların detayından bahsetti.

YİNE HELALLİK İSTEDİ

Hükumetin pandemi sürecindeki performansını değerlendiren Erdoğan, “Türkiye’nin hem vatandaşına hem de iş dünyasına en ciddi ve etkin destekleri sağlayan ülke olduğu bir hakikattir. Bunu biz söylemiyoruz, uluslararası kuruluşlar ifade ediyor. Tüm bunlara rağmen gönlü buruk kalan vatandaşlarımız varsa onlardan helallik istememiz de inancımızın ve kültürümüzün bir gereğidir” dedi.

4,622 MİLYARLIK DESTEK PAKETİ

Esnaflarımıza yönelik yeni bir destek programı müjdesi açıklayacağını söyleyen Erdoğan: “Bu hibe programıyla işlerine ara vermiş olan esnaflarımıza 2 grup halinde destek olmayı planlıyoruz. Birinci grupta kahvehane kafe, düğün salonları, kantinler kırtasiyeler, internet kafeler, lunaparklar gibi işletmeler yer alıyor. 235 bine ulaşan bu işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemesi yapılacak” diye konuştu.

2. GRUBA 3’ER BİN LİRA

Erdoğan açıklamalarının devamında: “İkinci grupta ise, kaporta, sıhhı tesisatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, oyuncak ve kozmetik, camcılar, çilingirler, kalaycılar, tuhafiyeciler yer almaktadır. Bu gruba daha önceki destek ödemelerinden yer alan Lokanta berber taksici minibüsçüler ile pazarcılar da dahildir. Toplamda 1 milyon 150 bini aşkın işletmemizi kapsayan bu gruba bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi vereceğiz. İki ayrı grup halinde 4 milyar 622 milyon liralık kaynağı karşılıksız olarak veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Büyük şirketler içinde nefes kredisi adı altında adım atılacağını söyleyen Erdoğan, “Detayları Hazine ve Maliye Bakanlığınca açıklanacak bu programların hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Mehmet Ağar, Sedat Peker’e karşı büyük kozunu oynadı

Okumaya devam et

Politika

Muharrem İnce’nin Memleket Partisi resmen kuruldu

CHP’nin 2018 seçimlerindeki Cumhurbaşkanı adayı eski Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin liderliğindeki Memleket Partisi resmen kuruldu. Partinin Genel Başkanvekili ve Sözcüsü kısa süre önce CHP’den istifa eden Gaye Usluer olurken, CHP’den istifa eden diğer 3 milletvekili de genel başkan yardımcısı yapıldı.

BOLD – Muharrem İnce, partinin kuruluş dilekçesini bugün sabah saatlerinde İçişleri Bakanlığına sundu.

Muharrem İnce’nin liderliğinde resmî kuruluşu gerçekleştirilen Memleket Partisi Kurucular Kurulu üyeleri parti organları seçimi için toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada Muharrem İnce’nin oy birliği ile genel başkan seçildiği, CHP’den ayrılan Gaye Usluer’in Genel Başkanvekili, Hakkı Akalın’ın ise Genel Sekreterliğe getirildiği belirtildi.

CHP’den istifa eden milletvekilleri Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Avni Aksoy ve Özcan Özel, genel başkan yardımcılığı görevine getirildi. Nurdan Demirbağ ile Serhat Galip de diğer genel başkan yardımcıları oldu.

Memleket Partisinin logosu.

Partide genel başkan danışmanları ise 13 kişiden oluştu. İnce’nin danışmanlığını yapacak isimler şöyle: Yusuf Sel, Alper Karaoğlan, Gürbüz Evren, Bilin Neyaptı, Mehmet Kazancıoğlu, Burak Hasar, İlkay Yıldırım, Ali Tunç Can, Kerem Donat, Mahir Bakan, Özlem Güzey Kocataş, Meryem Şengül Kala ve Ahmet Özalp.

MEMLEKET PARTİSİ MYK ÜYELERİ

Mevlüt Dudu (Genel Sekreter Yardımcısı )
Mert Ünlü (Genel Sekreter Yardımcısı )
Serkan Ufuk Akgün ( Genel Sayman)
Nejat Elaldı ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Ali Rıza Büyükuslu ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
İpek Özkal Sayan ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Serkan İleri ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Çiğdem Bayraktar Ör ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Fatih Pala ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Özgün Öztunç ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Asuman Ali Güven ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Burak Savtur ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Süleyman Ergüner ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)

Cezaevlerinde aşı bilmecesi: 14 günde 4 kişi koronadan öldü

Okumaya devam et

Politika

Muhalefet sorunca Soylu savcılığa başvurdu: Sedat Peker’in iddiaları araştırılsın

Sedat Peker’in Youtube’de yayınladığı iddiaları muhalefetin de gündeme getirmesi üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu avukatı aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından iddiaları araştırmasını istedi. Soylu, Peker hakkında hakaret ve iftira iddiasıyla suç duyurusunda da bulundu.

BOLD – Süleyman Soylu’nun avukatı tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan başvuruda, Sedat Peker’in açıklamalarının dedikodudan ibaret asılsız iddialar olduğu öne sürüldü.

Organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla ilgili iddialarında yeni bir gelişme yaşandı. Peker’in iddialarını yazılı açıklamayla yalanlayan İçişleri Bakanı Soylu’nun avukatı bugün Ankara Başsavcılığına başvurarak iddiaların araştırılmasını istedi.

Dilekçede, Sedat Peker ve ve örgüt üyelerine yönelik başlatılan soruşturmadan kısa süre önce polis tarafından operasyon yapıldığı hatırlatıldı. Soylu’nun bilgisi dahilinde yapılan operasyon sonrası Sedat Peker’in algı yapmaya yönelik uydurma videolar yayınladığı savunulan dilekçede “Peker’in videolarıyla Süleyman Soylu ve aile bireylerinin yıpratılması, netice de kolluk kuvvetlerinin moral ve motivasyonunun olumsuz olarak etkilenmesinin amaçlandığı çok açıktır” denildi.

Dilekçede, “Gelinen aşama şüphelinin bu uydurma senaryolara dayalı tüm hakaret ve iftiraları ile ilgili Sayın Başsavcılığınızca kapsamlı araştırma ve soruşturma yapılmasını talep etme zorunluluğu hasıl olmuştur” denildi.

Dilekçede, şunlar kaydedildi: “Söz konusu videoda iddia edilen, DYP Genel Başkanlığı adaylığı sürecinde müvekkilimin kongre salonuna, teşkilat binalarına sokulmadığı, şüphelinin de o süreçte müvekkilime yardım ettiği, şüpheliye korumanın müvekkilim tarafından verildiği, hakkında dosya hazırlandığına dair müvekkilim tarafından şüpheliye haber verildiği, müvekkilimin İstanbul’u kendisinin yönetmediğini, başkaları tarafından yönetildiğini söylediği, şüphelinin yurt dışına kaçışı sürecinde haber aldığı, yurt dışından dönüşüne dair kendisine söz verildiği iddiaların araştırılmasını talep ediyoruz.”

Anne öldü, baba 4 yıldır hapiste, geride ise 2 çocuk kaldı!

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0