Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

iPhone 11 yarın tanıtılıyor

Apple’ın her yıl düzenlediği ve yeni ürünlerini tanıttığı etkinliği bu yıl 10 Eylül Salı günü ABD’nin California eyaletinin Cupertino şehrinde yer alan şirketin genel merkezinin Steve Jobs Tiyatrosu’nda gerçekleşecek.

BOLD Apple’ın tanıtması beklenen yeni iPhone 11 telefon modellerine ilişkin kulis bilgileri ise farklı medya kuruluşları tarafından aktarılıyor.

Diğer yandan Apple’ın yatırımcılarının da gözü kulağı şirketin gerçekleştireceği bu etkinlikte olacak. Uzun zamandır yenilikçi ve heyecan veren ürünler piyasaya sürmemekle eleştirilen Apple’ın geleceği bu yüzden yatırımcıları tarafından endişeyle bekleniyor.

GELİŞTİRİLMİŞ KAMERA ÖNE ÇIKACAK

ABD’nin önde gelen ekonomi gazetesi Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine göre bu yıl da etkinliğin merkezinde Apple’ın yeni nesil telefonları olacak. Apple yeni iPhone telefonlarında geliştirilmiş kameraların bulunmasının heyecan yaratmasını bekliyor.

Apple’ın tanıtacağı üç adet yeni telefonunda ek bir arka kamera olacak; aynı zamanda kameralar düşük ışıkta fotoğraf çekme kapasitesine sahip olacak.

Analistler aynı zamanda yeni iPhone telefonlarda daha hızlı işlemcilerin olmasını, yeşil ve pembe gibi farklı dış renk özelliklerinin bulunmasını ve kablosuz kulaklık AirPod’lar için kablosuz şarj imkanlarının olmasını bekliyor.

CAMLAR KIRILMAYA DAYANIKLI

Yeni telefon modellerinin isimleri iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max olacak.

Yine aynı habere göre Apple’ın Noel öncesi satışlarını hızlandırmayı planladığı yeni iPhone telefonlarda geniş açı fotoğraf ile video için kameralarda üçüncü bir sensör olacak; aynı zamanda Google Pixel gibi rakipleriyle mücadele edebilmek için video kalitesi artacak.

Bu telefonların sarsıntılara dirençli ve camlarının kırılmaya dayanıklı olması bekleniyor.

Yeni telefonlarla gelecek olan işletim sistemi iOS 13’ün de telefonların performansını artırıcı özellikler taşıması bekleniyor.

Genel olarak yeni telefonların iPhone XS, XS Max ve XR modellerinden tasarım anlamında çok farklı olmayacağı öne sürülüyor. Böylece Apple üç yıl üst üste aynı tasarımda telefonları piyasaya sürmüş olacak.

Diğer yandan yeni telefonların 5G teknolojisi ile uyumlu olması beklenmiyor.

2007 yılında ilk defa piyasaya sürdüğünden beri Apple şimdiye kadar toplamda 1,84 milyar adet iPhone satan Apple’ın iPhone marka telefonlarının satış rakamları 2015’te zirveye çıktıktan sonra düşüş trendine girmişti.

 

“Susamam” diyen Mirac sustu…

Teknoloji

Sosyal medyaya düzenlemesi sonrası VPN’e talep arttı

AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edilen sosyal medyaya düzenleme getiren yasanın ardından erişim engellerinin aşılmasını sağlayan VPN gibi hizmetlere talep arttı.  

BOLD – İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kapsamında 10 madde yürürlüğe girdi. Sanal özel ağ hizmeti sunan NordVPN Şirketin Kurumsal İletişim Yöneticisi Laura Tyrell, Türkiye’den taleplerin bir gecede yüzde 20 arttığını belirterek “Türkler kendini VPN ile donatıyor” diye konuştu. 

Muhalefetin sansür eleştirisinde bulunduğu ve Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğini duyurduğu 9 maddelik sosyal medya yasası yürürlüğe girdikten sonra internette erişim engellerinin aşılmasını sağlayan VPN talebi bir gecede yüzde 20 arttı.  

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığına göre NordVPN şirketin açıklamasında “Türkler VPN hizmetlerine akın ediyor” ifadelerine yer verildi. NordVPN, hizmetlerine Türkiye’den gösterilen ilginin sadece bir gecede yüzde 20 oranında arttığına dikkat çektiği açıklamasında “Türkler kendilerini VPN ile donatıyor” ifadelerine yer verdi. Şirketin Kurumsal İletişim Yöneticisi Laura Tyrell “İnternet özgürlüğü, ifade özgürlüğü kadar önemli” dedi ve internete getirilen kısıtlamaların sadece ekonomiye değil, demokrasiye de zarar verdiğini, bilgi edinme hakkının korunmasını sağlayan gazetecilerin görevlerini yapmalarını da tehlikeye attığını savundu.  

A’dan Z’ye internete sansür yasası… AKP ne yapmaya çalışıyor?

Okumaya devam et

Teknoloji

Huawei, Samsung’un tahtını devraldı

Çinli teknoloji devi Huawei, Samsung’u sollayarak “dünyanın en çok akıllı telefon satan şirketi” unvanını aldı. Huawei söz konusu dönemde 55.8 milyon, Samsung da 53.7 milyon telefon sattı.

BOLD – ABD’nin uyguladığı ambargoyla da gündeme gelen Çinli teknoloji devi Huawei, Samsung’u geride bırakarak en çok telefon satan şirket oldu.

İÇ PAZARA YÖNELEREK BÜYÜDÜ

Analiz kuruluşu Canalys, Huawei’nin küresel akıllı telefon pazarında ikinci çeyrekte Samsung’u sollayarak “dünyanın en çok akıllı telefon satan şirketi” unvanını aldığını belirtti. Huawei söz konusu dönemde 55.8 milyon telefon satarken, Samsung’da bu sayı 53.7 milyonda kaldı. Araştırmaya göre ABD yaptırımları Huawei’nin Çin dışındaki işlerini tıkadı ancak firma azımsanmayacak büyüklükteki iç pazarına yönelerek büyüdü. Üretilen telefonların yüzde 70’ten fazlası iç pazarda satıldı.

ABD’DEN “İSTİHBARATA HİZMET EDİYOR” SUÇLAMASI

ABD, Huawei’yi ‘Çin istihbaratıyla aynı yatağa’ girmekle suçluyor ve şirketin ekipmanlarının ‘casusluk’ faaliyetlerinde kullanıldığını iddia ediyor. Bu iddialar, şirket kurucusu Ren’in asker geçmişi ve Komünist Parti üyeliğiyle birlikte düşünüldüğünde, ABD cephesinde endişeye yol açıyor. Huawei ise, ABD’nin iddialarını kesin bir dille reddediyor.

AKP salgından beter: Bekçiler, barolar, mafya, sosyal medya…

Okumaya devam et

Teknoloji

Alman şirketten Kabe’ye 3 boyutlu sanal ziyaret fırsatı

Pandemi yüzünden kısıtlanan Hac ibadetine 3D’yle teknolojik bir çözüm bulunan Alman teknoloji şirketi, Müslümanlar için sanal ortamda Kabe ziyaretini mümkün hale getirdi.

BOLD – Suudi Arabistan’ın aldığı kararla hac mevsiminde dünya genelinden yaklaşık 2,5 milyon Müslümanın ziyaret ettiği Mekke’de koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl sadece 10 bin hacı adayı ağırlanacak. Hac ziyareti iptal olan veya farklı sebeplerden dolayı seyahat edemeyen kişiler için Almanya merkezli bir firma alternatif çözüm üretti. “3 Boyutlu Müslüman (Muslim 3D)” adlı program, sanal ortamda Kabe ziyareti yapma imkanı sağlıyor. Tanıtımı geçen yıl ocak ayında yapılan programa Suudi Arabistan’ın hac ziyaretini kısıtlayacağı duyurusundan sonra rağbet arttı. Şu ana kadar programı indirenlerin sayısı 1 milyonu aştı.

GERÇEĞİNİN YERİNİ TUTMAZ

Programın fikir babası, bilgisayar programcısı Bilal Chbib Euronews’e yaptığı açıklamada , “Savaş oyunlarında Müslümanlar öldürülmesi gereken kötü karakterler olarak lanse ediliyor. Neden kendi kültürümüzü ve tarihimizi tanıtan bir program yok diye düşünürken bu fikir ortaya çıktı” ifadelerini kullandı. Chbib, sanal ortamda ziyaretin gerçek ibadetin yerini tutmayacağını da belirterek programı için “Kabe’yi kitaplardan okumak yerine en azından bölgeyi ziyaret edebilmek için farklı bir araç” değerlendirmesi yaptı.

Akbilli Abdülhamit sosyal medyaya damga vurdu

Okumaya devam et

Popular