Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Avrupa Komisyonu’nun yeni Başkanı: Türkiye, AB üyesi olma yönünde ilerlemiyor

Avrupa Komisyonu Başkanlığı’na seçilen Ursula von der Leyen, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi olma yolunda son yıllarda bir ilerleme göstermediğini açıkladı.

BOLD – Avrupa Komisyonu Başkanlığı’nı 1 Kasım’da devralacak olan Alman siyasetçi Leyen, önümüzdeki dönemde takip edeceği programı ve kendisine eşlik edecek komisyon üyelerine ilişkin taslak listeyi açıkladı.

TÜRKİYE’DE SON YILLARDA İLERLEME GÖRMEDİM

Türkiye’nin üyeliği konusunda ne düşündüğü sorulan yeni Komisyon Başkanı, üye olmak isteyen ülkelere yaklaşımlarının bu ülkelerin tavrına göre şekilleneceğini belirtti.

Leyen, “Bu ülkelerin bize, Avrupa Birliği üyesi olmaya hazır olduklarını göstermeleri gerekiyor. Türkiye hakkında son yıllarda bu yönde bir ilerleme görmedim. Hatta tersi bir durum söz konusu. Avrupa değerlerine ve kurallarına yaklaştıklarını gösterme görevi, üye olmak isteyen ülkelere düşüyor.” açıklamasında bulundu.

AB’NİN TÜRKİYE GÖÇMEN YARDIMLARI

“Avrupa Birliği, Suriyeli sığınmacılar için Türkiye’ye milyarlarca euro vermeye devam edecek mi?” şeklindeki soruya cevap veren Leyen, göçmen sayısının 2016’da yapılan anlaşma öncesinde çok yüksek olduğunu ve bu nedenle anlaşmanın kendileri için önemli olduğunu belirtti.

Ursula von der Leyen, “AB sığınmacı kamplarına yatırım amaçlı Türkiye’ye 6 milyar euro verdi. Bu para, kamplardaki çocukların eğitimi gibi konularda kullanılması için verildi. Miktarın ne kadarının teslim edildiği konusu son zamanlarda tartışılıyor, bence bu sayının kesinleştirilmesi önemli çünkü bundan sorumluyuz” ifadelerini kullandı.

MACAR TROCSANYİ TÜRKİYE’Yİ TAKİP EDECEK

Bu arada Ursula von der Leyen’in sunduğu yeni taslak listeye göre Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecini takip edecek Komisyon üyesi, Macar aşırı sağcı siyasetçi Laszlo Trocsanyi olarak belirlendi. Trocsanyi’nin göçmen karşıtı söylemeleriyle tanınan bir isim olarak biliniyor.

Ursula von der Leyen başkanlığında hazırlanan listenin AB Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor. Ardından adaylar Avrupa Parlamentosu’nun ilgili komiteleri tarafından mülakata alınacak ve Parlamento Avrupa Komisyonu listesinin tamamını oylayacak. Parlamentoda yeterli çoğunluk sağlanırsa yeni üyeler AB Konseyi tarafından resmi olarak atanarak yeni görevlerine başlayabilecek.

Ursula von der Leyen, 1 Kasım’da Avrupa Komisyonu başkanlığını Lüksemburglu siyasetçi Jean Claude Juncker’den devralacak.

İngiltere’de parlamento Başbakan Johnson’un erken seçim isteğini bir kez daha reddetti

Dünya

24 yıl Tunus’u yöneten devrik lider, Suudi Arabistan’da hayatını kaybetti

Tunus’un devrik eski Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin bin Ali, 83 yaşında Suudi Arabistan’da kaldırıldığı bir hastanede hayatını kaybetti.

BOLD-2011 yılında “Arap baharı” olarak bilinen ve Tunus’un tüm şehirlerinde aylarca süren gösteriler sonrası 24 yıl iktidarda olan Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin bin Ali, görevi bırakmak zorunda kaldı. Devrik lider Bin Ali, hakkında ki yargılamalardan kaçmak amacıyla Suudi Arabistan’a sığınmıştı.

Sağlık sorunu nedeniyle hastaneye kaldırılan Zeynel Abidin bin Ali, hayatını kaybetti.

Türkiye’deki göçmen sayısı 5,7 milyona yaklaştı

Okumaya devam et

Dünya

Mars için son çağrı

NASA’nın 2020 yılında Mars’a göndereceği yeni araç için düzenlediği “Mars’a İsmini Gönder” projesinin bitmesine sayılı günler kaldı.

Türkiye, projeye en yoğun ilginin olduğu ülke olarak öne çıkmıştı.

BOLD – NASA’nın Mars üzerindeki çalışmaları 2000’li yılların başından beri devam ediyor. O zamandan beri kızıl gezegene uzay araçları gönderen NASA, gelecek yıl Mars’a yeni bir araç daha yollayacak.

Mars’a gidecek yeni araç için NASA’nın halkla ilişkiler çalışmasının bir parçası olarak başlattığı “Mars’a İsmini Gönder” projesi, sosyal medyada büyük bir ses getirmişti.

Projeye en fazla katılım da Türkiye’den gelmişti. 1.221.196 kişinin başvurduğu Türkiye’den sonra en fazla başvuru ABD’den yapılmıştı. Projeye toplamda 9.4 milyon kişi başvurdu.

NASA’dan “Adını Mars’a Gönder” projesi

Mars’a gidecek uzay aracıyla beraber isim göndermek için NASA’nın sitesinden başvurmak gerekiyor. Başvuruların sona ermesinin ardından NASA, isimleri bir çipe kaydederek araçla beraber Mars’a gönderecek.

NASA, “Mars’a İsmini Gönder” projesi için artık “son biniş çağrısı” yapıyor. Proje 30 Eylül 23:59’da sona erecek.

Projeye katılanlar NASA’dan bir puan elde edecek. NASA, bu şekilde projelerine katılan insanlara “sık uçan yolcu” puanları veriyor.

Daha önce gerçekleşen Mars InSight görevi 301 milyon puan değerindeydi. Mars 2020 projesi de 313 milyon değerinde. Bu puanlar sahibine hiçbir şey vaadetmiyor.

Bakan “Kullanılamaz” dedi, küçük damat şov yaptı

Okumaya devam et

Dünya

Avrupa Parlamentosu Türkiye’de kayyum atamalarını kınadı

Avrupa Parlamentosu, Türkiye’de belediyelere kayyum atamalarını kınadı. Bu eylemlerle siyasi muhalefetin, demokratik rolünü yerine getirme hakkının zarar gördüğü belirtildi.

BOLD – Avrupa Parlamentosu, Türkiye’de demokratik bir şekilde seçimi kazanmış belediye başkanlarının görevden alınıp yerlerine kayyum atanmasını kınayan bir kararı kabul etti. Parlamentoda kabul edilen kararda, kayyum atamalarının siyasi muhalefetin, demokratik rolünü yerine getirme hakkına zarar verdiği vurgulandı.

DEMOKRASİYE ZARAR VERİYOR

AP Genel Kurulunda, Türkiye’de görevden alınan ve yerlerine kayyum atanan belediye başkanlarının durumu ve insan hakları alanında yaşanan son gelişmeler değerlendirildi.

Genel değerlendirmenin ardından siyasi gruplar tarafından ortak hazırlanan bir karar tasarısı kabul edildi. Kararda, kayyum atamaları sert bir biçimde eleştirildi ve bunun demokrasiye zarar verdiği ifade edildi.

Avrupa Parlamentosunun kararında cezaevindeki muhalif siyasetçilerin serbest bırakılması çağrısı da yapıldı.

KAFTANCIOĞLU’NA VERİLEN CEZA KINANDI

Kararda ayrıca CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen mahkumiyet kararının CHP adayının İstanbul seçimlerini kazanmasındaki başarısı yüzünden “cezalandırılmak için siyasi nedenlerle” verilmiş bir karar olarak değerlendirildi ve kınandı.

Avrupa Parlamentosu, Türk hükumetinin görevde bulunan diğer belediye başkanlarına “kayyum” tehditlerinin kabul edilemez olduğu belirtilerek bu söylemlere son verilmesi çağrısında bulunuldu.

Rumlar, Fransız ve İtalyan şirketlere yeni alanlarda doğal gaz arama için yetki verdi

Okumaya devam et

Popular