Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Merkez Bankası enflasyon beklentisini düşürdü, dolar tahminini yükseltti

Eylül ayına ilişkin Merkez Bankası Beklenti Anketi’nde yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 14.42’den yüzde 13.96’ya geriledi. Merkez, bir önceki ankette 5.90 olarak açıkladığı yıl sonu dolar/TL tahminini ise tekrardan 6 liraya çıkardı.

BOLD – Merkez Bankası Beklenti Anketi’nde yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 13.96 olarak yer aldı. Aynı oran, bir önceki ankette yüzde 14.42 seviyesindeydi.

12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 12.77 iken, bu anket döneminde yüzde 12.21’e indirildi. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 10.27 ve yüzde 10.17 olarak gerçekleşti.

AYLIK ENFLASYON TAHMİNİ YÜKSELDİ

2019 yılı Eylül ayı için TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 1.46 iken, bu anket döneminde yüzde 1.49 olarak gerçekleşti. Ekim ayı TÜFE beklentisi ise değişmeyerek yüzde 1.93 seviyesinde kaldı.

2019 yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 5.90 TL iken, bu anket döneminde 6.00 TL’ye yükseldi.

“BİR YIL SONRA DOLAR/TL 6.35 OLACAK”

12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla 6.27 TL ve 6.35 TL olarak gerçekleşti.

2019 yılı cari işlemler açığı beklentisi, bir önceki anket döneminde 6.7 milyar dolar iken, bu anket döneminde 5.9 milyar dolara çekildi. 2020 yılı cari işlemler açığı beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla 16.9 milyar dolar ve 16.3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

BÜYÜME BEKLENTİSİ YÜZDE 0.02’DEN YÜZDE 0.01’E DÜŞTÜ

GSYH 2019 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 0.02 iken, bu anket döneminde yüzde 0.01 oldu. 2020 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket dönemine göre değişmeyerek yüzde 2.6 olarak gerçekleşti.

AKP’li cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçen hafta katıldığı bir programda yaptığı konuşmada gelecek yıl için yüzde 5 büyüme beklentilerinin olduğunu belirterek, bu hedefe kilitleneceklerini söylemişti.

Devlet, ticareti yasak ürünlerden de ÖTV alıyor!

Ekonomi

Rekabet Kurumu harekete geçti: 20’den fazla banka incelemeye alındı

Rekabet Kurumu, bankacılık işlemleri yapılırken birlikte hareket ettikleri şüphesiyle 20’den fazla banka hakkında ön araştırma başlattı. Bankaların tüketici aleyhine durum oluşturup oluşturmadıkları inceleniyor.

BOLD – Rekabet Kurumunun, 20’den fazla banka hakkında ön araştırma başlattığı ortaya çıktı. Araştırmanın re’sen başlatıldığı ifade edildi. NTV’den Ahmet Ergen’in aktardığına göre araştırma, bankaların mevduat, kredi, döviz, tahvil, bono, hisse senedi ve aracılık hizmetlerine ilişkin faaliyetleri kapsıyor.

Bu faaliyetler yapılırken birlikte hareket edilerek tüketici aleyhine durum oluşturup oluşturulmadığına yönelik bir inceleme ve belirleme süreci için ön araştırma başlatıldı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Ekonomik kriz nedeniyle sosyal medya bitpazarına dönüştü

Ekonomik kriz sonrası sıkıntılı günler geçiren vatandaşların artması sonrası sosyal medya artık ikinci el pazarına dönüştü. Vatandaşlar ‘acil’ koduyla ev eşyalarından böbreğine kadar birçok şeyi sosyal medyadan satıyor.

BOLD – Ekonomik kriz, sosyal medya mecralarında da hissedilmeye başlandı. Vatandaşlar paylaşımlarına ‘acil’ yazarak kimi zaman ev eşyalarını satıyor, kimi zamanda CV’sini yayınlayarak iş arıyor.

SOSYAL MEDYADA EŞYA SATAN DA VAR BÖBREK SATAN DA

Millî Gazete’den Furkan Erten’in haberine göre, e-ticaret sitelerini sollayan Twitter ve Instagram’da insanlar gelir oluşturmak için birçok şeyi satıyor. Çamaşır makinesi, buzdolabı gibi birçok ev eşyasının parasızlıktan dolayı satıldığı sosyal medya uygulamaları adeta bitpazarına dönmüş durumda. Bir öğrenci, kirasını ödemek için çamaşır makinesini sattığını paylaşarak, “Ne olur pazarlık yapmayın” notunu düştü. Geçtiğimiz günlerde bir kullanıcı, “Çocuklarımın okuması için böbreğimi satıyorum” paylaşımında bulunmuştu.

TÜİK’E GÖRE İŞSİZ SAYISI 4 MİLYON

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) en son açıkladığı 2019 yılı ekim ayına ait işsizlik rakamlarına göre, işsizlik oranı 1,8 puanlık artış ile yüzde 13,4 seviyesinde gerçekleşti. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 608 bin kişi artarak 4 milyon 396 bin kişi oldu. Tarım dışı işsizlik oranı 2,1 puanlık artış ile yüzde 15,7 olarak gerçekleşti.

BM: Aralık başından bu yana 350 bin Suriyeli Türkiye’ye doğru kaçtı

Okumaya devam et

Ekonomi

4 kardeşin intihar ettiği evin elektriğini kesen Cengiz Kolin’e ceza kesildi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Fatih’te intihar eden 4 kardeşe ait evin elektriğinin gecikmiş borcu sebebiyle kesilmesinden dolayı yandaş Cengiz Kolin (CK) Boğaziçi Elektrik Perakende Satış AŞ’ye 888 bin 397 lira idari para cezası kesti.

BOLD Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 6 Kasım’da Fatih’te intihar eden 4 kardeşe ait evin elektriğinin gecikmiş borcu sebebiyle kesilmesinden dolayı CK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış AŞ’ye 888 bin 397 lira idari para cezası kesti.

ASLİ KUSURLU BULUNDU

EPDK’den konuya ilişkin yapılan açıklamada, intihar sonrası elektriğin kesilmesine ilişkin kurum tarafından bölgede elektrik dağıtım faaliyeti yürüten CK Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ ve perakende satış faaliyeti yürüten CK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış AŞ hakkında soruşturma başlatıldığı hatırlatıldı. Açıklamada soruşturmanın sonucuna ilişkin değerlendirmelerine yer verilen EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, CK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış AŞ’nin olayda asli kusurlu olarak tespit edildiğini ifade etti.

TÜKETİCİYİ ÜZENİ BİZ DE ÜZERİZ

Şirkete 888 bin 397 lira idari para cezası uygulanmasına ve yine mevzuata aykırı fiilde bulunduğu tespit edildiği için ihtar yaptırımı uygulanmasına karar verildiğini belirten Yılmaz, “Bizim şirketlere her zaman verdiğimiz mesaj, vatandaşlarımıza hizmet verirken daima duyarlı ve titiz olmaları yönünde. Aksi halde ‘Tüketiciyi üzeni biz de üzeriz’ diyoruz. 6 Kasım’da yaşanan acı olay ve ardından ilgili meskenin elektriğinin kesildiğini görmek hepimizi derinden yaraladı. Kayıtsız kalmamız, seyirci kalmamız beklenemezdi. Aslında bu soruşturma ve ceza bütün enerji sektörüne verilmiş bir mesajdır aynı zamanda” dedi.

Saray ve faize bütçe yetmedi

Okumaya devam et

Popular