Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Görevden alınan belediye başkanından kayyum darbesine karşı toplumsal reçete

Diyarbakır’ın görevden alınan Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, belediyelere kayyum atanmasının bir darbe süreci olduğunu söyledi. Uygulanan zulüm karşısında atılması gereken adımları anlattı.

BOLD – Mızraklı Ahval’deki yazısında, çözüm süreci ile başlayan demokratik bir ülkede birlikte yaşama arzusunun, 7 Haziran sürecinde kaybedenler tarafından baltalandığını ifade ederek, tekrar çatışma siyasetinin, çatışmalı sürecin körüklenmeye başladığını vurguladı.

BARIŞ SİYASETİNİN ÖNÜNÜ KESMEK İSTEDİLER

Kayyum adı altında adeta sömürge valileri atayarak Kürtlerin yereldeki kazanımlarına göz dikildiğini dile getiren Mızraklı, “Yerlerdeki eşbaşkanları, milletvekilleri ve partinin eş başkanlarını tutukladılar. Tüm bunları barış siyasetinin önünü kesmek için yaptılar. 31 Mart’ta yeniden kazandık. Dört aylık bir süreçte bir şeyler başardık ki, bu kadar erken darbe yaptılar” dedi.

HUKUK VE ADALET MAHKEMELERİ TERK ETTİ

Mızraklı yazısında, “Hukuk ve adalet kavramları uzun bir zamandır mahkeme salonlarını terk etmiştir. Canan Kaftancıoğlu davasında da bunu yaşadık. Attığı tweetlerden dolayı ceza verildiği iddia edilmektedir. Hayır, bu ceza Kürt halkı ile ezilen kesimler ile birlikte dayanışmayı büyütme çağrısı yaptığı içindir. Bu iktidarın Kürt halkına, solculara, kadınlara, çocuklara, doğaya karşı bir kini ve öfkesi vardır” ifadelerini kullandı.

KABATAŞ YALANINI YENİDEN ÜRETİYORLAR

Mızraklı, iktidarın meşhur Kabataş yalanını yeniden ürettiğine dikkat çekerek, “Çünkü edep, adap yok. Cami yıkma meselesinden bahsetmekteler. Diyarbakır’ın ortasına Diyarbakır’ın en büyük camisini yapma sözü verenler gidip baksınlar, yıllardır o cami orada ve henüz tamamlanamadı. Neden diye sormak lazım. Başlanılan camiyi tamamlamayan bir iktidar var ama olmayan camileri yıktınız diye de ortalığı velveleye veriyor” diye yazdı.

GOEBBELS’İN POLİTİKALARI DEVREYE GİRİYOR

Mızraklı şunları kaydetti: “Alman propaganda bakanı Goebbels’in politikaları devreye girmektedir. Medyayı yalan haberler ile donatarak halkı kışkırtma ve kendi yanına çekmeye çalışmaktır bu yaptıkları. Aksine Büyükşehir Belediyesi 100’e yakın caminin kurban bayramı öncesi halı yıkama da dahil temizliğini yapmıştır. Eğer muhalefet bir ülkede umut olamıyorsa bazıları kurtarıcı, Mesih diye başa gelirler ve Goebbels’in de yalan makinasını arkasına alarak kurtarıcı olurlar. Minareyi çaldıkları için kılıf olarak da vatanseverlik, Kuran-ı Kerim ve bayrağın arkasına gizleniyorlar.”

TÜM MUHALİF BELEDİYELER TEHLİKEDE

Mızraklı, “Şimdi ne olacak dersek; eğer içerdeki ve dışarıdaki tepkiler büyümez ise yavan kalırsa geçen yaptıkları gibi diğer belediyelere de kayyım atayacaklardır. Sadece HDP’li değil tüm muhalif belediyeler de tehlike altında. Kayyumlar kasalardaki paraları kendilerine harcamaktan başka ne yaptılar? Kayyımlar hiçbir zaman bu ülkeye bir fayda sağlamadılar” ifadelerini kullandı.

MECLİS TEKRAR ESKİ GÜCÜNE KAVUŞMALI

Önceliği darbelere, kayyumlara bu tepetaklak kötü gidişata nasıl dur diyebilmek oluğunu belirterek, “İkincisi parlamentonun yani meclisin tekrardan eski gücüne kavuşmasıdır. Kontrol ve denge sistemini kurulması ve güçler ayrılığıdır. Meclis bu konuda görev ve sorumluluğunu tekrardan almalıdır. Yasama, yürütme ve yargı bağımsız olmalıdır. Meclisi görevinin başına çağırmaktayız. Yeni bir anayasa ortak vatanda bütünleşmeyi sağlayabilir” dedi.

TOPLUMSAL AKTÖRLER KORKUSUZCA KONUŞMALI

Zulüm karşısında susmanın dilsiz şeytanlık olduğunu belirten Mızraklı şunları yazdı: “Üçüncüsü, toplumsal aktörlerin korkusuzca ortaya çıkmasıdır. Toplum tarafından kabul gören akil insanların, sözü dinlenen kişilerin Türkiye toplumundan da halkından da çıkıp bu yükü omuzlaması gerekmektedir. Bu ağır yükü ancak hep birlikte sırtlarsak taşıyabiliriz. Bunun için toplumsal aktörlerin meclis olarak toplanıp ‘bu taşın altına bizler de elimizi koyacağız’ demeleri gerekmektedir.”

Başkanlık sistemine destek yüzde 37’ye düştü

Gündem

Saray rejimi hak ihlallerini artırdı: İşkence suçundan AYM’ye rekor sayıda başvuru

Anayasa Mahkemesine işkence iddiasıyla yapılan hak ihlali başvurularında rekor artış yaşandı. AYM’ye 2012 yılında işkence iddiasıyla yalnızca 4 başvuru yapılırken, 2019 yılında bu sayı 4 bin 181’e çıktı.

BOLD – AYM’ye 2012’den bu yana yapılan hak ihlali başvurularının yüzde 51’i Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin yürürlükte olduğu son iki yılda gerçekleşti.

Cumhuriyet’in haberine göre 2012- 2019 yılları arasında Anayasa Mahkemesi’ne toplam 478 bin 407 başvuru yapılırken, söz konusu başvuruların yüzde 51’i yeni sistemin kabul edildiği ve devreye alındığı 2017-2019 yılları arasında yapıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, ikinci yılını dolduran Cumhurbaşkanlığı hükumet sisteminde yaşanan hak ihlalleriyle ilgili “Tek Adam Rejiminin Hak ve Özgürlükler Karnesi” başlıklı bir rapor hazırladı.

İlgezdi, yaşanan tablonun hukuk devletinin her gün erozyona uğratıldığını gösterdiğini kaydetti. İlgezdi, “Bu veriler aynı zamanda temsili hükumet, temel haklar; denge ve denetleme; kamu idaresinin tarafsızlığı ve katılım üzerinden şekillenen kapsamlı demokrasinin yerini Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemiyle birlikte otoriter rejime bıraktığını göstermektedir” ifadesini kullandı.

HAFTADA BİN 573 HAK İHLALİ BAŞVURUSU

2017-2019 yılları arasında Türkiye’de hak ihlaline uğradığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne yapılan bireysel başvuru sayısı 245 bin 350 oldu. Resmi verilere göre 2017-2019 yılları arasında saatte ortalama 9, haftada ise bin 573 kişi hak ihlaline uğradığı gerekçesiyle Yüksek Mahkeme’ye başvurdu.

EN FAZLA ADİL YARGILANMA HAKKININ İHLALİ

2012-2019 yılları arasında Yüksek Mahkeme’ye yapılan bireysel başvuruların 222 bin 637’sini adil yargılama hakkının ihlali iddiası oluşturdu. Buna göre 2012 yılında adil yargılama hakkının ihlali konusuyla yapılan başvuru sayısı bin 144 olurken, 2019 yılında bu sayı 26 bin 719’a oluşturdu. Adil yargılama hakkının ihlali iddiasıyla yapılan başvuruların yüzde 45’i yeni sistemde yaşandı. 2017-2019 yılları arasında adil yargılama hakkının ihlali iddiasıyla 99 bin 994 başvuru yapıldı.

İŞKENCE BAŞVURULARINDA REKOR ARTIŞ

İşkence iddiasıyla yapılan başvurularda rekor artış yaşandı. 2012 yılında yalnızca 4 başvuru işkence iddiasıyla yapılırken, 2019 yılında bu sayı 4 bin 181’e çıktı. 2019 yılında işkence iddiasıyla yapılan başvurular aynı zamanda son 8 yılda bu konuda yapılan başvuruların da yarısını oluşturdu. Yaşam hakkı ihlali gerekçesiyle yapılan başvurularda da rekor oranda artış yaşandı. 2012 yılında bu konuda 18 başvuru yapılırken, 2019 yılında bu konuda yapılan başvuru sayısı 2 bin 352’ye ulaştı. Yaşam hakkı ihlali başvurusu yapanların yüzde 57’sini oluşturan 6 bin 676 başvuru yeni sistemde yapıldı.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İHLALİ

İfade özgürlüğünün ihlal edildiği gerekçesiyle yapılan başvuru sayısı 2012-2019 yılları arasında 12 bin 301 olurken; söz konusu başvuruların yüzde 81’i yeni sistemde gerçekleştirildi. Toplantı ve gösteri yürüyüşleri hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle yapılan başvuruların yüzde 77’si yeni sistemde yaşandı.

Cumhurbaşkanlığının Danıştay savunması: Ayasofya müze kalsın

Okumaya devam et

Gündem

Seyha Moza’nın Kanal İstanbul çevresindeki tarlalarına piyango vurdu

Katar Emiri’nin annesinin, İstanbul’da 2018 yılında kurduğu şirket üzerinden aldığı Baklalı’daki 44 dönüm tarlada, otel ve AVM yapımına izin veren imar planı hazır.

BOLD- AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Çılgın Proje’si Kanal İstanbul çevresinde kurulacak yeni şehir için imar çalışmaları devam ediyor.

Bölgenin en tartışmalı konularından biri de Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed el-Sani’nin annesi Şeyha Moza bint Nasır el-Missned’in bölgedeki 44 dönümlük arazisi. Moza’nın, imar planında tarla olduğu belirtilen arazileri, 2 yıl önce 100 bin lira sermayeyle kurduğu Triple M Gayrimenkul Turizm Ticaret Anonim Şirketi aracılığıyla aldığı ortaya çıkmıştı.

Başakşehir merkezli şirketin hisselerinin yüzde 45.45’ini Şeyha Moza’ya, yüzde 31.82’sini Katar eski Başbakan Yardımcısı Abdullah bin Hamad el-Attiyah’ın eşi olan Munira bint Nasır el-Misnad’a, yüzde 22.73’ünü ise Shanna Nasır el-Misned’a pay edilmişti.

TARLALARI İMARA AÇILDI

Çevre ve Şehirlik Bakanlığı’nın hazırladığı yeni planlarda Katar Emiri’nin annesinin şirketinin satın aldığı arazi yapılaşmaya açıldı.

22 BİN METREKARESİNDE İNŞAATA İZİN VERİLDİ

Katar emirinin annesi Şeyha Moza’nın ortağı olduğu şirketinin arazi satın aldığı bölge, yeni şehir planlarında sağlık turizmi için ayrıldı. Katarlıların kısa süre önce satın aldığı turizm ve ticaret alanı olarak belirlenen 44 dönüm arazilerinde 22 bin metrekare inşaat yapılabilecek. Yüksekliği en çok zemin artı iki kat ile sınırlandırılan arazinin tamamında turistik yapılar inşa edilirse, iki bodrum katı iskan edilebilecek. Toplam emsal inşaat alanının en çok yüzde 30’u ticaret alanı olarak ayrılabilecek.

KATARLILAR ŞİMDİDEN 2 KAT KAZANDI

Gayrimenkul değerleme uzmanları, Triple M Gayrimenkul’ün alım yaptığı tarihte bölgede metrekare birim fiyatının 300 lira seviyesinde olduğuna dikkat çekerek arazinin 12-13 milyon lira bedelle satın alınmış olabileceğini ifade etti.

İMAR PLANIYLA DEĞERİ 5 KAT ARTABİLİR

Arazinin şu anki değerinin 20-25 milyon lira civarında olduğunu kaydeden uzmanlar, yeni imar planlarının yürürlüğe girmesinin ardından arazinin değerinin minimum 5 kat artabileceğine, bölgenin gelişimine göre bu miktarının daha da yükselebileceğini söyledi.

SAĞLIK TURİZMİ İÇİN PLANLANDI

İmar planına göre bölge, ulusal ve uluslararası ölçekte hizmet verecek ve tüm ihtisas dallarını bünyesinde barındıracak hastane, fakülte ve yüksekokullar, araştırma ve geliştirme birimleri, sağlıklı yaşam ve rehabilitasyon merkezi, uzmanlaşmış sağlık köyleri (alzheimer-fizik tedavi vb.) yaşlı bakım evi gibi tesislere ev sahipliği yapacak.

OTEL VE AVM YAPILMASININ ÖNÜ DE AÇILDI

Bu alanların çevresinde ise İstanbul’a sağlık sorunları nedeniyle gelen hasta ve hasta yakınlarının konaklamasını ve ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri oteller ve alışveriş alanları yer alacak. Katar Emiri’nin arazisi de işte bu bölgenin içerisinde yer alıyor

İTİRAZ İÇİN ASKIYA ÇIKARILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yedi etaptan oluşan 1/5000’lik Nazım ve 1/1000 Uygulama İmar Planı hazırlıyor. Plana göre, turizm + ticaret alanlarında iş, alışveriş ve yönetim merkezi, otel, motel, ofis, büro, lokanta, çarşı, çok katlı mağazalar, banka ve finans kurumları inşa edilebilecek. Bu işlevler bir arada olabileceği gibi ayrı bloklar şeklinde de projelendirilebilecek.

Projenin ilk üç etabından oluşan ve Arnavutköy ile Başakşehir ilçelerini kapsayan planlar bakanlık tarafından 2 Temmuz’da itiraz süreci için askıya çıkarıldı.

Erdoğan bir yılda ‘bu oyuna gelecek kadar’ istikametini nasıl kaybetti?

 

Okumaya devam et

Gündem

Cumhurbaşkanlığının Danıştay savunması: Ayasofya müze kalsın

Cumhurbaşkanlığının Ayasofya’nın camiye çevrilmesiyle ilgili Danıştay 10. Dairesinde görülen davanın reddini istediği ortaya çıktı.

BOLD – Cumhurbaşkanlığı Hukuk Müşaviri Zeynep Gökçe Zengin, Ayasofya’nın müze olarak kalması yönünde savunma yaptı. Avukat Zengin, savunmasında 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının, Cumhurbaşkanlığınca iptal edilebileceğini belirtti.

Sözcü’nün haberine göre Sürekli Vakıflar, Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesiyle ilgili 2016’da Başbakanlığa başvurdu. Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü bu başvuruyu reddetti. Bunun üzerine dernek, Danıştay’a dava açtı. Derneğin dava dilekçesinde, “Dava konusu Bakanlar Kurulu Kararındaki imzaların gerçekliği incelenmeli. Tapuda ‘müze’ değil, ‘cami’ ifadesi yer alıyor. Vakıf malı olan Ayasofya’nın cami olarak kullanılması gerektiğinden Bakanlar Kurulu kararı iptal edilmeli” denildi.

Danıştay 10. Dairesi ile Danıştay Dava Daireler Kurulu, dava ile ilgili ilk kararında Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesinin yargının değil, idarenin yetkisinde olduğuna karar verdi. Derneğin yeniden açtığı davada 10. Daire, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesine hükmetti.

DAVANIN REDDİ GEREKİR

Davayla ilgili Cumhurbaşkanlığını temsilen savunma veren Hukuk Müşaviri Zeynep Gökçe Zengin’in Ayasofya’nın müze olarak kalması yönünde görüş bildirdiği belirlendi. Bakanlar Kurulu Kararının iptali yönünde geçmişte de davalar açıldığını, davacının daha önce açtığı davanın reddedildiği ve bunun kesinleştiğini belirten Avukat Zengin, Ayasofya’nın tapuya “Ayasofya’yı Kebir Camii Şerifi” olarak kayıtlı olduğunu, Vakıflar Genel Müdürlüğünce idare edildiği hatırlattı. Avukat Gökçe savunmasında, “Bakanlar Kurulu’nca bu konuda her zaman karar alınabilir. Bakanlar Kurulu kararında yer alan imzaların sahte olduğu iddiası gerçeği yansıtmadığından davanın reddi gerekir” dedi.

Tehlikeli gelişme: Hazine SGK’ya ödemesi gereken parayı ödemedi

Okumaya devam et

Popular