Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

CHP, Rusya ile imzalanan seçim protokolünden rahatsız

CHP, Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale ettiği iddialarının gündemde olduğu bir dönemde Rusya ile seçim protokolü imzalanmasının endişe verice olduğunu açıkladı.

BOLD – CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, geçtiğimiz günlerde Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve Rusya Federasyonu Merkezi Seçim Komisyonu arasında imzalanan işbirliği protokolünü Meclis gündemine taşıdı. CHP’li Adıgüzel, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde imzalanan protokolün kapsamını sordu.

BÜYÜKELÇİ DE HAZIR BULUNMUŞ

Geçtiğimiz hafta YSK Başkanı Sadi Güven’in Moskova’ya bir ziyaret gerçekleştirdiğini ve bu ziyaret kapsamında YSK ile Rusya Federasyonu Merkezi Seçim Komisyonu arasında karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi için ortak protokol imzalandığını ifade eden Adıgüzel, “Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçiliği’nin resmi sosyal medya hesaplarından yapılan duyuruda, Türkiye adına YSK Başkanı Sadi Güven’in, Rusya Federasyonu adına ise Ella Aleksandrovna Pamfilova’nın ortak protokole imza attıkları belirtilmiştir. Törende YSK Seçmen Kütüğü Genel Müdürü Ayhan Okurer ile Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar’ın da hazır bulunduğu ifade edilmiştir” dedi.

SEÇMENİN KAFASINDA SORU İŞARETLERİ OLUŞTU

İşbirliğinin detaylarının ve kapsamının kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşılması gerektiğine dikkat çeken Adıgüzel, “Türkiye kamuoyunun seçim ve YSK hakkındaki hassasiyeti ortada iken, ABD seçimlerine yaptığı müdahale ile gündemde olan Rusya ile imzalanan bu protokol doğal olarak seçmenin kafasında soru işareti doğmasına neden olmuştur. 31 Mart seçimlerinde veri akışını durdurmasıyla hafızalarda yer etmiş YSK’nın güvenirliğini kaybettiği ortadadır. Dolayısıyla hedeflenen işbirliğinin detaylarının ve kapsamının paylaşılması, iki ülke arasında ne tür bir bilgi alışverişi olacağı konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi önemlidir” dedi.

BÖYLE BİR PROTOKOLE NEDEN İHTİYAÇ DUYULDU?

Adıgüzel, soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

– İmzalanan protokolün kapsamı nedir? Protokolün detaylarını kamuoyu ile paylaşmayı düşünüyor musunuz?

– Böyle bir protokole ihtiyaç duyulma gerekçesi nedir? Protokole ilişkin herhangi bir bitiş tarihi ya da süre sınırı mevcut mudur?

– Öngörülen işbirliği ve planlanan çalışmaların detayları nelerdir?

– Protokole dahil olan başka ülkeler var mıdır? Varsa bu ülkeler hangileridir?

– Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale ettiğine yönelik tartışmaların hala gündemde ve sıcak olduğu düşünüldüğünde, imzalanan bu protokolün kamuoyunda herhangi bir endişe ve şaibe yaratmaması için ne yapılması planlanmaktadır?

Nurhayat Yıldız’ın kaleminden cezaevinde ikiz bebeklerini kaybediş süreci

Gündem

21 yeni can kaybı: Yaşamını yitirenlerin sayısı 4 bin 669 oldu

Türkiye’de son 24 saatte 878 kişiye daha koronavirüs tanısı kondu. Toplam vaka sayısı 169 bin 218’e çıktı. Can kaybı ise 4 bin 669’a yükseldi.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs vakalarına ilişkin Twitter’dan yaptığı açıklamada son 24 saatte 21 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı. 878 kişiye Kovid-19 tanısı konulduğunu, toplam vaka sayısının 169 bin 218’e ulaştığını kaydetti. Koca’nın verdiği bilgiye göre toplam can kaybı 4 bin 669 oldu.

Koca, şu açıklamayı yaptı: “Toplam vakaların yüzde 80’i iyileşti. Yeni iyileşen hasta sayımız 2.000’e yakın. Pozitif tanı konan hastaların büyük kısmı hastalığı belirtisiz ve evde geçiriyor. 81 ilimizde COVID-19 sebebiyle dün yatan hasta yatan sayısı 41. Daha iyi tedbir, daha iyi sonuçtur.”

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Hamile kadınlar tutuklandı: 3 çocuk annesiz babasız kaldı

Dün gözaltına alınan hamile kadınlar Sehat Sarı ve Ümmiye Kara eşleriyle birlikte tutuklandı. Üç yıl önce 3 aylık bebeğini düşüren Sehat Sarı’nın düşük riski bulunuyor.

BOLD ÖZEL – Hamile kadınlar, çekirdek aileler hep birlikte tutuklanmaya devam ediyor. Ankara’da dün sabah yapılan baskınlarda birçok ev hanımı ve 2 hamile kadın gözaltına alınmıştı. 5 aylık hamile Sehat Sarı ile 7 aylık hamile Ümmiye Kara bugün eşleriyle birlikte tutuklandı. Anne-baba tutuklu ailelere böylece iki aile daha eklendi. Sehat Sarı (28) ve eşi Samet Sarı (29) çiftinin 1 yaşındaki Mustafa Vedat adlı oğulları, Kara çiftinin ise 1 kız, 1 erkek çocukları bir anda hem annesiz hem babasız kaldı.

Cemaat soruşturmaları kapsamında gözaltına alınan Sarı çifti, Ankara Sulh Ceza Mahkemesinde saat 15.00’te görülen duruşmadan sonra tutuklanıp Aksaray Cezaevine gönderildi. 5 yıllık evli olan Sehat Sarı kimya, eşi ise beden eğitim öğretmeniydi. Üç yıl önce 3 aylık bebeğini kaybeden Sehat Sarı’nın düşük riski bulunuyor. Daha önce tutuklanan hamile kadınlardan bazıları cezaevinde bebeğini kaybetmişti.

Gözaltına alınanlar arasında bulunan 6 aylık bir bebeği ve 3 yaşında oğlu olan Bircan Erdem dün akşam üzeri serbest bırakıldı. Yine gözaltına alınanlar arasında bulunan 16 aylık bir kız çocuğu sahibi olan Özlem Ağsak da serbest bırakıldı.

Sarı çiftinin 1 yaşındaki oğulları Mustafa Vedat babaannesine kaldı.

Okumaya devam et

Gündem

Erdoğan: Ekonominin çarkları yeniden tam güç dönmeye başladı 

Ekonominin çarklarını yeniden tam güç dönmeye başladığını öne süren AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, hayatı hızla her alanda normal ritmine kavuşturmak için sokağa çıkma yasağını iptal ettiklerini belirtti.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ekonominin çarklarının yeniden tam güç dönmeye başladığını öne sürdü. Türkiye’yi hizmet siyasetinde yarışılan bir iklime taşıdıklarını belirten Edoğan, yasağı iptal ederek vatandaşların rahat rahat sokağa çıkmasının yolunu açtıklarını kaydetti.

RAHAT RAHAT SOKAĞA ÇIKMANIN YOLUNU AÇTIK

Video konferans yoluyla, yapımı devam eden Yusufeli Barajı için üç milyonuncu beton dökme törenine katılan Erdoğan, törende yaptığı konuşmada sokağa çıkma yasağının kaldırılmasına ilişkin verdiği talimatı hatırlattı. Ekonominin çarkları yeniden tam güç dönmeye başladığını belirten Erdoğan, “Hayatı hızla her alanda normal ritmine kavuşturuyoruz. Onun için cumartesi pazar günlerini kısıtlama noktasında serbest olarak ilan ettik. Vatandaşlarımızın rahat rahat sokağa çıkmasının yolunu açtık” dedi.

7 YILDA KENDİNİ FİNANSE EDECEK

Türkiye’yi hizmet siyasetinde yarışılan bir iklime taşıdıklarını belirten Erdoğan, “Çanakkale’de dünyanın en büyüklerinden biri olarak köprümüzün kulesinin son bloğunu yerleştirdik. GAP’ın en büyük projelerinden Ilısu Barajı’nı tamamlamak da bize nasip oldu. Bugün de Yusufeli Barajı’nın açılışını yaşıyoruz. Yusufeli Barajı ekonomimize yıllık 1.5 milyar lira katkı sağlayacak. Proje 7 yılda kendini finanse edecek, böyle bir özelliği de var. Yatırım olarak rantabl bir proje” dedi.

“Yeri olmamakla birlikte ‘mutlaka aleni idam edilmeleri’ gerekiyor”

Okumaya devam et

Popular