Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“Çocuğu dağa giden anneler bile polise gitmiyor, ben niye gideyim!”

Kalp hastası Mehmet Emin Cenan, hastalığına çare bulunması için HDP binası önünde bekleyen annelerle birlikte eyleme başladı. Polisin, yardım için “Bize gel” teklifine Cenan, “Çocuğu dağa giden size gelmiyor, ben niye geleyim” dedi

BOLD – Kalp hastalığına çare arayan Mehmet Emin Cenan, HDP Diyarbakır İl Binası önünde çocukları için eylem yapan annelerle birlikte oturma eylemine katıldı.

HDP’li yetkililerin sağlık sorunlarına çare bulması talebiyle, çocukları kaybolan ailelerle birlikte, eyleme başlayan Cenan’a polis müdahale ederek oradan uzaklaştırmak istedi. Cenan, “Bu kadar insan burada eylem yapıyor. Neden sadece bana müdahale ediyorsunuz. Benim partiye yanlışım mı var kardeşim” diyerek polislere tepki gösterdi.

“PARTİ BANA ÇARE BULSUN”

Ciddi sağlık sorunlarıyla boğuştuğunu anlatan ve “Parti bana da çare bulsun” diyen Cenan, polisin “Emniyete gel” teklifine, “Çocukları kaybolan aileler polise gitmiyor, kalp hasta olarak ben niye geleyim” dedi.

Cenan konuşmasının devamında, “Parti yetkililerinden rica ediyorum varsa böyle bir devaları bana da bir çare bulsunlar. Polis bana diyor ki gel benimle konuş. Yahu kardeşim ben emniyeti biliyorum. Ben çözümü sizde arasaydım size gelirdim” diye konuştu.

Savcılık soruşturmayı kapattı: Kırmızı bültenle aranan Öcalan’ın TRT’ye çıkması ifade özgürlüğü

Okumaya devam et
Reklamlar

Gündem

Erdoğan’ın adım adım diktatörleştirileceğini ifşa eden belge deşifre oldu: Davutoğlu’ndan ses yok

Eski MİT’çi Enver Altaylı’nın telefonundaki ‘Rusya istihbaratına ait’ denilen belge yayınlandı. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na iletildiği belirlenen raporda devletin içinde bir ani darbe ile yönetimin devre dışı bırakılacağı belirtiliyor. Erdoğan’ın adım adım gücünü artırıp diktatörleştirilmesinin de hedeflendiği belirtilen raporla ilgili Davutoğlu’ndan şu ana kadar ses yok.

BOLD – Gülen Hareketine yönelik yargılamalar çerçevesinde tutuklanan ve 42 yıl 6 aya kadar hapis cezası talebiyle yargılanan eski Milli İstihbarat Teşkilatı mensubu Enver Altaylı, telefonunda bulunan ve “Rusya’ya ait istihbarat belgesi” olduğu belirtilen dosyaya ilişkin savunma yaptı.

RAPOR 15 TEMMUZ ÖNCESİNDE HAZIRLANDI

Independent’te yayınlanan ve FSB Müdür Yardımcısı General Sirotkin Gennadyeviç tarafından Türkiye’nin istikrarsızlaştırılması için hazırlandığı ve Rusya Federasyonu İstihbarat Teşkilatı (FSB) Başkanı Alexander Bortnikov’a sunulduğu belirtilen rapor Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın dosyasına girdi. Altaylı, Türkiye’nin 24 Kasım 2015’te hava sahasını ihlal eden Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri’ne ait SU-24 savaş uçağını düşürdükten sonra hazırlandığı belirtilen raporu, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminde şüpheli şekilde öldürülen Erol Olçok’a verdiğini ve onun aracılığıyla üst düzey devlet görevlilerine ulaştırılmasını sağladığını anlattı.

TÜRKİYE’NİN NASIL İSTİKRARSIZLAŞTIRILACAĞI RAPORDA

Altaylı savunmasında, Rusya’nın, Türkiye’nin istikrarsızlaştırılmasına karşı atacağı adımların yer aldığı raporu, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na ulaştırması için Çankaya Köşkü’nde bir araya geldiği Başbakan Başdanışmanı Feridun Bilgin’e teslim ettiği bilgisini de verdi. Altaylı, bu belgeyi devlet görevlilerine teslim ettiği için kendisinin suçlanamayacağını, böyle bir yargılamanın ancak Rusya Federasyonu savcıları tarafından yapılabileceğini belirtti.

DAVUTOĞLU’DAN RAPORLA İLGİLİ AÇIKLAMA YOK

Independent Türkçe’ye konuşan Feridun Bilgin, Altaylı’yla bir araya geldiklerini ve FSB’nin üst düzey yöneticileri tarafından hazırlandığı ileri sürülen raporu aldığını ifade etti. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun liderliğindeki Gelecek Partisi’nin Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Bilgin, “Raporu başbakana teslim ettim. İlgili kurumlar gereğini yapmıştır” ifadesini kullandı.

TSK VE MİT’TE RUSYA ADINA ÇALIŞANLAR İDDİASI

Milli İstihbarat Teşkilatı içindeki Rusya Federasyonu ajanlarından bahsedilen raporda şu ifadeler kullanılıyor: “İstihbaratın üst düzey yönetimindeki sızdırılmış ajanlarımız, önümüzdeki yakın zamanda, devletin ve devletin başındakileri yanlış bilgiler ve yanlış istihbaratla beslesinler. Genelkurmay Başkanlığı’ndaki bizimle irtibatta olan kişi de aynı yönde çalışmalarına devam etsinler.”

“ANİ BİR DARBE İLE YÖNETİMİN DEVRE DIŞI BIRAKILMASINA GİDİYOR”

15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden önce hazırlanan bu raporda, “TC Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu ve devletin yönetiminde görevli bazı önemli şahısların mükemmelce ve akıllıca hazırlanan bir planın kurbanları oldukları ortaya çıkıyor. Amaç ise yakın zamanda devletin içinde bir ani darbe ve şimdiki yönetimin devre dışı bırakılmasına doğru gidiyor. Böyle bir darbenin yapılmasında eski Gladio, CIA ve NSA’nın taktikleri kendisini belli ediyor” ifadelere yer veriliyor.

ERDOĞAN’IN DİKTATÖRLÜK GÜCÜNÜ ÇOĞALTMAK RAPORUN HEDEFLERİNDEN

Dava dosyasında yer alan raporda, atılacak adımlardan biri ise şöyle tarifleniyor: “TC’nin Cumhurbaşkanı’nı, ‘Her şeyi gücümle kontrol edebilirim’ yönünde ittirmek ve diktatörlük gücünü çoğaltmak.”

RUSYA’DA EĞİTİLEN 350 KİŞİLİK KÜRT GRUP

Raporda, Rusya’nın Primorskiy Kray bölgesinde özel kamplarda eğitim gören 350 kişilik bir Kürt grubundan söz ediliyor ve bu grupların Dağıstan-Azerbaycan üzerinden İstanbul’a sevk edilmesi planlanıyor. Bu gruplara, Rus Sberbank tarafından yönetilen Denizbank üzerinden mali destek verileceği ifade ediliyor.

 

Akşener, başbakanlığa talip oldu: Millet İttifakı ‘Balıkesir tuzağına’ düşmeyecek

 

Okumaya devam et

Gündem

Çöktükleri okulları arpalığa çevirdiler: Maarif Vakfı personele 58 bin lira maaş ödüyor

Gülen Hareketinin yaklaşık 220 okulunu devralan Türkiye Maarif Vakfı, çalıştırdığı personele 25 bin ile 58 bin lira arasında değişen maaş ödüyor. Türkiye’de gençler kalacak yurt bulamazken, Maarif Vakfı’nın nasıl arpalığa döndüğü rapora yansıdı.

BOLD – 15 Temmuz’dan bir ay önce kurulan Türkiye Maarif Vakfı, yurt dışındaki 220 Gülen Hareketi okulunu devraldı. Beş yıllık faaliyetlerini açıklayan Maarif Vakfı, çökülen okulların nasıl arpalığa dönüştürüldüğünü ortaya koydu. Kurulduğu yıl 5 ülkede eğitim faaliyeti yürüten vakıf 2021 yılında bu sayıyı 44’e çıkardı. Vakıf Eylül 2021 itibariyle Türkiye’den giden 438 personele en düşük 25 bin, en yüksek 58 bin TL maaş ödüyor.

BÜTÇEDEN 1 MİLYAR LİRA AKTARILIYOR

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, vakfın kuruluşundan bu yana yurtdışında eğitim alanında attığı adımlara ilişkin Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Önergeye yanıt bütçeden her yıl 1 milyar liranın üzerinde para aktarılan vakfın başkanı Birol Akgün’den geldi.

Akgün’ün yanıtına göre kurulduğu 2016 yılında 5 ülkede eğitim faaliyeti yürüten vakıf bu sayıyı 2017’de 22’ye, 2018’de 33’e, 2020’de 42’ye, 2021 yılında ise 44’e çıkardı.  Faaliyet yürüttüğü ülkelerde okul müdürlüğü bazında eğitim kurumu sayısı 2016 yılında 18 olan vakıf bu sayıyı 2021’de 361’e yükseltti. 2020’de 12 olan eğitim merkezi sayısını 2021’de 13’e çıkaran vakfın bünyesinde, yurt dışında olan 1 üniversite ve 43 de yurt bulunuyor.

YURTDIŞINDA 438 PERSANEL ÇALIŞIYOR

CHP’li Bakan, Türkiye’den yurt dışındaki Maarif Vakfı okul ve yurtlarında görevlendirilmek üzere gönderilen kişi sayısını da sordu. Yanıta göre, 2021 yılı itibariyle 438 personel vakfın okullarına gönderildi.

EN ÇOK PERSONEL PAKİSTAN’DA

En çok personelin gönderildiği ülkeler sırasıyla 63 çalışanla Pakistan, 54 ile Afganistan, 19 ile Mali ve Irak oldu. Geçtiğimiz yıllarda personel gönderilen fakat 2021 yılında gönderilmeyen ülkeler ise, Güney Sudan, Kazakistan, Kuveyt, Malezya, Nijerya, Sao Tome olarak belirtildi.

MİLLETİN VERGİLERİYLE 58 BİN TL MAAŞ

Türkiye’den yurt dışına gönderilen personelin maaşları ise dudak uçuklattı. Akgün, yurt dışı personele ödenen aylık ücret alt sınırının 2 bin 887 dolar (25 bin 500 TL), yurt dışı personele ödenen aylık ücret üst sınırının ise 6 bin 637 dolar (58 bin 800 TL) olduğunu söyledi.

DİL BİLMEYEN PERSONELE DE BOL KEPÇE MAAŞ

Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Akgün’ün verdiği yanıtı değerlendiren CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Türkiye’de devlet yurduna yerleşemeyen, özel yurtlara ekonomik olarak gücü yetmeyen, tarikat ve cemaat yurtlarına karşı duran üniversite öğrencilerinin parklarda yatmaya başladığını söyledi. Bakan, dil bilmeyen personele bol kepçe maaş verildiğini kaydederek, “Maarif Vakfı faaliyetleri için Türkiye’den yurt dışına giden personele, en düşük 2 bin 887 dolar yani bugünkü kurla (8.81) 25 bin 435 TL;  en yüksek 6 bin 637 dolar yani bugünkü kurla 58 bin 472 TL maaş ödeniyor. Bugün Türkiye’de asgari ücret 2 bin 825 TL, yani 320 dolar. Bu ücretlerin 2019 yılındaki alt sınırı bin 293 dolar, üst sınırı 4 bin 500 dolardı. O dönem dolar kuru 5.60-5.85 bandındaydı.” diye konuştu.

BASIN DANIŞMANLARI SADECE 2 GÜN ÇALIŞIYOR

Öte yandan Maarif Vakfı’nın basın danışmanı adı altında çalıştırdığı personellerin de haftada iki gün çalıştığı tespit edildi. Diğer 5 gün İstanbul dışında memleketlerinde ailelerinin yanında kalan personelin, hem maaş hem de yol masraflarının Maarif Vakfı tarafından ödendiği vurgulandı.

Erdoğan’ın anketçisi: AKP’nin yeni seçim kazanamayacağı anlaşılıyor

Okumaya devam et

Gündem

Emine Erdoğan’ın yemek kitabının 1 milyon liralık faturasını da halka ödettiler

Lüks çanta, saat gibi harcamaları ile gündeme gelen AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” isimli kitabının 1 milyon lirayı bulan basım-tanıtım bedelinin Kültür ve Turizm Bakanlığının bütçesinden karşılandığı ortaya çıktı. 

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” isimli kitabının basım ve tanıtımı için Kültür ve Turizm Bakanlığının bütçesinden 1 milyon TL’ye yakın para harcandığı ortaya çıktı. Emine Erdoğan’ın kitabının basımı için 275 bin TL, İstanbul Cam ve Billur Müzesi’nde düzenlenen tanıtım toplantısı için de 700 bin TL’lik sözleşme imzalandığı öğrenildi.

BASIM VE TANITIMA 975 BİN LİRA HARCANDI

T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nca da desteklenen kitap projesi için basım ve tanıtıma yönelik iki ayrı ihale düzenlendi. Kitabın basımı için yapılan ihale Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nce 3 Haziran 2021 tarihinde pazarlık yöntemi ile gerçekleştirildi. Bakanlık, üç matbaa firmasının teklif verdiği ihale sonucunda 8 Temmuz’da Ofset Filmcilik ve Matbaacılık isimli şirket ile 275 bin TL’lik sözleşme imzaladı. Genel Müdürlük, 27 Ağustos’ta da tanıtım organizasyonuna yönelik bir ihale açtı. İhale sonucunda 1 Eylül’de Pera Etkinlik isimli şirketle 700 bin TL’lik sözleşme imzalandı.

KİTABIN TANITIMI 4 EYLÜL’DE YAPILDI

İhalenin ardından kitabın tanıtımı 4 Eylül günü İstanbul Cam ve Billur Müzesi’nde düzenlenen toplantı ile yapıldı. Toplantıda konuşan Emine Erdoğan, birbirinden değerli şefler ve akademisyenlerin çok titiz bir çalışma yürüttüklerini, zengin mutfak kültürünün hak ettiği yeri bulması için büyük özveri gösterdiklerini belirterek, projeyi yürüten Kültür ve Turizm Bakanlığına, destek veren Türkiye Turizm ve Tanıtım Geliştirme Ajansına (TGA) teşekkür etti. Emine Erdoğan, ayrıca gastrodiplomasinin son yıllarda tüm dillerde yerini aldığına dikkati çekerek, “Lezzet dünyasında kendini ön sıralara yerleştirenlerin, tüm dünyanın kalplerini kazandıkları aşikârdır” ifadesini kullandı.

KİTABI PROFESÖRLER HAZIRLADI

Prof. Dr. Mehmet Öz, Prof. Dr. Arif Bilgin, Prof. Dr. Günay Kut, Doç. Dr. Özge Samancı ve Dr. Gönül Paksoy danışmanlığında hazırlanan kitapla ilgili bakanlıktan yapılan açıklamada ise asırlık geleneksel tariflerin aslına uygun reçeteleri kayıt altına alınarak gelecek nesillere aktarılması hedeflendiği belirtildi. “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabı, uluslararası üst düzey tanıtım kapsamında Cumhurbaşkanlığı yayınlarından prestij kitap olarak basılacak. Aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı yayınlarından Türkçe basılacak kitap, Ekim 2021 itibarıyla kitabevlerinde satışa sunulacak.

 

AKP, çöküş sürecinde hukuksuzlukları artırıyor: TSK ve yargıda yeni ihraç listeleri hazırlandı

Okumaya devam et

Popular

Shares