Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Türkiye, G20’de ikinci çeyrekte, en fazla küçülen ülke oldu

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından bugün yayımlanan bir rapora göre, Türkiye bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine oranla ekonomisi en fazla küçülen ülke oldu.

BOLD – Türkiye’nin Gayri Safi Milli Yurt İç Hasılası (GSMYİH), bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın ikinci çeyreğine oranla yüzde 1,4 geriledi. G20 içinde ikinci çeyrekte Türkiye ile birlikte İtalya’nın ekonomisi de yüzde 0,1 daraldı.

Bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın ilk çeyreğine oranla yüzde 6,4 oranında daralma yaşayan Arjantin ile ilgili ikinci çeyreği içeren bilgiler ise bu raporda yer almadı.

G20 genelinde geçen yılın ikinci çeyreğinde yüzde 3,1 olan ekonomik büyüme, bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 2,9 olarak kayıtlara geçti.

Rapora göre, geçen yılın ikinci çeyreğine oranla, bu yılın ikinci çeyreğinde en fazla büyümeyi yüzde 6,2 ile Çin gerçekleştirdi.

Bu yılın ilk çeyreğine oranla Türkiye’nin büyümesi ise yüzde 1.6’dan ikinci çeyrekte yüzde 1,2’ye düştü. G20 genelinde ise ilk çeyrekte yüzde 0,8 olan ortalama büyüme, ikinci çeyrekte yüzde 0,7’ye geriledi.

Bahçeli’nin MHP’den ihraç ettiği Erhan Usta, Ali Babacan’ın ekibine katılıyor

Ekonomi

Vatandaş geçici istihdama da razı

TÜİK’in gizlemelerine karşın işsizliğin boyutu her geçen gün artıyor. Kalıcı bir iş bulamayan vatandaş geçici işlerde çalışmaya da razı. Artık geçici iş başvuruları için uzun kuyruklar oluşuyor.

BOLD – Bursa’da 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında şehirdeki okullarda TYP ile çalışmak isteyenler İŞKUR önünde uzun kuyruklar oluşturdular.

SAATLERCE SIRA BEKLEDİLER

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 1 yıl boyunca istihdam edilmek üzere geçici 2 bin personel alacağını duyurmasının ardından İŞKUR İl Müdürlüğü önünde uzun kuyruklar oluştu. Daha mesai saati başlamadan İŞKUR önünde uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlar, iş umuduyla girdikleri sırada saatlerce bekledi.

ON BİNLERCE KİŞİ BAŞVURU YAPTI

Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında 18 yaşını doldurmuş, İŞKUR’a kayıtlı olan emekli ve malul aylığı almayan bütün işsizlerin müracaat edebildiği TYP programından faydalanmak için on binlerce kişi başvuru yaptı.

Erdoğan mı İmamoğlu mu? İşte son anket!

Okumaya devam et

Ekonomi

Önce süte sonra da ürünlerine zam gelecek

Mayıs ayında zamlanan çiğ süt fiyatına zam yapılacak. Zamla birlikte çiğ süt fiyatı 2 lirayı aşacak. Sütün ardından süt ürünleri de pahalanacak.

BOLD – Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli süte ekstra zam yapma konusunda kararlı olduklarını söyledi. Zam ile birlikte üreticinin sattığı çiğ süt fiyatının 2 TL’yi aşması bekleniyor.

BAKAN’DAN “ZAM KONUSUNDA KARARLIYIZ” MESAJI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Eğer yapabilirsek sütte bir ekstra zam yapma konusunda kararlılığımız var. Süt Konseyine tavsiye kararı olarak yapabiliyorsak süt zammı, yapamıyorsak da desteklerin kış döneminde artışı gündeme gelecek” dedi.

MAYIS AYINDA ZAM GELMİŞTİ

2018 yılında 1.70 olan soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatı Mayıs 2019’da 2 TL’ye çıkarılmıştı. İlerleyen günlerde süte ekstra zam gelmesi bekleniyor. Üreticinin sattığı süte zam gelmesi marketlerde yaklaşık 5 TL’ye satılan kutu sütün fiyatını da etkileyecek.

Erdoğan mı İmamoğlu mu? İşte son anket!

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez Bankasından yeni döviz hamlesi

Dolar sıkıntısı çeken Merkez Bankası, döviz mevduatlarında zorunlu karşılık oranlarını 100 baz puan artırdı. Banka bu kararla piyasadan 2.1 milyar dolar çekmeyi bekliyor.

BOLD – Döviz mevduatlarında zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe giden Merkez Bankası, tüm vade dilimlerinde zorunlu karşılık oranlarını 100 baz puan artırdı. Kararla piyasadan 2.1 milyar dolar çekilecek.

BEKLENTİ 2.1 MİLYAR DOLAR

Merkez Bankasından yapılan açıklamada, “Finansal istikrarı desteklemek amacıyla, yabancı para mevduat/katılım fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 100 baz puan artırılmasına karar verilmiştir. Alınan bu kararla, piyasadan yaklaşık 2,1 milyar ABD doları tutarında likidite çekilmesi beklenmektedir” denildi.

4 EKİM’DE BAŞLAYACAK

Bankanın aldığı karar, 4 Ekim 2019 tarihinde başlayacak ve 20 Eylül 2019 tarihli yükümlülük döneminden itibaren geçerli olacak.

Erdoğan mı İmamoğlu mu? İşte son anket!

Okumaya devam et

Popular