Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türkiye’nin ABD’den alacağı F-35’lere talip olan Polonya’ya 32 adet uçak satışı onaylandı

ABD Dışişleri Bakanlığı, 6,5 milyar dolar değerinde 32 adet F-35A tipi beşinci nesil savaş uçağının Polonya’ya satışına onay verdi.

BOLD – ABD Savunma, Güvenlik İşbirliği Ajansından yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanlığı’nın 6,5 milyar dolar değerinde 32 F-35 müşterek taarruz savaş uçağı ve ilgili elemanlarının Polonya’ya satışını onaylama kararı aldığı belirtildi.

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, satışa normal pistlerden iniş-kalkış yapabilen 32 adet F-35A tipi uçağının yanı sıra 33 F-135 yedek motor ile uçağın elektronik harp sistemleri gibi birçok parçanın da dahil olduğu bildirildi.

Satış konusunda ABD Kongresi’ne de bilgi verildi.

POLONYA ORDUSUNU MODERNİZE EDİYOR

ABD’den 2017’de 10,5 milyar dolar değerinde Patriot hava savunma sistemi alan Polonya, son zamanlarda HMARS roket sistemleri, stand off füzelerinin yanı sıra değeri 2 milyar doları bulan askeri alımlar yapmıştı.

Polonya hükümeti, 2019 yılı başlarında yaptığı açıklamada ülkenin silahlı kuvvetlerini modernize etmek için 2026 yılına kadar 48.5 milyar dolar harcamayı planladıklarını açıklamıştı.

Polonya, modernizasyon kapsamında Sovyet döneminden kalma Su-22 ve Mig-29 uçaklarının yerine 32 adet Lockheed Martin F-35 savaş uçağı almayı planladığını açıklamıştı. Temel olarak 3 çeşit üretilen F-35 savaş uçakları özelliklerine göre 94 ile 122 milyon dolar arasında değişiyor.

ABD’YE TALEBİNİ MAYIS’TA SUNDU

Nisan ayında, Pentagon ABD Kongresi’ne yaptığı bildirimde Polonya ile birlikte Yunanistan, Romanya, İspanya ve Singapur’a da F-35 savaş uçaklarını satmayı düşündüğünü belirtmişti.

Polonya, Mayıs ayında ABD ile Türkiye arasındaki S-400 krizinin büyümesi üzerine Türkiye’ye verilmesi planlanan F-35 savaş uçaklarına talip olduğunu açıklamış ve resmi talebini ABD’ye iletmişti.

RUSYA’NIN DIŞ POLİTİKASI ENDİŞE KAYNAĞI

Polonya’ya F-35 savaş uçaklarının satışı Varşova yönetiminin Rus askeri teknolojisine bağımlılığını azaltacak NATO’ya ise katkısını arttıracak.

2014 yılında Rusya’nın Ukrayna’ya bağlı Kırım’ı ilhak etmesi, Ukrayna’nın Donbass Bölgesinde yerel güçlerle birlikte etkinliğini sürdürmesi ve son dönemdeki yayılmacı politikası Baltık ülkeleri ile Polonya’yı oldukça rahatsız ediyor. NATO, Baltık ülkeleri ve Polonya’nın talebi doğrultusunda bölgeye son yıllarda ek askeri güç göndermişti.

 

Türkiye’nin sipariş ettiği F-35’lere Polonya talip oldu

Dünya

Afganistan’da ABD operasyonunda en az 30 sivil hayatını kaybetti

Afganistan’ın doğusundaki Nangarhar vilayetinde ABD birliklerine ait insansız hava aracıyla düzenlenen operasyonda en az 30 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.

BOLD – Nangarhar Vilayeti’ndeki Vezir Tengi bölgesindeki saldırıda çam fıstığı toplayan işçilerin hedef olduğu açıklandı. 40 kişinin de yaralandığı saldırının, işçilerin mesai sonrası yaktıkları ateşin etrafında dinlenirken düzenlendiği belirtildi.

BAZILARI KAYIP

Çam fıstığı tarlalarının sahibi de hasatta 150 işçinin çalıştığını, bir bölümünün hala kayıp olduğunu açıkladı. Afgan Savunma Bakanlığı ve ABD’li yetkililer de saldırıyı doğruladı ancak sivil ölümleriyle ilgili ayrıntı paylaşmadı. ABD Ordusu Sözcüsü Albay Sonny Leggett, insansız hava aracı saldırısının IŞİD teröristlerini hedef aldığını ancak sivil ölümlerle ilgili iddiaları yerel yetkililerle araştırdıklarını açıkladı.

Taliban bu kez hastaneye saldırdı: En az 20 ölü

Okumaya devam et

Dünya

ABD’de söylem değişikliği: “Güvenli bölge” yerine “güvenlik mekanizması”

Fırat’ın doğusu için “güvenli bölge” yerine “”güvenlik mekanizması” tabirini kullanamaya başlayan ABD, Tel Abyad ve Raselayn arasına odaklandıklarını ve buradan ağır silahların çıkarılacağını belirtti.

BOLD – ABD, güvenli bölge konusunda söylem değişikliğine gitti. Ankara ile müzakerelerin ilk günlerinde Fırat’ın doğusuna yönelik harekatla ilgili Türkiye’yle aynı dili kullanarak “güvenli bölge” ifadesini kullanan ABD, şimdi PKK’nın Suriye kolu PYD’nin büyük çoğunluğunu oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile aynı dili kullandı. ABD bölgeye yönelik harekat için artık “güvenlik mekanizması” tabirini kullanıyor.

PKK’nın Suriye kolu PYD ve PYD’nin büyük çoğunluğunu oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri, başından beri Fırat’ın doğusunda Türkiye ve ABD’nin yürüteceği çalışmaları “güvenlik mekanizması” olarak adlandırmıştı.

TEL ABYAD – RASELAYN ARASINI KAPSIYOR

ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı’ndan, Türkiye ile yürütülmekte olan “güvenlik mekanizması” çalışmalarında görev alan Tuğgeneral Christian Wortman ve Tuğgeneral Scott Naumann, Perşembe günü gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD’li iki tuğgeneral, güvenlik mekanizmasının Fırat’ın doğusunu tamamen kapsamadığını, Tel Abyad ile Raselayn arasında kalan bölge üzerinde yoğunlaşıldığını belirtti. ABD’li askerler, bu bölgelerden ağır silahların çıkarılacağını söyledi ancak YPG’lilerin çekilip çekilmeyeceğiyle ilgili bilgi vermedi.

Oluşturulacak bölgede YPG’nin tahkimatı, ağır silahları ve savaşçılarıyla ilgili Türkiye’nin endişelerinin dikkate alındığını belirten Tuğgeneral Christian Wortman, “ABD, bu bölgenin bir parçası olarak belirlenecek alanlardan ağır silahların çekilmesi konusunda kararlılıkla çalışıyor” dedi.

PLANLANMAMIŞ BİR ASKERİ OPERASYONU SINIRLANDIRMAK

Tuğgeneral Scott Naumann, açıklamalarında ilginç bir ifade kullandı ve yürütülen diyalog ve koordinasyonun Türkiye’nin olası bir askeri operasyonunu önlemeye yönelik olduğunu ima etti.

ABD, Suriye’de IŞİD’le mücadelede etkin olarak YPG ve Suriye Demokratik Güçlerini kullanıyor, bu gruplara danışmanlık, eğitim ve silah veriyor. Washington, sürekli olarak Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yapacağı askeri operasyonun IŞİD ile mücadeleye zarar vereceğini belirtiyor.

Scott Naumann, diyalog ve koordinasyonun “IŞİD’le mücadelenin aralıksız devam etmesi ve buna engel olacak planlanmamış herhangi bir askeri operasyonu sınırlaması için” sürdürüldüğünü söyledi.

OYALAMA OLURSA BU ÇALIŞMALAR BİTER

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, perşembe günü Gaziler Günü nedeniyle yaptığı bir konuşmada güvenli bölge çalışmalarıyla ilgili olarak, “Müzakere ve ortak çalışmalara, amaç ve hedeflerimize uygun olduğu sürece devam edeceğiz. Oyalama, geciktirme olursa bu çalışmalar biter. Hazırlıklarımızı yaptık. Gerektiğinde kendi göbeğimizi kendimiz keseriz. B ve C planlarımız hazır” ifadelerini kullandı.

Fırat’ın doğusunda 30-40 kilometre derinlikte, ağır silahlardan ve teröristlerden arındırılmış bir güvenli bölge kurulması için çalıştıklarını belirten Bakan Akar, “Burada bir terör koridoru oluşturulmasına müsaade etmeyiz. Nihai hedefimiz Suriye’nin kuzeyinde PKK/PYD/YPG varlığını sonlandırmak, burada bir barış koridoru tesis ederek ülkemizdeki Suriyeli misafirlerimizin kendi topraklarına, evlerine dönmelerini sağlamaktır.” dedi.

“ABD, S-400’ler konusunda Türkiye’ye yaptırım uygulamayacak”

Okumaya devam et

Dünya

24 yıl Tunus’u yöneten devrik lider, Suudi Arabistan’da hayatını kaybetti

Tunus’un devrik eski Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin bin Ali, 83 yaşında Suudi Arabistan’da kaldırıldığı bir hastanede hayatını kaybetti.

BOLD-2011 yılında “Arap baharı” olarak bilinen ve Tunus’un tüm şehirlerinde aylarca süren gösteriler sonrası 24 yıl iktidarda olan Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin bin Ali, görevi bırakmak zorunda kaldı. Devrik lider Bin Ali, hakkında ki yargılamalardan kaçmak amacıyla Suudi Arabistan’a sığınmıştı.

Sağlık sorunu nedeniyle hastaneye kaldırılan Zeynel Abidin bin Ali, hayatını kaybetti.

Türkiye’deki göçmen sayısı 5,7 milyona yaklaştı

Okumaya devam et

Popular