Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türkiye’nin ABD’den alacağı F-35’lere talip olan Polonya’ya 32 adet uçak satışı onaylandı

ABD Dışişleri Bakanlığı, 6,5 milyar dolar değerinde 32 adet F-35A tipi beşinci nesil savaş uçağının Polonya’ya satışına onay verdi.

BOLD – ABD Savunma, Güvenlik İşbirliği Ajansından yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanlığı’nın 6,5 milyar dolar değerinde 32 F-35 müşterek taarruz savaş uçağı ve ilgili elemanlarının Polonya’ya satışını onaylama kararı aldığı belirtildi.

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, satışa normal pistlerden iniş-kalkış yapabilen 32 adet F-35A tipi uçağının yanı sıra 33 F-135 yedek motor ile uçağın elektronik harp sistemleri gibi birçok parçanın da dahil olduğu bildirildi.

Satış konusunda ABD Kongresi’ne de bilgi verildi.

POLONYA ORDUSUNU MODERNİZE EDİYOR

ABD’den 2017’de 10,5 milyar dolar değerinde Patriot hava savunma sistemi alan Polonya, son zamanlarda HMARS roket sistemleri, stand off füzelerinin yanı sıra değeri 2 milyar doları bulan askeri alımlar yapmıştı.

Polonya hükümeti, 2019 yılı başlarında yaptığı açıklamada ülkenin silahlı kuvvetlerini modernize etmek için 2026 yılına kadar 48.5 milyar dolar harcamayı planladıklarını açıklamıştı.

Polonya, modernizasyon kapsamında Sovyet döneminden kalma Su-22 ve Mig-29 uçaklarının yerine 32 adet Lockheed Martin F-35 savaş uçağı almayı planladığını açıklamıştı. Temel olarak 3 çeşit üretilen F-35 savaş uçakları özelliklerine göre 94 ile 122 milyon dolar arasında değişiyor.

ABD’YE TALEBİNİ MAYIS’TA SUNDU

Nisan ayında, Pentagon ABD Kongresi’ne yaptığı bildirimde Polonya ile birlikte Yunanistan, Romanya, İspanya ve Singapur’a da F-35 savaş uçaklarını satmayı düşündüğünü belirtmişti.

Polonya, Mayıs ayında ABD ile Türkiye arasındaki S-400 krizinin büyümesi üzerine Türkiye’ye verilmesi planlanan F-35 savaş uçaklarına talip olduğunu açıklamış ve resmi talebini ABD’ye iletmişti.

RUSYA’NIN DIŞ POLİTİKASI ENDİŞE KAYNAĞI

Polonya’ya F-35 savaş uçaklarının satışı Varşova yönetiminin Rus askeri teknolojisine bağımlılığını azaltacak NATO’ya ise katkısını arttıracak.

2014 yılında Rusya’nın Ukrayna’ya bağlı Kırım’ı ilhak etmesi, Ukrayna’nın Donbass Bölgesinde yerel güçlerle birlikte etkinliğini sürdürmesi ve son dönemdeki yayılmacı politikası Baltık ülkeleri ile Polonya’yı oldukça rahatsız ediyor. NATO, Baltık ülkeleri ve Polonya’nın talebi doğrultusunda bölgeye son yıllarda ek askeri güç göndermişti.

 

Türkiye’nin sipariş ettiği F-35’lere Polonya talip oldu

Dünya

Koronavirüsü aşısı bulundu mu?

Çin’in Rusya Büyükelçisi Zhang Hanhui, koronavirüs için aşının bulunduğunu ancak piyasaya çıkması için son testlerinin yapılmasının beklendiğini duyurdu.

BOLD-Dünyayı tehdit eden Koronavirüsü (Kovid-19) hakkında gazetecilere açıklamada bulunan Çin’in Rusya Federasyonu Büyükelçisi Zhang Hanhui, “Çin’deki bilim adamlarımızın bulduğu ilaç etkisini kanıtladı ve testler başarılı şekilde devam ediyor. İlaca yönelik çalışmaların son kısmının kısa süre zarfında bitirilmesi hedefleniyor ve Şubat sonuna kadar Çin’deki tüm şehirlerde hayat normale dönecek. Virüsün yayılma merkezinde ise hayatın Mart sonuna kadar düzelmesi planlanıyor. Dünya Sağlık Örgütü’yle çalışıyoruz. Ekibimizin içinde 2 Rus bilim adamı da var. Rusya’ya ve halkına destekleri için teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

İlk olarak Çin’in Hubei eyaletindeki Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeniyle şu ana kadar 2 bin 600’e yakın kişi hayatını kaybetti. Virüs, son olarak İran ve Irak’ta görüldü.

Altın fiyatları ‘kovid-19’ endişesiyle 7 yılın zirvesinde

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da bir araç karnaval alayına hızla girdi, çok sayıda yaralı olduğu bildiriliyor

Almanya’da Hessen eyaletindeki Volkmarsen’de karnaval kutlamaları sırasında bir aracın karnaval alayına daldığı ve çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

BOLD – Hessen eyaletindeki Volkmarsen’deki karnaval kutlamalarında bir aracın karnaval geçit törenine daldığı ve birçok kişinin yaralandığı bildirildi.

Rosenmontag (Güller Pazartesisi) kutlamaları sırasında karnaval kutlaması yapanların arasına bir aracın hızla girdiği bildirildi. Kassel polisi, olayda çok sayıda kişinin yaralandığını açıkladı.

Aracın sürücüsünün gözaltına alındığı bildirildi. Yaralıların durumu veya olayın nasıl meydana geldiği ile ilgili henüz açıklama yapılmadı.

Almanya Hanau’da binlerce kişi ırkçılığa karşı yürüdü

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’nın Hanau’daki ırkçı saldırıda gergin anma; Gözyaşı ve öfke!

Almanya’nın Hanau kentindeki ırkçı cinayet sonrası protesto gösterisi düzenlendi.

FATİH AKALAN-ÖZEL

BOLD-Dördü Türk 9 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı sonrası Hanau’da toplanan binlerce kişi, “Naziler dışarı” sloganları attı. Hanau Meydanı’ndaki anma programına 3 dinin temsilcileri de katıldı. Alana gelen Hana Belediye Baskani Klaus Kaminski de eylem yapan vatandaşlara destek verdi. Mitingde konuşan Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın “İslam Karşıtlığıyla Mücadele Özel Temsilcisinin de atanması lazım” dedi.

Okumaya devam et

Popular