Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Eşi kaçırılan Sümeyye Yılmaz AFP’ye konuştu: “Kızım artık babasını sormuyor”

Şubat ayında kaçırılan fizyoterapist Mustafa Yılmaz ve Ağustos’ta kaçırılan Sanayi Bakanlığı çalışanı KHK’lı Yusuf Bilge Tunç’un eşleri AFP ajansına konuştu.

BOLD –  Şubat ayında Ankara’da kaybolan altı kişiden dördü Temmuz ayında ortaya çıkmış ve Ankara emniyetinde oldukları bilgisi verilmişti. Hâlâ kayıp iki kişiden biri olan Mustafa Yılmaz’ın eşi Sümeyye Yılmaz ise kayıp eşinden haber almaya çalışıyor.

AFP haber ajansına konuşan Sümeyye Yılmaz, “Birçok sorum var. Eşim neden bırakılmıyor? Ondan ne istiyorlar?” diye konuşarak, eşinin hâlâ hayatta olup olmadığını dahi bilmediğini söyledi.

Sümeyye Yılmaz, iki yaşındaki kızlarının artık babasını sormadığını anlattı. Eşi ve diğer kayıplara ilişkin emniyetten yardım istediklerini belirten Yılmaz, buna rağmen kapsamlı bir soruşturma yürütülmediğini savundu. Şimdiye kadar  savcılık ve İçişleri Bakanlığından konuya yönelik herhangi bir açıklama yapılmadı.

Konuyu yakından takip eden HDP milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, AFP’ye yaptığı açıklamada, aylar sonra ortaya çıkan dört kişinin, ailelerinin nerede olduklarına yönelik sorulara yanıt alamadıklarını belirtti. Dört kişinin kayıp oldukları döneme ilişkin ailelerinin soru sormasını istemediklerini söylediklerini aktardı.

İnsan hakları örgütleri ve muhalafet partilerinin verdiği bilgiye göre, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sonrası 28 kişi ortadan kayboldu. İnsan Hakları Derneği (İHD) Başkanı Öztürk Türkdoğan, “Ana şüphelimiz devlet” diye konuştu. Türkdoğan, video kayıtları ve görgü tanıklarının  ifadelerine göre kaçırma olaylarnın aynı şekilde gerçekleştiğine ve siyah Volkswagen marka bir araç kullanıldığını belirtti. Darbe girişminden bu yana Hizmet Hareketi’ne bağlı oldukları iddia edilen on binlerce kişi işlerinden ihraç edildi ya da haklarında soruşturma başlatıldı.

6 AĞUSTOS’TA BİR KİŞİ DAHA KAÇIRILDI

Benzer şekilde 35 yaşındaki Yusuf Bilge Tunç’un da 6 Ağustos’ta ortadan kaybolduğu öne sürülüyor. Tunç da darbe girişiminden sorumlu tutulan Gülen yapılanmasına bağlı olmakla suçlanıyor. Ailesi bu nedenle işinden ihraç edildiğini belirtti. Tunç’un adını gizli tutmak isteyen eşi AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, “En kötüsü, ona ne olduğunu bilmiyoruz” dedi.

Tunç’un kaybolmasının ardından, emniyetin devreye girmediğini öne süren eş, kaybolmasının üstünden geçen ilk dört günde dahi Tunç’un arabasının incelenmediğini söyledi. Tunç’un eşi de konuyu Birleşmiş Milletler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdı.

Şubat ayında kaybolan ve Temmuz’da Ankara emniyetinde olduklarına yönelik ailelerine haber verilen Yasin Ugan, Özgür Kaya, Erkan Irmak ve Salim Zeybek 12 gün gözaltında tutulmuş ve savcılık sorgularının ardından tutuklanmıştı. Tutuklamanın gerekçesi açıklanmazken, söz konusu dört kişinin sorgularında avukatlara erişimin engellendiği iddia edilmişti.

Gündem

‘Cumhuriyet’ restleşmesi

AKP iktidarı koronavirüs salgınını gerekçe göstererek 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına kısıtlama getirdi. Muhalefet ve sivil toplum örgütleri ise bu karara restle karşılık verdi. Muhalefet iktidarı ‘Cumhuriyet düşmanı’; iktidar ise muhalefeti ‘Atatürk düşmanı’ olmakla suçladı.

BOLD – Milli bayram ve milli birlik günlerinden biri olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, bu sene de ayrışmalara sebep oldu. Koronavirüsü gerekçe gösteren İçişleri Bakanlığı’nın kutlamalara kısıtlama getirmesine muhalefet ve STK’lar tepki gösterdi.

CHP: İZİN ALMAYACAĞIZ

İçişleri Bakanlığının kısıtlama kararana karşı harekete geçen CHP, kendi yönetimlerindeki belediyelere 29 Ekim’i coşkuyla kutlama talimatı verdi. Yerel yönetimlerden sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Cumhuriyeti kuran partinin temsilcileri olarak Cumhuriyetimizin 97. yılını da coşkuyla kutlamak için tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz” dedi.

“Milli bayramlara karşı alerjisi olan Saray düşkünleri Cumhuriyet Bayramı’nı kutlama programlarını engelleme çabası içinde” ifadesini kullanan Torun, pandemi tedbirlerine dikkat ederek kutlamaları yapacaklarını belirtti. “Atalarımız Cumhuriyeti kurarken izin almadı, biz de kutlarken izin almayacağız. Cumhuriyet değerleriyle kavgalı olanlardan farkımız şudur: Onlar kurdukları Saray düzenini, biz demokrasiyi savunuyoruz. Cumhuriyeti atalarımız kurdu, biz de yaşatacağız” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise iktidarın çifte standart uygulamasına dikkat çekerek “İktidar partisi, Ahlat’ta Malazgirt’in yıldönümü etkinliklerinde, partisinin il ve ilçe kongrelerinde almadığı önlemi Cumhuriyet Bayramı için almaktadır” ifadelerini kullandı.

Bir tepki de İYİ Parti’den geldi. Lütfü Türkkan, AKP iktidarı boyunca Cumhuriyet bayramlarının çeşitli gerekçelerle “daha az coşkuyla kutlanması için” bahane üretildiğini, bu yılın bahanesinin pandemi olduğunu belirtti. Türkkan, “En sessiz şekilde nasıl kutlanır diye program yapılması, Türk milletini rahatsız ediyor” dedi.

Diğer yandan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Hüseyin Emre Altınışık, konuya ilişkin “Siyasi iktidar, Atatürk Cumhuriyetine alerji duyuyor. Böyle bir şey olamaz” ifadesini kullandı.

“CUMHURİYET SEVGİSİNİ ATATÜRK DÜŞMANLARINDAN ÖĞRENMEYECEĞİZ”

Tepkiler devam ederken İçişleri Bakanlığı’ndan cevap geldi. İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, kısıtlamaları “Cumhuriyet düşmanlığı” olarak niteleyenleri “Atatürk düşmanı” olarak tanımladı. “Cumhuriyet sevgisini, Atatürk düşmanlarından öğrenecek değiliz” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

A Haber muhabiri Levent Eke Emniyet’te daire başkanı oldu

Emniyet Genel Müdürlüğüne A Haber’den transfer yapıldı. Parlamento muhabiri Levent Eke, Medya Halkla İlişkiler ve Protokol Daire Başkanlığına getirildi.

BOLD – A Haber muhabiri Levent Eke’nin Emniyet Genel Müdürlüğü Medya Halkla İlişkiler ve Protokol Daire Başkanı olduğu belirtildi.

Medyaradar’da yer alan habere göre; hükümet kontrolündeki A Haber’in parlamento muhabiri Levent Eke, Emniyet Genel Müdürlüğü Medya, Halkla İlişkiler ve Protokol Daire Başkanlığına atandı.

Meslek hayatına, 1996 yılında Flash TV’de başlayan Eke, 2011 yılından bu yana A Haber Ankara Haber Merkezi’nde parlamento muhabiri olarak görev yapıyordu.

Erdoğan istedi YÖK yaptı: Kadın üniversiteleri kuruluyor

Okumaya devam et

Gündem

Ekonomi profesörü Seyfettin Gürsel 1.300 TL iade için 25 bin TL’sini dolandırıcılara kaptırdı

Dolandırıcılar bin 321 lira para iadesi için aradıkları ekonomi profesörü Seyfettin Gürsel’in hesabından 25 bin lira çekti.

BOLD – Dolandırılan profesörler kervanına ekonomi profesörü Seyfettin Gürsel de eklendi. Banka görevlisi olduklarını söyleyen dolandırıcılar, Gürsel’in 25 bin lirasını kendi hesaplarına aktardı.

BİN 321 TL BEKLERKEN 25 BİN LİRASINDAN OLDU

Sabah’ın haberine göre özel bir üniversitede görevli Prof. Dr. Gürsel’e (71), geçtiğimiz günlerde telefonla ulaşan tele-dolandırıcılar, bankadan aradığını söyleyerek hesap işletim ücreti olan bin 321 liranın iadesi için TC kimlik numarasını ve anne kızlık soyadını paylaşmasını istedi. Profesör de bu bilgileri verdi. Daha sonra telefonuna mesaj olarak gelen şifreyi dolandırıcıya veren Prof. Gürsel’in hesabındaki paranın 25 bin lirası başka hesaba aktarıldı. Prof. Dr. Gürsel, savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu.

“Toplumun bize sırtını dönüp ‘sıkıldık’ demesi çok kırıcı oldu”

Okumaya devam et

Popular