Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Zamlardan kaçamayan vatandaş kaçak doğal gaza yöneliyor

Elektrikteki kaçak kullanımın ardından şimdi de doğal gazın kaçak kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Şirketler, kaçak kullanımın önüne geçmek için ihbarcılara ödüller veriyor.

BOLD Kış öncesi doğal gaza bir ay içinde yapılan yüzde 32 zam vatandaşı kara kara düşündürüyor. Geliri sabit olan ancak gelen zamlarla her geçen gün geçimi ağırlaşan vatandaş kaçak kullanıma yönleniyor.

KAÇAK KULLANIM ARTTI

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu verilerine göre tespit edilebilen kaçak doğal gaz kullanımı yıllara göre arttı. 2016 yılında Türkiye genelinde kaçak doğal gaz kullanımı ile ilgili 250,156 işlem yapılırken bu rakam 2017 yılında 251,409, geçen yıl ise 363,386 olarak kayıtlara geçti. Bu rakamın 2019 da daha da artması bekleniyor. Her yıl 10 milyonlarca metreküp doğal gaz herhangi bir bedel ödenmeden kaçak olarak kullanılıyor.

BAŞKENTGAZ KAÇAK İHBARINA ÖDÜL BAŞLATTI

Ankara’da doğal gaz dağıtımını sağlayan Başkent Doğal Gaz Dağıtım GYO AŞ, artan kaçak doğal gaz kullanımının önüne geçebilmek için ödül kampanyası başlattı. Kaçak doğal gaz kullanımını ihbar edenlere, kaçak kullanıldığı tespit edilen rakamın yüzde 5’i kadar doğal gaz bedeli kadar ücret ihbar edenin banka hesabına yatırılacak. Şirket, ihbar eden vatandaşlara kimlik bilgilerinin gizli tutulacağı bilgisini de veriyor!

NASIL KAÇAK KULLANILIYOR?

Kaçak kullanımda genellikle sayaca müdahale edilerek doğru çalışmasını engelleniyor. Ayrıca son zamanlarda artan sayaç olmaksızın doğal gaz kullanımı, kesilen doğal gazın izinsiz açılarak kullanımı da kaçak kullanım arasında değerlendiriliyor.

CEZASI BÜYÜK ANCAK VATANDAŞ KULLANIYOR

Kaçak doğal gaz kullandığı tespit edilenlerin doğal gazı kesilerek Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuluyor. Kaçak doğal gaz kullanım bedeli, yapılan tespit çerçevesinde, kullanım süresi ve bu süre içerisinde tüketilen doğal gaz miktarı dikkate alınarak aboneye tahakkuk ettiriliyor. Kaçak doğal gaz kullanımı durumunda yüzde 200, tekerrürü halinde yüzde 300 ceza uygulanıyor. Usulsüz doğal gaz kullanımı durumunda açma kapama bedelinin 3 katı ceza uygulanıyor.

AİHM Erdoğan’ın diploması için devreye girecek

Ekonomi

Krediyle konut satışında rekor kırıldı

Kamu bankalarının başlattığı uygun faizli konut kredisi kampanyası sonrası geçen ay konut satışlarında rekor kırıldı. İpotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1286 artarak 101 bin 504 olarak kayıtlara geçti.

BOLD – Türkiye genelinde konut satışları 2020 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 209,7 artarak 190 bin 12 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 28 bin 799 konut satışı ve yüzde 15,2 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 21 bin 915 konut satışı ile Ankara, 11 bin 690 konut satışı ile İzmir izledi.

İPOTEKLİ KONUT SATIŞINDA PATLAMA

Türkiye İstatistik Kurumundan yapılan açıklamaya göre, Türkiye genelinde 2020 Haziran ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1286,9 artış göstererek 101 bin 504 oldu. Böylece bir ayda en yüksek ipotekli konut satışı gerçekleşmiş oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 53,4 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 14 bin 767 konut satışı ile ilk sırayı aldı. İpotekli konut satışının en az olduğu il 4 konut ile Hakkari oldu.

DİĞER KONUT SATIŞLARININ YARISI İSTANBUL’DAN

Diğer konut satışları 2020 Haziran ayında Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 63,8 artarak 88 bin 508 oldu. Diğer konut satışlarında İstanbul 14 bin 32 konut satışı ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde diğer satışların payı yüzde 48,7 oldu. Ankara 8 bin 114 diğer konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara’yı 5 bin 4 konut satışı ile İzmir izledi. Diğer konut satışının en az olduğu il 14 konut ile Ardahan oldu.

YENİ KONUT SATIŞI DA ARTTI

Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı 2020 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 152,0 artarak 58 bin 632 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 30,9 oldu. İlk satışlarda İstanbul 8 bin 253 konut satışı ile en yüksek paya sahip olurken, İstanbul’u 5 bin 96 konut satışı ile Ankara ve 3 bin 530 konut satışı ile İzmir izledi.

131 BİN İKİNCİ EL KONUT SATILDI

Türkiye genelinde ikinci el konut satışları 2020 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 244,9 artış göstererek 131 bin 380 oldu. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 20 bin 546 konut satışı ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı yüzde 71,3 oldu. Ankara 16 bin 819 konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara’yı 8 bin 160 konut satışı ile İzmir izledi.

İmamoğlu, Şeyda Moza ve Berat Albayrak’a piyango gibi imar planına itiraz etti

Okumaya devam et

Ekonomi

SPK 7 aracı kurum ve 18 yatırımcıya ceza yağdırdı

SPK, 7 aracı kurum ile 18 yatırımcıya açığa satış işlemleri nedeniyle 16,7 milyon lira ceza verdi.

BOLD – Sermaye Piyasası Kurulundan konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kurulumuzca; sermaye piyasasında yatırım yapan yatırımcıların güvenli bir ortamda yatırım yapabilmelerini teminen, piyasada gerçekleştirilen işlemlerin gözetim ve denetimleri sürekli olarak yapılmakta olup;

– Söz konusu gözetim ve denetim faaliyetleri neticesinde Telegram v.b. uygulamalarda oluşturulan üyelik bazlı kapalı gruplar üzerinden yapılan işlemlerde 6362 sayılı SPK’nın 107/1 maddesinde sayılan fiilleri işlediğine dair makul şüphe bulunan şahıslar hakkında sermaye piyasası mevzuatı uyarınca 14.07.2020 tarihinden başlamak üzere borsalarda 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verildiği, Facebook, Twitter gibi sosyal medya mecraları ile Whatsapp, Telegram vb. uygulamalarda oluşturulan üyelik bazlı gruplar üzerinden yatırımcıların yönlendirilerek mağdur edilmeye çalışıldığı ve söz konusu gruplara üye olan yatırımcıların bu grupları yönlendiren kişiler tarafından işlenen suçlara iştirak kapsamında sorumluluklarının doğabileceği…

– 25.02.2020 tarihinden sonra sermaye piyasası düzenlemelerine aykırı şekilde gerçekleştirilen açığa satış işlemlerinde sorumluluğu tespit edilenler hakkında, aynı tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7222 sayılı Kanun’un 36 ncı maddesi ile değiştirilen 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 103 üncü maddesinin birinci fıkrası hükmünde öngörülen cezai yaptırımların uygulanacağı, hususlarının yatırımcılara hatırlatılmasında fayda görülmektedir. Diğer taraftan; sermaye piyasası düzenlemelerine aykırı olarak gerçekleştirilen açığa satış işlemlerine ilişkin yapılan incelemeler sonucunda, Kurulumuz tarafından 7 aracı kurum ve 18 yatırımcıya toplam 16.711.762 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.”

Okumaya devam et

Ekonomi

500 büyük sanayi kuruluşu açıklandı: Türkiye’nin en büyüğü TÜPRAŞ oldu

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırması tamamlandı. 2019’da 87 milyar 949 milyon lira üretimden satışlarıyla TÜPRAŞ ilk sırada yer aldı. TÜPRAŞ’ı Ford ve Toyota takip etti.

BOLD – Ford Otomotiv 37 milyar 71 milyon lira ile ikinciliği, Toyota Otomotiv 25 milyar 851 milyon lira üçüncülüğünü korudu. İSO 500’e bu yıl ilk kez katılan Star Rafineri de listeye beşinci sıradan girdi.

Oyak-Renault 24 milyar 635 milyon liralık satışla 4’ncü, Azerbaycan’ın enerji şirketi SOCAR’ın sahibi olduğu Star Rafineri ise 20 milyar 832 milyon liralık satışla 5’nci oldu.

Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklandı. TÜPRAŞ, 2019 yılı 87 milyar 949 milyon lira satış ile birinci sırada yer aldı.

İSO 500’teki kuruluşların ihracatı yüzde 2,4 artarken, katma değerdeki yüksek teknoloji yoğunluklu payı yüzde 6,9’a yükseldi. İstihdam yüzde 1, Ar-Ge harcamaları da yüzde 150’nin üzerinde arttı. Ancak finansman giderleri karlılıkta belirleyici olmayı sürdürürken, kaynak yapısındaki bozulma da devam etti ve toplam borçların payı 1,4 puan yükseldi.

Tehlikeli gelişme: Hazine SGK’ya ödemesi gereken parayı ödemedi

Okumaya devam et

Popular