Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

BDDK’nın 46 milyarlık “batık kredi” itirafı IMF’den borç isteme hazırlığı mı?

BDDK’nın inşaat ve enerji kredilerine ilişkin açıklaması, kulis bilgisine göre IMF’nin 4. Madde Konsültasyon Ekibi’nin talebi üzerine gerçekleşti.

BOLD – Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), salı akşamı son günlerde çokça tartışılan inşaat ve enerji sektöründeki kredilere ilişkin açıklama yayımladı.

Açıklamada bu iki sektörün kredilerinin 46 milyar lirasının takibe alınması gerektiğini kaydeden BDDK, bu tutarın 2019 yılı sonuna kadar karşılığının ayrılacağının altını çizdi. Kulislerde konuşulanlara göre mevcut müdahale, IMF’nin 4. Madde Konsültasyon Ekibi’nin talebi üzerine geldi.

İktidarla kurduğu ilişki kuşku doğuran bu iki sektörün toplam krediler içindeki payının sürekli artması, bankacılık sektörünün sırtındaki stresi de artırıyordu. 2005 yılında toplam kredilerin yüzde 4’ü bu iki sektöre aitken, 2019 yılına gelindiğinde bu oran yüzde 17.8’e yükselmiş, sektörlerin bu şekilde dengesiz büyümesi finansal sorunları da beraberinde getirmişti.

BORCU OLMAYAN TÜRKİYE, IMF’NİN RİCASI’NI NEDEN DİNLEDİ?

Birgün’den Ozan Gündoğdu’nun haberine göre, bu dengesiz büyümeye karşılık hem bankacılık sektörüne hem de iktidarla “izaha muhtaç” ilişkileri olan sektörlere deyim yerindeyse neşter vuran BDDK’nın açıklaması, dedikoduları da beraberinde getirdi.

Kulislerden gelen bilgilere göre BDDK, söz konusu müdahaleyi IMF 4. Madde Konsültasyon Ekibi’nin talebi üzerine yaptı. IMF’ye borcu olmayan Türkiye’nin IMF’nin ricasını neden dinlediği son aylarda çokça konuşulan dedikodulara paralel ilerliyor.

Mustafa Sönmez: AKP’nin IMF’ye boyun eğmekten başka şansı yok

Çünkü IMF denetiminde olmak için mutlaka IMF’ye borçlu olmak gerekmiyor. IMF, kendisine üye ülkeleri 4. Madde kapsamında denetliyor ve bu denetim raporu gelecek dönemde kurulacak bir borç ilişkisine referans hazırlıyor.

IMF Kuruluş Anlaşması’na göre her üye ülkenin “4. Madde Konsültasyon Çalışması” çerçevesinde düzenli olarak denetlenmesi gerekiyor. Bu durum ülkenin IMF’ye borçlu olup olmamasından bağımsız olarak ülkenin IMF’ye üye olup olmadığıyla ilgili. Başka bir deyişle her üye ülke düzenli aralıklarla IMF tarafından denetleniyor.

TÜRKİYE’NİN IMF İLE İLİŞKİLERİNİ POZİTİF YÖNDE İLERLETMESİ HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

IMF, üye ülkelerin ekonomi yönetimlerine yol gösterici olmak ve uluslararası finansal sistem üzerindeki gözetim görevini yerine getirmek amacıyla her üyenin ekonomik gelişmelerine ilişkin, genellikle yılda bir kere ayrıntılı gözden geçirme çalışmalarında bulunuyor.

Söz konusu çalışmalar, IMF Kuruluş Anlaşması’nın 4. Maddesi kapsamında gerçekleştirildiğinden “Madde 4 Görüşmeleri” olarak isimlendiriliyor.

Bu bağlamda finansal riskleri yükselen Türkiye’nin IMF ile ilişkilerini pozitif yönlü ilerletmesi hayati önemde.

Türkiye’nin bir yıl içinde 126 milyar dolar dış borç ödemesi gerekiyor

Ekonomi

Kapital kontrolün ilk sinyali: Bankadan dövizini çekenden ücret alınmaya başlandı

Bankada kendinize ait dövizi çekmek istediğinizde artık komisyon ödemek zorundasınız. Merkez Bankası’nın yaptığı düzenleme sonrası bankalar komisyon oranlarını belirledi.

BOLD – Döviz nakit çekiminin, Merkez Bankası (MB) tarafından masraf alınabilecek kalem olarak tanımlanmasının ardından bazı bankalar bu hafta itibariyle bu işlemi ücretlendirmeye başladı.

Bankacıların verdiği bilgiye göre bazı bankalar döviz çekimlerinde ücret alma işlemine hafta başında, bazıları dün başladı.

Ziraat Bankası, 3 bin dolar üstü nakit döviz çekenlerden 10 binde 3 komisyon almaya başladı. Garanti Bankası da 20 bin dolar üstü on binde 15 komisyon alıyor.

Bankacılar sürecin sektör geneline yayılmasını beklediklerini henüz uygulamaya başlamayan bankaların da olduğunu ancak bunun yöntem belirlemek için olduğu görüşünde.

Bankacıların verdiği bilgiye göre MB ay başında bankalara gönderdiği talimatta ücret ve komisyon alınabilecek kalemlerde döviz nakit çekimini de ekledi.

İlgili talimat MB’nin sitesinde de ödeme sistemlerine ilişkin mevzuat arasında yer aldı.

MB’nin 4 Ağustos’ta yürürlüğe giren finansal tüketicilerden alınacak ücretlere ilişkin usul ve esaslar hakkında tebliğe ilişkin uygulama talimatında “Finansal tüketicinin hesabının bulunduğu şubeden yapacağı Türk lirası para çekimleri için ücret alınamaz ancak yabancı para (efektif) çekimlerinden ücret tahsil edilebilir” ifadesi yer aldı.

Reuters’a bilgi veren bir bankacı, şöyle konuştu: “Hesaptan döviz nakit çekimi masraf alınabilecek sınıf olarak geçen hafta tanımlanması ardından sektör genelinde yavaş yavaş uygulama başladı. Uygulamaya baktığımızda bazı bankalarda üst sınır belirlenmek üzere çekilen miktarın yüzdesel masraf/komisyon olarak alındığını görüyoruz. Bazı bankalarda ise aynı oranın belirli bir tutar üzerindeki çekimlere uygulandığını görüyoruz.”

Bankacı uygulamanın sektör geneline yayılmasını öngördüğünü de belirtti.

TBMM’de geçen yıl kasım ayında kabul edilen kanunla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun kapsamındaki görev ve yetkileri, Merkez Bankası’na devredilmişti. MB bu değişiklikle ödemeler alanındaki yetkili otorite olmuştu.

MB yetkiyi BDDK’dan devralmasından sonra ödemeler sistemine ilişkin düzenlemeler yapıyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Prof. Demirtaş, dolarla alınan malları tek tek sıraladı

“Dolarla ne işimiz var” diyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a İktisatçı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, sosyal medya hesabından tepki gösterdi. “Dolarla işimiz var” diyen Demirtaş, Türkiye’nin dolarla aldığı malları tek tek açıkladı.

BOLD – İktisatçı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın canlı yayında dolar kuruna ilişkin açıklamasını sosyal medyadan yaptığı paylaşımla eleştirdi.

“DOLARLA MI MAAŞ ALIYORSUNUZ?”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın canlı yayında yaptığı ekonomi değerlendirmelerine tepkiler gelmeye devam ediyor. Ekonomi uzmanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Bakan Albayrak’ın CNN Türk’te yayınlanan Tarafsız Bölge programında Ahmet Hakan’ın “Kur yükselince telaşlanıyorum, endişelenmeli miyiz?” sorusuna, “Dolarla mı maaş alıyorsunuz?” şeklinde yanıtına tepki gösterdi.

DOLARLA ALINAN MALLARI AÇIKLADI

Twitter hesabından Türkiye’nin dolarla satın aldığı çok sayıda ürünün listesini açıklayan Demirtaş, “dolarla işimiz var” diyerek şu paylaşımı yaptı:

“Dolarla işimiz var:
1) İhracat yapmak için dışarıdan aldığımız tüm ara mallar dolarla.
2) Elektrik dolarla.
3) Doğalgaz dolarla.
4) Yediğimiz gıdaların tohumları dolarla.
5) Gübre dolarla.
6) Bir Gömlek Türkiye’de dikilse bile dışarıdan aldığımız pamuk dolarla. Dokuma makinası dolarla.
7) Yeterli et yok. Dışarıdan aldığımız kesimlik hayvan dolarla.
8) Elektronik aletlerin çoğu dolarla.
9) Çocuk kıyafetlerinin büyük kısmı dolarla.
10) Telefon dolarla.
11) Türkiye’de üretilse bile TV ünitelerindeki LCD ekran dolarla.
12) Bilgisayarlar dolarla.
13) Kimyevi maddelerin bir kısmı dolarla.
14) Kağıdın hammaddesi bile dolarla.
15) Sağlık ekipmanları dolarla.
16) Yabancı ilaçlar dolarla.
17) Motor dolarla.”

Bakan Albayrak’tan çokomelli mesaj: Çocukken en çok çokomeli severdim

Okumaya devam et

Ekonomi

THY’de dayatılan maaşlara tepki istifaları sürüyor

Koronavirüs gerekçesiyle personel maaşlarında düzenlemeye giden THY’de istifalar devam ediyor. Kapsam dışı personele dayatılan yeni ücret tarifesi sonrası 100’e yakın kişi istifa etti. Dün de iki müdür istifa etti.

BOLD – Koronavirüsün etkilediği hava yolu şirketlerinden Türk Hava Yolları (THY) gözünü personelin maaşına dikti. Sendika üyesi olmayan çalışanlarla ilgili yeni ücret düzenlemesi için verilen sürenin dolması sonrası 100’e yakın kişi istifa etti.

ARKA ARKAYA İSTİFA HABERLERİ GELDİ

Airporthaber’in aktardığı bilgilere göre Türk Hava Yolları’nda kapsam dışı personele dayatılan yeni ücret tarifesi sonrası gelen istifalara yenileri eklendi. THY’de sendika üyesi olmayan çalışanlarla ilgili yeni ücret düzenlemesini geçtiğimiz günlerde duyurulmuştu. Personele verilen süre dün mesai bitiminde dolarken şirketten arka arkaya istifa haberleri geldi.

İKİ MÜDÜR DE İSTİFA SUNDU

Şirketin Uçuş Operasyon Çözümleri Müdürü Murat Gökten, Dijital İş Geliştirme Müdürü Şeyda Tartar’ın da bulunduğu bazı müdürlerle birlikte 100’e yakın çalışan istifasını sundu. Dün de THY Gelir Yönetimi Başkanlığı, Gelir Yönetimi ve Ücret (Yurt içi) Müdürü Ayşe Lekesiz ile THY İstihdam Başkanlığı Sağlık Müdürü Mehmet Deniz Aybey emekliliklerini talep ederek görevlerinden ayrıldı. Aybey, Nisan 2009’dan beri, Lekesiz de 1993 yılından bu yana THY’de hizmet ediyordu.

Bakan Albayrak’tan çokomelli mesaj: Çocukken en çok çokomeli severdim

Okumaya devam et

Popular