Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Merkezi yerdeki yurt ihaleyle satışa çıktı kız öğrenciler Çinçin’e gönderildi

2000 kız öğrencinin barındığı Ankara Atatürk Kız Öğrenci Yurdu, üniversite açılışı öncesinde tahliye ediliyor. Öğrenciler, polisin giremediği yer olarak bilinen Çinçin’e gönderiliyor.

BOLD – Ankara’da 2000 üniversite öğrencisinin kaldığı Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) ait Ankara Atatürk Kız Öğrenci Yurdu tahliye ediliyor. Öğrencilere son anda haber verilerek yurdu boşaltmaları istendi. Çıkmak istemeyen ve konuyu sosyal medyada duyuracak öğrenciler ise yeni yurda alınmamakla tehdit edildi.

BOŞALTILAN YURT MERKEZİ YERDE

Kararı açıklamak üzere öğrencilerle bir araya gelen Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Ankara İl Müdürü Ferhat Türkoğlu, yurdun depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle tahliye edileceğini savunarak, merkezi bir noktada yer alan yurt binasının ihaleye çıktığını duyurdu.

KIZLAR POLİSİN GİREMEDİĞİ MAHALLEYE GÖNDERİLİYOR

Mamak’taki yurt binasını tahliye etmeleri istenen öğrencilere gösterilen alternatif yurt binasının ise “polisin giremediği bölge” olarak bilinen Ankara’nın Çinçin Mahallesi’nde olduğu öğrenildi. Öğrencilerden yeni yurt için iki katı para isteneceği öğrenildi.

 

 

New York caddelerinde Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlalleri protesto edildi

Genel

Yargı paketi yasalaştı; haber verme sınırlarını aşmayan düşünce açıklamaları artık suç değil!

AKP’nin reform adını verdiği ancak beraat eden KHK’lıların pasaportunu İçişleri Bakanlığı onayına bağlayan yargı paketi yasalaştı. Pakete göre, haber verme sınırlarını aşmayan veya eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmayacak. Pasaport için bakanlık onayı gerekecek.

BOLD – AKP’nin Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında Meclis’e sunduğu Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda dün gece kabul edilerek yasalaştı.

Kanuna göre, baroya kayıtlı ve en az 15 yıl kıdemi bulunan avukatlara hususi damgalı pasaport verilecek. Ancak avukatların haklarında, Türk Ceza Kanunu’nda belirtilen suçlar ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlardan dolayı soruşturma veya kovuşturma bulunmaması şartı aranacak.

KHK’LILARA İÇİŞLERİ’NDEN PASAPORT İZNİ

T24’ün haberine göre, OHAL döneminde çıkartılan KHK’larla pasaportları iptal edilenlere, haklarındaki idari veya adil işlemler lehine sonuçlanmışsa pasaportları iade edilecek. Bu şekilde pasaportları iptal edilenler veya pasaport talepleri reddedilenlere, belirli koşulların bulunması durumunda kolluk birimlerince yapılacak araştırma sonucuna göre İçişleri Bakanlığınca pasaportları verilebilecek.

Bu maddeden, OHAL kapsamında kabul edilen kanunlar uyarınca kamu görevinden çıkarılmaları veya rütbelerinin alınması nedeniyle pasaportları iptal edilenler, OHAL Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin KHK’nin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanun’un 5. maddesi ve 375 sayılı KHK’nin geçici 35. maddesi uyarınca pasaportları iptal edilenler, mahkemelerce yurt dışına çıkmaları yasaklananlar hariç olmak üzere pasaportları iptal edilenler ile haklarında pasaport verilmemesine yönelik idari işlem tesis edilmiş olanlar yararlanacak.

SORUŞTURMASI BULUNMAYANLAR ALABİLECEK

Ancak haklarında aynı nedenlerden dolayı devam eden herhangi bir idari, adli soruşturma, kovuşturma bulunmaması, kovuşturmaya yer olmadığına, beraatine, ceza verilmesine yer olmadığına, davanın reddine veya düşmesine karar verilmesi, mahkumiyet kararında cezasının tümüyle infaz edilmesi veya ertelenmesi, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesi şartları aranacak.

Teklifin TBMM’de kabulüyle yasalaşan maddeler özetle şöyle oldu:

AVUKATLARA YEŞİL PASAPORT

– Haber verme sınırlarını aşmayan veya eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmayacak.

– Baroya kayıtlı, en az 15 yıllık avukatlara yeşil pasaport verilebilecek.

– Avukatlık staj ve noterlik staj başvurularında, Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı’nda başarılı olma şartları aranacak.

– İdari yargıda da ses ve görüntü nakledilmesi yoluyla duruşma yapılabilecek.

TUTUKLULUK SÜRESİ

– Soruşturma aşamasında tutukluluk süresi, ağır ceza mahkemesinin görevine girmeyen işlerde 6 ayı, görevine giren işlerde 1 yılı geçemeyecek.

– Seri muhakeme usulü ile basit yargılama usulü, yargı sistemine dahil ediliyor.

– Suçun sübutuna doğrudan etki edecek mevcut bir delil toplanmadan düzenlenen, soruşturma veya kovuşturma yapılması izne veya talebe bağlı olan suçlarda izin alınmaksızın veya talep olmaksızın düzenlenen iddianameler iade edilecek.

– İş ve çalışma hürriyetinin ihlali; güveni kötüye kullanma; suç eşyasının satın alınması veya kabul edilmesi suçları da uzlaştırma kapsamında olacak.

– Uzlaştırma ve ön ödeme kapsamındaki suçlar hariç, cumhuriyet savcısı, üst sınırı 3 yıl veya daha az süreli hapis cezasını gerektiren suçlarda, kamu davasının açılmasını 5 yıl süreyle erteleyebilecek.

– Cinsel istismar mağduru çocukların soruşturma evresindeki beyanları, bunlara yönelik hizmet veren merkezlerde cumhuriyet savcısının nezaretinde uzmanlar aracılığıyla alınacak.

TEMYİZ KAPSAMI GENİŞLİYOR

– Bölge adliye mahkemesi ceza dairelerinin temyiz edilebilecek kararlarının kapsamı genişletiliyor.

– Hakaret, halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit, suç işlemeye tahrik, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, cumhurbaşkanına hakaret, devletin egemenlik alametlerini aşağılama, Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ve devletin kurum ve organlarını aşağılama, silahlı örgüt, halkı askerlikten soğutma suçları nedeniyle verilen bölge adliye mahkemesi ceza dairelerinin kararları temyiz edilebilecek.

– Kamu davasının açılmasının ertelenmesine ilişkin hapis cezalarının üst sınırı 15 yaşını doldurmamış çocuklar bakımından 5 yıl olarak uygulanacak.

İnsan Kaçırma Eylemleri 2019 Raporu yayınladı

Okumaya devam et

Genel

AKP’li Bülent Turan’dan çelişkili ‘Ekrem Amca’ açıklaması

Kürtçe konuştuğu için saldırıya uğrayan Ekrem Yaşlı olayı için, önce saldırının ilgisiz bir konudan başladığını savunan AKP’li Turan, daha sonra münferit olay diyerek itidal çağrısı yaptı.

BOLD – Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Hastanesinde tedavi gören ve Türkçe bilmeyen eşiyle (71) Kürtçe konuşan Ekrem Yaşlı (74), hastanede bulunan başka bir hasta yakını tarafından saldırıya uğramıştı. Yaşlı , kendisine yönelik saldırıyı şu ifadelerle anlattı, “Ben bir şey demedim ona. Bana ‘sen nereden geldin?’ gibi bir şeyler söyledi. Ben anlamadım önce. Sonra koltukta oturuyordum, bir ara göz göze geldik. ‘Bana neden bakıyorsun?’ dedi. Ben de ona bakmadığımı söyledim, ayrıca ‘bakmak yasak mı?’ dedim. Arkasında soda şişesi saklıyormuş. ‘Ben sana bana bakma demedim mi’ dedi, ‘burası Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ diyerek soda şişesiyle iki kez kafama vurdu.”

ADLİ SÜREÇ BAŞLADI

AKP Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çanakkale’de hasta eşine hastanede refakat eden Ekrem Yaşlı’ya Kürtçe konuştuğu gerekçesiyle, başka bir hasta refakatçi tarafından yapılan saldırı hakkında sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Turan ilk paylaşımında saldırının, Ekrem Yaşlı ile ilgisiz bir konu yüzünden başlayan bir tartışma sonucu yaşandığını ifade etti. Turan, Ekrem Yaşlı’nın 25 yıldır Çanakkale’de yaşadığını belirterek, ”Münferit bir olayı genellemek doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Adli süreç başlamıştır. Ekrem amcamıza tekrar geçmiş olsun. Konunun takipçisiyiz” dedi.

Çelişkili açıklama Turan’ın takipçilerinin de gözünden kaçmadı. İşte Bülent Turan’ın çelişkili ifadelerinin yer aldığı paylaşımları ve gelen tepkiler;

74 yaşındaki Ekrem Yaşlı, Kürtçe konuştuğu gerekçesiyle saldırıya uğradı

Okumaya devam et

Genel

Bilal’in imam hatipten sınıf arkadaşına Saray’dan 7 milyonluk ihale

Cumhurbaşkanlığı’nın güvenlik kamerası ihalesi, Bilal Erdoğan’ın imam hatipten sınıf arkadaşı Fatih Başçı’nın şirketine verildi. Güvenlik kamerası işi için 7 milyon 456 bin TL ödenecek.

BOLD – Önder İmam Hatipliler Derneği yönetim kurulu üyesi olduğu kamuoyuna yansıyan Başçı, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğulları Bilal ve Burak Erdoğan’ın imam hatip arkadaşı olarak tanınıyor.

Bilal Erdoğan’ın sınıf arkadaşı Fatih Başçı.

Birgün’ün haberine göre Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na bağlı Beykoz, Küçüksu ve Ihlamur Kasrı ‘kamera ve güvenlik sistemi alımı işi’ ihalesini Başçı’nın ERB Teknoloji ve Bilişim Şirketi aldı. İhale bilgilerine göre; ERB Şirketi, üç kasırda kamera ve güvenlik sisteminin montajını yapacak. İhale için Cumhurbaşkanlığı bütçesinden ödenen rakam ise 7 milyon 456 bin lira olarak açıklandı.

TBMM İHALESİNİ DE ALMIŞTI

TBMM’nin ‘kameralı güvenlik sistemi’ için 2014’te yapılan ihalenin, fiyat sıralamasında teklif tutarı ile altıncı sırada olmasına rağmen ERB Teknoloji ve Bilişim Hizmetleri Şirketi’ne verilmesi geçen yıllarda gündeme gelmişti. Şirketin, AKP’li isimlerin yönetimde olduğu dönem, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) ihale aldığı da iddia edildi.

Bloomberg: Trump, Erdoğan’ın ricasıyla Halkbank’a verilecek ceza konusunda devreye girdi

 

Okumaya devam et

Popular