Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Berkin Elvan’ın davasında sanık polis Dalgalı’nın tutuklanması talebine ret

Gezi olayları sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın failinin yargılandığı davaya devam edildi. Sanık polis Fatih Dalgalı’nın tutuklanmasıyla ilgili talep mahkeme tarafından reddedildi.

BOLD – Gezi olayları sırasında polis tarafından atılan gaz fişeğiyle yaralanıp 269 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan davasının 14. duruşması bugün Çağlayan Adliyesinde görüldü.

İleri Haber’in haberine göre, Berkin Elvan’ın faili polis Fatih Dalgalı’nın yargılandığı davada altı yıl sonra yapılan keşfin raporu dosyaya geldi.

ARALARINDAKİ MESAFE 50-60 METRE

Yargılamayı yapan İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesinin kararıyla Berkin Elvan’ın ölümünden 6 yıl sonra 10 Nisan 2019’da olay yerinde keşif yapılmıştı.  Keşfe ilişkin İstanbul İl Jandarma Komutanlığı Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan raporda, Berkin Elvan ile atış yapan iki polisin arasında 59 ve 60 metre olduğu tespit edildi.

Raporda, ZET tüfeği ile ilgili bilirkişi değerlendirmesine de yer verildi. Tüfeğin 45 metre etkili, 150 metre azami menzili olduğu aktarıldı. Silahın kullanımı esnasında verilecek açıyı ölçecek herhangi bir aparatın bulunmadığının belirtildiği raporda, açının arazi, rüzgar, mesafe unsurları göz önüne alınarak el kararı ile ayarlandığı anlatıldı. Tüfekte kullanılan mühimmatların hızının kullanıcı personel tarafından ayarlanmasının mümkün olmadığı aktarıldı.

ELVAN’I YARALAYAN GAZ TÜFEĞİ TESPİT EDİLEMEDİ

Tüfeğin gösterici grup ile müdahale kuvvetinin arasındaki mesafenin 50 ila 150 metre olduğu durumlarda kullanılabileceği, topluluğun gerisine ve yanlarına doğru atış yapılması gerektiği belirtildi. Raporda, gaz tüfekleri ve mühimmatına ilişkin görsellere de yer verildi ve Berkin Elvan’ın hangisiyle yaralandığının tespit edilemediği aktarıldı.

‘15-20 DERECEYLE ATIŞ YAPILMASI UYGUNDUR’

Tüfeğin 45 derecelik açıyla tutularak atış yapılması gerektiğinin belirtildiği raporda, olay günü polislerin bulunduğu yer ile Berkin Elvan’ın yaralandığı yer arasındaki caddenin aşağıya doğru eğimli olduğu hatırlatıldı ve şu değerlendirme yapıldı: “Söz konusu olay yeri özellikleri ve mesafeler göz önüne alındığında 15 ila 20 derecelik bir açı ile atış yapılmasının uygun olduğu değerlendirilmektedir.”

Raporda, “olay yeri ve mesafeler göz önüne alındığında, duvara çarpıtmak veya zeminden sektirmek suretiyle atış yapılmasının da uygun olduğu” da belirtildi.

‘YETERSİZ KALDIK’

İncelenen görüntülerde ZET kullanan iki polisin kaç derecelik açıyla atış yaptıklarının tespit edilemediği anlatıldı. Raporda son olarak, gaz tüfeği bilirkişilerinin sadece gaz tüfeği kullanıcısı olduklarından, olayda kusur oranlarının tespitinde yetersiz kaldıkları aktarıldı. Bilirkişiler, Jandarma genelinde gaz tüfeği eğitimlerinin yapıldığı İzmir Foça Jandarma Okul Komutanlığındaki usta öğrencilerin veya Adli Tıp Kurumunun kusur oranlarının tespiti için uygun oldukları belirtildi.

Duruşmadan yine karar çıkmazken, bir sonraki duruşma 13 Kasım 2019 tarihine ertelendi.

15 Temmuz’a bir karartma daha: Rapor TBMM’de kayboldu

Gündem

Furkan Vakfı: Karanlık bir yerden düğmeye basıldı

Ankara’da evlerin önüne bırakılan Şeriata çağrı bildirilenin Alpaslan Kuytul ve vakfıyla alakasının bulunmadığını belirten Furkan Vakfı yönetimi, ‘karanlık eller operasyon peşinde’ dedi.

BOLD – Ankara Mamak’ta bina önlerine bırakılan şeriat çağrısı içerikli bildiriler ile ilgili, bölgede oturanların şikayeti üzerine soruşturulma başlatıldı. Bildiride yer alan sosyal medya hesaplarından, Furkan Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul’un sohbet görüntülerinin paylaşılması yüzünden bildiriyi dağıtanların Furkan Vakfı ile bağlantılı olduğu iddia edildi.

Furkan Vakfı ise söz konusu bildirilere ilişkin yazılı bir açıklama paylaştı. Vakfın zan altında bırakılmaya çalışıldığının belirtildiği açıklamada, “Karanlık ellerin yeni bir operasyon daha yaptırma peşinde oldukları ortadadır” denildi.

ALPASLAN KUYTUL HOCAEFENDİYLE ALAKASI YOK

karanlık bir yerden düğmeye basıldığının ileri sürüldüğü açıklamanın devamında: “Kapılara bırakılan söz konusu bildiride Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin konuşmalarından kesitler olduğunu öğrendik. Sözü geçen konuşma ile bildirinin konusunun hiçbir alakası yoktur.

Sadece bizimle bağlantı kurulmasını sağlamak için oradan alıntılama yapıldığı açıktır. Gerek bildirinin altında adı geçen F.S (Fatih Sadri’nin) ve gerekse bu tuzak bildirinin Alparslan Kuytul Hocaefendi, Furkan Vakfı ve Furkan Gönüllüleri ile uzaktan yakından alakası yoktur” ifadeleri yer aldı.

Kuytul’dan Adalet Bakanına: Bütün bu zulümlerden sen sorumlusun

Okumaya devam et

Gündem

Kar nedeniyle İstanbul’a ulaşım durdu: İBB de teyakkuzda

Düzce’de TEM otoyolu Gümüşova rampaları mevkiinde, yoğun kar yağışı nedeniyle yolda kalan ve kayan araçlar yüzünden İstanbul yönü trafiğe kapandı.

BOLD – Düzce’de yoğun kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Gün boyunca etkili olan kar yüzünden, TEM Otoyolu’nda kazalar yaşanırken kayan araçlar nedeniyle de ulaşım aksadı. DHA’da yer alan habere göre, TEM otoyolu Gümüşova rampaları mevkiinde kayan TIR ve araçlar nedeniyle İstanbul istikameti saat 17.30 sıralarında ulaşıma kapandı. Yoğun kar yağışı nedeniyle Karayolları ekipleri yol temizleme çalışmaları yapmakta zorlanıyor.

SÜRÜCÜLERİ TEM’DEN D-100 YÖNLENDİRDİLER

TEM otoyolu Gölyaka gişelerinde bekleyen sürücüler D-100 Karayolu’na yönlendirilirken, TIR’ların yoğun kar yağışı durana kadar tesislerde bekletileceği öğrenildi.

BOLU’DA DA ULAŞIM AKSIYOR

Bolu Dağı’nın TEM ve D-100 geçişlerinde aşırı kar yağışı nedeniyle ulaşım zaman zaman aksıyor. Bölgede kar yağışının sabah saatlerine kadar sürmesi bekleniyor.

İSTANBUL’DA DA ÖNLEMLER ARTTIRILDI

Öte yandan, İstanbul’da hava sıcaklıkları bu gece saatlerinden itibaren eksili değerlere gerileyeceği tahmin ediliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri riskli yollarda tuzlama çalışmalarını sürdürüyor. Mobil büfeler, kentin yoğunluk yaşandığı noktalara hareket etti.

Bartın’da batan kuru yük gemisinde 3 cesede ulaşıldı

 

Okumaya devam et

Gündem

Koronavirüsten bugün 165 kişinin daha hayatını kaybettiği açıklandı

Sağlık Bakanlığının açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 165 kişiyle birlikte toplam can kaybı 23 bin 997’ye yükseldi.

BOLD – Sağlık Bakanlığı günlük koronvirüs verilerini ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, son 24 saatte hayatını kaybeden 165 kişiyle birlikte toplam can kaybı 23 bin 997’ye yükseldi.

Bugün yapılan 148 bin 636 test sonucunda semptom gösteren 803 kişiyle birlikte toplam 6 bin 436 yeni vaka tespit edildi. Son rakamlarla Türkiye’de toplam vaka sayısı 2 milyon 387 bin 101 oldu.

AĞIR HASTA SAYISINDA DÜŞÜŞ

Öte yandan bugün iyileşen 8 bin 812 kişiyle birlikte toplam iyileşen hasta sayısı 2 milyon 262 bin 864’e yükseldi. Toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 4.5, toplam ağır hasta sayısının ise 2 bin 201 olduğu açıklandı.

Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 45.5, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 60.6 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 31.4 olarak duyuruldu.

Selçuk Özdağ’a yapılan saldırıda 2 şüpheye gözaltı

Okumaya devam et

Popular