Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

6 ayda doğal gaza yüzde 65, elektriğe yüzde 69 zam yapıldı

Sanayide kullanılan elektriğin birim fiyatı yılın ilk 6 aylık döneminde yüzde 68.75, doğal gazın birim fiyatı ise yüzde 64.44 zamlandı.

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak-Haziran 2019 dönemine ilişkin elektrik ve doğal gaz fiyatları istatistiklerini açıkladı.

TÜİK’in açıklama metninde yer almayan değişim oranlarını yani ne kadar zam yapıldığını öğrenmek için tabloları incelemek ve geçen yılki fiyatlarla bu yılki fiyatları formül yardımıyla oranlamak ya da hesap makinesinde hesaplamak gerekiyor.

Tablolar incelendiğinde ise yılın ilk 6 ayında sanayide kullanılan elektrik ve doğal gaza yapılan zamlar son derece dikkat çekiyor.

Tüketim aralıklarına göre farklılıklar olmak üzere sanayi elektriğine yapılan zamlar yüzde 69’u, yine sanayide kullanılan doğal gaza yapılan zamlar ise yüzde 65’i buluyor.

Tüketim aralıklarına göre sanayi elektrik fiyatları ve değişim oranları:

Tüketim aralıklarına göre sanayi doğalgaz fiyatları ve değişim oranları:

Türkiye’nin sanayi üretimi her geçen gün düşerken hükümetin sanayide kullanılan elektriğe ve doğal gaza bu denli zam yapması, ekonomi yönetiminin ne kadar “başarılı” olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

KONUTLARDA KULLANILAN ELEKTRİĞE İLK 6 AYDA YÜZDE 21, DOĞALGAZA YÜZDE 20 ZAM YAPMIŞLAR

Konutlarda da durum sanayi kadar olmasa bile çok farklı değil. Tüketiciler, 1 kWh elektrik için en küçük tüketim aralığı olan 1.000 kWh’in altında ortalama 53.8 kuruş, en büyük tüketim aralığı olan 15.000 kWh ve üstünde ise ortalama 53.3 kuruş ödedi.

Bu rakamlar 2018’in aynı döneminde sırasıyla 45.4 kuruş ve 44.2 kuruş seviyesindeydi. Gelen zamlar ise sırasıyla yüzde 18.50 ve yüzde 20.68 oldu.

Konutlarda en çok zam yapılan tüketim aralığı 5.000-15.000 kWh oldu. Bu tüketim aralığındaki tüketiciler yüzde 20.89 zamla karşı karşıya kaldı.

Tüketiciler, 1 metreküp doğal gaz için en küçük tüketim aralığı olan 522 metreküp altında ortalama 136.8 kuruş, 522-5.219 metreküp aralığında ortalama 134.7 kuruş, 5.219 metreküp ve üstünde ise ortalama 135.4 kuruş ödedi.

Bu rakamlar geçen yılın ilk 6 ayında sırasıyla 115.1 kuruş, 113.7 kuruş ve 112.8 kuruş düzeyindeydi. Gelen zamlar ise yüzde 18.81, yüzde 18.52 ve yüzde 19.97 şeklinde sıralandı.

Tüketim aralıklarına göre konut elektrik fiyatları ve değişim oranları:

Tüketim aralıklarına göre konut doğal gaz fiyatları ve değişim oranları:

Türkiye’deki adaletin durumunu özetleyen belge: Çığlıklarını peçeteyle duyurdular

Ekonomi

Altın fiyatları ‘kovid-19’ endişesiyle 7 yılın zirvesinde

Koronavirüs kaygıları yatırımcıyı güvenli yatırım araçlarına yöneltti. Altın fiyatları son yedi yılın en yüksek düzeylerine çıktı. Türkiye’de çeyrek altın 544 lirayı aşarken, gram 333’e yaklaştı.

BOLD – Çin merkezli koronavirüs (Kovid-19) hızla dünyaya yayılırken, hastalık sebebiyle oluşan kaygılar küresel piyasaları etkilemeyi sürdürüyor.

SPOT ALTIN ONS FİYATI MİN 678 DOLARI AŞTI

Yatırımcılar için güvenli liman altında ki fiyat artışı dikkat çekici boyutlara ulaştı. Pazartesi yüzde 2 artan fiyatlar en son Şubat 2013’te görülen seviyelere ulaştı. Spot altının ons fiyatı bin 678 dolar 58 sente kadar çıktı.

ÇEYREK ALTIN 544 LİRAYI GEÇTİ, GRAM 333’E YAKLAŞTI

Türkiye’de de çeyrek altın 544 lirayı aşarken, gram altın fiyatı 333 liraya yaklaştı.

Öte yandan Avrupa borsalarında düşüş görüldü. Londra FTSE 100 endeksi piyasanın açıldığı ilk saatlerde yüzde 3’ten fazla değer yitirdi.

Altın fiyatları yılbaşından bu yana sürekli artıyordu ancak son günlerde hızlı bir ivme kazandı.

MİLANO BORSASI’NDA DÜŞÜŞ ORANI YÜZDE 4

Kovid-19’dan en çok etkilenen Avrupa ülkesi İtalya’da ise Milano Borsası’nda düşüş yüzde 4’ü geçti. Frankfurt’s Dax ve Paris Cac-40 endeksinde de yüzde 3’ten fazla düşüşler görüldü.

Borsalarda en çok değer kaybeden hisse senetleri ise havayolları ve seyahat şirketlerinkiydi.

PETROL FİYATLARINDA İSE YÜZDE 3’LÜK DÜŞÜŞ GÖRÜLDÜ

Uzmanlar altın fiyatlarının kısa sürede bin 700 dolar sınırını da aşacağı görüşünü dillendiriyor.

Virüs sebebiyle geçici fabrika kapanışlarından talebin etkilenebileceği endişesiyle petrol fiyatlarında da yüzde 3’lük düşüş gerçekleşti.

Brent ham petrolünün varil fiyatı 2 dolarlık düşüşle 56,57 dolara geriledi.

Libya’da Hafter güçleri son haftalarda 16 Türk askerini öldürdüklerini iddia etti

Okumaya devam et

Ekonomi

THY’den İran uçuşlarına ‘koronavirüs’ ayarı

Türk Havayolları, koronavirüs vakalarındaki artış sebebiyle başkent Tahran hariç İran seferlerini 27 Şubat’a kadar iptal etti. Tahran seferlerinin de sayısı azaltıldı.

BOLD – Çin Hubei eyaletinde ortaya çıkan koronavirüs (Kovid-19) salgını dünyayı kasıp kavuruyor. Türkiye içinse tehlike çanları komşu İran’da ortaya çıkan vakalarla daha etkili çalmaya başladı.

KORONAVİRÜS SEBEBİYLE 12 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Bu kapsamda bir dizi tedbir alan Türkiye, sınır kapılarını kapattı. Türk Havayolları (THY) da başkent Tahran hariç 12 kişinin virüs sebebiyle hayatını kaybettiği İran’a yönelik seferlerini 27 Şubat’a kadar iptal etti. Tahran seferlerinin ise sayısı azaltıldı.

DÖRT ŞEHRE UÇUŞ İPTAL BAŞKENTE DE SAYISI SINIRLAMASI

Bir THY yetkilisinin Reuters’a verdiği bilgiye göre İsfahan, Meşhed, Tebriz ve Şiraz seferleri 27 Şubat’a kadar iptal edildi. Tahran’a günlük sefer sayısı ise ikiye düşürüldü.

Tahran’a haftanın bazı günleri üç, bazı günleri ise dört sefer gerçekleştiriliyordu.

“Türkiye ardı ardına depremlerle sarsılacak”

Okumaya devam et

Ekonomi

İdlib gerginliği ‘ek kota’ imkanını da vurdu

Türkiye Rusya arasındaki İdlib gerilimi ihracatçıyı vurdu. Rusların bazı ürünleri kota ile aldığını hatırlatan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, ilişkiler iyiyken sağlanan ek kotadan da mahrum kalındığını belirtti.

BOLD – CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Rusya’ya ihraç edilen tonlarca domatesin yüklü olduğu TIR’ların, ‘kota doldu’ gerekçesiyle sınırda bekletildiğini kaydetti.

GERGİNLEŞEN İLİŞKİLER ÜRETİCİYİ ZORA SOKTU

İlişkilerin iyi olduğu dönemde kotanın dolması akabinde ek kota alındığını ifade eden Güzelmansur, “İdlib nedeniyle ilişkiler gerginleşince ek kota da alınamıyor” diye konuştu.

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan CHP’li vekil şunları dile getirdi:

– Rusya’ya domates ihracatında yıllık 150 bin ton kota var. İhracatın çoğu Hatay’ın özverili ihracatçılarınca yapılıyor. Önceki yıllarda kota dolduktan sonra yapılan girişimlerle arttırılır; ihracatçı, üretici, nakliyeci mağdur edilmezdi.

‘MUHATAP TARAFLAR UYARILMAMIŞTIR’

– Şimdi Rusya ile yaşanan siyasi gerginlik nedeniyle bu gerçekleştirilemiyor. Ticaret Bakanlığı gümrükler vasıtasıyla kotanın dolduğunu duyurmamıştır. Ne İhracatçılar Meclisi ne de Nakliyeciler Derneği vasıtasıyla muhatap taraflar uyarılmamıştır.

SORUMLULARIN GEREĞİNİ YAPMAMASI ÇALIŞANI MAĞDUR ETTİ

– Gelinen noktada yüzlerce TIR ve şoförümüz, tonlarca domates sınırda tıkanıp kalmış durumdadır. Kısaca, Rusya ile yaşanan gerginlik ve sorumluların gereğini yapmaması ihracatçıyı, üreticiyi, nakliyeciyi, çalışanı mağdur etmektedir.

YHT’leri sigortalatmayan TCDD 114 milyon TL zarara yol açmış

Okumaya devam et

Popular