Bizimle iletişime geçiniz

Politika

CHP’den Canan Kaftancıoğlu için kanun teklifi: Sosyal medya paylaşımına dava 6 ayla sınırlı olsun

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Twitter gibi sosyal medya paylaşımlarına dava açma süresinin 6 ayla sınırlandırılması için kanun teklifi hazırladı.

BOLD – CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun Twitter hesabından 7 yıl önce yaptığı paylaşımlar nedeniyle 9 yıl 8 ay hapis cezasına mahkum edilmesi CHP’yi harekete geçirdi. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarındaki paylaşımlar, fikir beyanını içeren her türlü internet yayını, internet gazeteciliği kapsamında işlenen suçlar açısından dava açma süresinin Basın Kanunu ile süresiz yayınlar için öngörülen 6 aylık süre ile sınırlandırılması için kanun teklifi hazırladı.

DAVA AÇMA SÜRESİ 6 AYLA SINIRLANDIRILMALI

Tarafsız Haber Ajansı’nın haberine göre, teklifin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı: “Uygulamada Twitter, Facebook gibi basın yolu kabul edilen, şahsi fikir beyanlarında bulunulan platformlar kapsamında yapılan paylaşımın süresiz yayın olarak kabul edilerek Türk Ceza Kanunu veya Basın Kanunu kapsamında suç olarak kabul edilen yayımlar hakkında da yine aynı şekilde Basın Kanunu kapsamında 6 ay içerisinde dava açılması gerekmektedir.

Bu bağlamda Twitter, Facebook dahil internet siteleri üzerinden yapılan paylaşım ve yayınların 5287 Sayılı Basın Kanunu’na göre 6 içerisinde davasının açılması gerekmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı Türk Ceza Kanunu kapsamında düzenlenen suçlar açısından; internet ortamında fikir beyanını içeren her türlü internet yayını veya internet gazeteciliği kapsamında işlenen suçlar açısından dava açma süresi, 5187 sayılı Basın Kanunu ile süresiz yayınlar için öngörülen 6 aylık süreyle sınırlandırılması gerekmektedir.”

Mustafa Yılmaz’ı “hain” ilan eden polis kim?

Politika

Bekçiye üst arama yetkisine tepki: Polisi ne yapacağız o zaman?

Mecliste bekçilere üst arama yetkisi veren yasa teklifi görüşmelerinde AKP ile muhalefet arasında tartışma yaşandı. CHP Milletvekili Ali Öztunç, değişikliğe “Polisin yetkisini almışsınız, bekçiye vermişsiniz. Polisi ne yapacağız o zaman” diye sordu.

BOLD CHP’li Yaşar Tüzün ise, teklifle polis ve jandarmaya alternatif kolluk kuvveti oluşturulduğunu söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İçişleri Komisyonunda bekçilere üst arama yetkisi de veren yasa teklifi görüşüldü.

Komisyonda dün ‘çarşı ve mahalle bekçilerine vatandaşlardan kimlik sorabilme görevi ile adli görevler verilmesi’ gibi düzenlemeleri içeren yasa teklifinin görüşmelerinde muhalefet ile AK Partililer arasında ‘üst arama’ ve ‘yetki’ tartışması yaşandı.

ALTERNATİF KOLLUK KUVVETİ OLUŞTURULUYOR

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, teklifle polis ve jandarmaya alternatif kolluk kuvveti oluşturulduğunu belirtti. CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç da “Polisin yetkisini almışsınız, bekçiye vermişsiniz. Polisi ne yapacağız o zaman” dedi. HDP’li Filiz Kerestecioğlu ise teklifin tümden geri çekilmesini talep etti.

AKP’den deprem parası itirafı: Farklı ihtiyaçlara harcandı

Okumaya devam et

Politika

AKP’den ayrılacak vekil sayısı 80’i aştı iddiası

AKP’ye yakın araştırma şirketlerinden MAK’ın Başkanı Mehmet Ali Kulat, AKP’den ayrılıp Davutoğlu ve Babacan’ın partisine geçmek için bekleyen milletvekili sayısının 80’i geçtiğini öne sürdü.

BOLD – MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat, AKP’den ayrılıp Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun partisine geçecek milletvekili sayısının Meclis’te dört grup kurabilecek kadar olduğunu öne sürdü.

MEVCUT VEKİLLERDEN 80’i İSTİFA EDECEK İDDİASI

Bu konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yapan Kulat, “Yeni partilerle ilgili en çok sorulan soru: Yeni partilere mevcut milletvekilleri geçecek mi? Şu kadarını söyleyeyim bu süreçte Sayın Ali Babacan ve Sayın Ahmet Davutoğlu ile doğrudan ve dolaylı görüşen mevcut milletvekili sayısı TBMM de 4 grup kuracak kadar olmuştur. Yeterli mi” diye sordu.

AKP’NİN OYLARI YÜZDE 32’YE GERİLEDİ

AKP’ye anket yapan MAK Araştırma şirketi, ocak ayı başında da bir kamuoyu araştırması sonuçlarını açıklamış ve AKP’nin oy oranının yüzde 32.2’ye gerilediğini duyurmuştu. Ankette “Yarın genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusunu vatandaşa yöneltirken vatandaşın yüzde 32,2’sinin AKP’ye oy verdiği belirtilmişti.

 

Mahmud Abbas’tan Trump’ın ‘Yüzyılın Anlaşması’na tepki: Kudüs satılık değildir

Okumaya devam et

Politika

Devlet Bahçeli neden iyileşemiyor?

Geçen yıl eylül ayında hastaneye kaldırılan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin rahatsızlığı siyasi hayatını etkilemeye devam ediyor. Bahçeli’nin bugün yapılacak grup toplantısı ertelendi.

BOLD Ankara’da Başkent Hastanesinde bir süre tedavi gören Bahçeli, tedavi olduktan günler sonra bile evden dışarı çıkamamıştı. Uzun süre evinde dinlenen, Meclis’teki toplantılarını yapmayan Bahçeli, daha sonra iyileşerek MHP Genel Merkezinde mesaisine başlamıştı. Ancak MHP’nin bugün yapılacak grup toplantısının ertelenmesi “Bahçeli’nin rahatsızlığı nedeniyle mi?” sorusunu gündeme getirdi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Milliyetçi Hareket Partisinin yarın saat 11.00’de TBMM’de yapılması planlanan grup toplantısı, görülen lüzum üzerine ileri bir tarihe ertelenmiştir. MHP grup toplantısının yapılacağı gün, daha sonra paylaşılacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” ifadelerini kullandı.

AKP’den ayrılacak vekil sayısı 80’i aştı iddiası

Okumaya devam et

Popular