Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Evli asgari ücretlinin ekmeğine devlet el koyacak

Yüzde 20’lik vergi dilimine girecek olan evli ve çocuklu asgari ücretlilerin maaşlarından yeni yıla kadar kesinti yapılacak. Asgari ücretlinin ekmek parasına devlet vergi olarak el koyacak.

BOLD – Evli ve çocuklu asgari ücretlilerin maaşları yüzde 20’lik vergi dilimine girdikleri için kesilmeye başlanacak. Asgari ücretlinin 111 ekmek (halk ekmek) parasına devlet el koyacak. Asgari ücretlilerin eline geçen para bu ay 78 liraya kadar azalacak.

BEKARLARDAN EKSTRA VERGİ ALINMIYOR

Asgari ücret ile çalışanların maaşlarına ise 18 bin liraya kadar olan kısmı için yüzde 15, 18 bin lirayı aşan kısmına da yüzde 20 oranında vergi uygulanıyor. Bekarlar için 2.020.91 TL olan asgari ücret için yıl boyunca vergi alınmıyor ancak evli ve çocuklu asgari ücretlilerin biraz daha fazla olan maaşlarından vergi kesintisi yapılıyor. Evli ve çocuklu asgari ücretlilerin maaşları bu aydan itibaren yüzde 20’lik vergi dilimine gideceği için yeni yıla kadar eksik yatacak.

İŞÇİLER 579 EKMEKTEN OLACAK

Gelir vergisi dilimindeki artış dolayısıyla, eşi çalışmayan 3 çocuklu bir işçinin yıllık kaybı 579 ekmek alabileceği 405 TL olacak. 2 çocuklu işçinin 366 TL (522 ekmek), 1 çocuklu işçinin de 268 TL (382 ekmek) oluyor.

VERGİ DİLİMLERİ NE KADAR?

Gelir Vergisi Kanunu’na göre 2019 yılında 18 bin liraya kadar olan ücret gelirlerinde yüzde 15; 18-40 bin lira arasındaki ücret gelirlerinde yüzde 20; 40-148 bin lira arasındaki ücret gelirlerinde yüzde 27; 148 bin lirayı aşan ücret gelirlerinde ise yüzde 35 oranında vergi uygulanıyor.

 

Mustafa Yılmaz’ı “hain” ilan eden polis kim?

Ekonomi

Pazarlığın arka planını Turhan Bozkurt yorumladı: Volkswagen Türkiye’den neden vazgeçti?

Volkswagen Türkiye yatırımını neden durdurdu? Sorusunu yorumlayan Ekonomi Yazarı Turhan Bozkurt, pazarlığın arka planını BOLD Medya YouTube kanalında anlattı.   

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne ve turizm gelirine ihtiyacı varken son dönem gerilen ilişkiler nereye varacağı merak konusu. Dolar 6,85 TL’de çakıldı. Bu rakamlar ne kadar mantıklı? Altın fiyatları yükseliyor, bu dönemde altına yatırım yapılır mı, bu noktadan altına girilir mi? Kıdem tazminatı konusunda yeni getirilmek istenen düzenleme ile hangi haklar oldu bittiye getirilerek gasp ediliyor. Türkiye’nin ekonomi gündemini gazeteciler tartıştı.  

Okumaya devam et

Ekonomi

Açık tütün satan, alan ve içene 6 yıl hapis cezası

Hazinenin en önemli gelir kaynaklarından biri olan sigaraya gelen üst üste zamlar sonrasında vatandaşın sarma sigaraya yönelmesi, hükumete yeni bir karar aldırttı. Yürürlüğe giren karar, sarma sigara satan, alan ve bulunduranlara hapis cezası getiriyor.

BOLD – Sarma sigara satışı, Resmi Gazete’de yayınlanarak resmen yürürlüğe girdi. Ticari amaçla sigara kağıdına tütün sararak satanlar, bulunduranlar altı seneye kadar hapis cezası ile yargılanacak.

ZAMLAR SONRASI MANTAR GİBİ ÇOĞALDI

Türkiye’de, yasa dışı açık tütün ürünleri, sayıları 25 bini bulan sokak aralarındaki tütüncü dükkânlarında ve internet üzerinden 300 binden fazla bağlantı üzerinden satılıyor. Ayrıca 1 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapmak yasaklanacak.

SATAN, BULUNDURAN, NAKLEDENE CEZA

Ticari amaçla makaron veya yaprak sigara kâğıdını, içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün ya da tütün harici herhangi bir madde doldurulmuş olarak satanlar, satışa arz edenler, bulunduran ve nakledenlere yönelik cezai uygulama yürürlüğe girdi. Yasa gereği bu türde satış yapanlar 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak.

SİGARADAN VERGİ REKORU KIRILIYOR

Üst üste yapılan zamlar sonrası devlet, 15 liralık bir paket sigaradan 12,8 lira vergi alıyor. 2019 senesinde sigaradan yaklaşık 50 milyar TL ÖTV elde edildi.

7 köylünün öldürüldüğü JİTEM soruşturması da “Cemaat bahanesiyle” kapatıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Türkiye en büyük pazarına satış yapamadı

Koronavirüs Türkiye’nin en büyük pazarı olan Avrupa’ya yönelik ihracatı yaklaşık yarı yarıya azalttı. Türkiye, AB ülkelerine mayıs ayında ancak 4 milyar dolarlık ihracat yapabildi. Almanya’ya ihracat, mayısta yüzde 41.8 azalarak 919 milyon dolarda kaldı.

BOLD – Türkiye’nin en büyük pazarı olan Avrupa Birliği’ne ihracatı yüzde 44 azaldı. Ülke bazında en büyük pazar olan Almanya’ya ihracat, mayısta yüzde 41.8 azalarak 919 milyon dolara geriledi.

İHRACAT YÜZDE 40.9 AZALDI

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) “Dış Ticaret İstatistikleri, Mayıs 2020” raporuna göre, mayıs ayında 2019’un aynı ayına kıyasla ihracat yüzde 40.9 azalarak 10 milyar dolar, ithalat yüzde 27.8 azalarak 13.4 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığı yüzde 102.7 artarak 3.4 milyar dolara yükselirken, ihracatın ithalatı karşılama oranı da yüzde 90.9’dan yüzde 74.5’e geriledi. İlk 5 ayda ise ihracat yüzde 19.7 azalarak 61.6 milyar dolar, ithalat yüzde 5.2 azalarak 82.6 milyar dolar oldu.

ANA PAZARDA CİDDİ SORUNLAR VAR

Mayıs ayına Türkiye’nin ihracat pazarları açısından bakınca ana pazar olan AB ülkelerinde ciddi sorunlar olduğu görülüyor. AB’ye ihracat, mayıs ayında yüzde 44.3 azalarak yaklaşık 4 miyar dolar, ilk 5 ayda da yüzde 24.3 düşüşle 25.3 milyar dolar oldu. Bu kapsamda ülke bazında en büyük pazar olan Almanya’ya ihracat, mayısta yüzde 41.8 azalarak 919 milyon dolar, ilk 5 ayda da yüzde 18.8 düşerek 5.8 milyar dolara indi. Mayısta AB üyelerinden İspanya’ya yapılan ihracattaki düşüş ise yüzde 65’i (271 milyon dolar) buldu.

7 köylünün öldürüldüğü JİTEM soruşturması da “Cemaat bahanesiyle” kapatıldı

Okumaya devam et

Popular