Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Evli asgari ücretlinin ekmeğine devlet el koyacak

Yüzde 20’lik vergi dilimine girecek olan evli ve çocuklu asgari ücretlilerin maaşlarından yeni yıla kadar kesinti yapılacak. Asgari ücretlinin ekmek parasına devlet vergi olarak el koyacak.

BOLD – Evli ve çocuklu asgari ücretlilerin maaşları yüzde 20’lik vergi dilimine girdikleri için kesilmeye başlanacak. Asgari ücretlinin 111 ekmek (halk ekmek) parasına devlet el koyacak. Asgari ücretlilerin eline geçen para bu ay 78 liraya kadar azalacak.

BEKARLARDAN EKSTRA VERGİ ALINMIYOR

Asgari ücret ile çalışanların maaşlarına ise 18 bin liraya kadar olan kısmı için yüzde 15, 18 bin lirayı aşan kısmına da yüzde 20 oranında vergi uygulanıyor. Bekarlar için 2.020.91 TL olan asgari ücret için yıl boyunca vergi alınmıyor ancak evli ve çocuklu asgari ücretlilerin biraz daha fazla olan maaşlarından vergi kesintisi yapılıyor. Evli ve çocuklu asgari ücretlilerin maaşları bu aydan itibaren yüzde 20’lik vergi dilimine gideceği için yeni yıla kadar eksik yatacak.

İŞÇİLER 579 EKMEKTEN OLACAK

Gelir vergisi dilimindeki artış dolayısıyla, eşi çalışmayan 3 çocuklu bir işçinin yıllık kaybı 579 ekmek alabileceği 405 TL olacak. 2 çocuklu işçinin 366 TL (522 ekmek), 1 çocuklu işçinin de 268 TL (382 ekmek) oluyor.

VERGİ DİLİMLERİ NE KADAR?

Gelir Vergisi Kanunu’na göre 2019 yılında 18 bin liraya kadar olan ücret gelirlerinde yüzde 15; 18-40 bin lira arasındaki ücret gelirlerinde yüzde 20; 40-148 bin lira arasındaki ücret gelirlerinde yüzde 27; 148 bin lirayı aşan ücret gelirlerinde ise yüzde 35 oranında vergi uygulanıyor.

 

Mustafa Yılmaz’ı “hain” ilan eden polis kim?

Ekonomi

Ziraat’in ortak olduğu simitçiden Erdoğan’ın avukatı çıktı

Ziraat Bankası’nın el uzattığı Simit Sarayı’nın avukatı Mustafa Doğan İnal’ın, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatıyla ortak olduğu ortaya çıktı.

BOLD – Ziraat Finans Grubu’na bağlı Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığının, kriz yaşadığı belirtilen Simit Sarayı’nın yüzde 51 hissesini Kavukçu Yapı’dan devralmak için Rekabet Kurulu’na başvuruda bulunması iktidar ilişkilerinin sorgulanmasına neden oldu. Simit Sarayı’nın avukatının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel’in ortağı Mustafa Doğan İnal olduğu ortaya çıktı.

Basında yer alan iddiaların aksine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı olmadığını öne süren İnal, Ziraat’in hisse almasını savundu. İnal, “Ziraat Bankası hisse aldı diye simitçilik yapacak diye bir şey yok. Bu çok mantıksız. Ziraat Bankası belirli bir hisse alarak girişim sermayesi adına yatırım yapıyor. Bu bir hibe değil, bağış değil. Bu batmış bir şirketi kurtarma değil” diye konuştu.

500 MİLYON DOLAR BORÇ

Simit Sarayı’nın yaklaşık borcunun 500 milyon dolar olduğu ve zor günlerden geçtiği iddia edildi. Şirketin özel bir bankaya yüklü miktarda borcu bulunduğu öğrenilirken, Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığının bu borçları devralarak şirketi ekonomik olarak rahatlatmaya çalıştığı ileri sürüldü.

2014-2015’TE ÇALIŞMAYA BAŞLADIK

Simit Sarayı’nın avukatı Mustafa Doğan İnal, Cumhuriyet’e yaptığı değerlendirmede, Simit Sarayı’nın 500 milyon dolar borcu olduğunun ve borçları ödemekte zorlanıldığı bilgisinin gerçeği yansıtmadığını öne sürdü. Simit Sarayı ile 2014-2015 yıllarında çalışmaya başladıklarını belirten İnal, “Başladığımız süreçte Simit Sarayı’nın hisselerini iki ayrı yerden satın alma süreci vardı. Biri Araplardı, Diğeri ise Malezya Khazanah Fonu’ydu. Araplara yüzde 10, Khazanah Fonu’na yüzde10’luk bir hisse satılması hesaplanıyordu. Araplara satış gerçekleşti. Ancak satın alan grubun sahipleri Muhammed bin Selman tarafından tutuklanınca yükümlülükleri yerine getiremediler. Malezyalı fon ile 75 milyon dolara anlaşıldı. Bu satış yapılacağı sırada Malezya’da hükumet değişti. Böyle bir süreç yaşandı” dedi.

NAKİT SIKINTISI OLUŞTU

Simit Sarayı için yatırımlar yapılmaya başlandığını anlatan İnal, “Bu yatırımlar satışlara göre yapıldığı için nakit sıkıntısı oluştu. Bu şirket bir batık değil. Döviz kurlarındaki yatırımlardan ötürü ve yapılan anlaşmaların sonlandırılması nedeniyle kısa sürede bir karar vermesi gerekti. Hiçbir bankaya kredilerini ödeyememezliği olmadı.Ya krediler ötelenecekti ya da buraya bir girişim sermayesi ortağı bulunacaktı. Bu batmış bir şirketi kurtarma değil. Şirket düzenli olarak ödemelerini yapıyor” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NUN ÇAĞRISI

TBMM Genel Kurulu’nda geçen hafta konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulunarak, “Erdoğan’ın avukatlarının mal varlıklarını araştırın. Milyon dolarlarını araştırın” çağrısında bulunmuştu.

Ziraat Bankası simit işine giriyor

Okumaya devam et

Ekonomi

9 ayda 3 milyon 400 bin vatandaşın elektriği kesildi

Ekonomik kriz vatandaşın faturasına yansıdı. 2019 yılının 9 aylık döneminde 3 milyon 365 bin vatandaş faturasını ödeyemediği için elektriği kesildi. Enerji Bakanı Fatih Dönmez, elektrik ve doğalgaza da zam yapılabileceğinin sinyallerini verdi.

BOLD – Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş’ın soru önergesine verdiği cevap, vatandaşın düştüğü ekonomik sorunlarla ilgili acı gerçeği ortaya koydu. Bu yılın 9 aylık döneminde elektrik faturasını ödeyemediği için 3 milyon 365 bin 784 kişi hakkında işlem yapıldığını belirten Dönmez, elektrik ve doğalgaza da zam yapılabileceğinin sinyallerini verdi.

BORCUNU ÖDEYEMEYEN ABONE SAYISI NE KADAR?

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, TBMM’deki bütçe görüşmeleri sırasında, elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yapılan zamlara değindi. Demirtaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na “Kış, aylarında da elektrik ve doğalgaza zam yapılacak mı?” diye sordu. CHP’li Demirtaş, Bakan Fatih Dönmez’den son 1 yıl içinde elektrik ve doğalgaz borcunu ödeyemeyen abone sayılarını da açıklamasını istedi.

3 MİLYON 365 BİN ABONENİN ELEKTRİKLERİ KESİLDİ

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, “2019 Ocak-2019 Eylül,9 aylık dönemde borcunu ödeyemediği için hakkında işlem yapılan elektrik abone sayısı 3.365.784, doğal gaz abone sayısı 710.364’tür” dedi. Bakan Dönmez’in verdiği yanıtları değerlendiren CHP’li Ünal Demirtaş, hükumetin yerel seçimlerden önce zam yapılmayacağı sözünü verdiğini ama 6 ayda vatandaşların insafsız zamlarla karşı karşıya kaldığını vurguladı.

BAKAN’DAN “ZAM GELEBİLİR” AÇIKLAMASI

“Kışa girdiğimiz bu dönemde, elektrik ve doğal gaza yeni yeni bir zam daha yapacak mısınız?” sorusuna Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı şu cevabı verdi: “Enerji fiyatları; enflasyondan, döviz kurlarından ve petrol fiyatlarından önemli oranda etkilenmektedir. Bu parametrelerde yaşanan gelişmeler ile yatırımlara ve işletme gereklerine bağlı olarak, zaman zaman fiyat ayarlamalarına gidilebilmektedir. Bu kapsamda, düzenlemeye tabi olan tarifelerde mevzuatta belirlenen usul, esas ve dönemlerde olan ayarlamalar yapılmaktadır.”

 

Almanya kaç mültecinin dosyasının MİT’in eline geçtiği sorusuna cevap arıyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Pahalanan et sonrası kaçak kesimler katlandı

Hükumet Sudan’dan at, eşek ve katır eti ithal etmeye hazırlanırken veteriner hekimlerden dikkat çeken kaçak et uyarısı geldi. Veteriner hekimler, resmi kesimin 3 katından fazla tüketim olduğunun altını çizdi.

BOLD – Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, kentteki ruhsatlı 5 kesimhanede veteriner hekim kontrolünde yıllık 20 bin ton küçük ve büyükbaş et kesilirken, vatandaşların bunun 3 katı et tükettiğini söyledi.

3 KATI ET TÜKETİLİYOR

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, yaklaşık 2 milyon 217 bin vatandaşın yaşadığı Adana merkezde 4, Ceyhan ilçesinde ise 1 ruhsatlı kesimhane olduğunu kaydederek, ilçe belediyelerinin mezbahane sayısını artırması gerektiğini söyledi. Köse, Adana’daki ruhsatlı 5 kesimhanede veteriner hekim kontrolünde yıllık 20 bin ton küçük ve büyükbaş et kesilirken, vatandaşların bunun 3 katı et tükettiğini söyledi.

İNSANA GEÇEBİLEN 250 ÇEŞİT HASTALIK MEVCUT

Veteriner hekim kontrolünde kesilmeyen tüm etleri kaçak olarak nitelendiren Köse, “Eğer etler merkez kesimhanelerde kesilip satışa sunulmadıysa insan sağlığı konusunda bir güvencesi yok. Geçen yıl şarbon hastalığı yaşanmıştı ülkemizde. İnsanlara bulaşabilen tehlikeli bir hastalıktı. Veteriner hekimin dikkati sayesinde bu risk ortadan kaldırıldı. Hayvanlardan insanlara bulaşan 250 civarı hastalık var. İnsandaki enfeksiyon kaynaklarının yüzde 70’i hayvansal kökenli” dedi.

KAÇAK KESİM YAPAN KASAPLAR TAKİPTE

Kasaplar Odası Başkanı Murat Saruhan Yağmur ise kaçak et kesen merdiven altı kasaplara yönelik ihbar hattı kurduklarını, zabıta müdürlükleri, ilçe belediyeleri, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleriyle gece gündüz denetimler yaptıklarını vurguladı.

 

Türkiye’ye yaptırım tasarısının maddeleri

Okumaya devam et

Popular