Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Yeni hukuk: Savcılık tahliye etti cezaevi yönetimi tahliye etmiyor

Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan 19 tutuklu savcılık tarafından tahliye edildiği halde, cezaevi yönetimi tarafından keyfi olarak tahliye edilmiyor.

BOLD – Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 28 aydır tutuklu bulunan HDP Urfa İl Örgütü yöneticisi Mehmet Binici, ailesi aracılığıyla ilettiği mesajda hak ihlallerinin yanı sıra denetimli serbestlikle tahliye edilmesi gereken 19 tutuklunun cezaevi idaresince tahliye edilmediğini belirtti.

“19 KİŞİ TAHLİYE EDİLMİYOR”

Binici, ağabeyi Mehmet Binici’nin kendisine aynı cezaevinde cezası bir yılın altına düştüğü için denetimli serbestlik kapsamına giren 19 tutuklunun savcılığa müracaat ettiklerini ancak savcılığın denetimli serbestlikle tahliye edilmesine dair karara rağmen cezaevi idaresi tarafından 17 gündür tahliye edilmediğini de söylediğini ifade etti.

“RADYO SATIP EL KOYUP TEKRAR SATIYORLAR”

Pazartesi günü ağabeyi Mehmet Binici’nin ziyaretine giden Mukkader Binici, ağabeyi ile arasında geçen görüşmeyi şöyle anlattı: “Kendisi bana kantinden aldıkları radyoların cezaevi idaresinin yaptıkları oda aramalarında el konulduğunu sonrasında aynı radyoların kendilerine tekrardan satıldığını söyledi. Tutuklular bu durumu cezaevi idaresine dile getirdiklerinde ise her hangi bir cevap vermemişler. Ağabeyim, gardiyanların kendilerine ‘Biz devletiz bunu devlet bizden istiyor’ dediklerini söyledi. Ağabeyim bu hafta radyolarının olmadığını, radyoyu 35 liraya aldıklarını anlattı. Daha önceki aramalarda 42 son aramada ise 50 tane radyonun cezaevi idaresi tarafından el konulmuş. Ağabeyim günlük kendilerine 25 ile 40 dakika arasında su verildiğini bu durumu daha cezaevi idaresine dile getirdikleri halde bir adım atılmadığını söyledi. Yine sosyal ve sportif faaliyetlerinin kaldırıldığını da anlattı.”

 

Gündem

Türkiye’de 122 bin 500 kişi karantina altında

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, koronavirüs salgını kapsamında 180 ayrı yerleşim yerinde toplam 122 bin 500 kişinin karantina altında olduğunu açıkladı.

BOLD-Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Türkiye’de uygulanan karantina uygulamalarından bahseden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, videokonferansla katıldığı bir canlı yayında, “Şu anda 180 ayrı yerleşim yerinde 122 bin 500 vatandaşımız karantinada, yurtlardakilerle birlikte 138 bin karantinada olan var” açıklamasında bulundu.

Koronavirüs önlemleriyle ilgili konuşan Bakan Soylu, “Büyükşehirlerde hayat hafta içi yüzde 85-90 oranında tam anlamıyla kendisini evine çekmiş durumda. 26 bin kişiye adli ve idari ceza kesildi. Şu anda 180 ayrı yerleşim yerinde 122 bin 500 vatandaşımız karantinada, yurtlardakilerle 138 bin karantinada olan var” değerlendirmesinde bulundu.

Soylu ayrıca, şu anda günlük 10 milyon maske üretilerek dağıtıldığını, yakın zamanda bu sayının 20 milyon ve üzerine çıkacağını aktardı.

Türkiye’de vefat eden kişi sayısı 96 artarak toplamda 908’e çıktı!

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye’de vefat eden kişi sayısı 96 artarak toplamda 908’e çıktı!

Koronavirüs salgını nedeniyle son 24 saat içerisinde 96 kişi daha hayatını kaybetti. Türkiye’de virüs nedenli vefat eden sayısı 908’e çıktı.

BOLD-Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle son 24 saat içerisinde yaşanan gelişmeleri paylaştı. 28 bin 578 kişiye test uygulandığı ve bu uygulamadan 4 bin 56 kişinin sonuçlarının pozitif çıktığı vurgulandı.

Türkiye’de toplam vaka sayısı son açıklama ile 42 bin 282 kişiye çıktı. Son 24 saat içerisinde 296 kişinin iyileştiği ve taburcu olduğu belirtilen açıklamada toplam iyileşen kişi sayısı 2 bin 142 kişiye çıktı.

Koronavirüs Günlüğü: Dünyadaki vaka sayısı 1,5 milyonu geçti

Okumaya devam et

Gündem

Karantinadakilerin GSM takibi başladı: İlk mesajlar atıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı Pandemi İzolasyon Takip Sistemi hayata geçti. TRT Haber’in son dakika haberinde vatandaşlara atılan mesajlardan bir ekran görüntüsü paylaşıldı.

BOLD – Koronavirüsle (Kovid-19) mücadele çalışmaları kapsamında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın duyurusunu yaptığı Pandemi İzolasyon Takip Sistemi faaliyete geçti.

TRT Haber, geçtiği son dakika haberinde kimi vatandaşlara gönderilen mesajların ekran görüntüsünü paylaştı.

Proje, kanuni yetki çerçevesinde gerekli izinler alınarak Sağlık Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı ve GSM operatörlerinin iş birliğiyle uygulamaya alındı.

YAYILIMI ÖNLEYİCİ ANALİZLER YAPILMASI PLANLANIYOR

Proje kapsamında pozitif vakaların, kendilerinin, yakınlarının ve bütün toplumun sağlığı için gerekli izolasyon kuralına uyup uymadıklarının takibi planlanıyor. Böylelikle karantinadakilerin ve bölgelerin hareketliliği gözlemlenebilecek, yayılımı önleyici analizler yapılabilecek.

Karantinadan kaçanlar, GSM ile takip edilecek

Okumaya devam et

Popular