Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

KHK’lılar Saadet’i ziyaret etti: “Soykırıma varan uygulamalar iktidar tekelinde”

Büyük Buluşma için Türkiye’nin dört bir tarafından Ankara’ya giden KHK’lılar, HDP ardından Saadet Partisi’ni ziyaret etti. Gergerlioğlu, “Soykırıma varan uygulamalar iktidar tekelinde” dedi.

BOLD – Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) ihraç edilenlerin Ankara Yılmaz Güney Salonu’nda yapacakları Büyük Buluşma, Ankara Valiliği tarafından yasaklanınca HDP ve Saadet Partisi (SP) KHK’lılara davette bulundu. KHK’lılar önce HDP Genel Merkezi’ni ardından da SP’yi ziyaret etti. SP’ye ait MG kitap kafede gerçekleşen ziyarete HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun yanı sıra çok sayıda KHK’li ve müebbet hapis cezası alan askeri öğrencilerin anneleri katıldı. SP’ye gelen heyeti, SP Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman ve beraberindeki parti yöneticileri karşıladı. Görüşme öncesi polis Saadet Partisi yetkilileri ve görüşmeye gelenlerden saat 14.00’a kadar görüşmeyi sonlandırmalarını istedi.

BARIŞ İÇİNDE BİR TOPLANTI

MA’nın haberine göre görüşmede ilk olarak söz alan Ömer Faruk Gergerlioğlu, şunları söyledi: “Malûm bugün 5- 6 Ekim KHK buluşmamız vardı ama engellemeye uğradı. Kabul edilebilecek tavır değil. Bugün yapılan 3 yıldır zulümle ne yapıldığının somut resmidir. Soykırıma varan uygulamalar iktidar tekelinde. Barış içerisinde kapalı bir toplantı yapabilmek için 3-4 aydır hazırlanıyorduk.”

EN AĞIR İNSAN HAKKI İHLALİ

HDP ve SP’nin kapılarını KHK’lılara açmasının değerli olduğunu kaydeden Gergerlioğlu, parti yetkililerine teşekkür etti. KHK’liler olarak mesajlarını vermek istediklerini aktaran Gergerlioğlu, şu ifadeleri kullandı: “KHK ülkenin en ağır insan hakkı ihlalini oluşturuyor. Çalışma, seyahat, anayasa hakkı ihlali, kredi kartı almaktan tutun tapudan daire almanızı engelleyen uygulamalar yaşandı. Bu sorunları konuşalım, zulüm sorunlarını nasıl giderebiliriz, demokratik bir yolla nasıl aşabiliriz diye konuşacaktık izin vermediler. Âdeta vatandaşlıktan çıkardıkları insanların söz sahibi olmasını istemiyor. Haber vermeksizin toplantı yürüyüş hakkı vardır. Bugün yaşananlar anayasa hukukunu çiğnenen uygulamalarıdır.”

BURASI KORSAN DEVLET Mİ?

Gergerlioğlu, HDP’deki toplantıların akşama kadar devam edeceğini dile getirdi. Gergerlioğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Sabah Ankara’ya gelen arkadaşlarımızı hukuksuzlukla geldikleri yere geri gönderildiler. Türkiye’de hiç kimse ben senin yolunu kestim geri git diyemez. Burası korsan devleti mi? Ankara’ya girmek için pasaport mu almak gerekiyor. Burada Harbiyeli Anneler var. 3 yıldır ciğerleri yanıyor. Meclis önünde anneleri gözaltına alındı. Milletin dertleri, bizimle konuşurken derdest edildi. Bu bizim niye feryat ettiğimizin fotoğrafıdır. Zulme uğrayan herkesle beraber insan hakları talep ediyoruz. Anayasa çiğnenerek haklarımız gasp ediliyor. Buradaki insanların kime zararı var?”

ELİM BİR TABLO

SP Konya Milletvekili Karaduman da şu değerlendirmelerde bulundu: “Bugün sizleri ağırlamaktan onur duyuyoruz. Türkiye uzun zamandır kanun tanımasızlığın zirve olduğu bir dönemden geçiyor. Elim bir tablo içerisinde izliyoruz. Bugün ve yarın Yılmaz Güney Sahnesi’nde gerçekleşecek olan toplantı, hiçbir yasa devletinin ciddiyetine yakışmayacak şekilde iptal edildi. Yolda olan insanlar, gelmek üzereyken girişleri engellendi kendilerine İstanbul’a dönmek zorunda oldukları ifade edildi. Ben burada vatandaşlarımızı beklerken, gişelerde bekletildiği için otobüste toplantı yapmak zorunda kaldım. Bir milletvekili ve vatandaşı otobüste toplantı yapmaya zorlayan bu ülke var.”

Yapılan görüşme ardından KHK heyeti HDP Genel Merkezi’nde devam eden toplantıya katılmak üzere MG Kitap Kafe’den ayrıldı.

Kaçırılan Mustafa Yılmaz’ın annesinden Naci Bostancı’ya: “Bizim vekilimizsiniz, sesimizi duyurun!”

Gündem

Bakan ve bürokratlarının paylaştığı KYK sonuçlarına öğrenciler tepki gösterdi

Bakanlığın açıkladığı KYK öğrenim bursu ve kredi başvuruları sonuçları öğrencilerden ziyade, Gençlik ve Spor Ankara İl Müdür vekili Ferhat Türkoğlu ve KYK Yurt Müdürü Ayşe Çetin’i sevindirdi.

BOLD- Kredili Yurtlar Kurumu öğrenim bursu ve kredisi başvurusu sonuçları açıklandı. Sonuçların açıklandığını Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu sosyal medya hesabından da duyurdu. Bakanın paylaşımın altına öğrenci yorumları yağdı. Gelen yorumların tamamına yakını, burs yerine kredi verilen maddi imkandan yoksun öğrencilerden geldi. Kirada oturan ailelerinin asgari ücretle geçinmeye çalıştığını belirten öğrenciler, kendilerine burs yerine kredi verilmesine tepki gösterdi.

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ YAĞDI

Bakanın paylaşımının altına ailevi durumunu yazarak burs çıkmamasını eleştiren öğrencilere, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü Kurumsal Destek Hesabından otomatik olarak şu cevap geldi, ‘Burs/kredi başvurusu yapan öğrencinin başarı, sosyal ve gelir durumu ile ilgili sunduğu bilgiler 12 farklı kurumdan elektronik ortamda teyit edilerek hakkaniyete uygun şekilde değerlendirilmektedir. İyi günler dileriz’

BÜROKRATLARDAN BAKANIN PAYLAŞIMINA DESTEK

Öğrencileri isyan ettiren başvuru sonuçları Gençlik ve Spor Ankara İl Müdür vekili Ferhat Türkoğlu ve Aydın’daki Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Gülçiçek Hatun Yurt Müdürü Ayşe Çetin’i memnun etti. Turkoğlu paylaşımında “Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. Ailelerin sosyal durum, gelir ve öğrencilerimizin başarı durumu dikkate alınarak verilen burs ya da kredi ne büyük bir nimet” ifadelerini kullandı. Yurt Müdürü Ayşe Çetin ise “Yüce mevlam güç kuvvet versin devletimize, Aile durumu gözetilerek, öğrencilerimizin başarı ortalaması da dikkate alınarak burs dağılım yapılmaktadır. Hayırlı uğurlu olsun öğrencilerimize de” şeklinde yorum yaptı.

Velisiyle sosyal medyadan dalga geçen öğretmen böyle özür diledi: ‘Biraz anlayış rica ediyorum’

Okumaya devam et

Gündem

Velisiyle sosyal medyadan dalga geçen öğretmen böyle özür diledi: ‘Biraz anlayış rica ediyorum’

Mersin’de velisiyle instagram hesabından dalga geçen öğretmen, tepkiler üzerine ‘gizli hesabımdan paylaştım’, ‘paylaşımı yapan iyi niyetli değil’, ‘anlayış rica ediyorum’ gibi ifadelerle özür dilemeye çalıştı.

BOLD- Mersin’de okul öncesi öğretmeni Selin Karaca Çevik, bir öğrenci velisinin ailesinin sosyal durumuna ilişkin doldurduğu formu instagram hesabından yayınlayarak dalga geçti. Velinin verdiği cevaplarla alay eden öğretmen velinin telefon numarasını da paylaştı.

ÖZÜR DİLEDİ

Öğretmenin bir veli ile sosyal medyada dalga geçmesi takipçilerini kızdırdı. Tepki toplayan paylaşımını silen Selin Karaca Çevik adlı öğrertmen, yine sosyal medya hesabından özür dilemek zorunda kaldı.

İFŞA EDENİ SUÇLADI

Yaptığı özür açıklamasında kimsenin maddi ve eğitim durumu ile dalga geçmediğini belirten Çevik, ‘Yalnızca bir sorunun yanlış anlaşılmasında dolayı verilen cevabı gizli hesabımdan paylaştığım için linç ediliyorum’ dedi. Kendisini ifşa eden kişinin iyi niyetli olmadığını söyleyen Çevik, ‘Kasıtlı bir hedef gösterme, linç ettirme amacı bulunan bir paylaşım. Bir daha böyle bir paylaşım yapmamam gerektiğini acımasız bir şekilde öğrenmiş oldum. Herkesten özür diliyorum ve biraz anlayış rica ediyorum’ diye konuştu.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) konu ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Siyah arabayla kaçırıp 2 milyon dolar istediler

Okumaya devam et

Gündem

Kocaeli’de bir ayda 9 intihar

İntihar vakaları son bir aydır gittikçe artıyor. Fatih, Bakırköy ve Antalya’da meydana gelen siyanürle aile intiharlarından sonra Kocaeli’nde 33 günde 9 kişi yaşamına son verdi.

BOLD- Türkiye’de ciddi intihar vakaları yaşanıyor. 2 haftada üç aile siyanürle toplu bir şekilde intihar ederek hayatını kaybetti.

Bazı şehirlerde de yaşamına son verenlerin sayısı son bir aydır oldukça fazla. Kocaeli genelinde 11 Ekim 2019 gününden 13 Kasım 2019 tarihine kadar 9 kişi çeşitli nedenlerle yaşamına son verdi.

ERKEKLERİN SAYISI FAZLA

İntihar edenlerden kimi kendini astı, kimi silahla kendini vurdu. Canına kıyanlardan 8’i erkek, 1’i de kadın. Erkekler içinde Derince’de imamın intiharı ile kadın doktorun intiharı, intiharın meslek tanımadığını gösterdi.

Son intihar olayı ise Kartepe Ataevler Mahallesi’nde yaşandı. 25 yaşındaki Sezer Sakar, kendini iple astı. İntiharların nedenleri ekonomik sorunlar, işsizlik, mobbing, ailevi sorunlar.

Kocaeli Gazetesinin haberine göre son bir ayda şehirde intihar edenler şöyle:

12 Ekim 2019: İhsan Saraç (37), işçi, Derince’de.
20 Ekim 2019: Erkan Çakır (35), imam, İzmit.
27 Ekim 2019: Artemiz Yeldan (58), işçi, Gölcük.
28 Ekim 2019: Murat Sarı (36), serbest çalışan, İzmit.
31 Ekim 2019: İsmail Görüş (35), serbest çalışan, Derince.
1 Kasım 2019: Abidin Öz (54), işçi, Derince.
8 Kasım 2019: Önder Karakaş (31), yönetici, İzmit.
13 Kasım 2019: Emine Özdemir (52), doktor, İzmit
13 Kasım 2019: Sezer Sakar (25), serbest çalışan İzmit.

BEN ARTIK BAŞ EDEMİYORUM

Adana’da yaşayan 4 çocuk sahibi F.K. adlı bir anne çocuklarıyla yaşadığı sorunu TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na yazmış, şöyle demişti:

“Ömer bey, bugün 13 yaşındaki kızım kendisini okulun en üst katından atmak üzereyken bir arkadaşı fark ediyor ve kurtarıyor. Birkaç gün önce ‘Anne ben babamın kıyafetlerine sarılıp uyumak istemiyorum artık’ diye ağlamıştı artık baş edemiyorum.”

İntihar eden Saadet öğretmen: Öğrencilerimin önünde bana yumruk attılar

“Baba siyanürle intihar etti, eşi ve çocuğu kokudan zehirlendi”

Okumaya devam et

Popular