Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

KHK’lılar Saadet’i ziyaret etti: “Soykırıma varan uygulamalar iktidar tekelinde”

Büyük Buluşma için Türkiye’nin dört bir tarafından Ankara’ya giden KHK’lılar, HDP ardından Saadet Partisi’ni ziyaret etti. Gergerlioğlu, “Soykırıma varan uygulamalar iktidar tekelinde” dedi.

BOLD – Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) ihraç edilenlerin Ankara Yılmaz Güney Salonu’nda yapacakları Büyük Buluşma, Ankara Valiliği tarafından yasaklanınca HDP ve Saadet Partisi (SP) KHK’lılara davette bulundu. KHK’lılar önce HDP Genel Merkezi’ni ardından da SP’yi ziyaret etti. SP’ye ait MG kitap kafede gerçekleşen ziyarete HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun yanı sıra çok sayıda KHK’li ve müebbet hapis cezası alan askeri öğrencilerin anneleri katıldı. SP’ye gelen heyeti, SP Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman ve beraberindeki parti yöneticileri karşıladı. Görüşme öncesi polis Saadet Partisi yetkilileri ve görüşmeye gelenlerden saat 14.00’a kadar görüşmeyi sonlandırmalarını istedi.

BARIŞ İÇİNDE BİR TOPLANTI

MA’nın haberine göre görüşmede ilk olarak söz alan Ömer Faruk Gergerlioğlu, şunları söyledi: “Malûm bugün 5- 6 Ekim KHK buluşmamız vardı ama engellemeye uğradı. Kabul edilebilecek tavır değil. Bugün yapılan 3 yıldır zulümle ne yapıldığının somut resmidir. Soykırıma varan uygulamalar iktidar tekelinde. Barış içerisinde kapalı bir toplantı yapabilmek için 3-4 aydır hazırlanıyorduk.”

EN AĞIR İNSAN HAKKI İHLALİ

HDP ve SP’nin kapılarını KHK’lılara açmasının değerli olduğunu kaydeden Gergerlioğlu, parti yetkililerine teşekkür etti. KHK’liler olarak mesajlarını vermek istediklerini aktaran Gergerlioğlu, şu ifadeleri kullandı: “KHK ülkenin en ağır insan hakkı ihlalini oluşturuyor. Çalışma, seyahat, anayasa hakkı ihlali, kredi kartı almaktan tutun tapudan daire almanızı engelleyen uygulamalar yaşandı. Bu sorunları konuşalım, zulüm sorunlarını nasıl giderebiliriz, demokratik bir yolla nasıl aşabiliriz diye konuşacaktık izin vermediler. Âdeta vatandaşlıktan çıkardıkları insanların söz sahibi olmasını istemiyor. Haber vermeksizin toplantı yürüyüş hakkı vardır. Bugün yaşananlar anayasa hukukunu çiğnenen uygulamalarıdır.”

BURASI KORSAN DEVLET Mİ?

Gergerlioğlu, HDP’deki toplantıların akşama kadar devam edeceğini dile getirdi. Gergerlioğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Sabah Ankara’ya gelen arkadaşlarımızı hukuksuzlukla geldikleri yere geri gönderildiler. Türkiye’de hiç kimse ben senin yolunu kestim geri git diyemez. Burası korsan devleti mi? Ankara’ya girmek için pasaport mu almak gerekiyor. Burada Harbiyeli Anneler var. 3 yıldır ciğerleri yanıyor. Meclis önünde anneleri gözaltına alındı. Milletin dertleri, bizimle konuşurken derdest edildi. Bu bizim niye feryat ettiğimizin fotoğrafıdır. Zulme uğrayan herkesle beraber insan hakları talep ediyoruz. Anayasa çiğnenerek haklarımız gasp ediliyor. Buradaki insanların kime zararı var?”

ELİM BİR TABLO

SP Konya Milletvekili Karaduman da şu değerlendirmelerde bulundu: “Bugün sizleri ağırlamaktan onur duyuyoruz. Türkiye uzun zamandır kanun tanımasızlığın zirve olduğu bir dönemden geçiyor. Elim bir tablo içerisinde izliyoruz. Bugün ve yarın Yılmaz Güney Sahnesi’nde gerçekleşecek olan toplantı, hiçbir yasa devletinin ciddiyetine yakışmayacak şekilde iptal edildi. Yolda olan insanlar, gelmek üzereyken girişleri engellendi kendilerine İstanbul’a dönmek zorunda oldukları ifade edildi. Ben burada vatandaşlarımızı beklerken, gişelerde bekletildiği için otobüste toplantı yapmak zorunda kaldım. Bir milletvekili ve vatandaşı otobüste toplantı yapmaya zorlayan bu ülke var.”

Yapılan görüşme ardından KHK heyeti HDP Genel Merkezi’nde devam eden toplantıya katılmak üzere MG Kitap Kafe’den ayrıldı.

Kaçırılan Mustafa Yılmaz’ın annesinden Naci Bostancı’ya: “Bizim vekilimizsiniz, sesimizi duyurun!”

Gündem

Yolcunun test sonucu pozitif çıkınca otobüs karantina altına alındı

İstanbul’dan Diyarbakır’a seyahat eden bir yolcunun daha önce yaptırdığı test sonucunun pozitif çıkması üzerine otobüs karantina altına alındı.  

BOLD – 1 Haziran itibariyle şehirlerarası yolculuk yasağının kalmasıyla seyahat haraketliliği başladı. İstanbul’dan Diyarbakır’a giden otobüste bir kadın yolcu, 2 gün önce yaptırdığı koron testinin pozitif çıktığını öğrendi. Kadının yolculuk yaptığı otobüs Bolu’da durdurularak otobüsteki 30 kişiye korona testi yapıldı. 

Alınan bilgiye göre, İstanbul’da yaşayan S.Ç. isimli yaşlı kadın 2 gün önce korona virüs testi yaptırdı. Test sonuçları henüz çıkmayan kadın, memleketi Diyarbakır’a gitmek için bilet aldı. İstanbul’dan hareket eden otobüse binen kadının test sonuçları yolculuğu esnasında doktoru tarafından kendisine aktarıldı. Yolda panikleyen kadın durumu muavine bildirince, Diyarbakır’a gitmekte olan yolcu otobüsü Sakarya’da durdu. 

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilen kadın karantina altına alınırken, yolcu otobüsü ise tekrardan hareket etti. Hastane yetkililerinin otobüs şoförüne ulaşmasının ardından, içerisinde 22 yetişkin, 5 çocuk ve 3 personelin bulunduğu araç içindekilerin korona virüs testi yaptırması için Bolu’ya yönlendirildi. 

TÜM YOLCULAR TESTE GÖTÜRÜLDÜ  

Toplam 30 kişinin bulunduğu yolcu otobüsü Batı Gişeler’de uygulama yapan polis ekipleri tarafından durdurulan yolcu otobüsü polis eskortu eşliğinde Refika Baysal Toplum Sağlığı Merkezi’ne götürüldü. Otobüsten tek tek indirilen vatandaşlar korona virüs testleri yapıldıktan sonra iletişim ve ikametgah adresleri alınarak memleketlerine gönderilmek üzere otobüse bindirildi. Yolcuların test sonuçlarının yaşadıkları illerdeki Sağlık Müdürlükleri aracılığıyla kendilerine iletileceği öğrenildi. 

MUAVİNİN ALNINDAN ÖPMÜŞ!  

Korona virüs testi pozitif çıkan kadınla ilgilenen otobüs muavini Zafer Demir, “Çantasını alırken, hürmet gösterirken beni sevdi herhalde. 50 lira harçlık verdi. Telefonuyla görüşme yaptım. 2 çocuğum var, onlar adına korkuyorum. Ona gösterdiğim ilgiden dolayı oğlu gibi gördü. Şimdiye kadar kimse bana bu kadar ilgi göstermedi dedi. Alnımdan da öptü. Allah yardımcısı olsun” dedi. 

Otobüs şoförü Şafi Güzel ise, “İstanbul’dan bindi. Sapanca gişelerinde doktor telefon açtı. “Sizin yolcunun testi pozitif çıkmış. En yakın hastaneye gitmeniz lazım” dedi. Biz de Sakarya Eğitim Araştırma’ya gittik. Kadını indirdiler. ‘Siz gidin en yakın yerde test olmanız lazım’ dediler. Sonra telefon açtılar ve ‘Bolu’ya girin orada testlerini alacaklar’ dediler” şeklinde konuştu. 

Bakan Koca, “salgında ikinci dalga beklemiyoruz!”

Okumaya devam et

Gündem

Bir KHK’lı daha kanserden hayatını kaybetti

Cezaevinde kanser olan KHK’lı sağlık memuru Caner Durukan bugün akşam üzeri tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

BOLD ÖZEL – KHK ile ihraç edildikten sonra bir yıl hapiste kalan ve kansere yakalanan sağlık memuru Caner Durukan, tedavi gördüğü Kayseri Erciyes Üniversitesi Hastanesi Onkoloji yoğun bakımında hayatını kaybetti.

Cemaat soruşturmaları kapsamında 2017 yılının ortalarında tutuklanan ve Nevşehir Cezaevinde 1 yıl kalan Durukan, 2,5 yıldır bağırsak kanseri tedavisi görüyordu. Durukan’ın tedavisi cezaevinde geciktirilince tümör karaciğerine sıçramıştı.

SON SÖZLERİ

Evli ve iki çocuk sahibi Durukan Kayseri’nin Develi ilçesinde görev yaparken Ekim 2016’da ihraç edildi. Durukan’ın ailesine söylediği son sözleri “Hayatımda yanlış yapmadım, yanlış insanlarla birlikte olmadım, tanıdığım insanlar pırıl pırıl ahirette de onlarla olmak isterim. Ölümden korkmuyorum, masum insanların aklandığı gün bir değil bin Caner feda olsun. Allah’tan gelen baş göz üstüne” oldu.

42 yaşındaki Caner Durukan’ın cenazesi yarın Kayseri’nin Sarıoğlan ilçesinde defnedilecek.

Caner Durukan’ın 10 gün önce Kayseri Erciyes Üniversitesi Hastanesinde çekilen fotoğrafları.

 

Okumaya devam et

Gündem

Bakan Koca, “salgında ikinci dalga beklemiyoruz!”

Normalleşme sürecine giren Türkiye’de endişelere cevap veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “salgında ikinci dalga beklemiyoruz” açıklamasında bulundu.  

 Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından basın açıklaması yapan Bakan Fahrettin Koca, “Salgının üstesinden geleceğimize duyduğumuz inancın arttığına inanıyorum.” ifadesini kullandı. Ayrıca bugünkü yeni korona vaka sayısı 867 kişi olarak açıklayan Bakan Koca, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili ise genel karar alınmadığını, Kovid-19 vakalarına göre il bazında uygulanabileceğini bildirdi. 

 “1 Haziran itibariyle yeni bir sürece girdik” diyen Koca, “Bu sürece normalleşme süreci diyoruz. Planlı adımlarla ilerliyoruz. 6 Mayıs’ta yaptığımız konuşmada salgınla mücadelede 1. dönemimize girdiğimizi dile getirmişti. Bu süreçten sonra 2. döneme girdik.” ifadesini kullandı.
“Yeni takvim başladığında öğrencilerimiz için tümüyle güvenli şartları hazırlamış olmalıyız” diyen Koca, “Yaşlılarımızın kısıtsız şekilde sokağa çıkabilecekleri şartları uyacağımız tedbirlerle bizler sağlayacağız. Şimdi tedbirlere uyarken sorumluluk alanımız öncekinden daha büyüktür.” dedi. 

Karşılaşılacak zorluklardan birinin “Salgının sona erdiği inancı” diyen Bakan Koca, “Tedavide elde ettiğimiz başarıya güvenerek hastalığın ciddiyetinin unutulmasıdır. Risk grubunda olanların tedbirleri gevşetmesidir. Normal şartlara dönmediğimizi, ancak planlı şekilde normal şartlara dönmeye çalıştığımızı unutmamalıyız.” uyarısında bulundu. 

Sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerektiğini yeniden vurgulayan Koca, “Salgına karşı koruyucu kalkanımız, bizi dokunulmaz kılacak tedbirimiz bellidir. Evden çıktığımız durumda maske takacağız, karşılaştığımız insanlarla 1,5 metre mesafeyi koruyacağız. Ellerimizi sürekli yıkayacağız.” dedi. 

“Maske ve 1,5 metre mesafe her ikisi birlikte uyulması gereken tedbirlerdir” diyen Koca, “2’sinden biri koruyu tedbir olamaz. Maske kullanımı daha yaygınken sosyal mesafe kuralına uyulmadığını biliyoruz. Mesafe kuralına uyulması gereken durumlar Bilim Kurulu ve Bakanlık tarafından yapılmıştır. Normalleşme sürecinin hayat tarzına ” kontrollü hayat” adı verildi. Maske, sosyal mesafe ve kişisel temizlikle dikkattir.” tavsiyesinde bulundu.  

24 KİŞİ DAHA VEFAT ETTİ

Türkiye’nin günlük koronavirüs tablosunu paylaşan Bakan Koca, son 24 saat içerisinde 24 kişinin hayatını kaybettiğini ve 867 yeni vakanın tespit edildiğini belirtti. Toplam vefat eden kişi sayısı 4 bin 609’a, vaka sayısı da 166 bin 422’ye yükseldi. 

65 YAŞ ÜSTÜ VE GENÇLERİN SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Bakan Koca konuşmasının devamında; 

Sokağa çıkma kısıtlaması daha çok en son 15 ilkimizde gerçekleşmişti. İllerdeki geçişlerin kısıtlandığı bir durumdu. Önümüzdeki dönemde hafta sonu ile ilgili genel bir düşünce yok.

İl bazında, vakaların yayılımında değişiklik olursa her zaman karar almak mümkün olabilir. Bilim Kurulu’nda böyle bir öneresi oldu. Gerektiğinde iller bazında gündeme her zaman gelebilir. 65 yaş üstü ve gençlerimizle ilgili, en çok fedakarlık gösteren onlar oldu.

Halen sokağa çıkmada kısıtlı olan büyüklerimizin haftada 1 gün, gençlerimizin de haftada 2 gün sokağa çıkma izni bulunuyor. Düzenleme ile ilgili önümüzdeki hafta gündeme gelmiş olur. Bir düzenleme yapılması gündeme gelmiş oldu. Önümüzdeki hafta netleşmiş olur. Büyüklerimizin ve gençlerimizin fedakarlığına son vermek, 53 milyon kişinin tedbirlere uymasıyla doğru orantılıdır.

Acil olan vakalarımız hiçbir zaman bırakılmadı. Zorunlu olmadıkça sağlık ocaklarına hastanelere müracaat edilmemesi gerektiğini belirtiyoruz. Randevu sistemiyle polikiniklerin gerçekleşmesini zorunlu kıldık. Ben özellikle acil oranımız %30’lardaydı.

Bu oran bu süreçte bu kadar olmadığını gösterdi. Yani gerekli olduğu zaman sağlık kuruluşlarına müracaat edelim. Gerekli olmayan bir durum söz konusu ise sağlık kuruluşlarına gitmeyelim. Çünkü müdahale edilmesi gereken hastaya daha iyi zaman ayırıp, buluşmayı en aza indirgeyen sistemle götürmek istiyoruz. Hastanelerde hangi kurallara dikkat edilmesi gerekiyor yayınlandı. Vatandaşlarımız da bu tedbirlere uyarsa daha başarılı bir süreç olur.

Bir KHK’lı daha kanserden hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Popular