Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Beyaz Saray, azil süreci konusunda Kongre’ye rest çekti: “İş birliği yapmayacağız”

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump’ın görevinden azledilmesi için Demokrat Partinin başlattığı yasal süreçte, soruşturmayı yürüten Demokratlarla iş birliği yapmayacaklarını açıkladı.

BOLD – Demokrat Partili yetkililere Beyaz Saray’dan gönderilen mektupta sürecin “temelsiz” ve “anayasal olarak geçersiz” olduğu ifade edildi.

Temsilciler Meclisinin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi ve Trump hakkında azil soruşturması yürüten Temsilciler Meclisinin üç komite başkanına gönderilen 8 sayfalık Beyaz Saray mektubunda, soruşturmanın oylama yapılmadan başlamasının anayasaya aykırı olduğu belirtildi.

Mektupta Demokratlar, 2016 başkanlık seçimlerinin sonuçlarını değiştirmeye çalışmakla suçlandı. “Amerikan halkına yönelik vazifelerini yerine getirebilmesi için Başkan Trump ve yönetimi, partizan ve anayasaya aykırı soruşturmanıza bu şartlar altında katılamaz” dendi.

BÜYÜKELÇİ KONGRE’YE İFADEYE GÖNDERİLMEDİ

Trump yönetimi Salı günü de ABD’nin Avrupa Birliği Büyükelçisi Gordon Sondland’ın Kongre’de süren azil soruşturmasında ifade vermesini engellemişti.

Sondland, azil soruşturmalarının sürdüğü üç komitenin yetkilileriyle kapalı kapılar ardında görüşecekti ancak “Dışişleri Bakanlığından gelen emir üzerine” görüşmeye gitmediğini açıkladı.

Pentagon, ABD askerlerini operasyon bölgesinden çektiklerini duyurdu

Dünya

Alman Büyükelçiliği avukatı Yılmaz S.’nin davası erkene çekildi

Ankara’da beş aydır tutuklu bulunan ve yabancı büyükelçilikler için çalışan avukat Yılmaz S. hakkında açılan davanın ilk duruşmasının tarihi değiştirilerek erkene çekildi.

BOLD – Aralarında Almanya’nın da bulunduğu bazı Avrupa ülkelerinin büyükelçilikleri için çalışan ve casusluk iddiasıyla beş aydır Ankara’da tutuklu bulunan avukat Yılmaz S. hakkında açılan davada, ilk duruşma günü değiştirildi.

Yılmaz S.’nin avukatlarından biri, ilk duruşma tarihin 12 Mart’a çekildiğini açıkladı. Daha önce ilk duruşmanın 20 Mart’ta yapılacağı açıklanmıştı.

İddianame geçen hafta Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunuldu. Yılmaz S.’nin avukatları, isnat edilen bazı suçların, sanıkların avukatlık görevi kapsamında olduğunu, bu nedenle Avukatlık Kanunu’nun 58’nci Maddesi gereği Adalet Bakanlığından izin alınması gerektiğini belirtmişti.

2 BİN 329 DOSYA TESPİT EDİLDİ

Avukat Yılmaz S. de ifadesinde “yasa dışı yoldan ele geçirdiği ileri sürülen verileri kendisinin toplamadığı, hukuki danışmanlık yaptığı büyükelçilikler tarafından teyit amaçlı kendisine iletildiğini” söylemiş, bu durumun da söz konusu büyükelçiliklere sorulmasını istemişti. Bu gerekçelerle iddianamenin iade edilmesine hükmeden mahkemenin kararına ise savcılık itirazda bulunmuştu.

Ayrıca avukat Yılmaz S.’nin ofisinde yapılan aramalarda, çalıştığını söylediği bazı Avrupa ülkelerinin büyükelçilikleri için hazırlanmış 2 bin 329 dosya tespit edilmişti. Yılmaz S.’nin Almanya dışında Norveç, Hollanda ve İsveç Büyükelçilikleri için de çalıştığı belirtiliyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, söz konusu beş kişiye “Türk vatandaşlarına ait kişisel verileri hukuka aykırı şekilde ele geçirmek, soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek ve açıklanması yasaklanan gizli bilgileri casusluk maksadıyla temin etmek” suçlamalarını yöneltiyor.

Almanya Hanau’da binlerce kişi ırkçılığa karşı yürüdü

Okumaya devam et

Dünya

Libya’da Hafter güçleri son haftalarda 16 Türk askerini öldürdüklerini iddia etti

Libya’nın doğusunu elinde bulunduran General Halife Hafter’e bağlı silahlı güçler son haftalarda 16 Türk askerini öldürdüklerini iddia etti. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonu yaptığı açıklamada “Libya’da birkaç tane şehidimiz var” demişti.

BOLD – Libya’da Halife Hafter’e bağlı silahlı güçler son haftalardaki çatışmalarda 16 Türk askerinin hayatını kaybettiğini iddia etti.

Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu (LNA) sözcüsü Halid el-Mahcub pazar günü yaptığı açıklamada, “Türk askerlerinin liman kenti Misrata’da, Trablus’ta ve başkentin güneyindeki El-Falah kasabasında öldürüldüğünü” ifade etti.

“BİRKAÇ TANE ŞEHİDİMİZ VAR”

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cumartesi günü yaptığı konuşmada, “Lejyoner Hafter’e karşı biz orada yönetici kahraman askerlerimiz ve Suriye Milli Ordusu’ndan ekiplerimizle beraber oradayız. Mücadeleyi orada sürdürüyorlar. Tabi birkaç tane şehidimiz var. Birkaç tane şehidimizin karşılığında yüze yakın orada lejyonerlerden etkisiz hale getirdik. Şehitler tepesi hiçbir zaman boş kalmayacak.” ifadelerini kullanmıştı.

Telsiz konuşmaları ortaya çıktı: Suriye rejimi İdlib’de TSK’yı kasten hedef alıyor

Okumaya devam et

Dünya

Türkiye, üçüncü sondaj gemisini alıyor

Türkiye, Fatih ve Yavuz’un ardından 3. sondaj gemisini alıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Üçüncü sondaj gemisini İngiltere’den alıyoruz, birkaç hafta içinde Türkiye’de olacağını söyleyebilirim.” dedi.

BOLD– Doğu Akdeniz’de doğalgaz arama ve çıkarma faaliyetleri konusunda yalnız kalan Türkiye, bölgede Güney Kıbrıslı Rumlar, Yunanistan, İsrail ve Mısır’la mücadele ediyor.

2000’lerin başında Doğu Akdeniz’de zengin doğal gaz ve petrol yataklarının bulunduğunu gösteren araştırmaların ardından bölgeye kıyısı olan ülkeler ve Kıbrıs Rum Yönetimi Münhasır Bölge Anlaşmaları yapmaya başladı.

Güney Kıbrıs, 2007 yılında ilan ettiği 13 parselde doğal gaz arama faaliyetlerini sürdürüyor. Buna karşılık olarak Türkiye, adanın kuzeyi ve doğusunda belirlediği bölgelerde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) arama ruhsatları verdi.

BARBAROS HAYREDDİN PAŞA SİSMİK ARAMA GEMİSİ

İlk olarak Barbaros Hayreddin Paşa sismik arama gemisini Nisan 2017’de Doğu Akdeniz’e gönderen Türkiye 2019’un başından itibaren bölgedeki faaliyetlerini yoğunlaştırdı.

Türkiye ilk sondaj gemisi Fatih’i geçen mayıs ayının başında adanın batısına gönderdi.

Bundan sonra ikinci hamle Haziran ayının sonunda Yavuz Sondaj gemisinin gönderilmesiyle geldi. Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine karşı yaptırım uygulama kararını vermesini ardından ise Oruç Reis sismik araştırma gemisi Akdeniz’e doğru yola çıktı.

Türkiye, Fatih ve Yavuz’un ardından 3. sondaj gemisini alıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: “Üçüncü sondaj gemisini İngiltere’den alıyoruz, birkaç hafta içinde Türkiye’de olacağını söyleyebilirim.” dedi.

İtalya’da virüs hızla yayılıyor: Ölü sayısı 4’e çıktı, vaka sayısı 150’yi geçti

Okumaya devam et

Popular