Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Suriye’de TSK Resulayn’ı savaş uçakları ve top atışları ile vuruyor

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nda Türk F-16 savaş uçakları Resulayn ve çevresini yoğun şekilde bombalıyor. Kentten dumanlar yükseliyor.

BOLD Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte Fırat’ın doğusuna yönelik düzenlediği askeri harekat sürüyor.

Operasyon kapsamında gün boyunca Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesine konuşlu obüs bataryaları da Suriye’nin Resulayn kentinde Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) ait belirli hedefleri bombaladı. Bombardımanın etkisiyle kentte dumanların yükseldiği gözlendi.

ÖSO BÖLGEYE SEVK EDİLİYOR

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik başlattığı operasyon kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne destek vermek amacıyla Azez’den yola çıkan ÖSO birlikleri gece saatlerinde Akçakale’ye ulaştı.

Akşam saatlerinde Suriye’nin Azez bölgesinden yola çıkan ve içerisinde Doçka, askeri mühimmat, pikap ve askeri personelin de bulunduğu yaklaşık 50 araçlık konvoy Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine gelerek, Geçici Sığınma Merkezi’ne yerleşti.

Gelen birliğin gerekli hazırlıklarını tamamladıktan sonra Akçakale ve Ceylanpınar bölgelerinden Suriye’ye giriş yapacakları tahmin ediliyor.

MSB: 342 YPG’Lİ ÖLDÜ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bu sabah yaptığı açıklamada TSK ve Suriyeli muhaliflerden oluşan ‘Milli Ordu’nun birlikte düzenlediği operasyonda şu ana kadar 342 YPG’linin öldüğünü açıkladı.

REUTERS: 22 YPG’Lİ ÖLDÜ

Reuters Haber Ajansı ise, PKK’nın Suriye kolu YPG’nin büyük çoğunluğunu oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) dayandırdığı haberinde Barış Pınarı Harekatı kapsamında 22 YPG’linin öldüğünü açıkladı.

60 BİN KİŞİ EVLERİNİ TERK ETTİ

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, 23 SDG militanı ile sekiz sivilin öldüğünü, 60 binden fazla kişinin de bölgeden ayrılmak zorunda kaldığını açıkladı.

“Harekat devam ederse İncirlik’teki Patriot’larımızı çekebiliriz”

Dünya

Yargıç Richard Berman, Halkbank’ın talebini reddetti

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam eden Halkbank davasında, kurumun ABD’de danışmanlığını yapan hukuk firmasının talep ettiği özel statüde yargılanma talebi reddedildi.

BOLD-New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde ön duruşma süreci devam eden Halkbank davasında, hâkim Richard Berman, bankanın hukuk danışmanı King & Spalding firmasından Halkbank’ın sınırlı ve özel katılım mahkeme talebinin ayrıntılarının yer aldığı bir başvuru dilekçesini 19 Kasım tarihine kadar kendisine sunmasını istemişti.

King & Spalding firması adına avukat Andrew C. Hruska, 21 Kasım’da mahkemeye sunduğu 20 sayfalık başvuru dilekçesinde bir kez daha bankanın sınırlı ve özel yargılanma talebini iletmişti.

HALKBANK’A YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR NEDİR?

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, 15 Ekim’de Halkbank hakkında ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları paravan şirketler aracılığıyla delmek, banka dolandırmak için komplo kurmak, Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı ihlal etmek için komplo kurmak, kara para aklamak, kara para aklamak amacıyla komplo kurmak gibi altı ayrı suçlamanın yer aldığı iddianame hazırlamıştı. İddianamede Halkbank’ın yaklaşık 20 milyar dolarlık usulsüz para transferi ve finansal işlem gerçekleştirdiği öne sürülmüştü.

Oy oranları düşen AKP’de 3’üncü ortak arayışı!

Okumaya devam et

Dünya

Nijerya’da süper tankerin 1’i Türk 19 mürettebatı kaçırıldı

Nijerya’da korsanların saldırısına uğrayan Hong Kong bandralı bir petrol tankerinde görevli mürettebattan 19’u kaçırıldı. Kaçırılanlardan birinin Türk olduğu bildirildi.

BOLD Kaçırılan mürettebattan 18’inin Hindistanlı birinin de Türk vatandaşı olduğu kaydedildi. Gemiyi işleten şirketin açıklamasında, saldırının 3 Aralık günü Bonny Adasına 77 deniz mili mesafede gerçekleşti. Şirket yetkilileri, ne geminin ne de yüklü olan kargonun zarar görmediği ve gemide 7 kişinin daha bulunduğunu kaydetti.

Yaklaşık 2 milyon varil petrol taşıma kapasitesine sahip süper tanker Nave Constellation’ın Yunan nakliye şirketi Navios Tanker Management tarafından işletildiği ifade edildi.

Saldırı sonrası konuşan şirket yetkilileri, mürettebatın ailelerinin bilgilendirildiğini belirterek, “19 kişinin güvenli şekilde geri dönmesini sağlamak için gereken her şeyi yapıyoruz” ifadesini kullandı.

Batı Afrika bölgesindeki denizlerdeki korsan saldırıları son aylarda artmış durumda.

Moritanya’da göçmen teknesi faciası: 60’a yakın ölü

Okumaya devam et

Dünya

ABD, İran’a ait olduğundan şüphelenilen bir gemideki silahlara el koydu

ABD donanmasına ait bir savaş gemisi, Umman Denizi’nde seyir halindeki bir yük gemisinde İran’a ait olduğu öne sürülen çok sayıda silah ve füze parçası ele geçirdi.

BOLD – ABD Savunma Bakanlığı, uluslararası sularda seyreden geminin birden fazla ülkenin bayrağını taşıyan gemiler için de kullanılan “vatansız gemi” statüsünde olduğunu açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada gemide ele geçirilen güdümlü füze parçalarına Yemen’deki iç savaşta kullanılması ihtimaline karşın el konulduğu bildirildi.

İran, Yemen’deki Şii Husi isyancıları destekliyor ve silah yardımı yapıyor.

Yemen’de 2015 yılında patlak veren iç savaşta Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon ile İran destekli Şii Husi isyancılar arasındaki çatışmalarda çoğu sivil on binlerce insan hayatını kaybetti.

Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti, Rusya’yı ülkeye paralı savaşçı göndermekle suçladı

Okumaya devam et

Popular