Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Avrupa Birliği dışişleri bakanları Türkiye’ye yaptırımları görüşüyor

Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeydoğusuna yaptığı Barış Pınarı Harekatı sonrası Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları bugün Lüksemburg’da toplanarak Ankara’ya uygulanabilecek olası yaptırımları görüşecek.

BOLD – Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Konseyi toplantısı sabah saatlerinde Avrupa Birliği Dış ilişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin konuşması ile başladı.

Lüksemburg’da yapılan AB dışişleri bakanları toplantısına, Suriye’deki gelişmeler konusunda bilgi vermek amacıyla, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen de katılacak.

DOĞU AKDENİZ’DEKİ SONDAJ ÇALIŞMALARI DA GÜNDEMDE

17-18 Ekim tarihlerinde Brüksel’de gerçekleşecek kritik Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’ne hazırlık niteliğinde olan bu toplantıda AB Dışişleri Bakanları Türkiye’ye yönelik yaptırımlar konusunda görüş bildirecek.

Konsey sadece Suriye konusunu değil, Türkiye’nin Kıbrıs açıklarında devam eden sondaj çalışmalarını da ele alacak.

Avrupa Birliği, Türkiye’nin Suriye’de başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nın bir an önce sonlandırılması çağrısında bulunmuştu.

Fransa, Norveç, Finlandiya, Hollanda ve Almanya dahil bazı Avrupa ülkeleri Ankara’ya silah satışını durdurma kararı aldı.Hollanda ve İsveç ise Avrupa genelinde Türkiye’ye silah ambargosu uygulanmasını talep ediyor.

Türkiye’ye 5 Avrupa ülkesi silah ambargosu kararı aldı, AB geneli ambargo gündemde

Dünya

Trump’ın “gazeteci olduğuna emin misin” dediği Hilal Kaplan TT oldu

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Hilal Kaplan’a ‘Gazeteci olduğunuza emin misiniz?’ sorusu salonda bulunan ABD’li gazetecilerin kahkahalarına neden olurken Türkiye’de de gündeme oturdu.

BOLD – ABD Başkanı Trump’ın oldukça yanlı soru soran Hilal Kaplan’a yönelik “Gazateci olduğunuza emin misiniz?” sözleri Twitter’da “TT” oldu. Sosyal medya kullanıcıları oldukça eğlenceli yorumlar yaptılar.

Beyaz Saray’da Erdoğan ile ortak basın toplantısı düzenleyen Trump, Erdoğan soru alırken, gazetecileri işaret ederek “birini seçmek ister misin?” dedi. Bunun üzerine Erdoğan, Sabah yazarı Hilal Kaplan’a hitaben “Hilal hanım buyurun” diyerek soru aldı. Tam bu sırada Trump, “Türkiye’den sadece dost canlısı gazeteciler sorsun lütfen. Dost canlısı gazetecileri görmek istiyoruz” sözüyle espri yaptı.

SOĞUK DUŞ ETKİSİ YAPTI

Hilal Kaplan’ın sorusunu sadece Trump’a sordu. Trump, Kaplan’ın sorusunu cevapladıktan sonra “Şimdi Cumhurbaşkanı’na bir soru sorabilirsin. Aynı gazeteci (Hilal Kaplan) gazeteci olduğuna emin misin? Soru sorarak Türkiye için çalışıyor olmuyor musun?” sözleri Erdoğan’da ve salondaki yandaş gazetecilerde soğuk duş etkisi yaptı. Salonda bulunan ABD’li gazeteciler, Trump’ın iğneleyici sözlerinin ardından kahkaha attı.

Trump’ın, Hilal Kaplan üzerinden, art arda Türk gazetecilere yaptığı göndermeler Türkiye’nin de gündemine oturdu. Sosyal medyada, hükumet yanlısı yazılar yazan Hilal Kaplan ile ilgili ilginç ve eğlenceli paylaşımlar yapıldı.

GAZETECİ OLMADIĞI İÇİN ORADA

Gazeteci Sedef Kabaş, Trump’ın Hilal Kaplan ile ilgili sözlerini eleştirerek, ‘Orada bulunmasının yegane sebebi gazeteci olmaması’ dedi. Kabaş paylaşımında, ‘Trump, Hilal Kaplan’a “Gazeteci olduğunuza emin misiniz?” diye sormuş. Orada olmasının YEGANE sebebi zaten GAZETECİ OLMAMASI!’

DELİ DİYENİN AĞZINA KÜREKLE VURURUM

İyi Partili Levent Özveren de aynı konu üzerinden şu ifadelerle düşüncelerini dile getirdi, ‘Bir daha Trump’a “deli” diyenin ağzına kürekle fururum ! Herif Hilal Kaplan’ın ne olduğunu bir cümlede çözdü !’

Gazeteci İlhan Tanır da Trump’ın Kaplan için söylediği sözleri sosyal medya hesabından yorumladı. Tanır, ‘Soru soran Hilal Kaplan’a Trump: siz gazeteci olduğunuza emin misiniz? Türk hükümeti için çalışıyor olmaysanız? Şaka değil. Hilal Kaplan’ın sorusundan sonra Trump’ın yorumu! ifadelerini kullandı.

Trump’tan Sabah yazarı Hilal Kaplan’a: Siz gazeteci olduğunuza emin misiniz?

Okumaya devam et

Dünya

Tesla 4. büyük fabrikasını Almanya’da açacak

Tesla CEO’su Elon Musk, 4. Gigafactory üretim tesisini Almanya’nın Berlin şehrinin dışında kuracaklarını açıkladı. Yeni tesisin 2021’e kadar faaliyete geçmesi bekleniyor.

BOLD – Musk, şirketin lityum-iyon pil ve elektrikli araçlarını üretecek 4. Gigafactory üretim tesisinin Almanya’nın Berlin şehrinin dışında inşa edileceğini duyurdu.

Musk ayrıca, Tesla’nın Çin’in Şangay şehrinde kurduğu 3. Gigafactory’nin inşaatının bittiğini de söyledi.

Geçtiğimiz hafta New York Eyaleti’nde SolarCity tesisinden yenilenen 2. Gigafactory’nin maliyetinin 800 milyon dolardan fazla olduğu açıklanmıştı.

Tesla’nın ilk Gigafactory’si 2016’da Reno, Nevada’da açılmıştı, ancak fabrika şu anda hala yapım aşamasında.

Musk, son birkaç yıldır Tesla’nın Avrupa’da 4. Gigafactory’yi inşa edeceğini belirtiyordu. Almanya’nın otomobil endüstrisi üzerindeki hakimiyeti, muhtemelen Musk’ın kararında etkili oldu. Musk, dünya çapında 10 veya 12 Gigafactory inşa etmek istediğini söyledi.

Tesla, son kazanç raporunda Avrupa’ya kurulacak Gigafactory’nin 2021 yılına kadar faaliyete geçeceğini açıklamıştı. Şirket, Model 3 sedan ve Model Y otomobillerini üretecek Şangay tesisi için de benzer bir tarih öngördü.

Almanya’da kurulacak yeni Gigafactory, aslında Tesla’nın 4. fabrikası değil. Şirket şu anda tüm araçlarını California, Fremont’taki eski Toyota tesisinde birleştiriyor. Aynı zamanda Fremont tesisinin yakınında bir koltuk fabrikası faaliyet gösteriyor. Tüm bunların yanı sıra California, Lathrop’ta bir başka tesis inşa ediliyor.

Elektrikli otomobil devinin Nevada’daki ilk Gigafactory’si bu hafta ABD’de tartışma konusu oldu. Devasa tesisin yerel kaynakları zorladığı ve bölgede sorunlara yol açtığı konuşuluyor.

TESLA MODEL 3’E ALTIN DİREKSİYON ÖDÜLÜ

Tesla, Almanya’nın en prestijli otomobil ödüllerinden olan “Altın Direksiyon Ödülü”nü kazandı. Ödülle birlikte Tesla Model 3, bu yılın en iyi orta ölçekli aracı olma unvanına sahip oldu.

Tesla Model 3, bugüne dek pek çok ödül aldı. Ancak bu ödül, Tesla için başka bir anlam içeriyor. Çünkü Tesla’nın bu etkinliklerdeki rakipleri BMW 3 ve Audi A3 modelleriydi. Ancak Tesla, rakiplerini kendi evlerinde ezmeyi başardı.

Neticede Almanya merkezli şirketlerin ürettikleri otomobillerin dünya çapında namları var ve genelde kusursuz olmalarıyla biliniyorlar. Böylelikle Model 3’ün bu zaferi, şirketin haklı bir gurur yaşamasını sağladı.

Ödülü bizzat teslim alan CEO Elon Musk, yeni fabrika açıklamasını da burada yaptı.

Dünyanın en pahalı SUV’u Karlmann King SUV oldu: Fil sürdüğünüzü hayal edin

Okumaya devam et

Dünya

İsrail-Filistin gerginliği tırmanıyor: Gazze’de ölü sayısı 22’ye yükseldi

İsrail’in Gaaze ve Şam’da İslami Cihad liderlerine yöenlik düzenelediği saldırıların ardından Gazze Şeridi’nde son iki gündür yaşanan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 22’ye yükseldi.

BOLD – İsrail güçlerinin Şam ve Gazze’de Filistin İslami Cihad Hareketi’nin silahlı kanadının komutanlarından Beha Ebu’l Ata’yı öldürmesinin ardından bölgede başlayan çatışmalar devam ediyor.

Gazze Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarına göre, iki gündür devam eden çatışmalar ve hava saldırılarında 22 Filistinli hayatını kaybetti, 50’den fazla kişi de yaralandı.

GAZZE’DEN İSRAİL’E ROKET SALDIRILARI

İslami Cihad Hareketi komutanının öldürülmesinin ardından olayı ‘savaş ilanı‘ olarak değerlendiren Filistinli gruplar, Gazze’den İsrail’in iç bölgelerine roket saldırıları düzenlemişti. İsrail ordusuna göre, Salı gününden bu yana ülkenin güney hattı boyunca birçoğu hava savunma sistemleri tarafından engellenen 220 roket atışı yapıldı.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, İsrail’in saldırılarının devam etmesi durumunda Filistin direnişinin elinde pek çok seçenek olduğunu belirtti. Berhum, Filistin Direniş Grupları Ortak Operasyon Odası’nın bu saldırılara karşılık vermek için arı kovanı gibi çalıştığını vurguladı.

İsrail ordusu geçtiğimiz gün saldırılar nedeniyle sınırdan itibaren 80 kilometrelik alanda olağanüstü hal ilan etmişti.

İsrail’de acil sağlık hizmeti veren Magen David Adom, Salı gününden itibaren, hafif yaralı 48 kişiye müdahale edildiğini duyurdu.

NETANYAHU: VURMAYA DEVAM EDECEĞİZ

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail’in saldırılara karşılık vermeyi sürdüreceğini söyledi. Netanyahu, “İslami Cihad’ın bu mesajı içselleştirmeye başladığına inanıyorum. Onları merhamet göstermeden vurmaya devam edeceğimizi anlıyorlar” ifadelerini kullandı.

İslami Cihad Hareketi’nin silahlı kanadı Kudüs Tugayları’nın komutanı 42 yaşındaki Beha Ebu’l Ata Salı günü Gazze’deki evine yönelik düzenlenen hava saldırısında eşiyle birlikte öldürülmüştü.

İsrail güçleri eş zamanlı olarak, Şam’ın batısında başka bir Kudüs Tugayları komutanı olan Akram el-Ajouri‘nin evine yönelik roketli saldırı düzenlemişti. Saldırıdan Ajouri’nin kurtulduğu ancak evde bulunan oğlu Mouaz’ın hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

İslami Cihad Hareketi’nin askeri kanadı Kudüs Tugayları, yönetici kadrosundan 38 yaşındaki Halid Muavvad Ferrac’ın Gazze’nin orta kesimindeki Deyr Belah kentinde hayatını kaybettiğini duyurdu.

İsrail’in Gazze’de düzenlediği saldırıda 8 kişi yaşamını yitirdi

Okumaya devam et

Popular