Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD ateşkes için bastırıyor, Başkan Yardımcısı Pence üst düzey bir heyetle Türkiye’ye gidiyor

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, üst düzey bir heyetle Türkiye’yi ateşkese ikna etmek için gidiyor. Türkiye’ye ateşkes çağrısında bulunan bir karar tasarısı da ABD Kongresine sunuldu.

BOLD – ABD, geçtiğimiz gün ABD Başkanı Donald Trump ile AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında geçen telefon görüşmesinde gündeme gelen ateşkes için bastırıyor.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de Başkan Trump’ın talebi doğrultusunda geniş bir heyetle Türkiye’yi ziyaret edecek.

ÜST DÜZEY BİR HEYET EŞLİK EDECEK

Pence, “Türkiye’ye işgali durdurma, ateşkesi hemen yürürlüğe koyma ve müzakerelere başlama çağrısı yapmaya gidiyorum” dedi.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Mike Pence, “Başkan Trump’ın talimatıyla, yarın Türkiye’ye işgali durdurma, hemen ateşkes ilan etme ve bölgede barış ile istikrarı yeniden tesis için müzakerelere başlama çağrısı yapmak üzere Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ve Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’den oluşan heyete liderlik edeceğim.” dedi.

Konunun bütün taraflarını biraraya getiren üst düzey heyet Ankara’ya ABD’nin Suriye’de ateşkesin sağlanması konusundaki taahhüdünü ve Trump’ın çözüm bulunana kadar Türkiye’ye yaptırım uygulanması konusundaki kararlılığını iletecek.

PENCE’İN İLK TÜRKİYE ZİYARETİ

Açıklanan resmi programa göre Mike Pence Perşembe günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşecek. Bu ziyaret Mike Pence’in Türkiye’ye Başkan Yardımcısı olarak yapacağı ilk ziyaret olacak.

Pence’in ziyaretinin ayrıntılarının netleşmesi öncesinde, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, “Öncelikli hedefimiz Suriye’de ateşkesin sağlanması için diplomasi yürütmek. Türklerle samimi ve açık şekilde konuşmak” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey yetkili, ABD askerlerinin tamamının Fırat’ın batısındaki Menbiç’ten çekildiğini doğruladı. ve Suriye’nin kuzeydoğusunda hava sahasının hala ABD’nin kontrolunda olduğunu belirtti.

“ÇÖZÜM BULUNAMAZSA YAPTIRIMLAR ARTACAK”

ABD’li Dışişleri yetkilisi, Suriye’de krize bir çözüm bulunamaması halinde ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımları ve diğer tedbirleri yoğunlaştırmayı planladığını söyledi.

Yetkili, şimdiye kadar Suriye’de IŞİD mahkumlarının tutulduğu cezaevlerinden büyük ve başarılı bir kaçış eylemine tanık olmadıklarını da belirtti.

POMPEO: AMACIMIZ ANKARA’NIN YAKLAŞIMINI DEĞİŞTİRMEK

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ziyaret konusunda Fox News televizyon kanalına yaptığı açıklamada, “Amacımız Türkiye ile ilişkileri koparmak değil, Ankara’nın mevcut yaklaşımını değiştirmek. ABD, Suriye’de bir güç boşluğu oluşmasını engellemek için çabalıyor” dedi.

ATEŞKES TASARISI KONGRE’YE SUNULDU

Bu arada Türkiye’ye Suriye’nin kuzeydoğusunda yürüttüğü operasyon kapsamında ateşkes ilan etme çağrısı yapan karar tasarıları ABD’de Kongre’nin iki kanadı Temsilciler Meclisi ve Senato’ya sunuldu.

Temsilciler Meclisi’ne karar tasarısı Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Demokrat Eliot Engel ile aynı komitenin Kıdemli Üyesi Cumhuriyetçi Michael McCaul imzasıyla sunuldu. Tasarıya her iki partiden üyeler de destek veriyor.

Önce Temsilciler Meclisi’nde oylanacak olan tasarının daha sonra Senato gündemine alınması bekleniyor.

Karar tasarısı, Senato’ya da Dış İlişkiler Komitesi’nin Kıdemli Üyesi Demokrat Robert Menendez ve Komite Üyesi Cumhuriyetçi Todd Young tarafından sunuldu.

Karar tasarısında, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kuzeydoğu Suriye’deki tek taraflı askeri operasyonunda bir an önce ateşkes ilan etmesi ve Suriye ile ilgili mevcut anlaşmalara saygı göstermesi” gerektiği belirtiliyor.

ABD’de karar tasarılarının bağlayıcılığı bulunmuyor. Ancak Kongre’deki genel eğilimi ve oluşan görüş birliğini ortaya koyması açısından önem taşıyor.

Türkiye’ye ateşkes çağrısında bulunan karar tasarısının hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat Parti üyelerinin ortak imzasıyla ve Kongre’nin her iki kanadında da sunulması, ABD yasama organında Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olarak ortaya çıkan anlayışı gösteriyor.

ERDOĞAN: ATEŞKESİ BİR TERÖR ÖRGÜTÜYLE KONUŞMAYIZ

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan gezisi dönüşünde uçaktaki gazetecilere yaptığı açıklamada, “ABD’nin ‘Ateşkes ilan edin, biz de müzakere için arabuluculuk yapalım’ teklifine karşı ‘Biz terör örgütü ile masaya oturmayız’ diye cevap verdim. ‘ABD gibi bir ülkenin bir terör örgütü ile Türkiye Cumhuriyeti devleti gibi bir müttefikinizin arasına girmesini doğrusu ben savaş hukuku bakımından da siyaset bilimi bakımından da asla doğru bulmuyorum’ dedim. Bunu da Sayın Trump’a söyledim’’ diye konuştu.

ARABULUCULUK TEKLİFİ TRUMP’TAN GELDİ

Trump’ın şu ana kadar yaptığı Twitter açıklamalarının artık takip edilemez hale geldiğini belirten Erdoğan, ‘’Dün akşamki konuşmayla çok daha farklı bir durum var. Çünkü ısrarla arabuluculuk, ısrarla ateşkes… Artık dayanamadım, ‘gönder bir heyet, biz bu heyetle bunları konuşalım. Ama asla biz bir terör örgütüyle masaya oturmayız. Ateşkesi biz bir terör örgütüyle konuşmayız’ dedim’’ ifadelerini kullandı.

Erdoğan, arabuluculuk teklifinin de Trump’tan geldiğine dikkati çekti.

BEYAZ SARAY KONGRE LİDERLERİNİ BİLGİLENDİRECEK

Öte yandan ABD Başkanı Trump, Suriye’deki son durumu görüşmek üzere Kongre’nin dış politika ve güvenlik liderlerini Beyaz Saray’a çağırdı

Trump’ın davet ettiği isimler arasında Senato’nun Cumhuriyetçi çoğunluk lideri Mitch McConnell, Temsilciler Meclisi’nin Başkanı Demokrat Parti’den Nancy Pelosi ile Senato ve Temsilciler Meclisi’nin Dış İlişkiler ve Silahlı Hizmetler komitelerinin başkan ve kıdemli üyeleri de yer alıyor.

Newsweek: ABD Menbiç’i Rus askerlerine teslim etti ve hızlıca çekildi

Dünya

Putin ve Erdoğan telefonda görüştü: Yakın zamanda bir araya gelecekler

Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasındaki telefon görüşmesiyle ilgili açıklama yaptı. İkilinin yakın zamanda bir araya gelecekleri belirtildi.

BOLD – Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telefonda görüştüğünü açıkladı.

Kremlin’den yapılan açıklamada iki liderin yakın zamanda bir araya gelmek için tarih konusunda uzlaşmaya çalışacaklarını ve İdlib’deki gelişmelerden iki liderin de endişe duyduğu belirtildi.

Rus Ria Haber Ajansı, Erdoğan ve Putin’in İdlib’deki durumun normalleşmesi için ek önlemlerin alınması konusunda uzlaştığını duyurdu.

Erdoğan ve Putin, 3 Şubat’ta 7’si asker 8 Türk vatandaşının İdlib’de Suriye ordusu saldırısında öldürülmesinin ardından 4 Şubat’ta ve daha sonra 12 ve 21 Şubat’ta da İdlib mutabakatlarının uygulanması için telefon görüşmeleri yapmıştı.

LAVROV: ERDOĞAN, PUTİN’İ TELEFONLA ARADI

Lüksemburg Dışişleri Bakanı ile ortak bir basın toplantısında açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, 33 askerin hayatını kaybettiği saldırının ardından Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştüğünü açıkladı.

Lavrov, Türk askerlerin ölümüne ilişkin, “Rusya ‘bu tür trajedilerden’ uzak durmak istiyor” dedi.

Telefon görüşmesinin Ankara’nın inisiyatifiyle yapıldığını belirten Lavrov, Türkiye’ye başsağlığı diledi.

Rus Bakan, Moskova’nın Suriye’de konuşlanan Türk askerlerinin güvenliğini sağlamak için her şeyi yaptığını söyledi.

Lavrov, “İdlib’deki gerilim azaltma bölgesinde yapılması gerekenler konusunda Türk ve Rus devlet başkanlarının mutabık kaldığı anlaşmalara bağlı olduğumuzu yeniden teyit ediyorum. Muhaliflerin teröristlerden ayrılması, bu bölgenin iç kısmının silahtan arındırılması ve Suriye ordusu ile Rus ordusuna ait bölgelerin hedef alınamamasının sağlanması, bu bölgeden geçen karayolunun kullanımının engellenmemesi. Türk ortaklarımızla birlikte asıl amacımız bunlar.”

SURİYE’DEKİ TERÖRİSTLERE TAVİZ VERİLMEYECEK

Çarşamba günü Ankara’da Türk-Rus heyetleri arasında başlayan görüşmelerin cuma günü de devam edeceğini belirten Lavrov, Türkiye’nin, Türk askerlerinin İdlib’deki varlığıyla ilgili Moskova’yı bilgilendirmediğine yönelik söylemi tekrarladı.

Lavrov, “Suriye ordusunun İdlib’deki teröristleri durdurma hakkı vardır. Rusya, Suriye ordusunun bunu yapmasına engel olamaz, Türkiye ile de sürekli iletişim halinde. Rusya Türkiye ile uzlaştığı İdlib anlaşmalarına hâlâ bağlı ancak Türkiye de bu anlaşmaları uygulamaya başlamalı. Suriye’deki teröristlere taviz verilmeyecek” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı: Uçaklarımız Türk askerinin vurulduğu operasyonda yer almadı

Okumaya devam et

Dünya

İran’da koronavirüs nedeniyle cuma hutbeleri iptal edildi: 4 milletvekili daha hastalandı

Çin’de koronavirüs salgınında yaşamını yitirenlerin sayısı 2 bin 790’a çıktı. Virüsün en çok can aldığı ikinci ülke İran’da cuma hutbeleri iptal edildi.

BOLD – Çin’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 790’a çıktı.

Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre son 24 saatte 44 kişi yaşamını yitirirken, 327 yeni Covid-19 vakası tespit edildi.

Yaşanan can kayıplarının 41’i Covid-19’un merkez üssü Hubey eyaletinde gerçekleşirken, başkent Pekin’de 2, Sincan Uygur Özer Bölgesi’nde 1 kişi yaşamını yitirdi.

Bu kapsamda toplam ölü sayısı ikisi Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nden olmak üzere 2 bin 790’a yükselirken, virüs bulaşan kişi sayısı da 7 bin 952’sinin durumu ağır olmak üzere 78 bin 824’e çıktı.

Virüs bulaşma durumu şüpheli olan kişilerin sayısı 2 bin 308’e, müşahede altındaki kişilerin sayısı 65 bin 225’e geriledi. Covid-19’dan taburcu edilen kişilerin sayısı da 36 bin 117’ye ulaştı.

Ayrıca virüs bulaşan kişi sayısı Çin ana karası dışında, Hong Kong’da 93’e yükselirken, Makau Özel İdari Bölgesi’nde ise 10 olarak aktarıldı.

İRAN’DA CUMA HUTBELERİ İPTAL EDİLDİ

İran, Çin dışında koronavirüsten can kaybının en fazla olduğu ülke konumunda bulunuyor.

İran’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 34’e vaka sayısı da 388’e yükseldi.

İran devlet televizyonu, başkent Tahran dahil bazı kentlerde Cuma namazı hutbelerinin koronavirüs salgını nedeniyle iptal edildiğini bildirdi.

4 MİLLETVEKİLİ DAHA HASTALIĞA YAKALANDI

Ülkede cumhurbaşkanı yardımcısı, sağlık bakanı yardımcısının ardından 4 milletvekilinde de virüs tespit edildi. İki milletvekilinde virüs tespit edilmesinin ardından meclisteki 30 milletvekili test yaptırdı. Bu testlerde 4 milletvekilinde virüs tespit edildi.

Virüs ülkede hızla yayılırken Sağlık Bakan Yardımcısı İreç Herirçi, Tahran Milletvekili Mahmud Sadıki, Meclis Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Mücteba Zünnur ve son olarak Cumhurbaşkanı Kadın ve Aileden Sorumlu Yardımcısı Masume İbtikar’a Covid-19 teşhisi konulmuştu.

İran, Çin vatandaşlarının ülkeye girişini yasakladı.

Yetkililer, kentleri ve mahalleleri karantina altına alma planlarının olmadığını ancak sinemalar, kültürel etkinlikler ve konferanslara getirilen geçici yasakların süresinin bir hafta daha uzatıldığını duyurdu.

NİJERYA’DA İLK VAKA

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid-19), Sahraaltı Afrika’da ilk kez Nijerya’da görüldü.

Nijerya Sağlık Bakanı Dr. Osagie Ehanire, ülkede ilk Covid-19 vakasının 25 Şubat’ta İtalya’nın Milano kentinden Lagos’a gelen bir İtalyan vatandaşında tespit edildiğini belirtti.

Ehanire, İtalyan vatandaşının Lagos’taki Bulaşıcı Hastalık Hastanesi’nde karantina altına alındığını ifade etti. Covid-19, Afrika kıtasında ilk olarak Cezayir ve sonra da Mısır’da görülmüştü.

MOĞOLİSTAN DEVLET BAŞKANI KARANTİNAYA ALINDI

Moğolistan Devlet Başkanı Battulga Khaltmaa ile diğer hükümet görevlilerinin Çin ziyareti sonrası ülkelerine dönmelerinin ardından koronavirüs (Covid-19) şüphesiyle 14 gün karantinaya alındı.

Perşembe günü Moğolistan Dışişleri Bakanı Tsogtbaatar Damdin ve diğer Moğol siyasilerle Pekin’e gelen Khaltmaa, koronavirüs salgının çıktığı dönemden bu yana Çin’e resmi ziyarette bulunan ilk devlet başkanı olmuştu.

Khaltmaa, yapılan resmi temaslarda Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Çin Başbakanı Li Kıçiang (Li Keqiang) ile bir araya gelmişti.

Moğolistan devlet ajansı Montsame, Çin ziyaretinde bulunan Moğol yetkililerin önlem amacıyla karantinaya alındığını yazdı.

Koronavirüs İstanbul’da: GATA’da iki hasta için kat boşaltıldı

Okumaya devam et

Dünya

AB’den sondaj çalışmaları nedeniyle iki Türk vatandaşına yaptırım kararı

AB, Kıbrıs açıklarında yürütülen ve “yasa dışı” diye nitelediği sondaj faaliyetleri nedeniyle iki Türk vatandaşını yaptırım listesine aldı. Listeye alınanların Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) iki yöneticisi olduğu belirtildi.

BOLD  – Avrupa Birliği üyesi 27 ülke, Kıbrıs açıklarında yürütülen ve AB’nin “yasa dışı” ilan ettiği doğal gaz arama faaliyetleriyle bağlantılı olarak iki Türk vatandaşını yaptırım listesine aldığını açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ferruh Akalın ile TPAO Arama Daire Başkanlığı Müdür Yardımcısı Ali Coşkun Namoğlu’na “Doğu Akdeniz’de hidrokarbon arama faaliyetlerini planlama, yönetme ve uygulamadan” sorumlu oldukları için kısıtlayıcı tedbirler uygulanacağını belirtti.

Bu çerçevede, Akalın ve Namoğlu’na AB’ye seyahat yasağı uygulanacak ve ilaveten AB’deki mal varlıkları dondurulacak. Bunun yanı sıra Avrupa Birliği’de bulunan kişi ve kurumların da bu iki ismin ulaşabileceği fonlara katkıda bulunması yasaklandı.

AB Konseyi, 18 Ekim 2019’da “Doğu Akdeniz’de yasa dışı sondaj faaliyetlerinden sorumlu gerçek ve tüzel kişileri hedef alan kısıtlayıcı tedbirlerin devreye sokulması” konusunda anlaşmıştı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN KARARA TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada karara tepki göstererek, “birlik dayanışması kisvesi altında tarafgir ve hukuk tanımaz tutumunun yeni bir örneği. AB’nin 11 Kasım 2019 tarihli kararı uyarınca açıklanan bu yaptırımın bizim için hiçbir hüküm ve değeri yoktur” ifadelerini kullandı.

AP Türkiye Raportörü’nden Rusya göndermesi: AB, yeni güçlü dostlarınızdan çok daha güvenli

Okumaya devam et

Popular