Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

İnsan Kaçırma Eylemleri 2019 Raporu yayınladı

Siyah Transporter olayları olarak bilinen zorla kaybedilen kişilerin durumuyla ilgili 2019 yılı raporu yayınlandı. Halen haber alınamayanlar ve tüm detaylar..

BOLD- magduriyetler.com’un hazırladığı “İnsan Kaçırma Eylemleri Raporu”nun üçüncüsü yayınladı. Raporda, kamuoyuna yansıyan ilk kaçırılma olayının gerçekleştiği 27 Ocak 2016’dan, raporun güncellendiği Ekim 2019’a kadar yurt içinde gerçekleştirilen 24 kaçırılma ve kaçırılmaya teşebbüs olayına yer veriliyor.

Kişilerin kaçırılma yeri, tarihi, mesleği, olayın nasıl gerçekleştiğine dair ayrıntılı bilgi ve son durumları hakkında ayrıntılı bilginin yer aldığı 13 sayfalık rapora göre kaybedilen kişilerden biri dışında tamamı 15 Temmuz 2016 ‘dan sonra kaçırılmış.

İlk olarak 27 Ocak 2016’da kaçırılan Sunay Elmas’ın akıbeti hala bilinmiyor. Kaçırma eylemlerinin tamamına yakını Ankara’da meydana gelmiş. Rapora göre “Bu durum, Ankara’da merkezi bir kamu kurumunda bünyesinde oluşturulan illegal yapılanma tarafından bu kaçırma eylemlerinin yapılarak, kaçırılan kişilerin yine Ankara veya yakın bir yerde tutulduğunu akla getiriyor.”

Kaçırma ve kaçırmaya teşebbüs aşamasında kalan eylemler, en fazla 2017 yılında gerçekleştirilmiş. 27 Ocak 2016-Ekim 2019 tarihleri arasında kaybedilen 24’den kişinden 3’ü 2016 yılında, 10’u 2017’de, 3’ü 2018’de, 8’i ise 2019’da kaçırılmış.

Uluslararası kaçırılma olaylarına da yer verilen raporda Malezya, Pakistan, Kazakistan,  Kosova, Moğolistan, Moldova, Ukrayna, Azerbaycan’dan kaçırılıp Türkiye’ye getirilen Hizmet Hareketi mensuplarının yaşadıkları anlatılıyor. Ayrıca Kaçırma Olaylarında MİT’i İşaret Eden Olgular, MİT’in Adli Soruşturma Yetkisi Var mı, Suç Örgütü Hüviyetine Büründürülen MİT, Kaçırma Eylemlerinin AİHS ve BM Sözleşmeleri Yönüyle Değerlendirilmesi gibi konulara da açıklık getiriliyor.

TÜRKİYE’DE KAYBEDİLEN 24 KİŞİYE AİT SON BİLGİLER İSE ŞÖYLE:

1- Sunay Elmas (Öğretmen): 27 OCAK 2016’da Ankara CEPA AVM önünde kaçırıldı. Halen haber alınamıyor.

2- Ayhan Oran (eski MİT çalışanı): 1 KASIM 2016’da kaçırıldı. Nereden kaçırıldığı bilinmiyor. Halen haber alınamıyor.

3- Mustafa Özgür Gültekin (Rekabet Kurumu Çalışanı): 21 Aralık 2016’da Ankara Beytepe’de kaçırıldı. Halen haber alınamıyor.

4- Hüseyin Kötüce (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu çalışanı): 28 ŞUBAT 2017’de Ankara Batıkent metro istasyonu otoparkında kaçırıldı.  Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden davadan tutuklu.

5- Mesut Geçer (eski MİT çalışanı): 26 Mart 2017’de Ankara Yenimahalle ilçesi Çakırlar’da aracı durdurularak kaçırıldı. Yaklaşık 1 yıl önce Sincan Cezaevinde ortaya çıktı. Halen orada tutuklu.

6-Turgut Çapan (Turgut Özal Üniversitesi çalışanı): 31 Mart 2017’de Ankara Şentepe’de kaçırıldı. Halen haber alınamıyor.

7- Önder Asan (Öğretmen): 1 Nisan 2017’de Ankara Yenimahalle Yahyalar semtinde kaçırıldı. 12 Mayıs 2017’de Ankara Emniyet Müdürlüğünde ortaya çıktı ve gözaltına alındı.

8- Cengiz Usta (Öğretmen): 4 Nisan 2017’de İzmir Torbalı’da kaçırıldı. 10 Temmuz 2017’de Afyon’da bulundu.

9- Mustafa Özben (Avukat): 9 Mayıs 2017’de Ankara Yenimahalle Şentepe Güventepe Caddesinde kaçırıldı. Halen haber alınamıyor.

10-Fatih Kılıç (Öğretmen): 14 Mayıs 2017’de Ankara AŞTİ’de kaçırıldı. Halen haber alınamıyor.

11- Cemil Koçak (Memur): 15 Haziran 2017’de Ankara Altındağ’da kaçırıldı. 100 gün bilmediği bir yerde, daha çok tabutlukta elleri ayakları bağlı vaziyette günlerce kaldı. Sonra Gölbaşında dağ başına bir yere bırakıldı ve Sincan Cezaevinde ortaya çıktı. Hapiste bir yıl kaldıktan sonra sonra tahliye edildi.

12- Murat Okumuş (İzmir Şifa Üniversitesi Hastanesinde yönetici): 16 Haziran 2017’de İzmir Bornova’da kaçırıldı. Halen haber alınamıyor.

13-Ümit Horzum (Türkiye Akreditasyon Kurumunda Uzman Yardımcısı): 6 Aralık 2017’de Ankara Yenimahalle A City AVM’de kaçırıldı. 17 Nisan 2018’de Ankara Emniyet Müdürlüğünde gözaltında olduğu ortaya çıktı.

14- Orçun Şenyücel (Rekabet Kurumunda Uzman): 20 Nisan 2018’de Ankara Türkkonut’ta kaçırıldı. Halen haber alınamıyor.

15- Hasan Kala (Öğretim Görevlisi): 20 Temmuz 2018’de Ankara Batıkent’te kaçırıldı. Halen haber alınamıyor.

16- Ahmet Ertürk (Öğretmen): 16 Kasım 2018’de Ankara’da kaçırıldı. 8 Ocak 2019’da Ankara Emniyet Müdürlüğünde gözaltında ortaya çıktı.

17- Salim Zeybek (BTK uzmanı): 21 Şubat 2019’da Edirne Havsa gişelerinde eşi ve çocuklarının gözü önünde kaçırıldı. 28 Temmuz 2019’da Ankara Emniyetinde gözaltında ortaya çıktı. 10 Ağustos 2019’da tutuklanıp Sincan Cezaevine gönderildi.

18- Gökhan Türkmen (Türkiye Zirai Donatım Kurumunda Kimyager): 7 Şubat 2019’da Antalya Kepez ilçesinde kaçırıldı. 5 Kasım 2019’da Antalya TEM’de ortaya çıktı, Ankara TEM’e götürüldü.

19- Özgür Kaya: 13 Şubat 2019’da Ankara Altındağ Çamlık Mahallesinde kaçırıldı. 28 Temmuz 2019’da Ankara Emniyetinde gözaltında ortaya çıktı. 10 Ağustos 2019’da tutuklanıp Sincan Cezaevine gönderildi.

20- Yasin Ugan: 13 Şubat 2019’da Ankara Altındağ Çamlık Mahallesinde kaçırıldı. 28 Temmuz 2019’da Ankara Emniyetinde gözaltında ortaya çıktı. 10 Ağustos 2019’da tutuklanıp Sincan Cezaevine gönderildi.

21- Erkan Irmak (Öğretmen): 17 Şubat 2019’da İstanbul Ümraniye İstiklal Mahallesinde kaçırıldı. 28 Temmuz 2019’da Ankara Emniyetinde gözaltında ortaya çıktı. 10 Ağustos 2019’da tutuklanıp Sincan Cezaevine gönderildi.

22- Mustafa Yılmaz (Fizyoterapist): 19 Şubat 2019’da Ankara’da kaçırıldı. Halen haber alınamıyor.

23- Yusuf Bilge Tunç (Ticaret Bakanlığı eski çalışanı): 6 Ağustos 2019’da Ankara’da kaçırıldı. Halen haber alınamıyor.

24- Hayrullah Narin (Öğretmen): 11 Eylül 2019’da Ankara’da kaçırılmaya teşebbüs edildi.

İlk siyah Transporter kurbanı Sunay Elmas’ın kaçırılışının 3’üncü yılı

 

Gündem

Kimyasal maddeyle intihar girişimi faciaya dönüyordu: 18 kişi hastanelik oldu

Erzurum’da ailevi sorunları nedeniyle kimyasal madde kullanarak intihar girişiminde bulunan İbrahim A. (22), 18 kişinin zehirlenmesine neden oldu. 6 katlı bina boşaltıldı, AFAD alarma geçti.

BOLD – Olay, merkez Aziziye ilçesinde meydana geldi. Gülşah-İlhami A. çiftinin 4 çocuğundan İbrahim A, odasından çıkmayınca annesi şüphelendi. Odanın kapısını zorlayarak açan anne ve diğer çocuğu, İbrahim A’yı baygın halde buldu. Aile hemen 112’yi arayarak yardım istedi. Kimyasal madde ile intihara teşebbüs ettiği ileri sürülen İbrahim A, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Ona yardım eden aile üyelerinin de zehirlenme şüphesine karşı AFAD ekipleri olay yerine sevk edildi. 6 katlı bina boşaltıldı, polis apartman çevresini güvenlik şeridi çekerek kapattı. Aile ve apartmanda yaşayanlardan 18 kişi, kimyasal maddeden zehirlenme şüphesiyle ambulanslarla hastaneye götürüldü.

MENŞEİ HENÜZ BELİRLENEMEYEN…

Erzurum Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, saat 14.00 sularında, Aziziye ilçesinde ikamet eden 20 yaşındaki İ.A’nın, henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı intihar ettiğinin öğrenildiği belirtildi. İ.A’nın durumundan haberdar olunması üzerine olay yerine 112 Acil Sağlık, polis ve AFAD ekiplerinin sevk edildiği aktarılan açıklamada, “Menşei henüz belirlenemeyen bir maddeden dolayı zehirlenen 3’ü sağlık çalışanı 17 kişi hastaneye kaldırıldı. İntihar eden İ.A. ve diğer kişiler, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılmıştır. Yaralıların hastanedeki müdahaleleri devam etmektedir” ifadesi kullanıldı.

“HAYATI SEVEN BİRİYDİ”

İbrahim A’nın, Kemal Sunal tiplemesiyle ve dizileri arkadaşlarıyla uyarlayıp, videolar çekerek sosyal medyada paylaştığını belirten mahalleden arkadaşı Serhat K, onunla 2 gün önce kahvede karşılaştığını söyledi. İbrahim A’nın hayat dolu olduğunu belirten Serhat K, “Yeni çekimlerin var mı, diye sordum. O da birkaç güne çıkacağını söyledi. Hayatı seven, pozitif bakan birisiydi. Neden böyle oldu bilmiyorum. Kemal Sunal tiplemesiyle kısa videolar çekerdi. Çok üzüldüm” dedi.

Baba İlhami A. ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Oğlum İbrahim’e dua edin, durumu çok ciddi” diye yazdı.

Tutuksuz yargılanan Harbiyeli öğrencilere yakalama kararı

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

ANA HABER | Melih Gökçek dava açtı zararlı çıktı!

Türkiye ve dünya gündeminin öne çıkan haberleri Safa Kalender ile Bold Medya Ana Haber’de… Melih Gökçek Dava açtı zararlı çıktı. Mal varlığı açıklanacak! BOLD

Okumaya devam et

Gündem

Kaçak göçmene ev kiralayana ceza geliyor

Türkiye’ye yasa dışı yollarla gelen veya izin süreleri dolmasına karşın kalmaya devam eden kişilere ev kiralayanlara idari para cezası verilecek. Konuyla ilgili teklif AKP tarafından Meclise sunuldu.

BOLD – AKP tarafından TBMM’ye verilen yeni torba yasa teklifinin kabul edilmesi halinde kaçak göçmenlere ev kiralayanlara ceza kesilecek. Ayrıca teklif ile tüm sığınmacılara süresiz olarak sağlanan, genel sağlık sigortası prim muafiyeti, bir yıla indirilecek.

SAĞLIK SİGORTASI 1 YILA İNDİRİLİYOR

Sözcü’den Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre AKP tarafından TBMM’ye verilen yeni torba yasa teklifinde, Türkiye’deki sığınmacılara ilişkin de hükümler yer alıyor. Teklif ile, tüm sığınmacılara süresiz olarak sağlanan, genel sağlık sigortası prim muafiyeti, bir yılla sınırlandırılıyor. Sığınmacılar Türkiye’ye giriş yapıp, resmi olarak kayıt olduktan sonra bir yıl boyunca Genel Sağlık Sigortası primleri devlet tarafından ödenecek. Bir yılın sonunda bu kişiler gelir testine tabi tutulup, imkanı olanların kendi sigorta primlerini ödemeleri istenecek.

KAÇAK SIĞINMACIYA EV KİRALAYANA CEZA

Yasa teklifi ile Türkiye’de kalmak için geçerli belgesi olmayan sığınmacıların konaklamasına imkan sağlayanlar ve bunlara ev kiralayanlara da idari para cezası verilmesinin önü açılıyor. Yasa teklifinde ayrıca, sığınmacılara verilen ve her altı ayda bir yenilenen geçici kimlik belgelerindeki bu süre sınırı da kaldırılıyor. Kimlik belgelerinin ne kadar zamanda bir değiştirileceğine ilişkin yetki Bakanlığa bırakılıyor.

GİTMEK İSTEYENLERE KOLAYLIK SAĞLANACAK

Yasa teklifinde ayrıca, Türkiye’de resmi ikamet süresi bitmesine rağmen kalmaya devam eden ve idarece yakalanmayan kişilere, ülkeden çıkmak istemeleri halinde kolaylık getirilmesi de yer alıyor.

“Bizleri gaz odalarında, fırınlarda öldüremediler. Ancak Nazilerden daha beterini yapmaya çalıştılar”

Okumaya devam et

Popular