Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Netflix Elif Şafak romanını dizi yapacak

Netflix, The Frankfurter Buchmesse kitap fuarında yaptığı açıklamayla 2019 Man Booker ödül adaylarından Elif Şafak’ın “Aşk” romanının görsel yayın haklarını aldığını duyurdu.

BOLD– İlk olarak 2009 yılında yayınlanan Aşk aylarca en çok satan kitaplar listesinin üst sıralarında kalmış ve o tarihte 38 yaşında olan Şafak’ı zirveye taşımıştı.

KAPAĞI VE REKLAM STRATEJİSİ TARTIŞILMIŞTI

Aşk, Elif Şafak’ın 1994’te başlayan yazarlık serüveninin 10. durağı. Daha önce “Baba ve Piç” (2006) gibi çarpıcı ve sansasyonel bir hikayeyle dikkatleri Şafak “Aşk”la birlikte küresel olarak tanınan bir yazar haline geldi. Ancak, Aşk’ın pembe kapağı ve yazarın kitapla birlikte çekilmiş fotoğraflarını içeren tanıtım posterleri o dönemde çok konuşuldu.

“Eserin ikinci planda bırakılıp yazarın pop star gibi öne çıkarıldığı” eleştirileri yapılsa da Elif Şafak ve yayıncısı Doğan Kitap bu tanıtım stratejisini diğer kitaplarında da sürdürdü. Hatta 2011’de basılan “İskender”in kapağında yazarın erkek kıyafetleriyle çekilmiş fotoğraflarına yer verildi.

2016’da “Havva’nın Üç Kızı”nı yazan Elif Şafak 2019’da yayınladığı “On Dakika Otuz Sekiz Saniye” ile Man Booker adayları arasında yer alsa da ödül Margaret Atwood ve Bernardine Evaristo ikilisinin oldu.

İskender’in kapağı ve Elif Şafak’ın pozları çok konuşulmuştu

AŞK ROMANININ KONUSU

Aşk, evli ve üç çocuklu Ella Rubinstein’ın hayatında her şey yolunda gitmesine rağmen içinde büyüyen ve anlamlandırmadığı boşluğu sorgulamasıyla başlayan bir öykü. Anlam arayışı sırasında Mevlânâ Celâleddin Rûmî, onun yoldaşı Şems-i Tebrîzî, aşkın ve hayatın 40 kuralı ile ilgili bir yazı okuması Ella’yı hem fiziksel hem ruhsal bir yolculuğa çıkarır.

Elif Şafak, Ella’nın yolculuğunu anlatırken hemen her romanında uyguladığı “paralel öyküler” tekniğini kullanıyor. Okuyucu bir yandan Ella ile seyahat ederken bir yandan da Mevlana ve Şems arasındaki sıra dışı dostluğa şahitlik ediyor. Fonda ise Moğol işgali altındaki emniyetsiz, yozlaşmış ve sert Anadolu toprakları…

PROJENİN DETAYLARI HENÜZ AÇIKLANMADI

Netflix, projeyle ilgili olarak henüz başka bir açıklamada bulunmadı. Dizi(belki de film) sadece Ella’nın öyküsüne mi odaklanacak yoksa kitapta olduğu gibi Mevlana ve Şems hikayesine de yer verilecek mi merak ediliyor. Bir diğer merak konusu ise projede yerli oyuncuların yer alıp almayacağı. Netflix’ten yeni bir açıklama gelene kadar bu sorular artabilir gibi görünüyor.

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

M. Night Shyamalan’ın merakla beklenen dizisinden fragman yayınlandı

Zaman zaman kötü işlere imza atsa da Altıncı His, Unbreakable ve Glass gibi yapımlarla iyi bir seyirci kitlesi edinen M.Night Shymalan imzalı Apple+ dizisi The Servant’ın ilk uzun soluklu fragmanı yayınlandı.

BOLD– 28 Kasım’da Apple+ ekranlarında olacak dizinin başrollerinde Lauren Ambrose, Toby Kebbell, Rupert Grint ve Nell Tiger Free yer alıyor.

GİZEMLİ BİR KADIN VE BİR AİLE DRAMI

Yeni doğan bebeklerini kaybeden Philadelphialı bir çift sıra dışı bir terapi yöntemi uygulayarak gerçek bir bebeğe oldukça benzeyen oyuncak bir bebek edinir. Bu bebekle ilgilenmesi için gizemli bir kadını dadı olarak işe alan çift, kendilerini başa çıkması zor karanlık bir güç karşısında bulacaktır.

SHYMALAN HEM YAPIMCI HEM YÖNETMEN

Gizemli öykülere düşkünlüğü ile bilinen M. Night Shymalan’ın kariyeri inişli çıkışlı bir çizgiye sahip. “Altıncı His” ve “İşaretler” gibi yapımlarla başarılı işlere imza atan yönetmenin filmografisinde “Sudaki Kız” ve Mistik Olay” gibi ikinci sınıf işler de var ne yazık ki… Kült animasyon The Last Airbender’ın sinema uyarlaması ise tam bir felaketti.

2015’te Waynward Pines ile TV dünyasına adım atan Shymalan’ın yapımcılığını ve ilk iki bölümün yönetmenliğini üstlendiği “Servant”ın seyirciden nasıl bir reaksiyon alacağı şimdiden merak konusu.

Okumaya devam et

Kültür

Tom Hanks’in yeni filminden fragman yayınlandı

Tom Hanks’in, çocuk programı sunucusu Fred Rogers’a hayat verdiği “A Beautiful Day in the Neighborhood”dan fragman yayınlandı.

BOLD Her filmiyle çıtayı biraz daha yukarı taşıyan 63 yaşındaki başarılı aktör Tom Hanks bu sefer biyografik bir yapımla seyirci karşısına çıkacak.

Tom Hanks ve beyaz perdede canlandıracağı Fred Rogers

ÇOCUKLARIN ÇOK SEVDİĞİ PROGRAMCI

Amerika’da 1968 ve 2001 yılları arasında kesintisiz olarak “Neighborhood” isimli programı sunarak çocuklara rehberlik eden yazar, müzisyen ve kuklacı Fred Rogers’ın hayatını anlatan filmde Tom Hanks’e; Matthew Rhys, Chris Cooper, Susan Kelechi Watson ve Noah Harpster gibi isimler eşlik edecek.

TOM HANKS ÜÇÜNCÜ OSCAR’INI ALABİLİR

Micah Fitzerman-Blue ve Noah Harpster ikilisinin yazdığı filmi Marielle Heller yönetiyor. Heller’in filmograsinde The Diary of a Teenage Girl ve Can You Ever Frogive Me? gibi başarılı işler var.

Dünya prömiyerini eylül ayında Toronto Film Festivali’nde yapan filmde Tom Hanks’in performansı büyük övgü toplamıştı. Oscar için adı şimdiden konuşulan Hanks, 28 Şubat 2020’de gösterime girecek yeni filmiyle heykelciğe uzanabilirse bunu Philadelphia(1993) ve Forrest Gump(1994) filmlerinin ardından üçüncü kez başarmış olacak.

Okumaya devam et

Kültür

Gezici Festival 25. kez yollarda

Kültür Bakanlığı katkısıyla hayata geçirilen Gezici Festival 25. kez Anadolu yollarına çıkıyor.

BOLD– Modern sinemanın kalburüstü örneklerini ve klasikleşmiş yapımları seyirciyle buluşturacak olan Gezici Festival’in bu yılki durakları Ankara, Sinop ve Kastamonu.

FESTİVALLERİN SEÇKİN FİLMLERİ YENİDEN PERDEDE

29 Kasım-5 Aralık tarihleri arasında Ankara’da, 6-8 Aralık’ta Sinop’ta ve 9-12 Aralık’ta Kastamonu’da izleyicilerle buluşacak olan festivalde “Dünya Sineması, Kısa İyidir, Çocuklar İçin, Türkiye Sineması, Sessiz Sinema” gibi artık klasikleşmiş olan bölümler yer alacak.

Festival seçkisi içerisinde Marko Škop’un Oscar aday adayı Karlovy Vary ödüllü filmi Işık, Daha Fazla Işık; Cannes’da Altın Kamera ödülünün sahibi olan Annelerimiz; Cannes’da Belirli Bir Bakış kategorisinin ödüllü filmi Görünmez Yaşam; Berlin Film Festivali’nde Uluslararası Af Örgütü ödülü alan Sıra Sende; oyuncu Billie Piper’ın beyaz perdede yönetmenlik denemesi Ayrık Otları; Sandra Kogut’a Altın Portakal’dan ödül kazandıran Üç Yaz; Berlin Film Festivali ve İstanbul Film Festivali’nde gösterilen ve ödüllere layık görülen Sinek Kuşu; Altın Portakal’da En İyi Uluslararası Film ödülünün sahibi olan Zaman Her Şeyi Siler gibi seçkin yapımlar bulunuyor.

Okumaya devam et

Popular