Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Kamboçya’da gözaltına alınan Karaca’nın eşinden çağrı: Eşimi bize getirin

Kamboçya’da Türk Büyükelçiliği’nin verdiği sahte belge ve bilgilerle gözaltına alınan Osman Karaca’nın eşinden tüm dünyaya çağrı: “Eşimi bize getirin. Gerçekten çaresiziz.”

BOLD – Kamboçya’daki Türk Büyükelçiliği’nin verdiği sahte bilgi ve belgelerle gözaltına alınan ve Türkiye’ye iade edilmesi riski bulunan Hizmet Hareketi gönüllüsü Osman Karaca’nın eşi, Twitter üzerinden tüm dünyaya çağrı yaptı: “Eşimi bize getirin. Gerçekten çaresiziz.”

14 Ekim’de Kamboçya’nın başkenti Pnom Penh’te gözaltına alınan Osman Karaca’nın eşi Grace Lalrinmawii Karaca Twitter hesabı üzerinden Türkçe, İngilizce ve İspanyolca paylaşımlarla eşinin salıverilmesi için kampanya başlattı.

KARACA: YAŞAMINDAN ENDİŞELİYİM, KORKUYORUM

Meksika vatandaşı olan Grace Lalrinmawii Karaca, eşinin gözaltına alınmasının üzerinden 4 gün geçtiğini belirterek, “Onun için endişeliyim ve korkuyorum. Yaşamından endişeliyim” dedi.

Karaca, Meksika Dışişleri Bakanlığı, Vietnam’daki Meksika Büyükelçiliği, Kamboçya’daki Meksika fahri konsolosluğu ve Meksika İnsan Hakları Dairesi ile temasa geçtiklerini ve yardım istediklerini belirtti.

KAMBOÇYA İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA GÖTÜRÜLDÜ

Eşinin gözaltına alınmasına şahit olan Osman Karaca’nın bir arkadaşının kendisine ilettiklerini anlatan Grace Lalrinmawii Karaca, eşinin bankadaki bir işlemi sırasında 8 polis tarafından gözaltına alındığını ifade etti.

Grace Lalrinmawii Karaca, “Polisler, direnmeleri halinde kendisini zor kullanarak ve sürükleyerek götüreceklerini söylemişler. Yanındaki arkadaşı araçla polislerin arkasından gitmiş ancak polisler engellemiş. Polislerden birisi, Karaca’yı Kamboçya İçişleri Bakanlığı’na götürdüklerini söylemiş.” dedi.

HİÇKİMSEYLE GÖRÜŞTÜRÜLMÜYOR, YASAL HAKLARI VERİLMİYOR

Karaca, “Herkesten, Kamboçya ve Meksika Hükümeti’nden kocamı bulmama yardım etmelerini talep ediyorum. Onu bize getirin. Gerçekten çaresiziz.” dedi.

Eşinin Kamboçya’daki bir üniversitede eğitim danışmanlığı işine kabul edildiğini ve Kasım ayında Kamboçya’ya taşınmayı düşündüklerini ifade eden Karaca, “Kamboçya Hükümeti onu bütün yasal ve güvenlik haklarından mahrum olarak gözaltında tutuyor. Hiç kimseyle görüştürmüyor” ifadelerini kullandı.

OSMAN KARACA’NIN GÖZALTINA ALINMASI

Kamboçya’daki Türk Büyükelçiliği, Meksika vatandaşı olan Karaca’nın Meksika vatandaşı olmadığı ve geçerli bir seyahat belgesi olmadığına ilişkin Kamboçya Hükümeti’ne bilgi vermişti. Osman Karaca bunun üzerine 14 Ekim’de başkent Pnom Penh’te terörle mücadele polisleri tarafından gözaltına alınmıştı.

Türk Büyükelçiliği’nin yalanını Vietnam’da bulunan ve Kamboçya makamları nezdinde akredite Meksika’nın Vietnam Büyükelçiliği ortaya çıkarmıştı.

Karaca’nın gözaltından salıverilmesi ve iadesinin önüne geçmek için Vietnam’daki Meksika Büyükelçiliği 15 Ekim’de bir yazı yazarak Karaca’nın Meksika vatandaşı olduğunu belirtti ve pasaportunun bir kopyasını da yazıya eklemişti.

GRACE LALRINMAWII KARACA’NIN KONUŞMASININ TAM METNİ *

“Merhaba benim adım Grace Lalrinmawii Karaca, Meksika’da yaşayan, yasal bir Meksika vatandaşıyım. Eşim Osman Karaca 14 Ekim 2019 tarihinde Kamboçya’ da bir bankada polis tarafından zor kullanılarak tutuklandı. 4 gün geçmesine rağmen kendisinden hiçbir haber alamadım. Çok endişeliyim ve hayatının tehlikede olmasından korkuyorum.

Meksika’daki dış işleri bakanlığı ile iletişime geçtik. Vietnam’da bulunan Meksika Elçiliği ve Kamboçya’daki konsolosluklar ile de. Bir de Meksika’daki insan hakları ofisi ile iletişim kurduk. Kaçırıldığına tanık olan bir kişinin ifadesine göre eşim banka hesabının blokunu kaldırmaya çalışıyordu.
Bir polis gelip eğer onlarla gelmezse ve karşı koyarsa onu zorla götüreceklerini söylemiş.
Zor kullanarak dışarıda bekleyen arabaya götürülmüş. Bir arkadaşı onu takip etmeyi denemiş fakat kasten arabasının önünü kapatmışlar.

Ama bir arkadaşı gitmeden önce onu Kamboçya’daki içişleri bakanlığına götüreceklerini söyledi.

Ben Kamboçya ve Meksika devletleri dahil herkesten eşimi bulmam için yardım etmelerini ve bize getirmelerini istiyorum. Gerçekten çok çaresisiz. Sekiz yıl önce Kamboçya’da çalışıyorduk çünkü orası bizim ikinci evimiz gibiydi. Eşime Kamboçya’daki Praga Üniversitesi’nde eğitim danışmanı olması için iş teklif edilmişti ve oraya gideceği için çok mutluydu. Kasım ayında taşınmayı planlıyorduk.

Çocuklarım da yasal olarak Meksika pasaportuna sahipler. Kamboçya devletinin eşimi hiçbir yasal güvenlik hakkına erişimi olmadan ve dışarıdan kimse ile iletişim erişimi olmadan göz altında tutmalarının büyük şokunu yaşıyorum.” (Çeviri: Kuaybe Sönmez)

Türk Büyükelçiliği sahte belge üreterek Osman Karaca’yı kaçırmaya çalışıyor

Dünya

Türk Konsolos Amerikalı Diplomatı kürsüden indirdi

Türk Konsolos, Mevlid-i Nebi programında konuşacak ABD’li diplomatı Diyanet İşleri Ateşesi’nin talebi üzerine kürsüden indirdi. Skandal kameralara yansıdı.

BOLD – Köstence’de Mevlid-i Nebi haftası nedeniyle düzenlenen programda, ABD’li diplomat, Köstence Başkonsolosu Sulhi Turan’ın müdahalesiyle kürsüden indirildi. Köstence Jean Constantin Tiyatro Salonu’nda pazartesi akşamı düzenlenen etkinlikte, Romanya Müftüsü Murat Yusuf ve Romanya Kültür Bakanlığı Müsteşarı Victor Opaschi birer konuşma yaptı.

Ardından kürsüye Amerika Birleşik Devletleri Bükreş Büyükelçi Yardımcısı Abigail Rupp davet edildi. Rupp, kürsüye çıkarken, Köstence Başkonsolosu Sulhi Turan yerinden kalkarak sahneye yaklaştı.

Konuşmaya başlayan Amerikalı diplomata, ”Üzgünüm, konuşmanız programda yok.” sözleriyle müdahale etti. Arkadan gelen Din İşleri Ataşesi Yunus Akkaya da, ”Bu bizim programımız. Hayır!” sözleriyle konuşmacıya karşı çıktı.

Bunun üzerine Amerikalı diplomat Rupp, ”Misafirperverliğiniz için teşekkür ederim” diyerek aşağı indi.

ABD: TALİHSİZ BİR DAVRANIŞ

Haberin medyada yer almasının ardından Amerikan Büyükelçiliği, Mediafax’a açıklama gönderdi. Amerikalı diplomatın maruz kaldığı durumdan üzüntü duyulduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi: ”Türk Hükümeti temsilcilerinin, ABD üst düzey bir temsilcisinin rolüne aleni olarak itiraz etmeleri ve Romanya’da paylaştığımız dini özgürlük ve çeşitliliğin değerlerini kutlayan bir etkinlikte konuşmasını engellemesi talihsiz bir durumdur.”

TÜRK KONSOLOSLUĞU: DAVETLİ DEĞİL

Köstence başkonsolosluğunca basına gönderilen açıklamada ise, Amerikalı diplomatın programa davetli olmadığı ileri sürüldü. Başkonsolosun kibarca durumu izah ettiği savunulan açıklamada, ”Bunun üzerine Amerikalı diplomat sahneden inmiş, Sayın Turan anlayışı için ona teşekkür etmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Program, Köstence Belediye Başkanı Decebal Fagadau ve Başkonsolos Sulhi Turan’ın konuşmalarıyla devam etti. Programda ayrıca çeşitli ilahiler söylendi.

Yaşanan skandal, son dönemde Türkiye ile Amerika arasında yaşanan tansiyonun bir yansıması olarak görülüyor.

İNGİLİZCE KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ DİKKAT ÇEKTİ

Bu arada Başkonsolos Sulhi Turan’ın İngilizce konuşmakta zorlanması ve arka planda Din İşleri Ateşesi Yunus Akkaya’nın Başkonsolosu yönlendirmesi dikkat çekti.

DIPLOMAT AMERICAN, RETRAS DE PE LISTĂ

O întâmplare mai puțin obișnuită a avut loc seara trecută la un eveniment organizat de Muftiatul Cultului Musulman din România. Adjunctul șefului misiunii diplomatice a Ambasadei SUA la București a fost dat jos de pe scenă de consulul general al Republicii Turcia la Constanța pe motiv că discursul diplomatului american nu era în program.

Gepostet von Dobrogea TV am Dienstag, 19. November 2019

Okumaya devam et

Dünya

Camide DJ’li eğlencenin faturası afişe kesildi

Almanya’da Diyanete bağlı DİTİB Ulu Camii’nde düzenlenecek DJ’li ve piyangolu eğlence, gelen tepkiler üzerine iptal edildi. Fatura organizasyonu hazırlayan kadınların yaptırdığı afişe kesildi.

BOLD – Almanya’daki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Ulu camide 29 Kasımda düzenlenmesi planlanan DJ’li eğlence programı sosyal medyada gündem olunca Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) olaya el attı. Çeyrek altın ödüllü, giriş ücreti 5 Avro olan program Diyaneti İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Ataşeliği tarafından iptal edildi.

MÜSLÜMAN BİRBİRİNE DESTEK OLMALI

Ulu Cami’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ise “ Buradaki hata afişlerin basımında olmuştur. Biz de durumdan haberdar olunca müdahale ettik. Yurt dışında bizler için camiler sadece ibadethane değil birer toplanma noktası. Her koşulda Müslümanlar birbirine destek olmalı. Allah birliğimizi bozmasın. Allah’a emanet olunuz” denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle: “Değerli Yurttaşlarım ve Kardeşlerim, sosyal medyada tamamen saptırılarak çirkin yorumlara sebep olan bir durumu düzeltmek istiyorum. Bahsi geçen eğlenceyi her zaman camilerimizin kalkınmasında çok emeği geçen hanımlar organize ettiler. Bizden sadece, caminin ibadethanesinden ayrı olan salonumuzu kullanmayı talep ettiler. Durum bundan ibarettir. Buradaki hata afişlerin basımında olmuştur. Biz de durumdan haberdar olunca müdahale ettik. Bu eğlenceyi DİTİB’in veya Camimizin organize etmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ayrıca program iptal edilmiştir. Yurt dışında bizler için camiler sadece ibadethane değil birer toplanma noktası. Her koşulda Müslümanlar birbirine destek olmalı. Allah birliğimizi bozmasın. Allah’a emanet olunuz.”

TEPKİLER ÇIĞ GİBİ

Sosyal medyada da gündem olan organizasyon vatandaşların da tepki çekti. Bazı sosyal medya kullanıcıları, paylaştıkları montajlı görüntülerle cami yönetimine tepki gösterdi.

Okumaya devam et

Dünya

Erdoğan ve YPG, Time’da yarışıyor

Time Dergisi, “Yılın Kişisi” adaylarını açıkladı. Genç çevreci Greta Thunberg, YPG ve AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan aynı listede yer aldı.

BOLD – Amerikan Time Dergisi’nin 1927 yılından bu yana düzenlediği “Yılın Kişisi” adayları listesi açıklandı. Listede “IŞİD’le savaştan sonra tek başına bırakıldıkları” öne sürülen YPG, genç çevreci Greta Thunberg, Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Game of Thrones dizisi, Mısırlı futbolcu Muhammed Salah da yer aldı. Çin’de 5 aydır sokaklarda olan ABD yanlısı protestocular da listede yerini aldı.

NASIL OY VERİLİR?

Time’ın yayınladığı ankete online ulaştıktan sonra e-mail doğrulaması yapılarak oy verilebilir. Fotoğrafın altında “YES” (Evet) “NO” (Hayır) şeklinde iki sekme bulunuyor. “YES” sekmesini tıklayarak oy kullanabilir, 2019’da Yılın Kişisi olarak görmek istediğiniz adayı seçebilirsiniz. İnternetteki oylama sonrasında derginin editörleri “finalistler” arasından tercihlerini belirliyor. Dergi, seçilecek bu kişilerle ilgili son sayısında özel kapaklar tasarlayacak.

Savcı 127 sanığın ifadesini yarım sayfada özetledi

Okumaya devam et

Popular