Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

BDDK’nın altına 8 taksit kararı tefecilere yarayacak

BDDK’nın altın alımında taksit sayısını 4 aydan 8 aya çıkarmasına en çok tefeciler sevinidi. Bu uygulama altın satışı yapmış gibi gösterip tefecilik yapanların işlerini daha da artıracak. Bankadan kredi alamayanlar, borcunu taksitlere yaymak isteyenler tefecilerin yolunu tutacak.

BOLD – Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) altın alımında taksit sayısını 4 aydan 8 aya çıkardı. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek basılı ve külçe halinde olmayan kuyumla ilgili harcamalarda taksitlendirme artık 8 olacak.

UYGULAMA TEFECİLERİN İŞLERİNİ AÇACAK

BDDK’nın bu kararı altın satışı yapmış gibi gösterip tefecilik yapanların işlerini daha da artırması bekleniyor. Borçlarından dolayı bankalarından kredi çekemeyenler, borçlarını daha çok taksit yapmak için tefecilerin yolunu tutacak.

TEFECİ OPERASYONLARI BİTMEK BİLMİYOR

Kuyumcu adı altında tefecilik yapanlara yönelik operasyonların ardı arkası kesilmiyor. Bingöl’de yapılan operasyonda tefecilik yaptığı gerekçesiyle bir kuyumcu gözaltına alındı. Altın ticareti yapılıyormuş gibi göstererek vatandaşlara yüzde 50’lere varan faiz miktarlarıyla borç para verip haksız kazanç elde ettiği tespit edilen A.R.D, düzenlenen operasyonla yakaladı.

5 MİLYARLIK PARA HAREKETİ

Ankara’da ise günlük 1.5 milyon liralık para akışını kontrol eden, hesaplarında 5 milyar TL civarında bir para hareketi olduğu tespit edilen tefeci çetesi yakalandı. Göstermelik kuyumcu, telefoncu ve tekel bayi satışı adı altında iş yeri açarak POS cihazı üzerinden tefecilik yapan örgütün, borçlu kişilerin kartlarından yüksek faizli paralar çektiği ortaya çıkmıştı.

Ziraat Bankası çalışanından çiftçi vurgunu

 

Ekonomi

Türkiye’nin Amerikan Merkez Bankası’na ‘Dolar’ başvurusu reddedildi iddiası!

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) başka ülkelerin merkez bankalarına sağladığı dolar likiditesine dahil olmak isteyen Türkiye’nin başvurusunun olumsuz olduğu iddia edildi.

BOLD-Türkiye’nin Amerikan Merkez Bankası’nın başka ülkelerin merkez bankalarına dolar likiditesi sağlamak için açtığı Swap (Para takası) hattına dahil olmak için geçtiğimiz ay Washington’a başvurduğunu ancak kabul görmediğini iddia edildi.

Amerikan Merkez Bankası, artan küresel dolar talebini karşılamak üzere 14 ülke ile Swap hattı kurmuştu. FED Swap hattını önce Avrupa, Japonya, Kanada, İsviçre ve İngiltere merkez banklarıyla takas kurmuş, daha sonra 19 Mart’ta Singapur, Güney Kore, Brezilya, İsveç, Avustralya, Yeni Zelanda, Meksika, Norveç ve Danimarka merkez bankalarını da dahil etmişti.

Uluslararası haber ajansı Bloomberg’in haberine göre, Ankara Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın da takas hattına dahil edilmesini resmi olarak talep etti. Ancak bu talebe henüz olumlu yanıt verilmedi.

Dünya Bankası: Türkiye’nin büyümesi düşecek, bütçe açığı patlayacak

Okumaya devam et

Ekonomi

Dünya Bankası: Türkiye’nin büyümesi düşecek, bütçe açığı patlayacak

Yeni tip koronavirüs salgını sonrasında Türkiye ekonomisi için 2020 yılı büyüme ve enflasyon öngörüsünü değiştiren Dünya Bankası, ekonomik büyümenin yüzde 5 düşeceğini ifade etti.

BOLD-Çin’in Wuhan kentinden ortaya çıkan ve dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Dünya Bankası, Türkiye ekonomisi için 2020 yılı büyüme ve enflasyon öngörüsünü değiştirdi.

Salgın öncesinde Türk ekonomisinin 2020 yılında yüzde 3 civarında büyüyeceğini tahmin eden Dünya Bankası, beklentisini revize ederek yüzde 0,5’e indirdi. Banka, Türkiye’nin 2021 ve 2022 yıllarında ise yüzde 4 büyümesini öngörüyor.

Diğer taraftan bankanın enflasyon beklentileri de değişti. Banka tüketici enflasyonunu 2020 için yüzde 11 olarak tahmin etti. Dünya Bankası’na göre enflasyon 2021’de yüzde 9’a, 2022’de ise yüzde 8,5’e gerileyecek.

BÜTÇE AÇIĞINDA ARTIŞ!

Dünya Bankası bütçe açığında ise büyük artış öngörüyor: Bankanın tahminine göre bütçe açığının GSYH’ya oranı bu yıl yüzde 4,5’e yükselecek. 2022’de ise yüzde 2,9’a gerileyecek.

Koronavirüs salgınına karşı açıklanan 100 milyar liralık ekonomik paket ve ek önlemlerin bütçe açığında bu yıl büyük artışa yol açacağı ekonomistler tarafından da dile getiriliyordu.

Kefen parasını tüketen Türkiye astronomik faizle borçlanmaya başladı

Okumaya devam et

Ekonomi

Akbank emekliye promosyonu kesti

Sabancı Holdinge ait Akbank, emekli müşterilerine bu yıl promosyon ödemeyecek. Karar, müşterilere kısa mesaj yoluyla bildirildi. Bankaya “ahlaksız tutum” eleştirisi yöneltildi.

BOLD – Akbank, 13 bin emekli müşterisine bu yıl için promosyon ödememe kararı aldı. Banka, kararı müşterilerine SMS mesajı ile bildirdi. Gönderilen mesajda, ”Bankanın idare meclisinden çıkan karara istinaden, bu dönem sandık emeklilerine promosyon ödemesi yapılmayacaktır” denildi.

‘YAPTIKLARINIZ UNUTULMAYACAK’

Konuyu sosyal medyada gündeme getiren gazeteci Barış Yarkadaş, ”Bu ülke, koronavirüs belasından bir gün kurtulacak ama sizin bu ahlaksız tutumunuz hiçbir zaman unutulmayacak” diyerek tepki gösterdi.

Ali Babacan: Koronavirüse Merkez Bankasındaki eksi bakiyeyle yakalandık

Okumaya devam et

Popular