Bizimle iletişime geçiniz

Genel

2019 yılının son 10 ayında 25 bin 404 düzensiz göçmen Türkiye’ye geri itildi

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’dan 2018 yılında 11 bin 867, 2019 yılının ilk on ayında ise 25 bin 404 düzensiz göçmenin Türkiye’ye itildiğini açıkladı.

BOLD-Yunanistan’ın yeni hükümetine çağrıda bulunan Dışişleri Bakanlığı, “Yeni Yunan hükümetini, elimizde her türlü bilgisi ve belgesi bulunan ve Avrupa Konseyi tarafından da tespit edilmiş geri itme vakalarını inkâr etmek yerine, uluslararası hukuka aykırı olan bu politikasını düzeltmek üzere çalışmaya davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

2018’DE 11 BİN 867 KİŞİ GERİ İTİLDİ

Yunanistan’dan Türkiye’ye zorla itilen düzensiz göçmenlere ilişkin açıklama yapan bakanlık “Yunanistan, düzensiz göçmenlerin ülkemize Yunan makamları eliyle itilmesi durumunu inkâr etse de, sınırımızda Yunan görevliler eliyle gerçekleştirilen düzensiz göçmenlerin geri itilmesi olayları hem denizde hem de karada devam etmektedir. Yunanistan’dan 2018 yılında 11 bin 867, 2019 yılının ilk on ayında 25 bin 404 düzensiz göçmen ülkemize itilmiştir. Geri itilen göçmenlerle yapılan mülakatlardan, bu kişilerin Yunan görevliler tarafından yakalandıktan sonra şahsi eşyalarına el konularak hiçbir resmi işlem uygulanmadan, birçok olayda kabul edilemez muamelelere maruz bırakılıp darp edilerek ve Yunan görevlilerin refakati eşliğinde sınırlarımıza itildiği belirlenmiştir” vurgusu yapıldı.

BAKANLIK, YUNAN MAKAMLARININ UYGULAMASINA TEPKİ GÖSTERDİ

Yunanistan’ın düzensiz göçmenleri geri itme uygulamalarına ilişkin ellerinde görüntülerin olduğu belirtilen açıklamada, “Yunanistan’ın uluslararası hukuka aykırı geri itme faaliyetleri, Avrupa Konseyi raporlarında da kayıtlıdır. Avrupa Konseyi, Yunanistan’dan uluslararası hukuka aykırı söz konusu geri itme faaliyetlerinin durdurulmasını ve bu olayların araştırılmasını istemiştir.” denildi.

Yunanistan’ın hukuka aykırı geri itme uygulamasını inkâr ettiği belirtilen açıklamada, “Yunan makamlarının, ilgili birimlerimizce ve Avrupa Konseyi tarafından tespit edilmiş uluslararası hukuka aykırı geri itmeleri inkar etmesi sahadaki gerçeği değiştirmemektedir. Yeni Yunan hükümetini, elimizde her türlü bilgisi ve belgesi bulunan ve Avrupa Konseyi tarafından da tespit edilmiş geri itme vakalarını inkâr etmek yerine, uluslararası hukuka aykırı olan bu politikasını düzeltmek üzere çalışmaya davet ediyoruz.” vurgusu yapıldı.

BM eski Başsavcısı del Ponte: Erdoğan hakkında savaş suçundan soruşturma açılmalı

Genel

Ümit Nağmeleri’nden yeni video:Çemberimde Gül Oya

Ümit Nağmeleri Çemberimde Gül Oya parçası ile ‘Kardeşine Ses Ver-2’ projesini yayınladı. 21 ülkeden 55 öğrenci bu sefer Çanakkale-Biga yöresine ait Çemberinde Gül Oya Türküsü  için bir araya geldi. 

ÜMİT NAĞMELERİ daha önce Kardeşine Ses Ver projesi için dünyanın farklı ülkelerin yetenekli öğrencileri internet üzerin bir araya getirmişti. 

Öğrenciler ‘Çalın davulları çaydan aşağıya amman mezarımı kazın dostlar belden aşağıya koyun sularımı kazan dolunca amman” demişti. 

Projeye destek veren ülkelerin isimleri ise şöyle; Türkiye, Endonezya, Japonya, Belarus, Nijerya, Kosova, Rusya, Avustralya, Orta Asya, Romanya, Ukrayna, Almanya, Liberya, Arnavutluk, Kazakistan, Makedonya, G.Afrika, Fransa, Tunus, Mozambik, Kırgızistan, Kenya. 

Çemberimde gül oya

Gülmedim doya doya

Çemberimde gül oya

Gülmedim doya doya

Dertleri karıyorum

Günleri saya saya

Al beni kıyamam seni

Dertleri karıyorum

Günleri saya saya

Al beni kıyamam seni

Pembe gül idim soldum

Ak güle ibret oldum

Pembe gül idim soldum

Ak güle ibret oldum

Karşı karşı dururken

Yüzüne hasret kaldım

Al beni kıyamam seni

Karşı karşı dururken

Yüzüne…

Okumaya devam et

Genel

Abdülkadir Selvi’den Z kuşağına “disklike” uyarısı

YKS öncesi gençlerle yaptığı online söyleşide Erdoğan’ı ‘dislike’layan yaklaşık 400 bin gence uyarıda bulunan Selvi, ”Şimdiden uyarayım dislike atan dislike’lanır” dedi.

BOLD- Gelecek seçimlerdeki 7 milyona yakın oy potansiyeli bulunan Z kuşağını köşesine taşıyan Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, hiçbir önyargı olmadan gençleri tanımaya çalıştığını söyledi.

Z kuşağının kimilerine göre devrimci, kimilerine göre de sorumsuz olarak tanımlandığını belirten Selvi, 2000’den sonra doğan bu gençleri tanımak için Gezici Araştırma şirketinin anketini incelediğini yazdı.

Anket çalışması sonuçlarından örnekler veren Selvi şu bilgileri okurlarıyla paylaştı, ”Hızlı düşünme metodları yüksek. Toplumsallıktan çok bireyseller. Bağımsız ve özgür olmayı seviyorlar. Ama takım çalışmasına da yatkınlar. Özgüvenleri yüksek. Bu kuşak için mümkün olmayan bir şey yok. Mümkün olan hemen, imkânsız olan derhal durumu. Aileleri ile dünyaya bakış açıları arasında fark yüzde 86.7 seviyesinde. Tam bir uçurum var desene şuna.”

SİYASİLER İYİ TANIMALI

Gençlerin yüzde 87.2’sinin sosyal medya hesabı olduğunu ve günün 6 saatlerini sosyal medyada geçirdiklerini belirten Selvi, ”Z kuşağının oylarını almaya talip olan siyasi partilerin bu gençleri iyi tanıması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Selvi yazısının devamında gençler için, ”Çevre, insan hakları, hayvan hakları ve sıfır atık konusunda duyarlı olan bu gençler, aynı zamanda yerel değil, dünyalı. “Dünyalı dedik” de “Ülke sevgileri yok” demedik. Ama bir kedinin ölümü için dünyayı yakabilirler” diye konuştu

‘DİSLİKE ATAN DİSLİKE’LANIR

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın YKS öncesi gençlerle yaptığı online söyleşide Erdoğan’ı ‘dislike’layan yaklaşık 400 bin gence bir uyarıda da bulunan Selvi, ”Bu da benden Z kuşağı gençlere gelsin: Gençler, şimdiden uyarayım dislike atan dislike’lanır” dedi.

Okumaya devam et

Genel

Feyzioğlu: Avukatların çıkarları için Sayın Cumhurbaşkanı ile yakınım

Çoklu baro düzenlemesinde tartışmaların odağına oturan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, iktidara avukatların sorunlarını çözmek için yakın durduğunu öne sürdü.

BOLD – Baro başkanlarının desteğini kaybeden Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Habertürk’ten Sevilay Yılman’a konuştu. Feyzioğlu, çoklu baro sistemine karşı olduğunu belirtti. “Yanlış buluyorum… Çünkü endişeliyim… Çoklu sistem mezhepçi, etnikçi, marjinal baroların türemesine yol açacak bir sistemdir” dedi.

Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir sistem olmadığını vurgulayan Feyzioğlu, sadece İngiltere’de çoklu baroya benzer bir düzen olduğunu aktardı. Feyzioğlu, şöyle devam etti: “Zaten siyasileştiğinden şikayet edilen barolar çoklu baro ile birlikte iyice siyasileşecek ve zaten kutuplaşmış olan savunma iyice kutuplaşacak…”

Feyzioğlu, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere AKP iktidarı ile yakınlığının sorulması üzerine şu cevabı verdi: “Benim Sayın Cumhurbaşkanı ile yakın olmamın nedeni bellidir. Ben siyasetçi değilim. Bir partinin temsilcisi değilim. Ben ülkenin Barolar Birliği Başkanıyım ve sorumluluğum da bu birliğin çatısı altındaki avukatların çıkarlarının kollanması adına tavır almaktır!”

Okumaya devam et

Popular