Bizimle iletişime geçiniz

Genel

2019 yılının son 10 ayında 25 bin 404 düzensiz göçmen Türkiye’ye geri itildi

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’dan 2018 yılında 11 bin 867, 2019 yılının ilk on ayında ise 25 bin 404 düzensiz göçmenin Türkiye’ye itildiğini açıkladı.

BOLD-Yunanistan’ın yeni hükümetine çağrıda bulunan Dışişleri Bakanlığı, “Yeni Yunan hükümetini, elimizde her türlü bilgisi ve belgesi bulunan ve Avrupa Konseyi tarafından da tespit edilmiş geri itme vakalarını inkâr etmek yerine, uluslararası hukuka aykırı olan bu politikasını düzeltmek üzere çalışmaya davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

2018’DE 11 BİN 867 KİŞİ GERİ İTİLDİ

Yunanistan’dan Türkiye’ye zorla itilen düzensiz göçmenlere ilişkin açıklama yapan bakanlık “Yunanistan, düzensiz göçmenlerin ülkemize Yunan makamları eliyle itilmesi durumunu inkâr etse de, sınırımızda Yunan görevliler eliyle gerçekleştirilen düzensiz göçmenlerin geri itilmesi olayları hem denizde hem de karada devam etmektedir. Yunanistan’dan 2018 yılında 11 bin 867, 2019 yılının ilk on ayında 25 bin 404 düzensiz göçmen ülkemize itilmiştir. Geri itilen göçmenlerle yapılan mülakatlardan, bu kişilerin Yunan görevliler tarafından yakalandıktan sonra şahsi eşyalarına el konularak hiçbir resmi işlem uygulanmadan, birçok olayda kabul edilemez muamelelere maruz bırakılıp darp edilerek ve Yunan görevlilerin refakati eşliğinde sınırlarımıza itildiği belirlenmiştir” vurgusu yapıldı.

BAKANLIK, YUNAN MAKAMLARININ UYGULAMASINA TEPKİ GÖSTERDİ

Yunanistan’ın düzensiz göçmenleri geri itme uygulamalarına ilişkin ellerinde görüntülerin olduğu belirtilen açıklamada, “Yunanistan’ın uluslararası hukuka aykırı geri itme faaliyetleri, Avrupa Konseyi raporlarında da kayıtlıdır. Avrupa Konseyi, Yunanistan’dan uluslararası hukuka aykırı söz konusu geri itme faaliyetlerinin durdurulmasını ve bu olayların araştırılmasını istemiştir.” denildi.

Yunanistan’ın hukuka aykırı geri itme uygulamasını inkâr ettiği belirtilen açıklamada, “Yunan makamlarının, ilgili birimlerimizce ve Avrupa Konseyi tarafından tespit edilmiş uluslararası hukuka aykırı geri itmeleri inkar etmesi sahadaki gerçeği değiştirmemektedir. Yeni Yunan hükümetini, elimizde her türlü bilgisi ve belgesi bulunan ve Avrupa Konseyi tarafından da tespit edilmiş geri itme vakalarını inkâr etmek yerine, uluslararası hukuka aykırı olan bu politikasını düzeltmek üzere çalışmaya davet ediyoruz.” vurgusu yapıldı.

BM eski Başsavcısı del Ponte: Erdoğan hakkında savaş suçundan soruşturma açılmalı

Genel

Balat’ta cinsel saldırıya uğradı; yaşadığı dehşet anlarını sosyal medyadan paylaştı

İstanbul Balat’ta sabah saatlerinde çalıştı işyerine giderken cinsel saldırıya uğrayan Sevgi Korkut, kendisine saldıran sapığı sosyal medya hesabından ifşa etti.

BOLD-Her geçen gün giderek artan kadınlara yönelik cinsel saldırılardan biride İstanbul Balat’ta yaşandı. Sabah saat 8.50’de çalıştığı işyerine giderken kimliği belirsin bir kişi tarafından cinsel saldırıya maruz kalan Sevgi Korkut isimli vatandaş, yaşadığı dehşet anlarını sosyal medya hesabında anlattı.

Yayınladığı güvenlik kamerasına ait videoda kendisine saldıran şahsı ifşa eden Korkut, ‘kedi küllüğü’ isimli twitter hesabından “Ne yazık ki başıma geldi. 15.12.2019 pazar sabahı 08.50 sularında Balat’taki işime giderken sokakta cinsel saldırıya uğradım. Arkamdan geldiğini fark etmediğim bir şahıs beni sıkıştırıp zorla öptü. Neye uğradığımı şaşırdım. Çığlıklarımla sokağı ayağa kaldırdım.” paylaşımında bulundu.

Çığlık atması üzerine saldırganın kaçtığını anlatan Korkut, “şahıs geldiği yönden koşarak kaçtı. Bir süre kovaladım. Mahalle sakinleri de koşturdu peşinden ancak gözden kaybettik. Polise şikâyette bulundum. Olayın yaşandığı sokaktaki liseden kamera görüntülerini polis eşliğinde aldık.” ifadesini kullandı.

Saldırıya uğradığı yere yakın bir yerdeki okulun güvenlik kamera kayıtlarına ait görüntüleri paylaşan Korkut, “Görüldüğü gibi adam planlı bir şekilde arkamdan hazırlık yaparak geliyor. Beni ne kadar takip etti bilmiyorum. Sokakta gündüz saati yürüyemeyecek hale getiren ve özgürlüğümü kısıtlayan, cinsel saldırıda bulunan bu şahıs inşallah kısa sürede yakalanır.” dedi.

Aziz Sancar Şehir Üniversitesi’nden istifa etti: Hocam çarşı karıştı, ayrıl

Okumaya devam et

Genel

Yatılı kız kuran kursuna, çıkışı olmayan yangın merdiveni yaptılar!

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde Müftülük tarafından Yatılı Kız Kuran Kursu’na yangın merdiveni yaptırıldı. 15 bin liraya mal olan merdivenin çıkış kapsının bulunmaması dikkat çekti.

BOLD-Muğla’nın Seydikemer ilçesi Müftü Vekili ve aynı zamanda İlçe Vaizi Mustafa Ünal’ın görevde olduğu dönemde Haziran ayında yaklaşık 15 Bin TL maliyetle 35 kız öğrencinin kaldığı kuran kursuna yangın merdiveni yaptırıldı. Binaya yapılan yangın merdivenin çıkış kapısının bulunmaması ise dikkat çekti.

Odatv’de yer alan habere göre, Seydikemer ilçe müftülüğüne vekaleten bakan Vaiz Mustafa Ünal, İlçe Müftülüğü’ne atanan Orhan Turan’dan sonra Muğla’nın Dalaman ilçesine tayin istediği ifade edildi. Skandal olaya imza atan Mustafa Ünal hakkında daha önce Diyanet Vakfı’nın paralarını usulsüz harcamak ve yolsuzluk iddiaları ile hakkında soruşturma başlatıldığı ifade edildi.

Skandal olayın ardından yatılı kız kuran kursu binasında bulunan çıkışı olmayan yangın merdiveni ile ilgili mevcut müftünün ne yapacağı merak konusu oldu.

Mustafa Ünal’ın sendikal ayrımcılık, görevi kötüye kullanma, amirine itaatsizlik ve mobbing suçlarından birkaç kez soruşturma geçirdiği, aynı zamanda hakkında yolsuzluk suçlamasıyla Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğu iddia edildi.

Masözden sonra şimdi de hayalet memure skandalı

Okumaya devam et

Dünya

Trump ile Times’ın yılın kişisi seçtiği Greta Thunberg arasında Twitter atışması

ABD Başkanı Donald Trump, Time dergisinin çevre eylemcisi Greta Thunberg’i yılın insanı seçmesini eleştirdi ve İsveçli genç kızın “rahatlayıp”, sinemada bir film görmesi gerektiğini söyledi.

BOLD –  Trump, Twitter hesabında “Çok gülünç. Greta Öfke Kontrolü sorunu üzerinde çalışmalı, daha sonra bir arkadaşıyla eski moda güzel bi filme gitmeli! Rahatla Greta, Rahatla!!” dedi.

Thunberg ise yanıtını dakikalar sonra verdi ve Twitter’daki biyografisini “Öfke kontrolü sorunu üzerinde çalışan bir genç. Şu anda bir arkadaşıyla eski moda güzel bir film izliyor” yazdı.

Sosyal medyada verilen yanıtlarda Trump’a tepki gösterildi ve ABD Başkanı’nın yaptığının “zorbalık” olduğunu söyledi, ancak bazı ünlü Twitter kullanıcıları da Trump’a destek verdi.

TRUMP: ÇOK NEŞELİ BİR GENÇ KIZ

ABD Başkanı Donald Trump, New York’ta Eylül ayında düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesinde oldukça öfkeli ve duygusal bir konuşma yapan 16 yaşındaki İsveçli Greta Thunberg için ‘çok neşeli genç bir kıza benziyor’ ifadelerini kullanmıştı.

Thunberg’in New York’ta ABD Başkanı Donald Trump’ın zirveye gelişini izlerken yüzünün aldığı şekil o dönemde çok konuşulmuştu.

TIME, 2019 yılının en etkili kişisi olarak Greta Thunberg’i seçti

Okumaya devam et

Popular