Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Dünyanın en büyük aküsü New York’a kuruluyor

316 MW/2528 MWh depolama kapasitesiyle dünyanın en büyük aküsü olacağı belirtilen tesis, New York’un Queens bölgesinde kurulacak.

Proje, şehrin öngörülen ihtiyacının yaklaşık %10’unu karşılayacak.

BOLD – ABD’nin New York eyaletinde bulunan Vernon Bulvarı’ndaki bir site, bir zamanlar 16 adet gazlı Peaker santraline ev sahipliği yapıyordu. Artık sadece sadece 2 tanesi çalışıyor ve yakında hepsi, 316 MW/2528 MWh depolama kapasitesi bulunan dünyanın en büyük aküsüne yer açmak için yıkılacak.

Yeni tesisin kurulma önerisi geçen hafta New York Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından onaylandı.

Enerji tesislerinin sahibi Ravenswood Development, projeyi 129 MW, 98 MW ve 89 MW olmak üzere üç aşamada gerçekleştirmeyi planlıyor. İlk aşama, 2021 yılının Mart ayına kadar tamamlanacak. Projenin ikinci ve üçüncü aşamalarının ne zaman tamamlanacağı ise henüz açıklanmadı.

Bataryaların hepsi konuşlandırıldığında 316 MW’lık güç elde edilebilecek ve 2030’a kadar New York Eyaleti’nin 3000 MW’lık hedefinin %10’unu karşılayacak.

Önerilen depolama projesi, 136 akü ve 64’ü santral üzerinde çifterli yer alacak evireç ünitelerinden oluşacak. Komisyona sunulan şartnamelere göre, Sunny Central Storage 2500-EV-US Evireçler dönüştürücü olarak kullanılacak.

GÜRÜLTÜ SEVİYESİNİ 3 DESİBEL ARTIRACAK

Bir araştırma, devasa akünün sahadaki gürültü seviyesini yalnızca 3 desibel artıracağını ve ancak bu artışın, yakınlarda yerleşim bölgesi olduğu için önemli olduğunu gösteriyor.

Ravenswood Development, Queens bölgesindeki aküde depolanan elektriğin, kömür ve doğal gaz dahil olmak üzere herhangi bir kaynaktan gelebileceğini doğruladı. Ancak tesis, bölgedeki karbon salınımını azaltacak çünkü konuşlandırılacak aküler, gazlı peaker tesislerinin kullanımını azaltacak. Elbette yerel şebekeye ne kadar yenilenebilir enerji veriliyorsa, emisyon o kadar düşük olacak.

Şu anda dünyanın en büyük lityum-iyon bataryaları, Florida Power & Light tarafından yapıldı ve 409 MW/900 MW’lık tesis bünyesinde Kaliforniya Moss Landing’de Vistra Energy’nin 300 MW/1200 MWh, Tesla’nın 182.5 MW/730 MWh sistemini barındırıyor.

Ayrıca yakın zamanda 300 MW/1.2 GWh Eland tesisi, Los Angeles’ta 8minutes Solar Energy tarafından duyuruldu. Geleceğe giden yol açık; daha uzun depolama sürelerine sahip projeler, yenilenebilir enerji devrimine büyük ölçüde katkı sağlayacak.

Türkiye’yi vuran siber saldırıda merkez Rusya

Dünya

Mahmud Abbas’tan Trump’ın ‘Yüzyılın Anlaşması’na tepki: Kudüs satılık değildir

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, düzenlediği bir basın toplantısıyla ABD Başkanı Donald Trump’ın “Yüzyılın Anlaşması” dediği sözde barış planını reddettiklerini açıkladı.

BOLD-Ortadoğu Barış Planı adı altında ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Kudüs ve Filistin ile ilgili yaptıkları ‘Yüzyılın Anlaşması’na tepki çığ gibi büyüdü. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zühri ile birlikte yaptıkları basın açıklamasında Trump’ın açıkladığı barış planını eleştirerek, “Kudüs satılık değildir” dedi.

Trump tarafından gündeme getirilen teklifin Filistin halkı ve Kudüs için bir komplo olduğunu vurgulayan Abbas, Kudüs’ün satılık bir mal olmadığını belirtti. Anlaşmanın gerçekleşmeyeceğini belirterek anlaşmayı çöp olarak nitelendiren Abbas, Trump’ın “Bölünmemiş Kudüs, İsrail’in başkenti olacak” sözüne karşılık “Kudüs satılık değil. Orta Doğu Planı anlamsızdır. Kudüs, Filistin’in başkentidir” ifadesini kullandı.

Trump ‘Yüzyılın Anlaşması’nı duyurdu: Kudüs, İsrail’in başkenti olarak kalacak!

Okumaya devam et

Dünya

Trump ‘Yüzyılın Anlaşması’nı duyurdu: Kudüs, İsrail’in başkenti olarak kalacak!

ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail ile Filistin arasındaki barışı düzenleyecek ‘Yüzyılın Anlaşması’ dediği Ortadoğu Barış Planı’nı açıkladı.

BOLD-ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Netanyahu, Beyaz Saray’da ‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak ifade ettikleri Ortadoğu Barış Planı’nı hakkında basın toplantısı düzenledi. Başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasının amaçlandığı anlaşmada Filistinli mültecilerin İsrail’e değil, müstakbel Filistin devletine geri dönmesi” konusunda mutabık kalındığını belirtti.

“GEÇMİŞTE BİR ÇOK ABD BAŞKANI BUNU DENEDİ!”

Kudüs’ün bölünmemiş olarak İsrail’in başkenti olmaya devam edeceğini söyleyen Trump, “İki taraf arasındaki barışı ortaya koymak dünyanın en zorlu görevlerinden biri olacaktır. Geçmişte birçok ABD Başkanı bunu denedi ancak başarısız oldu.” ifadesini kullandı.

“Çok zorlu bir süreç oldu” diyen Trump, “Başbakan Netanyahu’ya barış vizyonumu ilettim. 80 sayfalık planımız en detaylı teklif olarak tarihe geçmiştir. Gerçekçi iki devletli bir çözümden bahsediyorum. Gerçekçi bir iki devletli çözüm ile Filistin’in devlet olmasının İsrail’e olan tehlikeyi azaltacaktır. İsrail’de herkes barış istiyor, herkesin desteğini aldık, onlar barış istiyor.” dedi.

“FİLİSTİNLİLERİN GÖRECEĞİ EN BÜYÜK FIRSAT”

“İsrail’le ortak komite kurup net haritayı ortaya koyacağız” diyen Trump, “Kudüs İsrail’in bölünmemiş başkenti olmaya devam edecek. Bu anlaşmanın Filistinliler için de iyi bir anlaşma olmasını istiyorum. Görecekleri en büyük fırsattır. Filistin terörü reddederse devlet olarak tanınacak.” şeklinde konuştu.

“MESCİD’İ AKSA’YI HERKES ZİYARET EDEBİLECEK”

“Bu harita Filistin’i iki katına çıkaracak” ifadesini kullanan Trump, “Başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devleti olacak. Yeni Filistin devletine çok büyük yatırım yapılacak. Birçok sayıda ülke bunu istiyor. 1 milyondan fazla iş olanağı sağlanacak. Filistinlilere refah ve mutluluk getirecek. Herkesin Mescid’i Aksa’yı ziyaret edebilmesini sağlayacağız.” dedi.

AİHM: TFF Tahkim Kurulu “bağımsız ve tarafsız bir organ” değil

Okumaya devam et

Dünya

Tacikistan’da 113 kişi ‘Müslüman Kardeşler’ iddiasıyla tutuklandı

Tacikistan’da Müslüman Kardeşler üyesi olmakla suçlanan 113 kişi tutuklandı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, tutuklananlar arasında iki yabancı, bir belediye yetkilisi ve 20’den fazla üniversite profesörünün de olduğu belirtildi.

BOLD – Tacikistan’da 2006 yılından beri yasaklı olan “Müslüman Kardeşler” üyesi olmakla suçlanan 113 kişi tutuklandı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, tutuklananlar arasında iki yabancı, bir belediye yetkilisi ve 20’den fazla üniversite profesörünün de olduğu belirtildi.

Son yıllarda örgüte yönelik birçok operasyon düzenleyen hükümet aynı zamanda Müslüman Kardeşler’i ülkede yabancı turistlere, yerel cezaevi personeline ve sınır muhafızlarına yönelik bir dizi saldırı düzenlemekle suçluyor.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Rusya, Müslüman Kardeşler teşkilatını terör örgütü olarak tanıyor.

Katar Başbakanı istifa etti

Okumaya devam et

Popular