Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türkiye ve Rusya, Soçi Mutabakatı kapsamında ortak devriyelere başlayacak

Türkiye-Suriye sınırındaki 10 kilometre derinlikteki bölgede Türk Silahlı Kuvvetleri ile Rusya ordusuna bağlı birliklerin ortak devriye faaliyetlerine başlamaları bekleniyor.

Soçi’de Türkiye ve Rusya arasında varılan mutabakat kapsamında YPG’nin Türkiye-Suriye sınırından 30 kilometre derinliğe çekilmesi için verilen 150 saatlik süre dün akşam TSİ ile 18.00’de doldu.

BOLD – Milli Savunma Bakanlığı, Suriye’nin kuzeydoğusunda YPG’nin çekilmesi ve Rusya işe başlatılacak ortak devriyelerle ilgili açıklama yaptı.

Bakanlık açıklamasında, “Mevcut Barış Pınarı Harekât alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 kilometre derinlikte, Kamışlı şehri hariç, Türk-Rus ortak devriyelerine başlanacaktır. Bu kapsamda devriye güzergâhlarında mayın, EYP temizlik faaliyetlerine ve keşif uçuşlarına başlanmıştır” denildi.

Türkiye’nin Soçi’de varılan mutabakatla ilgili hususları yerine getirmede gerekli hassasiyeti gösterdiği belirtilen açıklamada, “150 saatlik sürenin sonunda, Rusya Federasyonu tarafından, YPG’nin ağır silahlarıyla birlikte Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 kilometrenin, ayrıca da Münbiç ve Tel Rıfat’ın dışına çıkarıldığı bildirilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Ankara’daki Rus askeri heyeti, bu devriyelerin nasıl olacağı ve Suriye’de daha geniş bir güvenlik durumuyla ilgili Milli Savunma Bakanlığı’nda temaslarını sürdürüyor.

RUSYA: ÖNGÖRÜLEN SÜREDEN ÖNCE TAMAMLANDI

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, söz konusu sürenin dolmasına az bir zaman kala yaptığı açıklamada, “Güvenlik koridorunun oluşturulacağı bölgeden silahlı birliklerin geri çekilmesi, öngörülen süreden önce tamamlandı. Suriye sınır muhafızları ve Rus jandarma güçleri bu bölgeye girdi” demişti.

Geçen hafta devriye görevlerinde yer almak üzere yaklaşık 300 Rus askeri polisi Suriye’ye gönderilmişti.

ALTUN: DEVRİYELERLE NETLEŞECEK

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise Twitter hesabından dün yaptığı açıklamada, çekilmenin gerçekleşip gerçekleşmediğini ortak devriyelerle netleşeceğini belirtmişti.

ERDOĞAN: RUSYA ÇIKARILDIĞI BİLGİSİNİ VERDİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreninde yaptığı konuşmada, “Rusya, terör örgütlerinin buradan (güvenli bölgeden) tamamıyla çıkarıldığı bilgisini yetkili mercilerimize vermiş bulunuyor” dedi.

Erdoğan, “Bir taraftan ABD, bir taraftan Rusya ile 120 ve 150 saatlik yaptığımız mutabakatlar bitmiş bulunuyor” diye konuştu.

AKAR: ORTAK DEVRİYE YAKINDA BAŞLAYACAK

Cumhuriyet Bayramı töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Savunma Bakanı Hulusi Akar da, “Ayın 22’sinde Rusya’da yaptığımız mutabakatın taktik ve tekniğini konuşuyoruz, nasıl uygulayacağız araziye… Gayet güzel gidiyor görüşmeler, konuşmalar. Bunlar sonuçlandığı zaman da sizlerle paylaşacağız” dedi.

“Ortak devriye konusunda bir zamanlama var mı?” sorusu üzerine Akar, “Önümüzdeki günlerde, kısa süre sonra başlayacak, onda sorun yok.” dedi.

Bakan Akar askeri heyetler arası görüşmelerde bu konunun görüşüldüğünü dile getirdi.

ABD askeri apar topar ayrıldığı Suriye’ye petrol için geri döndü

Dünya

Yargıç Richard Berman, Halkbank’ın talebini reddetti

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam eden Halkbank davasında, kurumun ABD’de danışmanlığını yapan hukuk firmasının talep ettiği özel statüde yargılanma talebi reddedildi.

BOLD-New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde ön duruşma süreci devam eden Halkbank davasında, hâkim Richard Berman, bankanın hukuk danışmanı King & Spalding firmasından Halkbank’ın sınırlı ve özel katılım mahkeme talebinin ayrıntılarının yer aldığı bir başvuru dilekçesini 19 Kasım tarihine kadar kendisine sunmasını istemişti.

King & Spalding firması adına avukat Andrew C. Hruska, 21 Kasım’da mahkemeye sunduğu 20 sayfalık başvuru dilekçesinde bir kez daha bankanın sınırlı ve özel yargılanma talebini iletmişti.

HALKBANK’A YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR NEDİR?

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, 15 Ekim’de Halkbank hakkında ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları paravan şirketler aracılığıyla delmek, banka dolandırmak için komplo kurmak, Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı ihlal etmek için komplo kurmak, kara para aklamak, kara para aklamak amacıyla komplo kurmak gibi altı ayrı suçlamanın yer aldığı iddianame hazırlamıştı. İddianamede Halkbank’ın yaklaşık 20 milyar dolarlık usulsüz para transferi ve finansal işlem gerçekleştirdiği öne sürülmüştü.

Oy oranları düşen AKP’de 3’üncü ortak arayışı!

Okumaya devam et

Dünya

Nijerya’da süper tankerin 1’i Türk 19 mürettebatı kaçırıldı

Nijerya’da korsanların saldırısına uğrayan Hong Kong bandralı bir petrol tankerinde görevli mürettebattan 19’u kaçırıldı. Kaçırılanlardan birinin Türk olduğu bildirildi.

BOLD Kaçırılan mürettebattan 18’inin Hindistanlı birinin de Türk vatandaşı olduğu kaydedildi. Gemiyi işleten şirketin açıklamasında, saldırının 3 Aralık günü Bonny Adasına 77 deniz mili mesafede gerçekleşti. Şirket yetkilileri, ne geminin ne de yüklü olan kargonun zarar görmediği ve gemide 7 kişinin daha bulunduğunu kaydetti.

Yaklaşık 2 milyon varil petrol taşıma kapasitesine sahip süper tanker Nave Constellation’ın Yunan nakliye şirketi Navios Tanker Management tarafından işletildiği ifade edildi.

Saldırı sonrası konuşan şirket yetkilileri, mürettebatın ailelerinin bilgilendirildiğini belirterek, “19 kişinin güvenli şekilde geri dönmesini sağlamak için gereken her şeyi yapıyoruz” ifadesini kullandı.

Batı Afrika bölgesindeki denizlerdeki korsan saldırıları son aylarda artmış durumda.

Moritanya’da göçmen teknesi faciası: 60’a yakın ölü

Okumaya devam et

Dünya

ABD, İran’a ait olduğundan şüphelenilen bir gemideki silahlara el koydu

ABD donanmasına ait bir savaş gemisi, Umman Denizi’nde seyir halindeki bir yük gemisinde İran’a ait olduğu öne sürülen çok sayıda silah ve füze parçası ele geçirdi.

BOLD – ABD Savunma Bakanlığı, uluslararası sularda seyreden geminin birden fazla ülkenin bayrağını taşıyan gemiler için de kullanılan “vatansız gemi” statüsünde olduğunu açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada gemide ele geçirilen güdümlü füze parçalarına Yemen’deki iç savaşta kullanılması ihtimaline karşın el konulduğu bildirildi.

İran, Yemen’deki Şii Husi isyancıları destekliyor ve silah yardımı yapıyor.

Yemen’de 2015 yılında patlak veren iç savaşta Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon ile İran destekli Şii Husi isyancılar arasındaki çatışmalarda çoğu sivil on binlerce insan hayatını kaybetti.

Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti, Rusya’yı ülkeye paralı savaşçı göndermekle suçladı

Okumaya devam et

Popular