Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türkiye ve Rusya, Soçi Mutabakatı kapsamında ortak devriyelere başlayacak

Türkiye-Suriye sınırındaki 10 kilometre derinlikteki bölgede Türk Silahlı Kuvvetleri ile Rusya ordusuna bağlı birliklerin ortak devriye faaliyetlerine başlamaları bekleniyor.

Soçi’de Türkiye ve Rusya arasında varılan mutabakat kapsamında YPG’nin Türkiye-Suriye sınırından 30 kilometre derinliğe çekilmesi için verilen 150 saatlik süre dün akşam TSİ ile 18.00’de doldu.

BOLD – Milli Savunma Bakanlığı, Suriye’nin kuzeydoğusunda YPG’nin çekilmesi ve Rusya işe başlatılacak ortak devriyelerle ilgili açıklama yaptı.

Bakanlık açıklamasında, “Mevcut Barış Pınarı Harekât alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 kilometre derinlikte, Kamışlı şehri hariç, Türk-Rus ortak devriyelerine başlanacaktır. Bu kapsamda devriye güzergâhlarında mayın, EYP temizlik faaliyetlerine ve keşif uçuşlarına başlanmıştır” denildi.

Türkiye’nin Soçi’de varılan mutabakatla ilgili hususları yerine getirmede gerekli hassasiyeti gösterdiği belirtilen açıklamada, “150 saatlik sürenin sonunda, Rusya Federasyonu tarafından, YPG’nin ağır silahlarıyla birlikte Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 kilometrenin, ayrıca da Münbiç ve Tel Rıfat’ın dışına çıkarıldığı bildirilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Ankara’daki Rus askeri heyeti, bu devriyelerin nasıl olacağı ve Suriye’de daha geniş bir güvenlik durumuyla ilgili Milli Savunma Bakanlığı’nda temaslarını sürdürüyor.

RUSYA: ÖNGÖRÜLEN SÜREDEN ÖNCE TAMAMLANDI

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, söz konusu sürenin dolmasına az bir zaman kala yaptığı açıklamada, “Güvenlik koridorunun oluşturulacağı bölgeden silahlı birliklerin geri çekilmesi, öngörülen süreden önce tamamlandı. Suriye sınır muhafızları ve Rus jandarma güçleri bu bölgeye girdi” demişti.

Geçen hafta devriye görevlerinde yer almak üzere yaklaşık 300 Rus askeri polisi Suriye’ye gönderilmişti.

ALTUN: DEVRİYELERLE NETLEŞECEK

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise Twitter hesabından dün yaptığı açıklamada, çekilmenin gerçekleşip gerçekleşmediğini ortak devriyelerle netleşeceğini belirtmişti.

ERDOĞAN: RUSYA ÇIKARILDIĞI BİLGİSİNİ VERDİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreninde yaptığı konuşmada, “Rusya, terör örgütlerinin buradan (güvenli bölgeden) tamamıyla çıkarıldığı bilgisini yetkili mercilerimize vermiş bulunuyor” dedi.

Erdoğan, “Bir taraftan ABD, bir taraftan Rusya ile 120 ve 150 saatlik yaptığımız mutabakatlar bitmiş bulunuyor” diye konuştu.

AKAR: ORTAK DEVRİYE YAKINDA BAŞLAYACAK

Cumhuriyet Bayramı töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Savunma Bakanı Hulusi Akar da, “Ayın 22’sinde Rusya’da yaptığımız mutabakatın taktik ve tekniğini konuşuyoruz, nasıl uygulayacağız araziye… Gayet güzel gidiyor görüşmeler, konuşmalar. Bunlar sonuçlandığı zaman da sizlerle paylaşacağız” dedi.

“Ortak devriye konusunda bir zamanlama var mı?” sorusu üzerine Akar, “Önümüzdeki günlerde, kısa süre sonra başlayacak, onda sorun yok.” dedi.

Bakan Akar askeri heyetler arası görüşmelerde bu konunun görüşüldüğünü dile getirdi.

ABD askeri apar topar ayrıldığı Suriye’ye petrol için geri döndü

Dünya

New York’ta göstericiler Apple mağazasını böyle yağmaladılar

ABD’de, protestoların sıçradığı dünya ekonomisinin kalbi New York’da, yağmaya başlayan bazı göstericiler kapısını kırarak girdikleri teknoloji devi Apple mağazasını soyup soğana çevirdi.

BOLD- Siyahi George Floyd’un ölümüne neden olan polis şiddeti sonrası ABD’nin Minneapolis kentinde başlayarak, geniş katılımlı hükumet protestolarına dönüşen gösteriler dünya ekonomisinin başkenti sayılan New York’a da sıçradı. Sokakları ateşe veren protestocular bazı işyerlerinin de camlarını kırdı.

APPLE MAĞAZASINI YAĞMALADILAR

ABD’li teknoloji devi Apple da eylemcilerin öfkesinden nasibini aldı. Camları kırılan New York’taki mağazanın içi onlarca protestocu tarafından yağmalanarak boşaltıldı. Bir ABD’li de yağmayı sosyal medya hesabından canlı paylaştı. Görüntülerde, kapısı kırılan mağazaya dalan eylemcilerin kucaklarına doldurdukları binlerce dolarlık elektronik aletlerle mağazayı boşalttığı görülüyor.

ABD gösterilere katılan ‘Batman’ı konuşuyor

 

Okumaya devam et

Dünya

ABD gösterilere katılan ‘Batman’ı konuşuyor

ABD’deki polis şiddeti sonrası başlayan eylemlerden sosyal medyaya yansıyan bir görüntüde, fantastik kahraman Batman kılığındaki bir ABD’li göstericilerin arasında dolaşması Hollywood sahnelerini aratmadı

BOLD- Koronavirüs pandemisini dünya gündeminin ikinci sırasına iten, ABD’deki polis şiddeti sonrası başlayan protesto gösterileri tam gaz devam ediyor. Gösterilerde çekilen ilginç videolar da, sosyal medya aracılığıyla tüm dünyada yankı buluyor. O videolardan biri de Hollywood’un fantastik film kahramanı Batman yer alıyor. Batman kılığındaki bir ABD’li de göstericiler arasında boy gösterdi. Film sahnesini andıran görüntülerde, göstericiler arasında yürüyen Batman’ı görenler kısa süreli şaşkınlığa uğruyor.

Anonymous , Amişler ve cadılardan sonra Batman’ın da kendi taraflarında yer aldığını söyleyen göstericilerden sosyal medyada birbirinden esprili paylaşımlar geldi. Görüntüler sosyal medyanın yanı sıra ABD medyasında da geniş yer buldu.

Eylemcilere ok atan ABD’linin hazin sonu

Okumaya devam et

Dünya

Eylemcilere ok atan ABD’linin hazin sonu

Okunu ve yayını alarak Minneapolis’deki göstericilerin karşısına dikilen, orta yaşlı beyaz bir Amerikalı, onlarca göstericiden yediği dayak sonrası hastanelik oldu.

BOLD- ABD’nin Minneapolis kentinde, siyahi Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan olaylar hız kesmeden devam ediyor. Eylemcilere tepki gösteren bir ABD vatandaşı okunu ve yayını alarak eylemcilerin karşısına çıktı. Yürüyüş yapanlara ok atan adam bir anda onlarca eylemcinin arasında kaldı. Eylemcilerden dayak yiyen kan içindeki ABD’li soluğu hastanede aldı. Hastane önünde Kanal 13 muhabirine konuşan adam, başına gelenler yüzünden göstericileri suçladı.

ABD’de ‘George Floyd’ protestosu: 25 kentte sokağa çıkma yasağı kararı

Okumaya devam et

Popular