Bizimle iletişime geçiniz

Müzik

Türkiye’de baskı, zulüm ve terör nedeniyle hayatını kaybeden tüm çocuklara…

Ses sanatçısı ve söz yazarı Süvari Öztürk, Yunanistan ve Türkiye arasında boğularak can veren bir çocuğun Yunanca ve Türkçe şarkısını yaptı.

BOLD – Süvari Öztürk, ‘Feridun’ isimli şarkısının klibinde bugüne kadar Türkiye’de baskı, zulüm ve terör nedeniyle hayatını kaybeden tüm çocukların isimlerine tek tek yer verdi. Şarkının Yunanca sözlerini Fotis Anagnostou yazdı.

İşte o şarkı…

Baskınla yıkılan yurdun avukatı Yavuz: “Diktatörlük işte bu”

Kültür

Grup Gündoğarken’in şarkısına sansür

Grup Gündoğarken’in “Nereden Nereye” isimli şarkısına çektiği klip, Türkçe şarkıları izleyici ile buluşturan “netd” isimli kanal tarafından yayınlanmadı.

BOLD– Burhan Şeşen olaya “Bu kendi kendine sansür uygulamak… O zaman nasıl üretim yapılacak?” sözleriyle tepki gösterdi.

“netd” Gündoğarken’in diğer şarkılarını yayınlarken “Nereden Nereye”ye sansür uyguladı

NETD’DEN ELEŞTİREL ŞARKIYA SANSÜR
Sözcü’den Sercan Meriç’in haberine göre, Gündoğarken, iki yıldır sürdürdüğü politik gösterisinin jenerik şarkısı olan “Nereden Nereye” için bir klip çekti. Söz konusu klipte; Levent Kırca, Ferhan Şensoy, Adile Naşit, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Tarık Akan, Kemal Sunal, Zeki Müren, Süleyman Demirel, Turgut Özal, Tansu Çiller, Necmettin Erbakan ve Uğur Mumcu gibi isimler görülüyor.

Gündoğarken’in Türkiye’nin geçirdiği değişimi ve bu gün içinde bulunduğu durumu anlatan eleştirel şarkısı YouTube’da Türkçe şarkılar yayınlayan en büyük platform olan “netd” tarafından yayınlanmadı. Grubun kurucusu Burhan Şeşen, bu durumu şu sözlerle eleştirdi. En çok üzüldüğüm hikaye kendi kendine sansür uygulamak. ‘Ya bir şey derlerse’ diye düşünüyorlar. O zaman nasıl üretim yapılacak? Kaldı ki bu kanal sosyal medyada… Herhangi bir TV’de gösterilmiyor. Bu bize yapılıyorsa, alternatif, muhalif bir şey yapmak isteyenler sesini nasıl duyuracaklar?”

Gündoğarken’in kendi kanalından yayınladığı şarkıyı ve sözlerini sizlerle paylaşıyoruz.

HENÜZ CEP TELEFONU YOKTU HAYATIMIZDA
AKAN SULAR BU KADAR BULANMAMIŞTI
BİR KAHVENİN KIRK YILLIK HATIRI VARDI HARBİDEN
HİÇ BİR ZAMAN MERTLİK BU KADAR BOZULMAMIŞTI

NEREDEN NEREYE NEREDEN NEREYE
NEREDEN NEREYE GELDİK BİZ
NEREDEN NEREYE NEREDEN NEREYE
NEREDEN NEREYE GİDİYORUZ

BİN ODALI SARAYLAR YOKTU HAYATIMIZDA
YANDAŞ MEDYA HENÜZ VAR OLMAMIŞTI
HER GÜN GELEN ZAMLARLA BELİMİZ BÜKÜLÜRKEN
HİÇ BİR ZAMAN BU KADAR PİŞKİN OLUNMAMIŞTI

NEREDEN NEREYE NEREDEN NEREYE
NEREDEN NEREYE GELDİK BİZ
NEREDEN NEREYE NEREDEN NEREYE
NEREDEN NEREYE GİDİYORUZ

Söz : Gökhan ŞEŞEN, Burhan ŞEŞEN, Enver AYSEVER

Okumaya devam et

Kültür

25. Bond filmi No Time To Die tema şarkısı Billie Eilish’ten

18 yaşındaki genç şarkıcı Billie Eilish’in yeni Bond filmi No Time to Die için yaptığı tema şarkısı yayınlandı.

BOLD– Henüz müzik kariyerinin başında olan Billie Eilish adını daha önce Bond şarkısı yapmış olan Louis Armstrong, Nancy Sinatra, Tina Turner, Madonna gibi isimlerin arasına yazdırdı.

NO TIME TO DIE 3 NİSAN’DA VİZYONDA

Daniel Craig’in beşinci ve son kez Bond rolünde karşımıza çıkacağı film 3 Nisan 2020’de vizyona girecek. Craig’in daha önce 007’ye hayat verdiği Casino Royale’de tema şarkısını Chris Cornell seslendirirken, Sykfall’un tema şarkısı Adele‘e, Spectre’ın tema şarkısı ise Sam Smith‘e emanet edilmişti. Quantum of Solace’ın tema şarkısını ise Jack White ve Alicia Keys seslendirmişti.

Okumaya devam et

Kültür

Dünya Radyo Günü’nde radyolu filmler

13 Şubat Dünya Radyo Günü’nüz kutlu olsun. Bu özel günü filmlerle anmaya ne dersiniz…

BOLD– Radyo neredeyse bir asırdır hayatımızda. Kuşaklar boyunca içeriği, anlamı, yaşam içindeki yeri ve tarzı değişse de varlığını korumayı başardı. Hayatın bu kadar içindeki bir olguya sinemanın da kayıtsız kalması elbette düşünülemezdi. İçinden radyo geçen on filmi sizle için derledik. Keyifli seyirler…

KAYBEDENLER KULUBÜ- 2011

Bir yayınevi sahibi Kaan ve Kadıköy’de bar işleten, sağlam bir plak koleksiyoneri olan Mete, 90’lı yıllarda sanki rahat bir sohbet ediyorlarmış ve kimselerin de bunu dinlediğinden haberleri yokmuş gibi bir radyo programı sunuyorlardır. Kaan’ın hayatına giren Zeynep isimli bir kadın sohbetleri de radyo programını da etkileyecektir. Nejat İşler, Ahu Türkpençe ve Rıza Kocaoğlu başrollerde…

GÜNAYDIN VİETNAM- 1987

Robin Williams’ın harika bir performansla Oscar adayı olduğu Good Morning Vietnam, Ünlü radyo Dj’i Adrian Cronauer’ın askeri radyoda DJ’lik yapmak üzere Saigon’a getirilmesiyle başlar. Cronauer’ın hippi tarzı mizahi sunumu, savaşın alt üst ettiği askerler için biraz olsun mutluluk getirmektedir.

PLAY MISTY FOR ME- 1971

Bir radyoda Dj’lik yapan Dave Garver(Clint Eastwood) hayranı olduğunu söyleyen Evelyn Draper(Jessica Walter) ile tanışınca genç kadından epey hoşlanır. Evelyn’in kendisinden sürekli aynı şarkıyı isteyen kadın olduğunu öğrenen Dave, oldukça şaşırır. Bu buluşmanın ardından Dave, Evelyn tarafından takip edildiğini, Evelyn’in hayatının her alanına müdahale ettiğini fark eder.. Kendisini kapana sıkışmış gibi hisseden Dave, Evelyn’den kurtulmayı başarabilecek midir?

TALK TO ME- 2007

Don Cheadle, Chiwetel Ejiofor, Taraji P. Henson gibi isimlerden oluşan etkili bir kadroya sahip olan film, 1960’lı yılların popüler bir talk show sunucusu ve topluluk aktivisti Ralph “Petey” Greene’in hikayesi.

TALK RADIO-1988

Usta yönetmen Oliver Stone imzasını taşıyan film; alaycı, acımasız ama çoğu zaman da fazlasıyla komik olan Barry Champlain(Eric Bogosian) isimli bir yerel radyocunun ulusal kanala geçme sırasında yaşadıkları üzerinden etkili bir eleştiri yapıyor.

RADIOLAND MURDERS-1994

1939’da WBN Amerika’nın 4. radyo kanalı olmaktadır. Kanalın prömiyer gecesi yeterince karmaşık değilmiş gibi kanalın sahibinin sekreteri Penny Henderson umutsuz bir sponsorla anlaşma yapmaya çalışmakta, zorba patronuyla ve eski kocasıyla başa çıkmak zorundadır.

RADIO DAYS- 1987

Woody Allen imzalı Radio Days, anlatıcı karakter olan Joe’nun 1930’lu yıllarda radyonun yaşamları nasıl etkilediğini anlatmasının öyküsü… Yönetmenin yaşamında da izler taşıyan film, en iyi senaryo dalında Oscar adayı olmuştur.

JACOB THE LIAR- 1999

Kimsenin görmediği bir radyonun söz konusu olduğu filmin başrollerinde Robin Williams, Alan Arkin ve Armin Mueller-Stahl yer alıyor. Bir Nazi kampında tutsak olduğu dönemde Jacop (Robin Williams) Sovyet birliklerinin Naziler karşısında ilerlediğini duyar ve Varşova’daki gettosuna döndüğünde bunu Misha’ya (Armin Mueller-Stahl) anlatır. Ancak bu haber kısa süre sonra Jacob’un Nazilerin yasağına rağmen bir radyo bulduğu ve oradan haberler verdiği şekline bürününce insanların umudunu kırmak istemeyen Jacob bu yalanı sürdürmek zorunda kalır.

SLEEPLES IN SEATTLE-1993

Sam (Tom Hanks) Seattle’da oğluyla yaşayan mutsuz bir duldur. Oğlu Jonah ise yeni bir anne istemektedir. Sam sonunda oğlunun zorlamasıyla bir radyo programına konuk olarak katılır ve programda o kadar içten konuşur ki radyo kanalına yüzlerce kadından evlenme teklifi içeren mektuplar gelir. O sıralar nişanlı olan Annie (Meg Ryan) de Sam’le tanışmak için büyük bir istek duymaya başlar. İki ana karakterin sadece iki kısacık sahnede bir araya geldiği güzel bir sevgi hikayesi…

PONTYPOOL-2008

Mazy, Pontypool kasaba radyosunda program yapmaktadır. Kasabada korkunç şiddet olayları olduğu şeklinde söylenti yayılmaya başlar. Radyo ekibi, bu söylentilerin İngilizceyle yayılmış bir virüsten kaynaklandığını anlarlar. Kurtarılma ümidiyle yayını sürdürürken acaba radyo dalgalarıyla virüsün yayılmasına yardım mı etmektedirler?

Okumaya devam et

Popular