Bizimle iletişime geçiniz

Müzik

Türkiye’de baskı, zulüm ve terör nedeniyle hayatını kaybeden tüm çocuklara…

Ses sanatçısı ve söz yazarı Süvari Öztürk, Yunanistan ve Türkiye arasında boğularak can veren bir çocuğun Yunanca ve Türkçe şarkısını yaptı.

BOLD – Süvari Öztürk, ‘Feridun’ isimli şarkısının klibinde bugüne kadar Türkiye’de baskı, zulüm ve terör nedeniyle hayatını kaybeden tüm çocukların isimlerine tek tek yer verdi. Şarkının Yunanca sözlerini Fotis Anagnostou yazdı.

İşte o şarkı…

Baskınla yıkılan yurdun avukatı Yavuz: “Diktatörlük işte bu”

Kültür

Hatırla… Hatırla… 5 Kasım’ı hatırla…

“Remember, remember… The fifth of november.” Sinemasever olup da bu cümleyi bilmemek mümkün mü? Guy Fawkes maskesinin altında Hugo Weawing’in karizmatik sesi…

BOLD– James McTeigue’nin 2005 tarihli filmi “V for Vendetta” distopik öyküleri sevenler için vazgeçilmezler listesindedir. Matrix’in yönetmenleri Lana ve Lilly Wachowski kardeşlerin kaleme aldığı yapıt Hugo Weawing ve Natalie Portman gibi iki yetenekli ismi bir araya getirmişti.

“Halklar hükumetlerinden korkmamalı hükumetler halklarından korkmalı.”

ACININ DOĞURDUĞU SAVAŞÇI

Belirsiz bir gelecekteki İngiltere… Teröristlerin düzenlediği(!) bir biyolojik saldırı, ölen milyonlarca insan… Sonrasında mucizevi şekilde ortaya çıkan bir kurtarıcı ve sözde güvenlik uğruna yık edilen özgürlük… Diktatörlerin klasik hikayesi yani… Büyük bir yalanın ortasında gerçeğin farkına varan bir kişi : V…

Bu maskenin ardında etten fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var Bay Creedy ve fikirlere kurşun işlemez!”

NEFRETİN BEDELİ

V for Vendetta’nın V’si başkaldırdığı dikta rejiminin zulmüne doğrudan maruz kalmıştır. Bir hücrede tecrit edilmiş, üzerinde rızası olmadan deneyler yapılmıştır. Yüzü de dâhil olmak üzere bütün vücudu baştanbaşa yanmıştır. Bu yüzden bir maskenin ardındadır. Ama maske ona bir güç de sağlar. Kahramanın bir yüzü olmadığı için halkın onunla özdeşleşmesi çok kolay olur. Maske, Victim(kurban) ile Victory(zafer) arasındaki yolda V’nin en güçlü silahıdır. Ancak V elleri kirli bir kahramandır. Öldürmekten çekinmez. Gayesine ulaşmak için şiddeti bir araç olarak kullanır. Çünkü o bizzat şiddetin doğurduğu biridir. Ağır işkenceler sonucu geçirdiği değişim, şiddeti tek yol olarak kabul etmesine yol açmıştır. V için eski yaşamına dönmek gibi bir ihtimal söz konusu değildir. Zaten eski yaşamı diye bir şey de kalmamıştır. Bedel ödemesi de kaçınılmazdır…

Gerçekleşen bir distopyanın ortasında yaşarken “V for Vendetta”yı bir daha izlemek lazım. Nefret etmek için değil, kötülüğe karşı verilecek en büyük mücadelenin “insan” kalmak olduğunu hatırlamak için.

Okumaya devam et

Kültür

fizy İstanbul Müzik Haftası başlıyor

Popüler müziğin ünlü isimlerini bir arada izleme fırsatı veren “fizy İstanbul Müzik Haftası” 6 Kasım’da başlıyor.

BOLD– 9 Kasım’a kadar sürecek olan festivalde pop, rock ve rap müziğin birçok ünlü ismi İstanbul’un farklı noktalarında müzikseverlerle buluşacak.

3 GÜN 4 MEKAN 26 KONSER

Bu yıl ikinci kez düzenlenen etkinlikte Volkswagen Arena, IF Performance Hall Beşiktaş, Moda Kayıkhane ve Kadıköy Sahne’de toplamda 26 konser verilecek. İlk günkü açılışın ardından dünyada ve Türkiye’de yükselen müzik tarzı olan rap müziğe, Ceza, Gazapizm, Anıl Piyancı, Ayben gibi isimleri de içeren özel bir gün ayrıldı. Festivalin son gününde ise Haluk Levent, Teoman, Pentagram, Moğollar ve Pilli Bebek gibi isimler rock ve metal müzik hayranlarıyla buluşacak.

FESTİVAL PROGRAMI

6 KASIM ÇARŞAMBA

20.00 Ozbi Feat. Gülce Duru

7 KASIM PERŞEMBE

15.00 Kapı Açılış
17.00 Baneva
17.30 Alaturka Mavzer
18.00 Sansar
18.30 Onder Şhin& Sayedar
19.00 Kamufle
19.30 Nova Norda
20.05 Ayben
20.40 Anıl Piyancı
21.25 Şehinşah
22.30 Gazapizm
23.40 Ceza

8 KASIM CUMA

15.00 Kapı Açılış
17.00 Eda Baba
17.40 Ekin Beril
18.20 Gökcan Sanlıman
19.00 Sena Şener
19.45 Kalben
20.35 Gokhan Turkmen
21.40 Manga
23.10 Kenan Doğulu

9 KASIM CUMARTESİ

15.00 Kapı Açılış
17.00 Pilli Bebek
18.00 Mogollar
19.00 Norm Ender
20.30 Pentagram
22.00 Haluk Levent
23.30 Teoman
00.30 Shantel

Okumaya devam et

Kültür

2019 MTV Müzik Ödülleri sahiplerini buldu

Müzik dünyasının en prestijli ödüllerinden MTV Müzik Ödülleri’nde 2019 sonuçları açıklandı. Ariana Grande “Yılın Şarkıcısı” ödülüne layık görüldü.

BOLD– Sektörün en iyilerinin açıklandığı gecede “Yılın Klibi” dalında ödül alan Taylor Swift’in ABD Başkanı Donald Trump’ı eleştirmesi programa damga vuran anlardan oldu.

Ariana Grande Yılın Şarkıcısı seçildi.

EŞİTLİK ÇAĞRISI

Beyaz Saray’a Eşitlik Yasası çağrısı yapan Taylor Swift, “Hepimizin hak ettiği eşit hakların kanunla korunduğu Eşitlik Yasası kampanyası var. Kampanya dilekçesine imza veren herkese teşekkür ederim, çünkü şu anda yarım milyon imza mevcut” dedi.

Talep dilekçesinin, Beyaz Saray’dan bir yanıt almayı garanti etmesi gereken imza miktarının beş katına sahip olduğunu söyleyen Swift, geçtiğimiz günlerde başkanlık seçimi döneminde politik görüşlerini açıklamayıp sessiz kaldığı için pişman olduğunu dile getirmiş ve 2020 seçimlerinde aktif rol alacağını belirtmişti. Ünlü şarkıcı ayrıca Donald Trump’ı seçimde ‘kirli bir yol’ izlemekle suçlamıştı.

MTV 2019 ÖDÜLLERİNİ KAZANANLAR

YILIN ŞARKICISI: Ariana Grande

EN İYİ GRUP: BTS

YILIN ŞARKISI: Lil Nas X: “Old Town Road (Remix)” [ft. Billy Ray Cyrus]

YILIN KLİBİ: Taylor Swift: “You Need to Calm Down”

TÜM ZAMANLARIN EN İYİ KLİBİ: Taylor Swift: “You Need to Calm Down”

ROSALIA

EN İYİ LATİN ŞARKISI: Rosalia / J Balvin: “Con Altura” [ft. El Guincho]

EN İYİ HİP-POP ŞARKISI: Cardi B: “Money”

EN İYİ POP ŞARKISI: Jonas Brothers: “Sucker”

EN İYİ R&B ŞARKISI: Normani: “Waves” [ft. 6LACK]

EN İYİ İŞBİRLİĞİ: Shawn Mendes / Camila Cabello: “Señorita”

YAZIN ŞARKISI: Ariana Grande ve Social House: “Boyfriend”

EN İYİ K-POP ŞARKISI: BTS: “Boy With Luv” [ft. Halsey]

EN İYİ DANS ŞARKISI: The Chainsmokers: “Call You Mine” [ft. Bebe Rexha]

Billie Eilish

YILIN YÜKSELEN ŞARKICISI: Billie Eilish

EN İYİ YENİ ŞARKICI: Billie Eilish

EN İYİ ROCK ŞARKISI: Panic! At the Disco: “High Hopes”

EN İYİ KURGU: Billie Eilish – “bad guy” – (Kurgu: Billie Eilish)

EN İYİ SANAT YÖNETİMİ: Ariana Grande – “7 Rings” (Sanat Yönetmeni: John Richoux)

Okumaya devam et

Popular