Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Vekiller “zehirli ot” gerekçesini inandırıcı bulmadı

Ispanaktan dolayı yaşanan zehirlenmelerle ilgili “zehirli ot karıştı” açıklaması inandırıcı gelmedi. Vekiller, başta meyve sebzeler olmak üzere gıda konusunda hükümetten sıkı denetim istedi.

BOLD – Hafta sonu başta İstanbul olmak üzere çevre illerde artan ıspanak zehirlenmeleri ile ilgili detaylı açıklanma yapılmadı. Zehirlenmelerin sadece ıspanak demetlerinin arasına karışan zehirli yabani otlar olarak açıklanması tepki çekti.

NE YEDİĞİMİZİ BİLEMEZ HALE GELDİK

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP iktidarları sayesinde vatandaşın ne yediğini ne içtiğini bilmez hâle getirildiğini ifade ederek, “Dana eti diye at, eşek, domuz eti yedirilmesine; sütsüz peynir, karışık yağ, boyalı gıdalar ile bozuk gıdaların piyasalarda satılır olmasına alıştırıldık. İthal diye gelen ürünlerde de sorunlar var. Kirlenen ve kimi yerde içinde canlı yaşamayan sularla sebze üretip yıkanmasını da olağan sayar olduk. Kimyasal ilaç kalıntıları görmezden gelindi” dedi.

ZEHİRLİ OT AÇIKLAMASI İNANDIRICI DEĞİL

Sağlıklı beslenme için önerilen ıspanağın dahi zehre dönüşüverdiğini belirten Gürer, “Ispanağın içine nasıl bir ot karıştı ki 100 kişi zehirlendi? Yıllardır aynı tarlalardan karışmayan zehirli otlar nasıl oldu da bu kez toplanıp pazara geldi? Açıklamalar inandırıcı gelmiyor. Ispanak dahi dile geldi, haber veriyor. İktidar bir an önce düzenli, sürekli, gerçekçi denetimleri artırmalıdır. Parasını ödeyip aldığımız ürünlerle sağlığımızla oynanmasın” dedi.

ANALİZ YAPILMADAN ÜRETİCİ SUÇLANDI

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut da Türkiye’de gıda güvenliğinin bir beka sorunu hâline geldiğini ifade ederek, “Et, süt ürünlerinden sonra dün de ıspanak gibi bitkisel tüketim ürününden zehirlenmeler yaşanmıştır. Buradan tarım il müdürlüklerinin ıspanak üretimi yapılan toprak üzerinde ve kullanılan zirai ilaçlara ilişkin bir inceleme, analiz gerçekleştirmeden, doğrudan karışmış yabancı otları suçlu ilan etmelerini doğru bulmuyorum. Eksik bir değerlendirmedir. Üreticiyi suçlayan bir yaklaşım gösterilmesi kabul edilemez” dedi.

GIDA SORUNU CİDDİ BİR ŞEKİLDE ELE ALINMALI

Yaşanan vakaların Türkiye’de gıda güvenliği sorununu ciddi bir şekilde ele alınması gerektiğini ortaya koyduğunu aktaran Barut, “Bunun için ülkemizde üretimi yapılan gıda ürünlerinin üretim aşamasında denetlenerek piyasaya sürülmesi sağlanmalıdır. Laboratuvar sonuçları olumsuz bulunan firma ürünleri hakkında çok ciddi adli ve idari cezalar uygulanmalıdır. “Tarladan Sofraya Gıda Güvenliği” için ziraat, gıda, su ürünleri mühendisi, veteriner hekim, teknik personellerin atamalarının yapılması, yetişmiş meslek guruplarına görev verilmesi gerekir” dedi.

 

Tenkil Müzesi izlenimleri: Caddeye çıkıp haykırmak istedim…

Genel

Bayram günü bir çocuk daha hapse girdi

Bu sabah tutuklanan HDP’li meclis üyesi Gönül Aslan ve 3 yaşındaki oğlu Dilgeş Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

BOLD – Ramazan Bayramının ilk günü bir çocuk daha demir parmaklıklar ardına konuldu. Gözaltındaki annesi Gönül Aslan ile birlikte eve gitmek için sabah saatlerine kadar Diyarbakır Adliyesi’nde bekleyen 3 yaşındaki Dilgeş, tutuklama kararının ardından hapse girdi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı Kürt soruşturmaları kapsamında gözaltına alınanlar arasında bulunan Bağlar Belediyesi Meclis üyesi Gönül Aslan, 11 kişi ile birlikte örgüt üyesi olduğu iddiasıyla tutuklandı.

“EVE GİDELİM”

Rosa Kadın Derneği hakkında başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan Aslan, dün öğleden sonra saat 15.00’te adliyeye sevk edildi. Aslan, tutuklama istemiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Aslan’ın ifade işlemlerinin iftardan sonraya bırakılması üzerine Dilgeş iftardan sonra saat 20.00’da adliyeye geldi.

MA’nın haberine göre sabah saat 05.00’e kadar bekleyen Dilgeş’in tek isteği annesiyle birlikte eve gitmekti. Ancak, Dilgeç’in bu isteği gerçekleşmedi. Dilgeş’in annesi Rosa Kadın Derneği üyesi olması ve HDP’nin düzenlediği eylem ve etkinliklere katılması gerekçeleriyle tutuklandı. Dilgeş de annesiyle birlikte Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

EVDEKİ ÇOCUĞU BÖBREK HASTASI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Dilgeş’in olduğu videonun görüntüsünü sosyal medya hesabında paylaştı. Beştaş, “3 buçuk yaşındaki Dilgeş bizimle beraber adliyede bekliyor” ifadeleriyle birlikte paylaştığı görüntüde Dilgeş’in “Eve gidelim” dediği görülüyor. Eşi yurt dışında olan 3 çocuk annesi Gönül Aslan’ın bir çocuğunun böbrek hastası olduğu öğrenildi.

En son açıklanan resmi rakamlara göre Türkiye cezaevlerinde 780 bebek ve 0-6 yaş arası çocuk, anneleriyle birlikte cezaevinde bulunuyor.

Cezaevinde geçen 3 bayram

Bülent Ortaçgil: Düşlediğim Türkiye başkaydı

 

Okumaya devam et

Genel

AKP’li kadın üyenin Erdoğan’a yönelik sözleri şok etti: Allah çocuklarımın ömründen alıp size versin!

Erdoğan’ın, video konferans yoluyla gerçekleştirdiği İl ve belediye başkanları toplantısına katılan, Çorum AKP Kadın Kolları Başkanı Meryem Demir’in sözleri pes dedirtti.

BOLD- AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, dün il il video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği genişletilmiş il ve belediye başkanları toplantısına Çorum’dan AKP İl Başkanı Yusuf Ahlatcı, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Günal, AKP Kadın Kolları Başkanı Meryem Demir ve Gençlik Kolları Başkanı Muhammet Fatih Temur katıldı.

O KADAR ÖNEMLİSİNİZ

Toplantıda söz alan AKP Çorum Kadın Kolları Başkanı Meryem Demir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Kızmayın sakın ben bir şey söyleyeceğim. İnsan kendi ömründen geçebilir. Ama bazen diyorum ki, çocuklarımın ömründen alsın size versin. Çünkü bu ülke için o kadar önemlisiniz” diye konuştu.

AKP’li Demir’in bu sözleri üzerine gülümseyen Erdoğan ise, “Haşa, Allah onları en güzel şekilde yetiştirmek nasip etsin” cevabı verdi.

AKP’li kadın kolları başkanı Demir’in sözleri sosyal medyada da gündeme oturdu. Bazı sosyal medya kullanıcıları Merve Demir’i, siyasi çıkar uğruna çocuklarını bile malzeme yapmakla suçladı.

Okumaya devam et

Dünya

Pakistan’da 107 kişinin bulunduğu yolcu uçağı yerleşim yerine düştü

Pakistan Uluslararası Havayollarına ait Lahor’dan Karaçi’ye sefar yapan 99 yolcu ve 8 mürettebatın bulunduğu yolcu uçağı Karaçi yakınlarındaki bir yerleşim yerine düştü.

BOLD- Lahor- Karaçi seferi yapan Pakistan Uluslararası Havayolları’na (PIA) ait, Airbus 320 serisi yolcu uçağı Jinnah Uluslararası Havaalanı’na inmesine çok az bir süre kala ülkenin en büyük şehri, 20 milyon nüfuslu Karaçi yakınlarındaki bir yerleşim bölgesine düştü.

Havalimanı yakınlarındaki evlerin üstüne çakılan uçakta, 107 kişi bulunuyordu. İlk gelen görüntülerde, uçağın düştüğü noktadan büyük siyah dumanların yükseldiği görülüyor.

Havayolu şirketi PIA’nın Sözcüsü Abdul Sattar, PK-8303 sefer sayılı uçaktakilerin 99’unun yolcu ve 8’inin de mürettebat olduğunu söyledi. GEO News’in aktardığına göre enkaz altından 15-20 kişi çıkarıldı. İtfaiye ve Pakistan ordusu ekipleri kurtarma çalışmalarına devam ederken, sosyal medyada kazaya ilişkin paylaşılan görüntülerde uçağın düştüğü bölgede birçok bina ve araca hasar verdiği görülüyor.

102 yıl önceki pandemide maçları stadyumlardan böyle izlediler

Okumaya devam et

Popular