Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Ford, 900 beygirlik elektrikli Mustang’i görücüye çıkardı

Ford’un yeni elektrikli otomobili Mustang Lithium ilk kez 2019 SEMA Show’da gözüktü. 900 beygirlik güç üretebilen araç, çoğu elektrikli otomobilin performansını ikiye katlıyor.

BOLD – Ford, 17 Kasım’da tanıtacağı yeni elektrikli Mustang modelini 2019 SEMA Show’da otomobilseverlerin beğenisine sundu. Mustang Lithium adı verilen yeni otomobil, isminden de anlaşılacağı üzere gücünü lityum bataryadan alıyor.

Yeni elektrikli araç, kaputun altında 900 beygirlik (671 kW) V8 çift güç çeviricili Phi-Power çift çekirdekli elektrik motoruna sahip ve bu gücü 6 ileri manuel şanzıman yönetiyor.

Otomobile 800 voltluk Webasto batarya sistemi elektrik sağlıyor. Yeni Ford Mustang, bugün satın alınabilecek çoğu elektrikli otomobilin performansını ikiye katlıyor. Tek motorlu sistem daha az ısı üretirken, aracın daha hafif olmasını da sağlıyor.

Otomobilde kullanılan şanzıman, Getrag MT82’nin ince bir versiyonu ve 1.356 Nm anlık torka dayanacak şekilde üretildi. Ford Performance yarım şaft Süper 8.8 Torsen diferansiyel, gücü arka tekerleklere aktarıyor.

Diğer yandan Ford Performance Track Handle Pack, kule gergisi ve Shelby GT350’den alınan altı pistonlu Brembos ile daha alçak süspansiyon, elektrikli aracın kontrolüne yardımcı oluyor ve görsel olarak gövde kitine sahip olmasını sağlıyor.

BMW ve Mercedes arasında Cadılar Bayramı polemiği

Dünya

Fransa Doğu Akdeniz’deki askeri varlığını artıracak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de devam eden deniz yetki alanı gerginliği nedeniyle bölgedeki askeri varlığını artıracağını açıkladı.

BOLD – Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de deniz yetki alanları konusunda yaşanan gerginliğe Fransa da dahil oldu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’nın Yunanistan’ın da aralarında olduğu Avrupa Birliği (AB) müttefikleriyle işbirliği içinde, Doğu Akdeniz’deki askeri varlığını artıracağını açıkladı.

YUNAN BAŞBAKANI İLE GÖRÜŞME

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile telefon görüşmesi gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Macron, “Türkiye’nin sebep olduğu gerginlik” nedeniyle endişesini ifade etti.

Açıklamada Macron’un, Yunanistan ve NATO partnerleriyle “barışçıl bir diyaloğa” olanak sağlaması amacıyla Türkiye’ye Doğu Akdeniz’de petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerini durdurma çağrısında bulunduğu belirtildi.

Macron’un Miçotakis ile telefon görüşmesinde, Fransa’nın bölgedeki durumu takip etmek ve “uluslararası hukukun uygulanması konusundaki kararlığını göstermek” amacıyla Doğu Akdeniz’deki askeri varlığını artıracağını söylediği kaydedildi.

“TÜRKİYE’NİN KARARI GERİLİMİ ARTTIRMAKTA”

Macron, görüşmenin ardından resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada da Akdeniz’deki durumdan duyduğu endişeyi dile getirdi. Macron, “Türkiye’nin tek taraflı olarak aldığı petrol arama kararı gerilimi arttırmakta. Bu girişimler, iki komşu ve NATO müttefiki ülke arasında barışçı bir diyaloğun önünü açmak için son bulmalıdır. Yunanistan ve Avrupa Birliği’nden ortaklarımızla da işbirliği içinde Doğu Akdeniz’deki Fransız askeri varlığını güçlendirme kararı aldım” diye yazdı.

ALMANYA’NIN ARABULUCULUĞUNA ÖVGÜ

Fransa’nın bölgedeki askeri varlığının artırılmasının başta Yunanistan olmak üzere Fransa’nın AB partnerleriyle gerçekleşeceği ifade edilirken, açıklamada bunun nasıl olacağına dair bir bilgi verilmedi.

Ankara ile Atina arasında diyalog kurulması çağrısında bulunan Macron’un AB Dönem Başkanlığı’nı yürüten Almanya’nın iki ülke arasında arabuluculuk faaliyetleri yürütmesini olumlu karşıladığı aktarıldı.

DOĞU AKDENİZ’DE GERGİNLİK

Türkiye hafta başında sismik araştırma gemisi Oruç Reis’i donanma gemileri eşliğinde Yunan adası Meis açıklarına göndermişti. Ardından Yunanistan da Oruç Reis’i takip etmeleri için savaş gemilerini Doğu Akdeniz’de konuşlandırmıştı.

Atina, Oruç Reis’in, Yunanistan’ın kıta sahanlığına giren sularda “yasa dışı olarak” faaliyet gösterdiğini savunuyor. Ankara ise bu suçlamayı reddediyor.

Benzer bir gerginlik temmuz ayında da yaşanmış, Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafları yatıştırmak için telefon diplomasisi yürütmüş ve Türkiye sismik arama faaliyetini bir süreliğine beklemeye almıştı. Ancak Yunanistan’ın Mısır’la deniz yetki alanları konusunda bir anlaşma yapması üzerine Türkiye sözlerin tutulmadığını belirterek sondaj çalışmalarına yeniden başlama kararı almıştı.

AB Dışişleri Bakanları Doğu Akdeniz için cuma günü toplanıyor

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da yeni vaka sayısı rekor kırdı

Almanya’da son 24 saatte 1226 yeni vaka tespit edildi. Bu, Almanya’da 9 Mayıs’tan beri bir günde kaydedilen en yüksek vaka sayısı olarak kayıtlara geçti.

BOLD – Korona virüsü salgınına karşı aldığı etkili tedbirlerin ardından mayıs ayında aşamalı olarak normalleşen Almanya’da yeni vaka artışının önüne geçilemiyor. Ülkede son 24 saatte 1226 yeni vaka tespit edildi. Bu, Almanya’da 9 Mayıs’tan beri bir günde kaydedilen en yüksek sayı.

Almanya’da yeni korona virüsü vakalarının artış hızı yükseliyor. Kamu sağlığı kuruluşu Robert Koch Enstitüsü, son 24 saatte 1226 yeni vaka tespit edildiğini açıkladı. Bu, Almanya’da 9 Mayıs’tan bu yana kayıtlara geçen yüksek sayı oldu.

Son verilerle ülkedeki toplam vaka sayısı 218 bin 519’a yükseldi. Son bir günde altı can kaybı yaşanmasıyla, ölü sayısı ise 9 bin 207’ye çıktı.

SAĞLIK BAKANI: “ENDİŞE VERİCİ”

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, yeni vakalardaki artış için “Bu durum şüphesiz endişe verici” deyip, virüsün daha da yayılmasını engellemek için halktan tedbirlere uyulmasını istedi.

Alman bakan, ülkenin neredeyse her yerinde çok sayıda yeni vaka patlaması görüldüğü konusunda uyarıda bulundu. Spahn, “Hem tatilden dönenler hem de partilere ve aile toplantılarına gidenler nedeniyle, ülkenin neredeyse her yerindeki birçok bölgede küçük ve daha büyük patlamalar görüyoruz” dedi.

Almanya ve ABD’den Rusya’nın koronavirüs aşısına eleştiriler

Okumaya devam et

Dünya

Körfez İşbirliği Konseyi’nden Türkiye’ye Birleşik Arap Emirlikleri tepkisi

Körfez İşbirliği Konseyi, Türk yöneticilerin Birleşik Arap Emilikleri’ne yönelik ifadelerine tepki gösterdi. Konseyin Genel Sekreteri, Türkiye’nin Suudi Arabistan Büyükelçisi ile bir araya geldi.

BOLD – Körfez İşbirliği Konseyi (Gulf Cooperation Council – GCC), Türk yöneticilerin Birleşik Arap Emilikleri’ne yönelik “tehdit içerikli ve provokatif ifadelerine” tepki gösterdi.

Konseyin Genel Sekreteri Naif Mübarek El Hajraf, Türkiye’nin Suudi Arabistan Büyükelçisi Erdoğan Kök ile bir araya geldi.

Körfez İşbirliği Konsey’nden yapılan açıklamada, Genel Sekreter El Hajraf’ın Büyükelçi Kök’e Türk yöneticilerin sözleri nedeniyle tepkisini dile getirdiği ifade edildi.

HULUSİ AKAR’IN AÇIKLAMALARI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçtiğimiz ay sonunda El Cezire televizyonuna verdiği röportajda Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Suudi Arabistan’ın Libya’da General Hafter’e verdikleri desteği kesmeleri gerektiğini belirtmişti.

Hulusi Akar, BAE’nin Libya ve Suriye’de Türkiye’ye karşı zararlı hareketlerde bulunduğu belirterek, doğru yer ve zamanda bu ülkeden hesap sorulacağını söylemişti.

Akar, “BAE, bize zarar vermek amacıyla Türkiye’ye düşman terör örgütlerini destekliyor. BAE küçüklüğünü ve etkisini göz önünde bulundurarak bunu yapmamalı” ifadelerini kullanmıştı.

Akar’ın açıklamaları sonrası Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dışişleri’nden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş Türkiye’ye tepki göstermiş ve Türkiye’nin Arap ülkelerinin işlerine karışmayı bırakması gerektiğini belirtmişti.

Enver Gargaş, Twitter’dan paylaştığı mesajında “Türk Savunma Bakanı’nın tahrik edici açıklaması, ülkesinin diplomasisindeki yeni bir düşüşü gösteriyor İlişkiler tehditlerle yönetilemez, günümüzde ve bu asırda sömürgeci hayallere yer yok. Türkiye’nin Arapların içişlerine karışmaması daha uygun olur” ifadelerini kullanmıştı.

1981’de kurulan Körfez İşbirliği Örgütü’ne Irak dışındaki Arap ülkeleri Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri üye bulunuyor.

BAE’den Türkiye’ye tepki: Bu asırda sömürgeci hayallere yer yok

Okumaya devam et

Popular