Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Diyanetin ‘kara kutusu’ milyarlık harcamaların detaylarını açıklamıyor!

Son yıllarda gelirini büyük oranda arttırarak 1,2 milyar TL gelir elde eden Türkiye Diyanet Vakfı, ‘Amaca Yönelik Giderler’ kalemine kaydettiği 901,8 milyon TL’lik harcamanın detaylarını açıklamadı.

BOLD – Diyanet İşleri Başkanlığının ‘kara kutusu’ olarak nitelendirilen Türkiye Diyanet Vakfının (TDV) 2018 yılındaki geliri, 2014 yılına oranla yüzde 116 arttı. 2014 yılı geliri 584,7 milyon TL olan TDV, 2018 yılında 1,2 milyar TL gelir elde etti.

DENETİM DIŞI BIRAKILDI

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre Sayıştayın, “Denetlenmesi gerekir” tespitine karşın denetim dışı bırakılan TDV, 2018 faaliyet raporunu gecikmeli açıkladı. 2017 yılında 914,2 milyon TL gelir elde eden vakfın 2018 yılındaki geliri ise 1,2 milyar TL’ye ulaştı. Vakıf, 2018 yılında topladığı paradan yalnızca 251,4 milyon TL’yi harcamadı. Vakfın, ‘Amaca Yönelik Giderler’ kalemine kaydettiği 901,8 milyon TL’lik harcamanın detayları ise mali tablolara yansıtılmadı.

VAKFIN GELİRLERİ 4 YILDA KATLANDI

TDV’nin 2014 yılından 2018 yılına kadar gelirleri iki kat büyüdü. 2014 yılında 584,7 milyon TL geliri olan vakfın geliri 2015’te 632 milyon TL, 2016’da 791,5 milyon TL, 2017’de 914,2 milyon TL, 2018’de 1,2 milyar TL oldu.

1 MİLYAR LİRA YARDIM TOPLADI

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kurban bağışlayarak işaret ettiği vakfın bağış gelirleri de yıllar içinde katlandı. 2017 yılında 777,9 milyon TL bağış ve yardım toplayan vakfın 2018 yılında topladığı bağış ve yardımların toplamı 1 milyar TL ile ifade edildi. Vakıf, 2017 yılına göre 2018 yılında yüzde 28 daha fazla bağış ve yardım topladı.

FİTRE-ZEKATTAN 60 MİLYON LİRALIK GELİR

Vakfın 2017 yılına oranla yüzde 35 artan fitre gelirleri 16,9 milyon TL oldu. Vakfın 2018 yılındaki zekât gelirleri de 2017’ye oranla yüzde 44 artarak 43,6 milyon TL’ye çıktı.

FİTRE KADAR KÜLTÜR-SANATA HARCANDI

16,9 milyon liralık fitre geliri bulanan vakıf, kültür, sanat ve spor için 16,3 milyon TL harcama yaptı. Vakıf genel giderler için 77,5 milyon TL, personel giderleri için 34,6 milyon TL, amaca yönelik giderler için 901,8 milyon TL, hayır işleri için 361,2 milyon TL harcama yaptı.

Erdoğan 13 Kasım’da ABD’ye gidip mektubu Trump’a iade edecek

Gündem

Polisler, yeni doğum yapan anneyi gözaltına almak için kapıda bekliyor

İzmir’de yeni doğum yapan Burcu Karaca’yı gözaltına almak için hastaneye gelen İzmir Emniyeti’nde görevli polisler, kapıda beklediği öğrenildi.

BOLD-Sabah saatlerinde doğum yapan Burcu Karaca, hakkındaki arama ve gözaltı kararı nedeniyle İzmir Mali Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınmak için hastane kapısında bekleniyor. Yoğum bakımda olduğu öğrenilen Burcu Karaca’nın yeni doğan bebeğiyle gözaltına alınmak istenmesi sosyal medyada tepkiyle karşılandı.

“Bir bebek daha cezaevine girmesin” diyen sosyal medya kullanıcıları, Burcu Karaca ve bebeğine uygulanan gözaltı kararından yetkililerin biran önce vaz geçmesini istedi.

KHK’lı akademisyenlerden ‘yeni bir dünya’ belgeseli

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye, beşik gibi sallanıyor; Marmaris’de 5,4 büyüklüğünde deprem!

AFAD’dan yapılan açıklamada, “Akdeniz’de Marmaris açıklarında saat 18.38’de 5,4 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir” denildi.

BOLD-Türkiye beşik gibi sallanmaya devam ediyor. Manisa’nın Kırkağaç ilçesinde gerçekleşen son artçı depremin ardından Akdeniz’de Muğla’nın Marmaris ilçesi ile Yunanistan Dodecanese açıklarında 5,4 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Akdeniz’de Yunanistan Dodecanese’nin 68,54 kilometre, Marmaris ilçesinin ise 142,11 kilometre açıklarında saat 18.38’de 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

İyi Partili Türkkan: Deprem yeterli tedbirlerin alınmadığını gösterdi

Okumaya devam et

Gündem

İyi Partili Türkkan: Deprem yeterli tedbirlerin alınmadığını gösterdi

AKP iktidarının deprem konusunda gerekli tedbirleri almadığını belirten İyi Parti TBMM Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, meydana gelen Elazığ depreminin bunu bir kere daha gösterdiğini ifade etti.

BOLD – İyi Parti TBMM Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Elazığ depremi ile ilgili AKP iktidarını eleştirdi. Marmara depremi sonrasına iktidara gelen AKP’nin yaşanan acılardan ders çıkarmadığını ve gerekli tedbirleri yeterince almadığını Elazığ depreminde görüldüğünü söyledi.

MARMARA DEPREMİNDEN DERS ALINMAMIŞ

TBMM Genel Kurulunda konuşan Türkkan, deprem sonrasında milletin kenetlenip tek yürek olduğunu belirterek, “AFAD ve çalışmalara katılan tüm arama kurtarma ekiplerimiz olağanüstü iş yaptılar. Gece gündüz çok zor şartlarda canla başla çalışan tüm kurtarma ekiplerimizi canı gönülden tebrik ediyorum. Allah milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın. Ancak 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin üzerinden 21 yıl geçmesine rağmen, yaşanan acılardan ders çıkarmadığımızı ve gerekli tedbirleri yeterince almadığımızı bir kere daha gördük” dedi.

İSTANBUL DEPREMİNİN UYARISI NİTELİĞİNDE

Elâzığ depreminin İstanbul’da beklenen büyük Marmara depremi öncesinde bir uyarı olduğunu belirten Türkkan, “Depreme ne kadar hazırız? Bu sorunun cevabını verebiliyor muyuz veya ne kadar verebiliyoruz? Ülkemizin deprem bölgesinde olduğunu ve depremin ülkemiz için her an tehdit olduğu gerçeğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Özelikle bilim adamlarının dikkat çektiği deprem bölgelerinde, depreme dayanıklı kentsel dönüşümler bir an önce tamamlanmalı, binaların depreme uygunluğu ciddiyetle tespit edilmelidir” dedi.

 

BM İnsan Hakları Konseyi’nde Türkiye’ye eleştiri yağmuru

 

Okumaya devam et

Popular