Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Uranyum zenginleştirmeye başlayan İran’la uluslararası denetçi krizi

İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın denetçilerinden birinin tesislere girişini engellemesi ve ülkeden ayrılmasına izin vermemesi tepki çekti. Birleşmiş Milletler Tahran’ı kınadı.

BOLD Avusturya’nın başkenti Viyana’da toplanan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Yönetim Kurulu’nda, İran’ın uluslararası denetçilerden birine nükleer tesise girme izni vermemesi ve gözaltına alması tartışıldı.

AB VE ABD KINADI

Avrupa Birliği (AB), İran’ın UAEA ile zamanında ve tam olarak iş birliği yapması ve ajanstan gelen talepleri hızlı şekilde yanıtlanmasının 2015 yılındaki nükleer anlaşmanın uygulanması için önemli olduğunu belirtti.

Bir UAEA müfettişinin nükleer tesise girişinin engellenmesini eleştiren AB, İran’a söz konusu olayın bir daha tekrarlanmaması çağrısında bulundu.

2015 yılında İran ile yapılan nükleer anlaşmanın AB tarafından desteklendiği ve muhafaza edilmesi için çalışıldığı vurgulanan açıklamada, İran’ın anlaşmaya tam olarak uyması gerektiği anımsatıldı.

ABD’nin UAEA Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Jackie Wolcott da, ajansın İran’da deklare edilmemiş nükleer madde bulunduğuna ilişkin bulgular saptadığını belirterek, İran’ın saptanan unsurların nereden geldiğini ve halihazırda bu maddelerin nerede olduğuna ilişkin mantıklı bir açıklamasının olmadığını belirtti.

Büyükelçi Wolcott, İran’ın denetçi konusundaki tutumunun da diğer müfettişler için bir tür “gözdağı” niteliğinde olduğunu söyledi. ABD’li temsilci, denetçinin gözaltına alınarak ülkeden çıkmasına izin verilmemesinin İran tarafından yapılan büyük bir provokasyon olduğunu ve kabul edilemeyeceğini söyledi.

NÜKLEER DENETÇİNİN GÖZALTINA ALINMASI

İran’ın İsfahan kentindeki Natanz nükleer tesisini kontrole gelen uluslararası bir denetçiyi gözaltına aldığı ve geçici süreyle seyahat belgelerine el koyduğu uluslararası basına yansımıştı. UAEA da olayı doğrulamıştı. Bu, İran’ın 2015’te uluslararası nükleer anlaşmaya imza atmasından sonra yaşanan bir ilk olmuştu.

İran da denetçilerden birinin Natanz’daki ana uranyum zenginleştirme tesisine girişini engellediğini kabul etti.

İRAN: DENETÇİDE PATLAYICI TESPİT EDİLDİ

İran’ın UAEA Temsilcisi Büyükelçi Kazım Garib Abadi, söz konusu gözlemcinin kadın olması nedeniyle kıyafetleri dahil kişisel eşyalarının kontrol edilmesi için bir kadın güvenlik görevlisinin beklendiği sırada, müfettişin tuvalete gittiğini, geri döndüğünde kontrol cihazlarının şüpheli madde uyarısında bulunmadığını anlattı.

Abadi, bu durumun da daha fazla şüpheye yol açtığını, tuvalette ve tuvalete bağlı boruda patlayıcı madde kalıntısı tespit ettiklerini kaydetti.
İranlı temsilci, UAEA yetkililerinin de eşliğinde söz konusu müfettiş kadının kaldığı evin arandığını söyledi.

Müfettişin kesinlikle tutuklanmadığını belirten Abadi, “Atom Enerjisi Ajansı’na söz konusu kadın müfettişin gözlemci listesinden çıkarılması ve yerine bir başka müfettişin listeye eklenmesi talebinde bulunduk.” dedi.

Denetçinin 30 Ekim’de İran’dan ayrıldığı bildirildi.

İRAN, URANYUM ZENGİNLEŞTİRMEYE BAŞLADI

İran, perşembe günü yeraltı nükleer tesisi Ferda’da santrifüjlere uranyum gazı enjekte edildiğini ve uranyum zenginleştirmeye yeniden başladığını açıkladı. İran, tüm sürecin BM gözlemcileri tarafından takip edildiğini belirtti.

İran Atom Enerjisi Dairesi Sözcüsü Behruz Kamalvandi, uluslararası denetçilerin tesisi yeniden ziyaret edecekleri cumartesi gününe kadar buradaki uranyum zenginleştirme oranının yüzde 4,5’e çıkacağını bildirdi.

Yüzde 3 ila 5 arasında zenginleştirilmiş uranyum sivil elektrik üretimi için kullanılabiliyor. Uranyum zenginleştirme oranı yüzde 90’a çıktığındaysa artık nükleer bomba yakıtı elde edilebiliyor.

Böylece İran uluslararası nükleer anlaşmanın yükümlülüklerinden bir adım daha uzaklaşmış oldu.

2015 yılında yapılan anlaşma Ferda nükleer tesisinde nükleer malzeme üretilmesini engelliyordu.

Ferda yeraltı nükleer santrali 2009 yılına kadar İran tarafından gizli tutulan oldukça hassas bir üretim merkeziydi.

Hava saldırılarına karşı korunaklı olması için bir dağın içine oyulmuş olan bu tesis artık araştırma santrali yerine aktif üretim santrali statüsüne girmiş oldu.

ABD 2018 yılının Mayıs ayında İran’la varılan uluslararası nükleer anlaşmadan çıkmıştı.

Washington, Ferda nükleer tesisinde uranyum zenginleştirmeye başlanmasını kınadı ve diğer ülkelerden de İran’a bu konuda baskı yapmasını istedi. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo “İran’ın devam eden sayısız nükleer provokasyonuna artık yanıt verilmeli” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın Washington’a akıttığı milyon dolarların haritası

Dünya

Ukrayna’da belediye başkanı karantinaya uymayanları uyarmak için yüzlerce mezar kazdırdı

Ukrayna’da bir belediye başkanı, koronavirüs salgınına karşı izolasyon kararına uymayan kent sakinlerini uyarmak için yüzlerce mezar kazdırdı, kefen hazırlattı.

BOLD – Dnipro Belediye Başkanı Boris Filatov sosyal medyadan yayınladığı bir konuşmasında, “Hala anlamayanlar için en kötüsüne hazırlanıyoruz” diyerek olası ihtiyaca karşı yüzlerce mezar kazdırdığını açıkladı.

Belediye sözcüsü Loulia Vitvitska, toplam 615 mezarın kazıldığını ve 2 bine yakın su geçirmeyen kefen hazırlandığını bildirdi.

Belediye Başkanı Filatov, ülkenin daha önceleri de toplu ölümler yaşadığını ve buna karşı önlemlerin alındığını söyledi.

Basında sadece mezarlara dikkat çekilmesini eleştiren belediye başkanı, bunun yanında maske, hastane yatağı ve tıbbı malzemelerin de hazırlandığını vurguladı.

Yaklaşık bir milyon nüfuslu sanayi şehrinde Kovid-19 kaynaklı bir ölüm açıklanmadı.

Ukrayna’da toplam vaka sayısı bin 462’yi bulurken, 45 kişi Covid-19’dan hayatını kaybetti. Fakat, uzmanlar 2014’ten bu yana süren Ukrayna krizi ve iç savaş ortamı nedeniyle gerçek verilerin açıklanmadığını düşünüyor.

Almanya’da aşırı sağ kaynaklı şiddet suçları azalırken siyasi suçlar artıyor

Okumaya devam et

Dünya

Türk kara sularına geri itilen 17 sığınmacı kurtarıldı

Yunan sahil güvenlik ekipleri tarafından botlarındaki yakıt boşaltılarak Türk kara sularına geri itilen 17 sığınmacı Muğla’nın Bodrum ilçesinde kurtarıldı.

BOLD – Karaada açıklarında, Yunan sahil güvenlik unsurları tarafından yakıtları boşaltılarak Türk kara sularına geri itilen lastik botlardaki sığınmacıların yardım istemesi üzerine sahil güvenlik ekipleri bölgeye sevk edildi.

Bodrum açıklarındaki 17 sığınmacı, güvenlik botuna alınarak karaya çıkarıldı.

Limana getirilen sığınmacılar, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edilecek.

Yunanistan’da ikinci göçmen kampına karantina

Okumaya devam et

Dünya

Avrupa Konseyi’nde en kalabalık hapishaneler ve en fazla yaşlı mahkum Türkiye’de

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dalga dalga dünyaya yayılırken 47 üyeli Avrupa Konseyi’nde en kalabalık hapishanelerin ve en fazla yaşlı mahkumun Türkiye’de olduğu ortaya çıktı. Türkiye’de cezaevlerinde her 100 yer için 123 mahkum bulunuyor.

BOLD – Türkiye’nin de üyesi olduğu 47 üyeli Avrupa Konseyi yıllık ceza istatistikleri raporunu yayımladı.

Raporda 2018-1019 yılları arasında Avrupa genelinde 100 bin kişi başına düşen mahkum sayısında neredeyse değişiklik olmadığı belirtiliyor. Cezaevlerinde mahkum sayısının en çok arttığı ülkeler yüzde 13 ile Türkiye, yüzde 11 ile Kıbrıs ve yüzde 9 artış ile Bulgaristan.

Rusya’dan sonra cezaevlerinde en fazla mahkum bulunduran Türkiye aşırı kalabalık koğuşlar ve 65 yaş üzerindeki mahkumlar konusunda başı çekiyor.

RUSYA’DAN SONRA EN ÇOK MAHKUM TÜRKİYE’DE

31 Ocak 2019 tarihinde cezaevlerinde en çok mahkum bulunduran ülkelerin başında 563 bin 166 tutuklu ile Rusya ön plana çıkıyor. Bu ülkeyi 269 bin 806 mahkumla Türkiye takip ediyor.

Rusya’nın toplam nüfusunun Türkiye nüfusunun iki katı olduğu düşünülürse 2 ülkenin yaklaşık aynı oranda cezaevi popülasyonuna sahip olduğu görülüyor.

Daha sonra sırasıyla İngiltere, Polonya, Almanya, İtalya, İspanya ve Ukrayna geliyor.

EN KALABALIK HAPİSHANELER TÜRKİYE’DE

Cezaevi idareleri tarafından Avrupa Konseyi’ne sağlanan bilgilere göre Türkiye, aşırı kalabalık hapishaneler bulunduran 10 ülkenin başında geliyor. Zira Türkiye cezaevlerindeki her 100 yer için 123 mahkum bulunuyor.

Türkiye’yi bu konuda Belçika, İtalya, Fransa, Macaristan, Romanya, Malta, Yunanistan, Avusturya ve Sırbistan takip ediyor.

EN YÜKSEK TUTUKLAMA ORANINDA TÜRKİYE İKİNCİ

En yüksek tutuklama oranı konusunda ise Rusya yine başı çekiyor. Liste başını, Türkiye, Gürcistan, Litvanya, Azerbaycan ve Çek Cumhuriyeti takip ediyor.

65 YAŞ ÜZERİ EN ÇOK MAHKUM TÜRKİYE’DE

Rapor, Türkiye’nin yaşlı mahkum sayısı bakımından incelemeye alınan üye ülkeler arasında ilk sırada bulunduğunu gösteriyor. Türkiye’de 3 bin 521 mahkumun 65 yaşın üzerinde olduğu belirtiliyor.

Türkiye’yi 2 bin 995 mahkumla İngiltere takip ediyor. Daha sonra sırasıyla Rusya, İtalya, Fransa, Polonya ve İspanya geliyor.

KADIN MAHKUM ORANI YÜZDE 5

Yapılan araştırmada cezaevlerinde bulunan kadınların oranının yüzde 5 olduğu tespit edildi. Yüzde 14 oranında yabancı kökenli insanların cezaevinde bulunduğu kaydedildi. Avrupa Birliği ülkeleri arasında yabancı kökenli mahkumlar konusunda büyük farklılıklar gözlemleniyor. Doğu Avrupa ülkelerinde cezaevlerinde bulunan yabancı kökenli mahkum oranı yüzde 5’in altında bulunuyor.

MİJATOVİC: ÖNLEM ALINMALI

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Temsilcisi Dunja Mijatovic cezaevlerinde doluluk oranına dikkat çekerek hükümetlerin koronavirüs salgınına yönelik önlem alması gerektiği çağrısında bulundu. Bazı cezaevlerinde Kovid-19’dan dolayı hayatını kaybeden mahkum ve gardiyanların olduğunu söyleyen Mijatovic hastalara, kadınlara, çocuklara ve yaşlılara öncelik verilmesi gerektiğini kaydetti.

AVRUPA KONSEYİ

Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği’nden bağımsız olarak Avrupa çapında insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğünü savunmak amacıyla kurulmuş hükümetlerarası bir kuruluş.

1953 yılında ilan edilen Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni uygulamakla yükümlü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa Konseyi’ne bağlı.

47 üyesi bulunan Konseye, Beyaz Rusya, Kazakistan ve Vatikan hariç tüm Avrupa ülkeleri üye.

Konsey, 10 kurucu üye ülke tarafından kuruldu. Kurucu üyelerden sonra konseye ilk katılan ülkeler Türkiye ve Yunanistan oldu. Türkiye, 5 Mayıs 1949’da kurulan konseye aynı yıl 9 Ağustos’ta katıldı.

Avrupa Konseyi: Kovid-19 konusunda mahkumlara yönelik acil önlem alınmalı

Okumaya devam et

Popular