Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Enes Kanter’den 1 milyon imza hedefli “Benim Ümidimsin” kampanyası

NBA yıldızı Enes Kanter, Türkiye’deki insan hakları ihlallerine dikkat çekmek için “You Are My Hope” (Benim Ümidimsin!) sloganını kullandığı imza kampanyasıyla “change.org” üzerinden 1 milyon imzayı hedefliyor.

BOLD – Boston Celtics’de oynayan başarılı oyuncu Enes Kanter, Türkiye’deki insan hakları ihlallerini duyurmak için verdiği mücadeleye bir yenisini ekledi.

Kampanya, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Washington’a ayak bastığı saatlerde açıklandı.

Parkenin dışında vermiş olduğu insan hakları mücadelesi ile tüm dünyada ses getirmeye devam eden Kanter, Türkiye’deki insan hakları ihlallerini dünyaya duyurabilmek için “change.org” üzerinden 1 milyon imzayı hedefleyen “You Are My Hope” (Benim Ümidimsin!) sloganıyla bir imza kampanyası başlattı.

Aldığı çok sayıda ölüm tehditlerine rağmen susmayan Enes Kanter, imza kampanyasını büyük çoğunluğunu Amerikan Kongre Üyesi Milletvekillerinin ve siyasi danışmanların oluşturduğu yaklaşık 100 kişilik grupla birlikte ABD Kongre binasında duyurdu.

İmza kampanyasına destek çağrısında bulunan Kanter, bu kampanyada 1 milyon imza toplamayı hedeflediğini ve Türkiye’de yaşanan hukuksuzlukların daha fazla insan tarafından fark edilmesini amaçladığını belirtti. Kanter, imza kampanyasını Twitter hesabından da duyurdu.

change.org üzerinden yayınlanan kampanya duyurusunda Enes Kanter şu ifadeleri kullandı:

Benim Ümidimsin

Ben Enes Kanter

Birçoğunuz benim hikayemi biliyorsunuz. İnsan hakları ihlallerine karşı çıktığım için, vatanımdaki şu anki hükümet beni kaçırmak ve hapsetmek istedi. Babamı hapsettiler, ailemi tehdit ettiler, benimle bağlantıda olan herkesi hapsettiler. Aldığım tehditler artık günlük rutinim haline geldi. Benim NBA’deki “Amerikan Rüyam”ın ülkesiz ve daha kötüsü ailesiz kalmakla nasıl parçalandığını çoktan biliyorsunuz. Ancak diğer sesleri çıkamayan binlerce insanın yürek burkan hikayelerini bilmiyorsunuz.

Babası hakkında herhangi bir suçlama olmadan parmaklıklar arkasına atılıp, bulundukları korkunç durumdan dolayı engelli annesi 25 kilo verince daha fazla dayanamayıp kanserden ölen 12 yaşındaki Berk’in hikayesini bilmiyorsunuz.

İşkence ile ölüme sürüklenen, 2 yıl sonra suçsuz bulunup görevine iade edilen, öğretmen Gökhan’ı bilmiyorsunuz. 

Türkiye’de kitapları en çok satanlar arasında bulunan, romanları ABD dahil onlarca ülkede basılan ve hükumeti eleştirdiği için ömür boyu hapis cezasına çarptırılan 69 yaşındaki yazar Ahmet Altan’ı bilmiyorsunuz.

18 yaşında ömür boyu hapis cezasına çarptırılan öğrencileri, mesleğini yapması yasaklanan doktorları, hukuksuzluklar karşısında görevlerini yapan hakimleri ve savcıları, gerçekleri yazdığı için parmaklıklar arkasına atılan gazetecileri, veya özgürlük için ülkesini terk ederken dondurucu sularda hayatını kaybedenleri bilmiyorsunuz.

Binlerce ve hatta yüz binlerce bu tür yeni hikayelerin birikmeye devam ettiğini bilmiyorsunuz.  Despot birisi Türkiye’de çocukların, kadınların ve suçsuz insanların hayatlarını çaldı, IŞİD dahil birçok terör örgütleriyle işbirliği yaptı, ve şimdi kendi politik çıkarları için ve ırkçı yeniden yerleştirme politikaları ile milyonlarca Suriyelinin hayatları ile oynuyor. Ve durdurulmazsa, tarihteki diğer diktatörler gibi medeni dünyaya büyük bir zarar vereceğini bilmiyorsunuz.

Ben Enes Kanter. Sizden vicdanınızı dinlemenizi ve sesleri çıkamayan insanların çığlıklarını duymanızı istiyorum. Lütfen demokrasi, adalet ve insanlık adına bu adamı durdurun. Bir adım atın ve tarih önünde adınızı doğru tarafın altına yazın.

Sizin sesinize ihtiyacı olan binlerce insanı unutmayın.

Sizler onların ümidisiniz, sizler benim ümidimsiniz!

Ve şimdi bunu biliyorsunuz…

Enes Kanter’in imza kampanyasına (https://www.change.org/p/you-re-my-hope-join-me-to-raise-awareness-over-oppressed-people) internet adresi üzerinden ulaşılabilir. 

Kampanya için bir internet sitesi de açıldı: https://www.youaremyhope.org/

Erdoğan ziyaretinden önce ABD Kongresi Enes Kanter’i ağırladı

Dünya

Yunanistan Başpiskoposundan Ayasofya yorumu: Bunu yapacaklarına inanmıyorum

Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasıyla ilgili tartışmalara Atina ve Yunanistan Başpiskoposu Ieronimos da dahil oldu.  

BOLD – Yunanistan Başpiskoposu Ieronimos’tan Ayasofya’nın ibadete açılıp açılmamasıyla ilgili tartışma yaratacak son dakika açıklaması geldi. Ieronimos, “Türklerin bunu cüret edebileceklerini sanmıyorum” dedi. 

Euronews’in haberine göre; Yunan basınına konuşan Atina ve Yunanistan Başpiskoposu Ieronimos, “Türkler ellerinde ne varsa bunu oynar. Ayasofya da o oyunlardan biri. Bunu yapacaklarına cüret edebileceklerine inanmıyorum” diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya’nın ibadete açılması ihtimaliyle ilgili eleştiriler konusunda, “Böyle bir ülkeyi ibadethaneler üzerinden eleştirmek hakikatlere sırt dönmek demektir. Ayasofya’ya konusunda ülkemize yöneltilen ithamlar doğrudan egemenlik haklarımıza saldırı amacı taşımaktadır. Böyle bir ülkeyi ibadethaneler üzerinden eleştirmeye çalışmak hakikatlere sırt dönmek demektir” ifadelerini kullanmıştı. 

Ayasofya’nın ibadete açılmasıyla ilgili Danıştay süreci devam ediyor. Kararın 15 gün içinde açıklanması bekleniyor. 

AKP’deki sahte diploma skandalı büyüyor: YSK’yı kandıran AKP’de cezalandırılsın

Okumaya devam et

Dünya

Koronavirüs dünya ekonomisini vurdu: Kiralar uçtu maaşlar çakıldı

Koronavirüs nedeniyle birçok ülkede vatandaşların gelirini olumsuz etkileyerek yaşam standartlarını kötüleştirdi. Salgın nedeniyle İran’da kiraların artışı yüzde 121’i bulurken, Filistin’de ise maaşlarda kesinti yapıldı.

BOLD – Dünya genelinde koronavirüse yakalanan kişi sayısı 11 milyona ulaşırken birçok ülkede vatandaşlar pandemi koşullarının oluşturduğu ekonomik krizle boğuşuyor.

İRAN’DA KİRALAR 400 DOLARDAN 1000 DOLARA FIRLADI

Can kaybının 11 bini aştığı İran’da başkent Tahran’daki konut fiyatlarının pandemi döneminde yüzde 121 artış göstermesi dikkat çekti. Tahran’da ortalama bir konutun fiyatı geçen yıl eylül ayında 400 dolara tekabül ederken bu yıl haziran ayında bin dolara yükseldi. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Ev kiralarında Tahran’da yüzde 25, büyük şehirlerde yüzde 20 ve diğer şehirlerde yüzde 15’ten fazla artış yapılmayacak” demişti.

FİLİSTİN’DE MAAŞLAR YARI YARIYA AZALTILDI

Filistin yönetimi, İsrail’den vergi gelirlerini almayı reddettiği kararın ertesinde ekonomik açıdan zor bir süreç geçirdiğini ilan etti. Filistin Maliye Bakanı Şükrü Bişara, devletin gelirlerinin yüzde 80 oranında azaldığını belirterek, 132 bin kamu çalışanının maaşlarının aylık 507 doların altına düşmeyecek şekilde yarı yarıya azaltılacağını açıkladı.

SİGORTA ŞİRKETİ KORONA FATURASININ 10’DA 1’İNİ KARŞILADI

Dünyada salgının en etkili olduğu ABD’nin Florida eyaletinde bir süre hastanede tedavi gördükten sonra Kovid-19’dan hayatını kaybeden bir vatandaşın tedavi masraflarının bir milyon dolardan fazla tuttuğunu gösteren fatura sosyal medyada gündem oldu. Hayatını kaybeden kişinin amcası olduğunu ve hastanede dört hafta geçirdiğini ifade eden ‘workshopgh’ isimli bir sosyal medya kullanıcısı, sigorta şirketlerinin faturanın yalnızca 101 bin 424 dolarını karşıladığını belirtti.

AKP üç ayda 2.6 puan kaybederken CHP oyunu 6 puan artırdı

Okumaya devam et

Dünya

“Ülkenin ekonomik sağlığı bizim sorumlu hareket etmemize bağlı”

İngiltere’de koronavirüsle mücadele tedbirleri esnetildi. Üç aydır kapalı olan bar, kuaför salonları, müze ve kütüphaneler açıldı. Başbakan Johnson, sorumluluk uyarısı yaptı.

BOLD – Koronavirüs nedeniyle 44 bin 216 kişinin hayatını kaybettiği İngiltere’de 3 aylık aradan sonra kuaför salonları ve barlar bugün açıldı. Restoranların da kapılarını açtığı ülkede polis ve sağlık görevlileri ‘süper cumartesi için hazırlıklı olduklarını’ aktardı.

Restoran, bar ve kuaför salonlarının yanı sıra ibadethaneler, parklar, kütüphaneler, lunaparklar, sinema salonları ve müzeler de sosyal mesafe kuralları göz önünde bulundurularak yeniden açılacak. İki hane halkının iç mekanda bir araya gelmesine ve en fazla 30 katılımcıyla düzenlenecek düğünlere de izin verilecek.

Hükumetin, ekonomiye destek için vatandaşları dışarıya çıkmaya teşvik ettiği İngiltere’de Sağlık Bakanı Matt Hancock, yerel basının ‘süper cumartesi’ olarak tanımladığı ve kısıtlamaların gevşetildiği hafta sonunda ‘kargaşaya neden olan sarhoş haydutların tutuklanacağını’ söyledi.

İngiltere Başkbakanı Boris Johnson, cuma günü düzenlediği basın toplantısında, işletmelerin desteklenmesi gerektiğini söyledi. İnsanları sorumlu davranma ve sosyal mesafe kurallarına uyma konusunda uyaran Johnson, “Ülkenin ekonomik sağlığı bizim sorumlu hareket etmemize bağlı” dedi.

Okumaya devam et

Popular