Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Siyanürle bir toplu intihar daha: Korkulan oluyor…

Biri çocuk üç kişinin cansız bedeni İstanbul Bakırköy’deki evlerinde bulundu. Yapılan araştırmada siyanür tespit edildi. Siyanürle toplu intihar vakaları üçe çıktı.

BOLD – Son iki haftada Türkiye’de peş peşe üç siyanürle toplu intihar gerçekleşti. Ailelerin toplu olarak yaşamlarına son verdiği olaylardan sonuncusu İstanbul’un Bakırköy ilçesinde meydana geldi.

Biri çocuk 3 kişinin cansız bedenlerini bulunduğu eve polis özel kıyafetlerle geldi. Bakırköy Kaymakamlığının ilk açıklaması “Yapılan ölçümlerde olay yerindeki kokunun siyanür olduğu tespit edilmiştir” şeklinde.

Komşularının verdiği bilgiye göre; hayatını kaybeden Bahattin D.  ve Zeliha D. çiftinin hayatını kaybeden oğlu Ali 7 yaşındaydı. Ailenin kuyumculukla geçindiği öğrenildi.

UMUTLAR TÜKENİYOR

Peş peşe siyanürle aile intiharları Türkiye için oldukça şaşırtıcı bir durum. Konu sosyologlar tarafından da tartışılıyor. Derinleşen ekonomik kriz, toplumun baskı altına alınması, bozulan eğitim sistemi nedeniyle halkın geleceğe dair umutları tükenmesi intiharları tetikliyor.

İNTİHAR EDEN DÖRT KARDEŞ

Son intiharın gerçekleştiği Bakırköy, İstanbul’un sosyal demokrat bölgelerinden biri. İlk intihar ise kentin en eski semtlerinden Fatih’te yaşandı. Kasım ayı başında, 48 yaşındaki Cüneyt Yetişkin, 54 yaşındaki Oya Yetişkin, 60 yaşındaki Kamuran Yetişkin ve 56 yaşındaki Yaşar Yetişkin kardeşler aynı evde siyanürle intihar ettiler.

Evlerinin kapısına “Dikkat siyanür var” yazılı not astıktan sonra intihar eden dört kardeş, Türkiye’de yeni bir durumu tetikledi.

Ekonomik sıkıntı ve umutsuzluk nedeniyle intihar ettikleri ortaya çıkan kardeşleri Antalya’daki bir aile takip etti. Selim Şimşek 5 ve 9 yaşındaki iki çocuğu eşinin cansız bedeni Antalya’daki evlerinde bulundu. Evden yayılan kimyasal kokunun siyanür olduğu kısa sürede anlaşıldı. Şimşek’in ekonomik kriz içindeki bir iş adamı olduğu öğrenildi.

HÜKUMETE GÖRE OLAY KOMPLO

Yetkililer olayın nedenini araştırmak yerine konuyla ilgili haberlere yayın yasağı getiriyor. İstanbul’un politik meydanı Taksim’de toplu intiharlara dikkat çekmek için yapılan eylem polis tarafından yasaklandı. İntiharlarla ilgili haberler Erdoğan yanlısı medyada “komplo” olarak yorumlanıyor.

Erdoğan yanlısı Sabah Gazetesi yazarı Dilek Güngör’e göre intiharların arkasındaki neden ekonomik kriz değil ve hükumete yönelik bir komplo düzenleniyor. Gazeteci İsmail Saymaz da intiharların ekonomik nedenle olmadığını savundu ve sosyal medyada büyük tepki gördü.

EN BÜYÜK FELAKET

Siyaset bilimci Savaş Genç ise korkulanın olmaya başladığını belirtiyor: “Sanırım korktuğum şey oluyor. Özgürlük, demokrasi, refah, iş ve aştan umudunu kesen aileler topluca intihar ediyor. Liselere yerleştirme sınavının birincisi kızın mülakatla elendiği, adalet ve paylaşımın olmadığı bir ülkede başa gelebilecek en büyük felaket; umudu yitirmek.”

Yanlış hastaneye götürülen hamile tutukluya yolda işkence

Gündem

Polisin kestiği sokağa çıkma yasağı cezasını yargı iptal etti

Adana’da polisin sokağa çıkma yasağını deldiği için ceza kestiği vatandaş, konuyu yargıya taşıdı. Mahkeme, Hıfzısıhha Kanunu’na göre idari para cezalarının kolluk kuvvetleri tarafından kesilemeyeceğini vurguladı.

BOLD – Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği, koronavirüs salgını sürecinde ülke genelinde uygulanan sokağa çıkma yasaklarına uymayan vatandaşlara kesilen idari para cezasına ilişkin emsal niteliğinde bir karar verdi. Sözcü’de yer alan habere göre, mahkeme, bir vatandaşa polis tarafından kesilen 789 liralık para cezasını, “idari yaptırım kararının ancak mülki amir tarafından verilebileceği, polis tarafından yalnızca ihlale ilişkin tespit tutanağı tutulabileceği” gerekçesiyle iptal etti.

Adana’da bir vatandaş, koronavirüs salgını nedeniyle 23 Mayıs günü ülke genelinde akşam saat 17.00’den sonra uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı öncesi markete giderek alışveriş yapmak istedi. Ancak polis tarafından çevrilen vatandaş, 789 lira idari para cezası kesilerek, evine gönderildi. Bunun üzerine vatandaş, avukatı Mahmut Akgül aracılığıyla söz konusu idari para cezasına itiraz etti.

İtirazı değerlendiren Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği de emsal niteliğinde bir karar vererek, idari para cezasının iptaline hükmetti. Mahkemenin kararında, Umum Hıfzısıhha Kanunu’na göre idari para cezalarının mülki amir tarafından verileceğinin hükme bağlandığı anımsatıldı.İllerde vali, ilçelerde ise kaymakam devleti temsil eden en yüksek kamu görevlileri olarak görev yapıyor. Yani mahkeme kararına göre; polis, “sokağa çıkma ya da maske takmama yasağı gibi salgın sürecinde toplum sağlığını tehlikeye atan bir vatandaşın” yasaya aykırı eylemini tutanakla tespit edecek, ceza ise valilik ya da kaymakamlık tarafından kesilecek.

Kararda, “Bu kanunun ihlali durumunda kolluk görevlilerinin ancak ihlal tespit tutanağı tutabileceği, itiraz konusu yaptırım kararının ise kolluk tarafından verildiğinin anlaşıldığı, bu nedenle yaptırım kararının hukuka aykırı olduğu” belirtildi.Kararı değerlendiren Avukat Mahmut Akgül, “Karar emsal niteliğinde olup sokağa çıkma yasağı, maske takma zorunluluğu ve buna benzer idari para cezalarında kolluğun keyfi uygulama yapamayacağına ilişkindir. Mahkeme yerinde bir kararla salgın süresince polis tarafından kesilen cezaların hukuki olmadığını ortaya koymuştur” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

Fahrettin Koca’dan ‘tehlike’ uyarısı: Son vakalarla tedirginliğimiz arttı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs ile mücadelede tehlikenin geçmediğini hatırlattı. Son günlerde koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle tedirginliğinin arttığını söyledi.

BOLD – İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi açılış töreninde konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Son vakaya kadar ülkemiz de vatandaşlarımız da bu riskin altında. Son günlerde göstergelerimiz tedirginliğimizi artırmaktadır” dedi. Salgınla mücadelede tehlikenin henüz geçmediğinin altını çizdi.

Koca şöyle konuştu: “Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile mücadelede ülkemiz tüm dünyaya örnek bir başarı sağladı. Ancak tehlike henüz geçmiş değil. Vatandaşlarımızdan beklentimiz, normalleşme döneminde tedbirlere daha bir hassasiyetle uymalarıdır. Tehdidin karşısına tedbiri koyalım. Kısaca Temizlik-Maske-Mesafe diye özetlediğimiz tedbirlere ısrarla ve sebatla uyalım.”

Okumaya devam et

Gündem

Havai fişek faciasında 3 kişi gözaltına alındı

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığının Hendek’teki havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin yürüttüğü soruşturmada sorumlu müdür ile 2 ustabaşı gözaltına alındı.

BOLD – Hendek ilçesinde bulunan Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’ndaki patlamaya ilişkin 3 kişi gözaltına alındı. Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sorumlu müdür ile 2 ustabaşı olduğu bildirildi.

Hendek ilçesi Yukarıçalıca mevkisinde yaklaşık 15 dönüm alan üzerine kurulu havai fişek fabrikasında dün saat 11.15’te meydana gelen ve yaklaşık 50 kilometre uzaklıktan, kentin birçok noktasından duyulan patlamalarda 4 kişi hayatını kaybetti, 114 kişi yaralandı. 3 kişinin ise kayıp olduğu bildirildi.

Okumaya devam et

Popular