Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Siyanürle bir toplu intihar daha: Korkulan oluyor…

Biri çocuk üç kişinin cansız bedeni İstanbul Bakırköy’deki evlerinde bulundu. Yapılan araştırmada siyanür tespit edildi. Siyanürle toplu intihar vakaları üçe çıktı.

BOLD – Son iki haftada Türkiye’de peş peşe üç siyanürle toplu intihar gerçekleşti. Ailelerin toplu olarak yaşamlarına son verdiği olaylardan sonuncusu İstanbul’un Bakırköy ilçesinde meydana geldi.

Biri çocuk 3 kişinin cansız bedenlerini bulunduğu eve polis özel kıyafetlerle geldi. Bakırköy Kaymakamlığının ilk açıklaması “Yapılan ölçümlerde olay yerindeki kokunun siyanür olduğu tespit edilmiştir” şeklinde.

Komşularının verdiği bilgiye göre; hayatını kaybeden Bahattin D.  ve Zeliha D. çiftinin hayatını kaybeden oğlu Ali 7 yaşındaydı. Ailenin kuyumculukla geçindiği öğrenildi.

UMUTLAR TÜKENİYOR

Peş peşe siyanürle aile intiharları Türkiye için oldukça şaşırtıcı bir durum. Konu sosyologlar tarafından da tartışılıyor. Derinleşen ekonomik kriz, toplumun baskı altına alınması, bozulan eğitim sistemi nedeniyle halkın geleceğe dair umutları tükenmesi intiharları tetikliyor.

İNTİHAR EDEN DÖRT KARDEŞ

Son intiharın gerçekleştiği Bakırköy, İstanbul’un sosyal demokrat bölgelerinden biri. İlk intihar ise kentin en eski semtlerinden Fatih’te yaşandı. Kasım ayı başında, 48 yaşındaki Cüneyt Yetişkin, 54 yaşındaki Oya Yetişkin, 60 yaşındaki Kamuran Yetişkin ve 56 yaşındaki Yaşar Yetişkin kardeşler aynı evde siyanürle intihar ettiler.

Evlerinin kapısına “Dikkat siyanür var” yazılı not astıktan sonra intihar eden dört kardeş, Türkiye’de yeni bir durumu tetikledi.

Ekonomik sıkıntı ve umutsuzluk nedeniyle intihar ettikleri ortaya çıkan kardeşleri Antalya’daki bir aile takip etti. Selim Şimşek 5 ve 9 yaşındaki iki çocuğu eşinin cansız bedeni Antalya’daki evlerinde bulundu. Evden yayılan kimyasal kokunun siyanür olduğu kısa sürede anlaşıldı. Şimşek’in ekonomik kriz içindeki bir iş adamı olduğu öğrenildi.

HÜKUMETE GÖRE OLAY KOMPLO

Yetkililer olayın nedenini araştırmak yerine konuyla ilgili haberlere yayın yasağı getiriyor. İstanbul’un politik meydanı Taksim’de toplu intiharlara dikkat çekmek için yapılan eylem polis tarafından yasaklandı. İntiharlarla ilgili haberler Erdoğan yanlısı medyada “komplo” olarak yorumlanıyor.

Erdoğan yanlısı Sabah Gazetesi yazarı Dilek Güngör’e göre intiharların arkasındaki neden ekonomik kriz değil ve hükumete yönelik bir komplo düzenleniyor. Gazeteci İsmail Saymaz da intiharların ekonomik nedenle olmadığını savundu ve sosyal medyada büyük tepki gördü.

EN BÜYÜK FELAKET

Siyaset bilimci Savaş Genç ise korkulanın olmaya başladığını belirtiyor: “Sanırım korktuğum şey oluyor. Özgürlük, demokrasi, refah, iş ve aştan umudunu kesen aileler topluca intihar ediyor. Liselere yerleştirme sınavının birincisi kızın mülakatla elendiği, adalet ve paylaşımın olmadığı bir ülkede başa gelebilecek en büyük felaket; umudu yitirmek.”

Yanlış hastaneye götürülen hamile tutukluya yolda işkence

Gündem

AKP, Ceren Özdemir cinayeti için günah keçisi arıyor

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Ceren Özdemir’in öldürülmesinin siyasetler üstü bir durum olduğunu savunarak, infaz kurumunun bir ihmalinin olup olmadığının kontrol edildiğini söyledi.

BOLD – AKP MKYK toplantısı sonrası açıklama yapan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Ceren Özdemir’in öldürülmesinin siyasetler üstü bir durum olduğunu savunarak, infaz kurumunun bir ihmalinin olup olmadığının kontrol edildiğini söyledi.

GEREKLİ MEKANİZMALAR DEVREYE SOKULACAK

AKP Sözcüsü Çelik Ceren’in öldürülmesi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Ceren’i kaybederken hepimiz insanlığımızdan bir parça kaybettik. Gerekli infaz kurumunun bir ihmali var mı kontrol ediyoruz. Bu siyasetler üstü bir durumdur. Gerekli mekanizmalar devreye sokulacak, kültürel hassasiyetin pekiştirilmesi, kadına yönelik şiddeti engellemeye yönelik bir hassasiyet oluşturulmalı. Her çocuğumuz Neşet Ertaş’ın şiarıyla ‘Kadınlar insandır ve biz de insanoğluyuz’ anlayışıyla yetiştirilmeli” dedi.

GÖREVDEN ALINDI

Güngören Belediyesinde ayağa kalkmadığı için tuvalet önünde nöbet tutması istenen personelle ilgili de açıklama yapan Çelik, “Enes’e sesleniyorum. Seni gözlerinden öpüyorum. Bu davranış çok yanlıştır. İlgili belediye başkan yardımcısı görevden alınmıştır. İstifa eden şahıs aynı zamanda Belediye Meclis üyesi. Bunu doğru bulmuyoruz, görevden ayrılmasını istiyoruz” dedi.

KATİL DÜZENLEMEDEN YARARLANMIŞ

“Ceza infaz düzenlemesinin sonucu Cerenler öldüğü” iddialarıyla ilgili Çelik, “Çok ayıp. Cumhurbaşkanımızı hedef alıyor. Bu yasal düzenlemeleri eleştirebilir ama böylesi mantık silsilesi yanlış. Bu acının istismarıdır. 15 Temmuz sonrası yapılan bir kerelik değişiklikle kapalı ceza infazından açığa geçmiş. Bu katil de öyle. Ama böyle bir mantık kurarsanız kanun çıkamazsınız” dedi.

AKP-MHP ARASINDA SORUN YOK

“İnfaz düzenlemesinde MHP-AKP arasında farklılık mı var? sorusuna Çelik, “Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Bahçeli konusunda görüşmede sorun yok, güçlü bir nokta var. Cumhur İttifakı’nın gücünü ve uyumunu koruması noktasında biz de hassasız. Bazı durumlarda tam mutabakat, bazılarında azami mutabakat bulunabilir ama çatlama söz konusu olamaz” dedi.

 

Erdoğan NATO toplantısı öncesi neden kriz çıkardı toplantıda neden tüm talepleri kabul etti

Okumaya devam et

Gündem

BM’den Hizmet Hareketi mensuplarının iadesini engelleyecek emsal karar

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Gülen Cemaati üyesi olduğu gerekçesi ile Mustafa Önder’in Fas’tan Türkiye’ye iade edilmesi işlemini iptal etti. Karar diğer ülkelerdeki iade taleplerine de emsal teşkil edecek.

BOLD – Birleşmiş Milletler, Gülen Cemaati üyelerinin Türkiye’ye iadesini engelleyecek emsal bir karar verdi. BM, bir hizmet hareketi mensubunun iadesiyle ilgili Türkiye’ye iade edilmesi halinde işkenceye maruz kalacağı gerekçesi ile iade işlemini iptal etti.

TÜRKİYE FAS’TAN İADE TALEBİNDE BULUNMUŞTU

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, İngilizce adıyla United Nations High Commissioner for Human Rights, Türkiye Devleti’nin Gülen Cemaati üyesi olduğu gerekçesi ile Mustafa Önder’in Fas’tan Türkiye’ye iade edilmesini karara bağladı.

BM İADE İŞLEMİNİ İPTAL ETTİ

Komite Hizmet Hareketi mensubu olan/olduğu iddia olunan kişilerin Türkiye’ye iade edilmesi halinde işkenceye maruz kalacağı gerekçesi ile iade işlemini iptal etti. Karar farklı ülkelerde iadesi istenen Gülen Cemaati üyeleri için emsal teşkil edebilecek.

Erdoğan NATO toplantısı öncesi neden kriz çıkardı toplantıda neden tüm talepleri kabul etti

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

AKP’nin sosyal adaleti yok: Sondan ikinci olduk!

Türkiye ve dünya gündeminin öne çıkan haberleri Safa Kalender ile Bold Medya Ana Haber’de… Türkiye borç batağında… BOLD

Okumaya devam et

Popular